build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Совет за купување на стан во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nikola21m View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Oct-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote nikola21m Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Совет за купување на стан во Скопје
    Posted: 04-Oct-2020 at 21:22
Здраво друштво! морам да ве пофалам поради тоа што секогаш кога барам нешто на интернет, форумов е меѓу првите резултати кога е во прашање станови, па денес решив да креирам акаунт и да ви пишам.

Имено сакам да купам стан во Скопје но имам некои специфични барања кога се работи за потрагата на мојот стан па се надевам ќе ми помогнете или во најмала рака дадете совет.

Имено барам некој стан кој ќе биде во некоја си квадратура до 60 максимум 63-65м2 (ова како ептен ако нема избор па 65), и истиот да биде барем со спална и детска односно 2 спални плус дневна.

За ова по некои си стандарди секако е многу односно, собите би биле мали или дневната би била мала, но има луѓе што купуваат гарсоњери па е ок, така да од тоа што видов по интернет испадна една зграда што се гради во влае на ул вангел дину (можеби грешам) и распределбата на станот за мене е ТОП! - линк до слика.линк до слика но да бидам искрен не сум дојден во скопје и не знам баш кај е уличкава, но од гугл мапите ми изгледа како мирна населба.

Она што друго го гледав во мој ценовен ранг беше Алур комплексот кај лукоил во влае, но не таа зградата што е на самата уличка туку тие што се градат во позадина (тие се мислам комплексот). За САНИК немам информации, некои велат ок се, некои велат “подалеку од нив“.

Гледам исклучиво нови градби и по можност истиот стан да го земам од инвеститор, (ова доколку се одлучам на 65м2 а ми фалат пари па со мало кредитче).

Мразам: Центар (секако немам финансиска моќ, ама и ептен е густо)
Аеродром (нешто слично мислење како центар, плус лош “газда“ на општината)
Кисела Вода (почетокот ајде ми се допаѓа, ама се понатака ми е некако депресија).
Ѓорче (не сакам тука)

Би сакал:
Убави се зградите спроти гоце студентскиот ама таму се мали не знам дали се гради нешто.
Кај Реплек фабриката има убави згради тоа место некако ми се допаѓа, од една страна гледа на водно.
Влае (ми изгледа како мирна населба само да не е на партизанска).
+ Ваш совет.

Доколку е Реплек или нешто накај гоце тогаш цената ќе оди накај 1000-1100е/м2 што пак ок е и можам да си дозволам со оглед што многу е разлика со Алур па и оправдано е таа цена.

Можеби грешам со цениве, па затоа барам од вас да ми дадете совет дали знаете нешто што се гради со слични спецификации.

Зградата кај Вангел Дину е мала со 3 ката мислам така да тоа ми е за сега единствено што најдов (покрај алур) што е мало и со поставеност на станот како што јас замислувам..


Фала ви однапред на одговорите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Oct-2020 at 07:27
Здраво и добредојде на форумов.

Прво да ти кажам дека линкот што си го ставил за распоредот на стан е во зграда на Клико Градба која се наоѓа во Аеродром на ул.Фрањо Клуз(спроти Макптерол).
Еве линк до постот
https://www.facebook.com/klikogradba/photos/pcb.134035521400310/134026328067896/

-----
За зградата на ул.Вангел Дину веројатно мислиш на објектите што ги градат ДДМ Инженеринг мислам дека скоро почнаа незнам во која фаза се но можеш да ја погледнеш нишката за тој комплекс под името Станбен комплекс Влае(ДДМ Инженеринг).Што се однесува до нив има доста позитивни коментари и воедно тие не градат некои големи станови баш тука негде околу 57 м2 какви што бараш.

Еве еден таковЗа нив велат дека добро умеат да направат распореди во релативно мали квадратури.Во комплексот во Влае ќе градат(веќе градат) 2 згради краен рок за завршување им е август 2021 на спрат има по два стана и околината е прилично мирна. Толку би имал да кажам за нив.

----
За Саник имам слушнато доста различни мислења можеби квалитетот им варира од зграда до зграда градат и низ Аеродром а и во Влае но не би можел да дадам некој совет бидејќи во принцип до сега само една или ниту една зграда од тековните проекти не им е готова па за искуства би требало да се почека вселување на барем некоја од нив.

---------------------------------
ПРОДАЖБА НА СТАНОВИ ВО НАСЕЛБА ТАФТАЛИЏЕ 2 (спроти Реплек на главна улица).
Станови од 33м2 (гарсоњера), 53м2 со една спална соба, 80м2 со две спални соби, 83м2(пентхаус)со две спални соби
Улица Ванчо Мицков 2б, општина Карпош, Скопје.
https://www.facebook.com/toil.structure

Овие веќе привршуваат со двете зградички но тука во принцип веќе можно е да се распродадени становите или пак останати се поголемите квадратури.Можеби во нивна близина се гради и уште нешто слично но ретко минувам во овој дел па незнам како е ситуацијата.

------

Во тој дел на градот во принцип има доста вакви мини зградички но повеќето ретко се рекламираат дека се во градба или тоа го прават доцна кога ќе им останат уште стан-два за продавање па затоа е доста тешко навремено да се откријат.

Јас толку би имал да споделам,инаку кога бираш мирна и тивка населба прво види во околина или разгледај го деталниот план за тој дел бидејќи многу лесно во градов навидум мирните населби се претвораат во градилишта и постепен хаос.


Edited by stef4o - 05-Oct-2020 at 07:28
Back to Top
nikola21m View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Oct-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote nikola21m Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Oct-2020 at 13:36
Ти благодарам за брзиот одговор, разгледувам се уште што како. Да како што и ти кажа, малите зградички баш и не се „промовираат“ многу.

Имаше нешто ново во Хром, ама изгледа потфатиле некоја зграда, мислам дека беше до некоја кафана... Имаш некое инфо повеќе?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Oct-2020 at 13:52
Види страна 162 од општата нишка за станбени и станбено деловни објекти и неколку страни понапред(од 150 до 160 негде мислам има пак нешто).Таму ја срушија кафаната Кај Панко и почнаа со ископ за зграда која ќе биде П+4+Пк но имаше некои скандали(пехови)при ископот кинеа цевки,навлегле преблизу до соседната зграда и слично.Сеуште се вели дека нема табла со рендери и повеќе инфо можеби кога ќе се крене карабина ќе дадат повеќе информации но тогаш за купување стан може да е веќе доцна.
Еве една слика од тоа градилиште од пред месец денаМногу ретко минувам натака па ако има некој друг поупатен од делот на Влае,Ѓорче нека се вклучи во нишкава.
Back to Top
Ema111 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Ema111 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Oct-2020 at 20:45
Здраво, заинтересирана сум за купување на стан во Скопје барам да е двособен, околу 50 квадрати -+ не менува многу.. за населби Центар, Карпош, Тафталиџе, Капиштец, Козле, Аеродром..греење на парно, и да е вселив за брзо, до кај Јануари,Февруари... секакви информации тука или лична порака би биле добредојдени да напоменам, побарав скоро секаде, преку Настел, Урбан гарден, Адора, Дабар, Голден арт, Саник, Елена Лука, Би холдинг, Порта, Фине, Капитол инженеринг, Хантерс, Луна, Тим инженеринг.. меѓутоа или воопшто немаа според тоа што барам, или па вселиви беа за година, две, во згради што веќе се градат.. некоја друга препорака, каде да барам? Или доколку знаете приватни лица што продаваат, уште поубаво.
Најдов 2,3 наместени станови во Џевахир, меѓутоа многу поделени мислења слушам за таму.. доколку некој има лично искуство или слушнал од друг може да ми каже бидеќи ми е ептен итно и важно.. во темава разгледав има интересни понуди но не за сите има точни информации
Фала ви однапред
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.