build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот - Prishtina Mall - Приштина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот - Prishtina Mall - Приштина
    Posted: 05-Mar-2021 at 16:11
Originally posted by MGS

Најбедната држава во Европа со најголем трговски во југоисточна.


Цело Косово се потпира на дознаки од странство и на гастербајтери што доаѓаат за одморите, чак и Сити Мол се потпира на тие дознаки , во едно интервју директорот на Сити Мол кажа дека 1/3 од приходите ги прават гости од Косово.
Овој трговски мислам дека нема да е исклучок,башка е сместен во географски центар на Косово и е прв вистински шопинг мол до сега.

Со тие пари од дијаспората они имаат поголема платежна моќ од нас, погледни само колку се гради, ја мислам дека поголема градежна експанзија има на Косово него ли во Србија.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Mar-2021 at 16:05
Приштина има усвоено политика на институционална децентрализација, има главни институции кои се изградија на периферија од градот, главниот суд на пример итн.
Со трговскиов исто направија добар потег со тоа што го сместија на излез од град, со тоа помалце ќе ги загрози малите бизниси во градот коа ќе стане функционален.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 211
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Mar-2021 at 15:25
Koja divogradba e centarov izmegju halive od okolu. Mozam da zamislam kolku ke se potrupa za 5 godini. Mislam deka Skopje ima mn poubav koncept so 3 pogolemi mallovi (City Mall, SEG i Limak).
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Mar-2021 at 14:40
Најбедната држава во Европа со најголем трговски во југоисточна.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Feb-2021 at 18:31


https://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/754725965184932/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Feb-2021 at 11:07


https://www.facebook.com/prishtinamall.ks
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Dec-2020 at 18:30
Procesi i ndërtimit të Prishtina Mall - Dhjetor 2020.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Dec-2020 at 18:29
Latest Development Video of Prishtina Mall Construction process - December 2020.https://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/412374653443125
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Nov-2020 at 18:18
од прогресот во текот на ноември

https://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/2786669068272318
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5059
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Nov-2020 at 16:52
Originally posted by Marxentric

Originally posted by гитардемон

Во Пајонија нема McDonalds, затоа не ти е јасно кој јаде таму. Јадат од најсиромашни до најбогати (оти и богаташ може да е пијан или надуван и да му се јаде брза храна). Исто како што Кока-кола ја пијат и бездомници и милијардери. Не значи дека нештото е добро, значи дека е нешто кое го конзумираат секаков тип на луѓе.

А за светските ресторани и добрата храна, секоја ти чест. Ова во Пајонија?

Не само во Пајонија, туку и во твојот Шкуп и подалеку, доаѓам, фрлам некоја пара и заминувам. Пошто ми се може бе, а види провинцијалец.


Битно ти да си среќен, браво, баш си успеал.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 221
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Nov-2020 at 15:42
Originally posted by гитардемон

Во Пајонија нема McDonalds, затоа не ти е јасно кој јаде таму. Јадат од најсиромашни до најбогати (оти и богаташ може да е пијан или надуван и да му се јаде брза храна). Исто како што Кока-кола ја пијат и бездомници и милијардери. Не значи дека нештото е добро, значи дека е нешто кое го конзумираат секаков тип на луѓе.

А за светските ресторани и добрата храна, секоја ти чест. Ова во Пајонија?

Не само во Пајонија, туку и во твојот Шкуп и подалеку, доаѓам, фрлам некоја пара и заминувам. Пошто ми се може бе, а види провинцијалец.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Nov-2020 at 03:02
Originally posted by Marxentric

Originally posted by kiriOK


Нигде не го фалам Мекдиналдс, туку потрнцирам за македонска преференција за вкус многу повкусна е 7 ца или Вили...
А тоа дека само такви категории јадат од Мекдоналдс е твоја генерализација...Мекдоналдс е многу популарен кај младите генерации, а и кај секакви други повисоки класи кои го користат за брз појадок на драјвтру пред работа, за време или после.

Супер, лапај McDouble така брзински пред и после работа и уживај. Но, те молам не пробувај да не подучиш колку префинет ланец на ресторани е Мекдоналдс, бидејќи тука има луѓе кои јаделе по светски ресторани и знаат навистина што е добра храна, а тоа дефинитивно, не е BK, McD, KFC и слични да не речам срања.


Скроз ја утна поентата ...Мекдиналдс е фастфуд, причина зошто спаѓа под тоа е она што го кажав погоре...масовно јадат сите слоеви на населението. Главниот муабет е чим еден Мекдоналдс не може да успее што е со други бренда.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5059
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Nov-2020 at 21:04
Во Пајонија нема McDonalds, затоа не ти е јасно кој јаде таму. Јадат од најсиромашни до најбогати (оти и богаташ може да е пијан или надуван и да му се јаде брза храна). Исто како што Кока-кола ја пијат и бездомници и милијардери. Не значи дека нештото е добро, значи дека е нешто кое го конзумираат секаков тип на луѓе.

А за светските ресторани и добрата храна, секоја ти чест. Ова во Пајонија?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 221
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Nov-2020 at 20:40
Originally posted by kiriOK


Нигде не го фалам Мекдиналдс, туку потрнцирам за македонска преференција за вкус многу повкусна е 7 ца или Вили...
А тоа дека само такви категории јадат од Мекдоналдс е твоја генерализација...Мекдоналдс е многу популарен кај младите генерации, а и кај секакви други повисоки класи кои го користат за брз појадок на драјвтру пред работа, за време или после.

Супер, лапај McDouble така брзински пред и после работа и уживај. Но, те молам не пробувај да не подучиш колку префинет ланец на ресторани е Мекдоналдс, бидејќи тука има луѓе кои јаделе по светски ресторани и знаат навистина што е добра храна, а тоа дефинитивно, не е BK, McD, KFC и слични да не речам срања.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Nov-2020 at 19:43
Originally posted by Marxentric

Originally posted by kiriOK


А тоа што во Македонија нема брендови, а и тие што ги има се некакви турско-албански дил франшизи е спој и од финансиска слабост со мал пазар,корупција и менталитет на населението.
А има и некои работи кои се чист здрав разум...еден просечен македонец е ван памет да даде 300 денари за да јаде бургер од Мекдоналдс кога може на иста цена да купи два поголеми и побогати хамбургера од 7 ца.

Колку фалби му удри на генетски модифицираниот Мекдоналдс, кој во развиениот свет го јаде само сиромаштијата, гојазните и интелектуално недораснатите. Да кажеше Старбакс, Панера, Хол Фудс и слични брендови кадешто добиваш квалитет и вкус..


Нигде не го фалам Мекдиналдс, туку потрнцирам за македонска преференција за вкус многу повкусна е 7 ца или Вили...
А тоа дека само такви категории јадат од Мекдоналдс е твоја генерализација...Мекдоналдс е многу популарен кај младите генерации, а и кај секакви други повисоки класи кои го користат за брз појадок на драјвтру пред работа, за време или после.

Edited by kiriOK - 01-Nov-2020 at 19:44
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7512
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Nov-2020 at 18:49
Originally posted by Marxentric

Originally posted by kiriOK


А тоа што во Македонија нема брендови, а и тие што ги има се некакви турско-албански дил франшизи е спој и од финансиска слабост со мал пазар,корупција и менталитет на населението.
А има и некои работи кои се чист здрав разум...еден просечен македонец е ван памет да даде 300 денари за да јаде бургер од Мекдоналдс кога може на иста цена да купи два поголеми и побогати хамбургера од 7 ца.

Колку фалби му удри на генетски модифицираниот Мекдоналдс, кој во развиениот свет го јаде само сиромаштијата, гојазните и интелектуално недораснатите. Да кажеше Старбакс, Панера, Хол Фудс и слични брендови кадешто добиваш квалитет и вкус..
Плус ајде навратете се назад во минатото каде во Мекдоналдс во Македонија имаше неколку пати труења од храна... пак ќе кажам, брендовите се во најголема мера само имиња, квалитетот и развојот зависат од еден куп други стандарди
и не, не е само цената и куповната моќ фактор, туку производот, ја ќе кажам, напрајте ги Мекдоналдс и 7ца иста цена, и пак пре би јадел во 7ца отколку во Мекдоналдс... и сам тој Мекдоналдс во Америка има милијарда брендови кои му парираат и може се подобри, ние ги знаеме само оние брендови што се извезуваат на светско ниво
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 221
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Oct-2020 at 21:41
Originally posted by kiriOK


А тоа што во Македонија нема брендови, а и тие што ги има се некакви турско-албански дил франшизи е спој и од финансиска слабост со мал пазар,корупција и менталитет на населението.
А има и некои работи кои се чист здрав разум...еден просечен македонец е ван памет да даде 300 денари за да јаде бургер од Мекдоналдс кога може на иста цена да купи два поголеми и побогати хамбургера од 7 ца.

Колку фалби му удри на генетски модифицираниот Мекдоналдс, кој во развиениот свет го јаде само сиромаштијата, гојазните и интелектуално недораснатите. Да кажеше Старбакс, Панера, Хол Фудс и слични брендови кадешто добиваш квалитет и вкус..

Edited by Marxentric - 31-Oct-2020 at 21:44
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Oct-2020 at 18:29
Prishtina Mall - Endless shoppinghttps://www.prishtinamall.com/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Oct-2020 at 18:26
Prishtina Mall Opening in Autumn 2022Autumn of 2022 will begin with the opening of Prishtina Mall, the largest destination mall in southeast Europe.
The mall will be the biggest shopping, leisure, and entertainment center in the Southeast Europe region, with a building area of 239,111 sqm and a leasable area of 114,000 sqm.

A New Era Shopping Center
Accredited by Edge for its eco-friendly structure and accessibility for everyone, Prishtina Mall interior offers an ecstatic change of ambient for its clients. It has been planned and designed by the world wide credited LaguardaLow Architects.

Its architectural value lies in the way the local beauty of the surrounding countryside is linked to the interior of the mall. The mall will feature high ceilings, glass-dome atriums breaking through all floors to let the sunlight in, and green gardens filled with beautiful plants. As the main focus of the mall is to create an enjoyable experience, 7,623 sqm will be dedicated to food and beverage units for rest and relaxation.

The Biggest Play Zone in Europe
The construction of Prishtina Mall is going all according to plan, and upon its completion, it will be housing the biggest play zone in Europe. A whopping 6,700 sqm of space will be dedicated to excitement and fun, with all kinds of games and activities for children and adults.

It will have over 200 international brands, the leading cinema operator in Europe, over 5,000 parking spaces, and will employ 2,500 people.

https://retailsee.com/prishtina-mall-opening-autumn-2022/
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Oct-2020 at 14:45
A sto da kazat lugeto od New York sto im dogaat milioni turisti od sekade od svetot i zborat na 100 razlicni jazici. A mnogu od niv ostanuvaat vo nivniot grad da baraat rabota i da se preselat tamu. Ama daleku e nasniot mentalen sklop od nivniot ili nivnot od nasiot, kako sakas.

Nikogas nema da se iznacudam kako na nekogo mu smeta i se protivi na toa nekoj sto doaga od drug grad ili drzava i gi ostava parite kaj nas. Ama toa e...

By the way koga kje se izgradi Mall-ot vo Pristina moze kje vidime obratno kako od kaj nas odat tamu na Shopping. Mozebi toa e podobro?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.