build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот - Prishtina Mall - Приштина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот - Prishtina Mall - Приштина
    Posted: 07-Oct-2020 at 07:02
Prishtina Mall will be the future largest sector leading shopping entertainment mall in South East Europe.
Located on a premium strategic location at the crossroad of main highway corridors linking several countries in South East Europe.......
18.09.2020
https://www.prishtinamall.com
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Oct-2020 at 07:06
Од ентериерот

https://www.facebook.com/prishtinamall.ks
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Oct-2020 at 09:34
Се опаметија косоварите,зошто да оставаат пари во Македонија кога можат сами да си направат и да си ја развиваат економијата.

Ова ме интересира дали ќе биде вистина "largest sector leading shopping entertainment mall in South East Europe" затоа што истото го најавува и Вучиќ за нивната "Галерија" кој ќе има преку 550 продавници,кафулиња,ресторани....
И нашиот исто се фалеше едно време дека Ист Гејт ќе бил најголем на Балканот но согледувајќи што се гради сегде околу нас,тоа едноставно е една голема,дебела,лага. Всушност ист гејт не е поголем ни од вториот по големина трговски во Грција,а не пак на друго место.

Може да се каже дека и Приштина не помина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Oct-2020 at 08:27


https://www.facebook.com/prishtinamall.ks
Back to Top
Andi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Andi Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Oct-2020 at 08:19
Вкупен простор за изнајмување 114.699 квадратни метри
- Вкупен градежен простор 239.114 квадратни метри
- Вкупен простор за забава 16.438 квадратни метри
- Ресторани, храна и пијалоци 7.623 квадратни метри
- Над 5.000 бесплатни места за паркирање
- Најголема локална приватна инвестиција
- Вработување за над 2.000 лица
- Најеколошката структура во регионот, сертифицирана од „Edge“.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12160
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Oct-2020 at 12:25
Од напредокот на изградбатаhttps://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/4148273461856147
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 763
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Oct-2020 at 17:36
Времето и модата на големите молове отдавна отмина-изграждането им е много скъпо и трябва много време, подръжката исто е скъпа и оттам и наемите са високи .А и концепцията на затвореното пространство се оказа че не е най-успешната. От едно 10-ина години вакви огромни молове в Америка и Западна Европа фалират ,се затварят или трансформират в офис центрове.Вече никаде в Европа не се строят такива огромни центрове и не разбирам от какъв зор вие ,сърбите и косоварете сте се нахвърлили да ги градите.
Сега на мода са ритеил парковете - ефтини ,лесни за подръжка ,градат се бързо а и
open air концепцията во момента е актуална.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1273
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Oct-2020 at 18:35

Јас како што знам, особено во Бугарија се имаат изградено толку многу вакви молови, колку што (дури и да ги земеме овие во изградба) имаат овие држави што ги спомена, заедно

Ова што го спомнуваш не викам дека не е така, но веројатно е процес низ кој поминува секоја држава.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Oct-2020 at 06:59
Јака споредба западна европа и америка со балкан...заборавате дека таму имаат милиони други објекти за шопинг,забава рекреација,средени,снабдени,модерни,осветлени како што треба,costco-вци,7/11-и,икеи и што ли уште не.

Овде трговските центри меѓу другото се и начин да прошеташ во континуитет во НЕ-БЕДЕН простор. Да се преправаш за момент дека си дел од светот а не од пост комунистичка вукојебина. Реалноста те удира одма штом ќе излезеш од трговскиот и направиш чекор на тротоар,или ги погледнеш соседните згради.

Така да во балканските банана држави каде што секој отворен простор и следува на урабаната мафија за изградба на 7 катни фарбаници(ова само во мк остана другите држави имаат напредок во квалитетот) уште долго трговските центри ќе бидат главно собиралиште и бегање за кратко од секојдневната мизерија.
Back to Top
ACM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ACM Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Oct-2020 at 19:06
Prishtina Mall will undoubtedly be the largest shopping center in the Balkans and one of the largest in Europe .

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Oct-2020 at 21:37
How about GTC?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2017
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Oct-2020 at 21:55
Ист Гејт дупла квадратура за издавање од Сити?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1416
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Oct-2020 at 22:33
Некако имам некој впечаток дека источно европскиве градови имаат сила и куповна моќ само за по еден малл. Мислам дека тоа доаѓа од фактот што на брендовите им е важно да дојдат во некои град и за да се запишат на мапата доволно им е само едно продажно место. А кога ќе се соберат многу такви брендви се добива капацитет на еден малл. Ретко кој бренд размислува да го има на две места во иста метропола ако нема ептен некоја потреба. Имаме и пример во соседството како Софија со повеќе маллови ама мислам дека тоа стана некаков национален спорт во Бугарија да се отвараат малови мислејќи дека со тоа ќе направат европска слика за себе, ама некако ми е издишан балон таа приказна. Повеќе зборувам за Ушче Белград, СитиМалл Скопје, еве сега Приштина, мислам дека Братислава исто така е со еден голем малл и нема други. Нешто и ГТЦ за Скопје бил слично во некое друго време.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Oct-2020 at 22:51
Сите овие молови опфаќаат цели држави, па и региони (Скопје=Македонија, Косово, јужна Србија). Надвор од Скопје, Приштина, Белград... речиси и да нема крупни комерцијални објекти од овој тип. Бугарија е малку поинаква, ама и таму се 3-4 града.

Мислам дека изградените и трговските во градба се доволни за Скопје. И Косово и Ниш градат свои, а населението и куповната моќ се тие. Ако се изгради уште еден поголем од типот на СЦМ или Ист Гејт, сите ќе имаат посериозни проблеми во рентабилноста. Сега треба да се насочиме на одржување на постоечките (особено ГТЦ), ревитализација на улицата, отворени и зелени retail/трговски паркови близу и во градовите (наместо гломазно чудовиште со бесконечен паркинг), носење нови брендови согласно стандардот (H&M, McDonalds, Lidl...) и IKEA на автопатот кон Косово.


Edited by Staro Skopje - 27-Oct-2020 at 22:52
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 658
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Oct-2020 at 22:56
Можеби многу широка е генерлизацијата дека популарноста на моловите е во слободен пад насекаде низ развиените држави, имаат влијание и локално специфични фактори. На пример во Шпанија би рекол дека стојат доб,ро иако и во помали градови има и по неколку. Меѓудругото, и некои културно-историски аспекти исто така можат да имаат големо влијание.

Јас ако се праувам никогаш нема да се доначудам како е можно угостителските објекти и во тие неколку скопски молови да се толку полни, едноставно не постои за мене погрдо место за одење на кафе или за јадење од мол. Ама ете, на, за мене изненадувачки, голем број луѓе не им смета, па дури им е и јако.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1416
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Oct-2020 at 00:50
Originally posted by hcitrS

Јас ако се праувам никогаш нема да се доначудам како е можно угостителските објекти и во тие неколку скопски молови да се толку полни, едноставно не постои за мене погрдо место за одење на кафе или за јадење од мол. Ама ете, на, за мене изненадувачки, голем број луѓе не им смета, па дури им е и јако.


Добро кажано! Мислам дека причината знам во што лежи, барем во Македонија. Во Македонија во угостителската понуда не мрднавме од чорби и ловечка љута плескавица. Кафаните се тркаат која поголема ќе обеси поголемо воденичарско и повеќе ќупци ќе нареди во ентериер. Нема саглам понуда на морски ресотран, грчки, индисјски, кинески, азиски, итн. И ова малловите се некој издув кој има некаква понуда надвор од стандардните кафански менија, а и донекаде на едно возење заедно со шопинг може да се искорсти да се фрли еден оброк, и затоа, се собира бројка на гости.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Oct-2020 at 01:52
За цело Косово овој трговски таман...се надевам ќе престанат да ни доаѓаат на гости, па макар тоа значело банкрот за некои трговски кај нас.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Oct-2020 at 01:57
Pse? Ако не и тетовчани и штипјани да ги избркаме, чисто Скопје да не се угнаси со парите на туѓата раја.

А и вие да престанете да купувате во Брум, многу Пакистанци има таму. И Грција може да ни забрани да одиме на одмор, макар и цели Паралија и Пефкохори банкротираат.

Edited by Staro Skopje - 28-Oct-2020 at 02:02
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Oct-2020 at 02:42
Иам стан на 5 мин пешки од Сити Мол,а сум бил пет пати, од кои 2 пати само до менувачницата...тоа што останува како впечаток на ништо не личи, долги периоди не слушаш македонска реч,вриски и пиштења на разтрчани деца,се буткаат по бутици, ко да си во Митровица а не Карпош.
Има разлика меѓу шопинг туризам и тоа да се чувствуваш ко странец во своја општина/држава.

А белците одамна се имаат евакуирано од комерцијалните точки во ареалот на централен Бирмингам и се сконцентрираат на такви по белите населби,а има и случаи каде еден од најголемите трговски комплекси Скај Сити после тепачка меѓу пакистанци со мачети сега кината и фастфудовите таму предлагаат пониски цени отколку во други делови од градот за да ги привлечат назад белците кои уште помасовно прекинаа да доаѓаат после тој инцидент.

Edited by kiriOK - 28-Oct-2020 at 05:06
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Oct-2020 at 04:11
Originally posted by kiriOK

Иам стан на 5 мин пешки од Сити Мол,а сум бил пет пати, од кои 2 пати само до менувачницата...тоа што останува како впечаток на ништо не личи, долги периоди не слушаш македонска реч,вриски и пиштења на разтрчани деца,се буткаат по бутици, ко да си во Митровица а не Карпош.
Има разлика меѓу шопинг туризам и тоа да се чувствуваш ко странец во своја општина/држава.

А небелците одамна се имаат евакуирано од комерцијалните точки во ареалот на централен Бирмингам и се сконцентрираат на такви по белите населби,а има и случаи каде еден од најголемите трговски комплекси Скај Сити после тепачка меѓу пакистанци со мачети сега кината и фастфудовите таму предлагаат пониски цени отколку во други делови од градот за да ги привлечат назад белците кои уште помасовно прекинаа да доаѓаат после тој инцидент.


Аман бе ти, биди среќен што ти одат таму туристи, носат пари, купуваат што сакаш ти повеќе. Албанскиот јазик не треба да ти смета, ти со албанците живееш. Од кај знаеш ти дека биле од косово а не од тетово или ајде кичево? Јас кога одам да си купам во Швајцарија со другари албанци зборувам Shqip, таму никој не се бунит па што останало за луѓе како тебе да се бунат и плус е и државен јазик.
Размисли малку и за економијата и општо соживот не заебавај вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.