build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Prishtina Mall
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Prishtina Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Prishtina Mall
    Posted: 07-Oct-2020 at 07:02
Prishtina Mall will be the future largest sector leading shopping entertainment mall in South East Europe.
Located on a premium strategic location at the crossroad of main highway corridors linking several countries in South East Europe.......
18.09.2020
https://www.prishtinamall.com
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Oct-2020 at 07:06
Од ентериерот

https://www.facebook.com/prishtinamall.ks
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 139
  Quote David Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Oct-2020 at 09:34
Се опаметија косоварите,зошто да оставаат пари во Македонија кога можат сами да си направат и да си ја развиваат економијата.

Ова ме интересира дали ќе биде вистина "largest sector leading shopping entertainment mall in South East Europe" затоа што истото го најавува и Вучиќ за нивната "Галерија" кој ќе има преку 550 продавници,кафулиња,ресторани....
И нашиот исто се фалеше едно време дека Ист Гејт ќе бил најголем на Балканот но согледувајќи што се гради сегде околу нас,тоа едноставно е една голема,дебела,лага. Всушност ист гејт не е поголем ни од вториот по големина трговски во Грција,а не пак на друго место.

Може да се каже дека и Приштина не помина.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Oct-2020 at 08:27


https://www.facebook.com/prishtinamall.ks
Back to Top
Andi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Andi Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Oct-2020 at 08:19
Вкупен простор за изнајмување 114.699 квадратни метри
- Вкупен градежен простор 239.114 квадратни метри
- Вкупен простор за забава 16.438 квадратни метри
- Ресторани, храна и пијалоци 7.623 квадратни метри
- Над 5.000 бесплатни места за паркирање
- Најголема локална приватна инвестиција
- Вработување за над 2.000 лица
- Најеколошката структура во регионот, сертифицирана од „Edge“.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Oct-2020 at 12:25
Од напредокот на изградбатаhttps://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/4148273461856147
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 597
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Oct-2020 at 17:36
Времето и модата на големите молове отдавна отмина-изграждането им е много скъпо и трябва много време, подръжката исто е скъпа и оттам и наемите са високи .А и концепцията на затвореното пространство се оказа че не е най-успешната. От едно 10-ина години вакви огромни молове в Америка и Западна Европа фалират ,се затварят или трансформират в офис центрове.Вече никаде в Европа не се строят такива огромни центрове и не разбирам от какъв зор вие ,сърбите и косоварете сте се нахвърлили да ги градите.
Сега на мода са ритеил парковете - ефтини ,лесни за подръжка ,градат се бързо а и
open air концепцията во момента е актуална.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 983
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Oct-2020 at 18:35

Јас како што знам, особено во Бугарија се имаат изградено толку многу вакви молови, колку што (дури и да ги земеме овие во изградба) имаат овие држави што ги спомена, заедно

Ова што го спомнуваш не викам дека не е така, но веројатно е процес низ кој поминува секоја држава.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 139
  Quote David Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Oct-2020 at 06:59
Јака споредба западна европа и америка со балкан...заборавате дека таму имаат милиони други објекти за шопинг,забава рекреација,средени,снабдени,модерни,осветлени како што треба,costco-вци,7/11-и,икеи и што ли уште не.

Овде трговските центри меѓу другото се и начин да прошеташ во континуитет во НЕ-БЕДЕН простор. Да се преправаш за момент дека си дел од светот а не од пост комунистичка вукојебина. Реалноста те удира одма штом ќе излезеш од трговскиот и направиш чекор на тротоар,или ги погледнеш соседните згради.

Така да во балканските банана држави каде што секој отворен простор и следува на урабаната мафија за изградба на 7 катни фарбаници(ова само во мк остана другите држави имаат напредок во квалитетот) уште долго трговските центри ќе бидат главно собиралиште и бегање за кратко од секојдневната мизерија.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.096 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.