build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св.Апостол Павле - Градско

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св.Апостол Павле - Градско
    Posted: 03-Oct-2020 at 21:39
ВО ГРАДСКО ЌЕ СЕ ГРАДИ ЦРКВА „СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ“На површина од 350 квадрати во центарот на Градско, кај просториите на старата општина, наскоро треба да биде поставен камен темелник на нова црква која ќе го носи името на Свети Апостол Павле.

Како што велат од Иницијативниот одбор за градба поставувањето на камен темелник за црква во Градско ќе зависи од собирањето на парични средства од донатори.

Тие со благослов и подршка на Епархијата Повардарска со седиште во Велес, а во чии рамки ќе биде изградена оваа православна црква и од митрополитот Повардарски Агатангел ги повикуваат сите што имаат можност да донираат за изградба на црква во Градско.

Повик за донација за изградба на нов црковен храм „Свети Апостол Павле” во Градско.

Вашата ценета финансиска помош можете да ја донирата на ж-с-ка 200003392508062 Стопанска банка „За изградба на храм Св.ап.Павле” – Градско

-Ви благодариме, Господ Исус Христос,Неговата Света Мајка Богородица и светиот апостол Павле нека ги наградат и благословат сите дарители,градители,обновители и украсители на Божјите светилишта, порача митрополитот Повардарски Агатангел.


Администратор 17/09/2020 16:09
https://www.makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=369032
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Oct-2020 at 13:51
...
Рендери за цркватаhttps://www.facebook.com/crkvasvetiapostolpavlegradsko
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jun-2021 at 11:16
Драги браќа и сестри, со огромна духовна радост би сакале да ве известиме дека во Градско на ден 13.07. (Јули) 2021 година (Вторник) во 11 часот од страна на неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г.Агатангел, во сослужение на бројно македонско православно свештенство од Повардарската епархија ќе биде
ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК ЗА ИЗГРАДБА НА НОВ МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН ХРАМ ПОСВЕТЕН НА СВЕТИОТ АПОСТОЛ ПАВЛЕ
Македонска православна црква
Охридска архиепископија
Повардарска епархија

https://www.facebook.com/crkvasvetiapostolpavlegradsko
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jul-2021 at 17:12
од поставувањето на камен-темелникот на 13.07.2021https://www.facebook.com/rtkavadarci/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.