build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот - Prishtina Mall - Приштина
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот - Prishtina Mall - Приштина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 01-Nov-2020 at 20:40
Originally posted by kiriOK


Нигде не го фалам Мекдиналдс, туку потрнцирам за македонска преференција за вкус многу повкусна е 7 ца или Вили...
А тоа дека само такви категории јадат од Мекдоналдс е твоја генерализација...Мекдоналдс е многу популарен кај младите генерации, а и кај секакви други повисоки класи кои го користат за брз појадок на драјвтру пред работа, за време или после.

Супер, лапај McDouble така брзински пред и после работа и уживај. Но, те молам не пробувај да не подучиш колку префинет ланец на ресторани е Мекдоналдс, бидејќи тука има луѓе кои јаделе по светски ресторани и знаат навистина што е добра храна, а тоа дефинитивно, не е BK, McD, KFC и слични да не речам срања.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5069
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Nov-2020 at 21:04
Во Пајонија нема McDonalds, затоа не ти е јасно кој јаде таму. Јадат од најсиромашни до најбогати (оти и богаташ може да е пијан или надуван и да му се јаде брза храна). Исто како што Кока-кола ја пијат и бездомници и милијардери. Не значи дека нештото е добро, значи дека е нешто кое го конзумираат секаков тип на луѓе.

А за светските ресторани и добрата храна, секоја ти чест. Ова во Пајонија?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 02-Nov-2020 at 03:02
Originally posted by Marxentric

Originally posted by kiriOK


Нигде не го фалам Мекдиналдс, туку потрнцирам за македонска преференција за вкус многу повкусна е 7 ца или Вили...
А тоа дека само такви категории јадат од Мекдоналдс е твоја генерализација...Мекдоналдс е многу популарен кај младите генерации, а и кај секакви други повисоки класи кои го користат за брз појадок на драјвтру пред работа, за време или после.

Супер, лапај McDouble така брзински пред и после работа и уживај. Но, те молам не пробувај да не подучиш колку префинет ланец на ресторани е Мекдоналдс, бидејќи тука има луѓе кои јаделе по светски ресторани и знаат навистина што е добра храна, а тоа дефинитивно, не е BK, McD, KFC и слични да не речам срања.


Скроз ја утна поентата ...Мекдиналдс е фастфуд, причина зошто спаѓа под тоа е она што го кажав погоре...масовно јадат сите слоеви на населението. Главниот муабет е чим еден Мекдоналдс не може да успее што е со други бренда.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 02-Nov-2020 at 15:42
Originally posted by гитардемон

Во Пајонија нема McDonalds, затоа не ти е јасно кој јаде таму. Јадат од најсиромашни до најбогати (оти и богаташ може да е пијан или надуван и да му се јаде брза храна). Исто како што Кока-кола ја пијат и бездомници и милијардери. Не значи дека нештото е добро, значи дека е нешто кое го конзумираат секаков тип на луѓе.

А за светските ресторани и добрата храна, секоја ти чест. Ова во Пајонија?

Не само во Пајонија, туку и во твојот Шкуп и подалеку, доаѓам, фрлам некоја пара и заминувам. Пошто ми се може бе, а види провинцијалец.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5069
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 02-Nov-2020 at 16:52
Originally posted by Marxentric

Originally posted by гитардемон

Во Пајонија нема McDonalds, затоа не ти е јасно кој јаде таму. Јадат од најсиромашни до најбогати (оти и богаташ може да е пијан или надуван и да му се јаде брза храна). Исто како што Кока-кола ја пијат и бездомници и милијардери. Не значи дека нештото е добро, значи дека е нешто кое го конзумираат секаков тип на луѓе.

А за светските ресторани и добрата храна, секоја ти чест. Ова во Пајонија?

Не само во Пајонија, туку и во твојот Шкуп и подалеку, доаѓам, фрлам некоја пара и заминувам. Пошто ми се може бе, а види провинцијалец.


Битно ти да си среќен, браво, баш си успеал.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Nov-2020 at 18:18
од прогресот во текот на ноември

https://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/2786669068272318
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Dec-2020 at 18:29
Latest Development Video of Prishtina Mall Construction process - December 2020.https://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/412374653443125
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Dec-2020 at 18:30
Procesi i ndërtimit të Prishtina Mall - Dhjetor 2020.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Feb-2021 at 11:07


https://www.facebook.com/prishtinamall.ks
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Feb-2021 at 18:31


https://www.facebook.com/prishtinamall.ks/videos/754725965184932/
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Mar-2021 at 14:40
Најбедната држава во Европа со најголем трговски во југоисточна.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 215
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Mar-2021 at 15:25
Koja divogradba e centarov izmegju halive od okolu. Mozam da zamislam kolku ke se potrupa za 5 godini. Mislam deka Skopje ima mn poubav koncept so 3 pogolemi mallovi (City Mall, SEG i Limak).
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-Mar-2021 at 16:05
Приштина има усвоено политика на институционална децентрализација, има главни институции кои се изградија на периферија од градот, главниот суд на пример итн.
Со трговскиов исто направија добар потег со тоа што го сместија на излез од град, со тоа помалце ќе ги загрози малите бизниси во градот коа ќе стане функционален.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 05-Mar-2021 at 16:11
Originally posted by MGS

Најбедната држава во Европа со најголем трговски во југоисточна.


Цело Косово се потпира на дознаки од странство и на гастербајтери што доаѓаат за одморите, чак и Сити Мол се потпира на тие дознаки , во едно интервју директорот на Сити Мол кажа дека 1/3 од приходите ги прават гости од Косово.
Овој трговски мислам дека нема да е исклучок,башка е сместен во географски центар на Косово и е прв вистински шопинг мол до сега.

Со тие пари од дијаспората они имаат поголема платежна моќ од нас, погледни само колку се гради, ја мислам дека поголема градежна експанзија има на Косово него ли во Србија.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: Yesterday at 13:50
Development Video of Construction process - April 2021.

https://www.facebook.com/113747393519213/videos/3845565582231116
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.