build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нови згради кај Мак Ауто Стар-Маџари
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови згради кај Мак Ауто Стар-Маџари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Oct-2020 at 17:22
Ова е новопочната зграда или само малку видоизменет рендер за некоја од претходните на Жикол??локацијаhttps://www.facebook.com/globalproperty.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13228
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Oct-2020 at 18:48
Според локацијата е на другата страна од булеварот, баш кај ФОН. Другиве се дијагонално од ФОН, преку булеварот.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Oct-2020 at 21:00
Дефинитивно е некоја нова зграда,и според габарит и локација не одговара на претходните две-три. Сепак значи и во овој дел почнаа да се градат згради,нензам колку вкупно парцели се предвидени во деталниот за овој дел. Ова под Маџари-Гази Баба спаѓа мислам или грешам?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Oct-2020 at 16:58
Зградава што ја зборевме претходно се вика Corner Residence,делува прилично масивна,ќе ја следиме во детали тука да не трупам нови нишкиМалку повеќе инфо за зградата(имаат и фб и веб страна која не им е баш во целост функционална)
---------------------

ПРОДАЖБА НА СТАНОВИ ВО ГРАДБА СО КВАДРАТУРИ ОД 29м2 до 106м2
ЗГРАДАТА Е СО ДВА ВЛЕЗА ВО ВЛЕЗ ПО ДВА ЛИФТОВИ 9 КАТА СТАНБЕНИ ЕДИНИЦИ
*** ТИПОВИ НА СТАНОВИ
- 29м2 гарсоњера
- 45м2 со една спална
- 47м2 со една спална
- 49м2 со една спална
- 50м2 со една спална
- 51м2 со една спална
- 61м2 со две спални, на ќош,јужна страна
- 70м2 со две спални, ВЦ и купатило
- 82м2 со две спални и две купатила, на ќош
- 106м2 со три спални, две купатила, остава

-Станбената зграда се наоѓа на ул.7.2, бб Општина Гази Баба. Од јужна страна на самиот објект се наоѓа Универзитетот ФОН , додека од источна страна се наоѓа бул. Киро Глигоров(мак ауто стар).
-Фасадните ѕидови ке бидат од керамички блокови со дебелина од 20 см и соодветна термоизолација од 10 см, со што се запазува високо ниво на енергетска ефикасност на објектот ( А КЛАСА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ).
******* КОНТАКТ 075 923 242
-Ѕидовите меѓу станбените единици и станбените единици и ходниците ќе бидат сендвич ѕидови со пожарна отпорност од 2 часа и вкупна д=26см.
-Внатрешните преградни ѕидови ке бидат изработени од керамички блокови со вкупна д=10 см, со соодветна звучна и топлинска изолација
Самата местоположба на зградава ви дава поврзаност со следниве објекти: Универзитетот ФОН, трговски центри, образовни институции, спортски центар Јане Сандански итн.
Висината на објектот е подрум+приземје+9 ката, подрумско ниво во кое е решено паркирањето. Влезовите во станбениот дел се од сервисната улица, односно од северо-источна страна. Во секој од влезовите се сместени по два лифтови и скалишно јадро. Објектот располага со 2 влеза со по два лифта.
ЗГРАДАТА Е ВО ГРАДБА И КЕ БИДЕ ГОТОВА ПРОЛЕТ 2022година

ЦЕНА: 900евра м2 на станови над 70м2
950 евра м2 на станови над 50м2
1000евра м2 на станови под 50м2
цените на становите се со вклучен ддв
ДЕЛОВНИ ПРОСТОРИИ: 1350евра м2 + 18ддв
ПАРКИНГ МЕСТО 3500евра на подземно ниво
ПАРКИНГ МЕСТО ПРЕД ЗГРАДА 2500евра

Дел од понудата на станови

https://www.facebook.com/CornerResidence

http://cornerresidence.mk
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Oct-2020 at 17:32

Не ми е јасно кога „еднособен стан“ и „гарсоњера“ станаа синоними? Моето сфаќање е дека еднособен е стан со една засебна соба настрана главниот простор (кујна/дневна), а гарсоњера е стан каде нема засебен простор за кревет, туку кујна/дневна/спална е едно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Oct-2020 at 19:30
Гарсоњера и еднособен во Скопје отсекогаш беа синоним, барем разговорно. Покасно се појави гарсоњера како термин. Освен тоа пред 90-та ретка појава се гарсоњери. А стан што има дневна, спална и посебна трпезарија + кујна (какви што се претежно старите станови) некако нема логика да се нарекува еднособен.

Edited by <Fresno> - 21-Oct-2020 at 19:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Oct-2020 at 14:38
Еве уште рендери од Корнер Резиденс,незнам дали се веќе почнати или ова е само најава ретко минувам во тој деллокациски е веројатно одма спроти ФОН----


http://cornerresidence.mk

Edited by stef4o - 24-Oct-2020 at 14:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Oct-2020 at 18:00
Една макета од Корнер Резиденс и плус најдов денес на инстаграм некои фотки и ми се чини дека се од оваа зграда барем локациски така одговара што значи дека веќе се до приземјеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Nov-2020 at 12:46
Крајно десно на фоткава може да се забележи завршената карабина на Новоградба,лево од неа до половина е стигната зградата S-Cube на Жиколhttps://www.facebook.com/photo?fbid=10215825949516576&set=a.10206961237744322
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Online
Posts: 68
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Nov-2020 at 20:30
Btw, тој слојот од смог е резултат на температурна инверзија во нашиот ни град што ќе биде со нас се до пролетта.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Nov-2020 at 18:26
Макета од Корнер Резиденсhttps://www.facebook.com/craftersmk
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Nov-2020 at 08:44

Наместо зелена градина со патеки и некоја рекичка/езерце, тие лупнале бетонски паркинг.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Nov-2020 at 11:13
Тоа им е последица на планирањето на паркинзите,обично зграда од 120 стана на подземни нивоа има 90-95 паркинг места и после тоа на партер предвидуваат уште 30-тина.Затоа нема простор за повеќе зеленило и други содржини а дури и да ги стават сите паркинзи подземно чисто се сомневам дека би отишле на варијанта да прават градини и нешто што би го заменило класичниот бекатон.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Nov-2020 at 11:52
од 26.10.2020

https://www.facebook.com/Fimasi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Nov-2020 at 09:44
Зградите на Новоградба(десно) и на Жикол(лево)https://www.pazar3.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Nov-2020 at 08:27
Originally posted by stef4o

од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Nov-2020 at 14:28
Корнер Резиденс(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Nov-2020 at 08:50
Originally posted by stef4o

Еве уште рендери од Корнер Резиденс

https://www.facebook.com/izostonemk
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.