build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотел во Визбегово - Ателје Проектинг
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел во Визбегово - Ателје Проектинг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Nov-2020 at 14:31
Од Твитер:


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Nov-2020 at 18:20
од твитер

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Feb-2021 at 18:33
Уште неколку рендери

http://www.ateljeproekting.mk/portfolio/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Feb-2021 at 18:37
Комплексов се викал Глуво Бразда(да реименуваме кога ќе можеме )

Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Feb-2021 at 19:02
Што е ова бе,Спејс Нидл од Сиетел за сиромашни ?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Feb-2021 at 19:25
Нема шанси да се вика „Глуво Бразда“, туку веројатно сакале да стават како местоположба, што е изгледа површината на катастарските општини на овие две села, на кои се гради комплексов.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Feb-2021 at 19:58
Mene ne mi e jasno kako tolku naglo porasna pazarot za hoteli vo Skopje. Porano bea Aleksandar Palas i Holiday Inn i zjaea polu prazni. Sega gi imame i Meriot, Hilotn, Limak, cudovo sto se gradi, Ibis, i mn drugi pomali od tipot na hotel solun i slicni. Ima li nekoj predstava na sto se dolzi toa zgolemuvanje na smestuvacki kapaciteti? Ako ne se laza i vo cetvrtata kula na Jevahir delumno ke ima hotelski del a delumno office.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1762
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Feb-2021 at 20:30
Мене ми е крајно нелогично што е вооопшто дозволена во близина на Стенковец да се изгради толку висок објект. Без разлика што е спортски/змејоделски аеродро, сепа е мнгоу блиску. Второ која е воопшто потребата во таква зона да има кула за разгледување. Што ќе гледаат гостите, дивоградбите низ Визбегово и каменоломотот во Бразда?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Feb-2021 at 02:19
Originally posted by user8642

Мене ми е крајно нелогично што е вооопшто дозволена во близина на Стенковец да се изгради толку висок објект. Без разлика што е спортски/змејоделски аеродро, сепа е мнгоу блиску. Второ која е воопшто потребата во таква зона да има кула за разгледување. Што ќе гледаат гостите, дивоградбите низ Визбегово и каменоломотот во Бразда?
згора на тоа, мене не ми е јасно на каков тип на гости цели хотелов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Feb-2021 at 20:26


https://www.facebook.com/Go-Paramotor-Mk-535740116564184/photos/pcb.1882420935229422/1882420271896155/
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Feb-2021 at 08:52
Некако се ви смета. За прв пат се прави нешто вакво во Скопје и веднаш, па зошто па како. Што ако во застаклениот простор има ротирачки ресторан или пак дурбини со кои ќе може да се погледне до Водно. Локацијата е таа што е. Еве за пример подолу ќе ставам слика од 50ти спрат во Доха, ротирачки ресторан со преубава храна но погледот ништо посебно, и???

Edited by Влатко - 23-Feb-2021 at 08:54
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Feb-2021 at 09:12

Да не споредуваме, Torch-от до Villaggio е изграден заради Khalifa стадионот кој се користеше за азиските игри во 2006, не беше изграден во Визбегово.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Feb-2021 at 09:15
Што пак му фали на Визбегово? Супер еквивалент на вилаџио
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Feb-2021 at 15:24
Хотел со ресторан и кафетерија на железна кула никнува покрај Јадранска магистрала

Како што истакна градоначалникот на Општина Чучер-Сандево за весникот ВЕЧЕР, објектот е хотел од висока категорија чиј инвеститор е друштвото за градежништво „Дабар“. Комплексот се простира на површина од околу 13.000 квадратни метри. Притоа, хотелот ќе има подрум, приземје и четири ката, а посебно се гради железна кула на која на врвот ќе има кафетерија

Голем објект никнува на Јадранската магистрала, веднаш по бензинската пумпа „Актива Петрол“, на излезот од Скопје кон границата со Косово. Објектот е во изградба, а крај него може да се забележи и висока железна кула.

Објектот е на територијата на општина Чучер-Сандево и оттаму за весникот ВЕЧЕР изјавија дека се работи за приватна инвестиција на фирмата „Дабар“ и станува збор за хотел со ресторан.

Тоа е нивна приватна инвестиција. Освен хотел ќе има и ресторан. Комплексот се гради уште од 2016 година, кога Општина Чучер-Сандево го издаде одобрението за градба. Во согласност со Законот за градење, инвеститорот има рок од 10 години од почнување со градба да го заврши објектот, така што тој има сè уште време да го доизгради – информираше градоначалникот Јован Пејковски.

Тој додаде дека објектот легално се гради, а инвеститорот ги има сите потребни пропратни документи и ги има платено сите давачки, вклучувајќи ги и комуналиите.

Од Секторот за урбанизам во Општина Чучер Сандево прецизираа дека во прашање е хотелски комплекс составен од хотел, кула-ресторан, централна кујна и повеќенаменска сала.

– Сите тие ќе бидат посебни делови, но меѓусебно ќе бидат поврзани. Комплексот се простира на површина од околу 13.000 квадратни метри. Хотелот ќе има подрум, приземје и четири ката – информираа од Секторот за урбанизам во Општина Чучер-Сандево.

Оттаму додаваат дека во кулата ќе има кафетерија во горниот дел, но и скали во долниот дел од кулата по кои ќе може да се стигне до локалот

https://www.vecer.press/хотел-со-ресторан-и-кафетерија-на-желе/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Feb-2021 at 17:26
Originally posted by Влатко

Некако се ви смета. За прв пат се прави нешто вакво во Скопје и веднаш, па зошто па како. Што ако во застаклениот простор има ротирачки ресторан или пак дурбини со кои ќе може да се погледне до Водно. Локацијата е таа што е. Еве за пример подолу ќе ставам слика од 50ти спрат во Доха, ротирачки ресторан со преубава храна но погледот ништо посебно, и???

Им смета дека е надвор од „градот“. Само Центар, Карпош и Аеродором треба да се развиваат изгледа.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Feb-2021 at 21:27
прекрасни погледи на магацини и шлепери ќе има

единствено гледам логика во тоа тука да престојуваат инвеститори, па полесно да видат на кој нива ќе си ја прават фабриката
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Feb-2021 at 07:57
Молам да се набројат вакви кули во светот каде што има фантастично феноменален поглед. Ок, колку што јас ги знам, и сум ги видел, најповеќе гледаат во згради. Ништо спектакуларно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Aug-2021 at 08:40
Вчерашни фотки од возење,се чини подолг период стагнираBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Apr-2022 at 16:48
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-May-2022 at 16:10
Од фб страницата на GoParamotor

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.