build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Кружен тек кај Момин Поток
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кружен тек кај Момин Поток

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 08-Apr-2023 at 16:33
Ова е од видеото на Канал 5. На некој начин и ова е денивелиран кружен. Вака поинтересно е, да нагаѓаме од low-res скици како ќе биде
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 16-May-2023 at 10:17
Од Твитер:


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-Jul-2023 at 10:21
https://sdk.mk/index.php/naslovna/kilometarski-koloni-kaj-momin-potok-grad-skopje-2-godini-go-pravi-kruzhniot-tek-od-kluchkata-nema-aber/?fbclid=IwAR3W4sud7_CDGoUhWDL709YBgSRhmr0sdxk7ZyZ_vHqpm9DR_Z4OOMhbjXw

МИЗЕРИЈА
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20154
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-Jul-2023 at 13:34
КИЛОМЕТАРСКИ КОЛОНИ КАЈ МОМИН ПОТОК, ГРАД СКОПЈЕ 2 ГОДИНИ ГО ПРАВИ КРУЖНИОТ ТЕК, ОД КЛУЧКАТА НЕМА АБЕРДве години Град Скопје го прави кружниот тек кај „Хубо маркет“ и уште не е готов. Клучката пак кај Момин поток нема абер, градежните работи се во почетна фаза, на терен уште не се наѕира клучката, туку досега само се копа ридот каде треба таа да се гради.

Овој дел и пред почетокот на градежните работи беше закрчен. Сега кога улицата е раскопана и градежни машини има насекаде, а се работи со бавна динамика, владее вистински хаос. Секој ден се создаваат гужви и километарски колони, а од дупките и прокопите сред улицата имаше цела година па граѓаните ги искршија колите.

При почетокот на градежните работи во јуни 2021 година, тогашниот градоначалник Петре Шилегов кажа дека кружниот тек и клучката ќе бидат готови за 2 и пол години со што Скопје ќе добие еден нов модерен лик. Но, овој рок нема да се испочитува бидејќи уште е на почеток изградбата на клучката која е најсложениот проект којшто Градот го работел. За две години Градот не успеа да го изведе ниту кружниот тек што е едноставно сообраќајно решение.

Градоначалничката Данела Арсовска воопшто не збори за овој проект ниту пак информира како течат градежните работи односно зошто се одвиваат со толку бавна динамика. Пред пола година на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК од нејзиниот кабинет само кусо ни рекоа дека изградбата на проектот „Клучка Момин Поток“ нема никаков застој и рокот за изведба е до февруари 2024 година. Но, според работите на терен овој рок нема шанси да се испочитува.

Изградбата на кружниот тек и клучката чинат 18 милиони евра.Оваа сообраќајница е една од клучните градски сообраќајници бидејќи дневно овде поминуваат 25.000 возила и метежот е голем.

Според проектот, со цел да се намали сообраќајниот метеж на овој потег се предвидува изградба на 2 кружни тека, првиот треба да ја замени крстосницата кај булеварот 8 Септември и улицата Скупи, а вториот треба да ја замени крстосницата на булеварот Никола Карев и патот кон Визбегово, обиколницата и косовската граница. Од вториот кружен тек улицата продолжува до крстосницата со булевар Словенија каде што се поврзува со булеварот Словенија и со булеварот Босна и Херцеговина.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/kilometarski-koloni-kaj-momin-potok-grad-skopje-2-godini-go-pravi-kruzhniot-tek-od-kluchkata-nema-aber/
Carpe diem
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 27-Jul-2023 at 11:23
Го урнаа долниот помошен мостBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20154
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 15-Aug-2023 at 17:14
од твитерCarpe diem
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 23-Aug-2023 at 08:01
Се работи на мостот:Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20154
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 29-Aug-2023 at 16:17
ПО ДВЕ ГОДИНИ ГРАД СКОПЈЕ ГО ЗАВРШИ КРУЖНИОТ ТЕК КАЈ „ХУБО“, ОД КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК НЕМА АБЕРПо две години градежни работи, Град Скопје деновиве конечно ја заврши изградбата на кружниот тех кај „Хубо маркет“ на еден од влезовите во главниот град.

Овој кружен тек кој заедно со клучката кај Момин поток треба да го намали метежот на влезот и излезот од Скопје, почна да се гради во јули 2021 година во време на ексградоначалникот Петре Шилегов.

Кружниот тек е асфалтиран и обележан со хоризонтална сигнализација, но просторот околу него уште не е среден.

Нема абер од изградбата на клучката кај Момин поток која е капитален проект за Градот, за која при почетокот на градежните работи ексградоначалникот Шилегов рече дека ќе биде готова за 2,5 години. Овој рок истекува до крајот на годинава, но дотогаш нема шанси да се заврши бидејќи градежните работи не се дојдени ниту до половина. Нема никаква динамика на работа и за две години само е ископан ридот, а ништо не е трасирано.

Од кабинетот на градоначалничката Данела Арсовска велат дека претходното раководство не ги завршило постапките на експропријација и имотно правни спорови и тоа влијае на динамиката.

„Во другите делови проектот е во рамки на законски и договорно утврдените рокови“, велат од Градот.

Според проектот, со цел да се намали сообраќајниот метеж на овој потег се предвидува изградба на 2 кружни тека, првиот треба да ја замени крстосницата кај булеварот 8 Септември и улицата Скупи, а вториот треба да ја замени крстосницата на булеварот Никола Карев и патот кон Визбегово, обиколницата и косовската граница. Од вториот кружен тек улицата продолжува до крстосницата со булевар Словенија каде што се поврзува со булеварот Словенија и со булеварот Босна и Херцеговина.

Изградбата на кружниот тек и клучката чинат 18 милиони евра.

Оваа сообраќајница е една од клучните градски сообраќајници бидејќи дневно овде поминуваат 25.000 возила и метежот е голем.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/po-dve-godini-grad-skopje-go-zavrshi-kruzhniot-tek-kaj-hubo-od-kluchkata-kaj-momin-potok-nema-aber/
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 29-Aug-2023 at 19:22
И сега кој споменик ќе го преместиме од центар тука? Можда некој кој има најповрзана историја со Скупи, како најблиска точка до кружниов? Или немаме таков споменик поврзан со Скупи?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 29-Aug-2023 at 20:15

Убо би било некој инструмент од Метеоролошки да стават тука, Сончев Часовник можеби или комотно современа скулптура со микс од метео направии таман во склад со алубонд околината!, а можат и со ласери да ја играат навечер, онаки од пазар за лесно да се менваат!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20154
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 07-Sep-2023 at 17:50
ОПАСНОСТ: Еден месец исклучени семафорите кај Момин поток за накај ВизбеговоВеќе четири недели семафорите на улицата после кружниот тек за накај Визбегово се исклучени.

Сигнализацијата е исклучена, полиција не го регулира сообраќајот, па возачите и останатите учесници во сообраќајот се снаоѓаат како знаат и умеат. На овој потег, почнувајќи уште од кружниот тек кој стои со месеци недонаправен, буквално возењето и движењето претставуваат огромна опасност.

Кружниот тек стои недовршен, зјаат кабли, подигнати бетонски ѕидчиња. Улицата по која се вози е крпеници. Хаосот станува уште поголем на семафорот кој сега е исклучен, особено што во овој дел има стационирано механизација, багери.

Вообичаено, кога се менува одреден сообраќаен режим, Градот и надлежните се должни да ги информираат граѓаните за воведените промени. Дури и да станува збор за дефект. За исклучувањето на семафорот кај Момин поток никој ништо не информирал.

https://091info.mk/2023/09/07/опасност-две-недели-исклучени-семафо
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20154
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 07-Sep-2023 at 17:51
Ненаправената клучка го засенува новиот кружен тек кај ХубоКонечно по две години кружниот тек кај Момин поток е асфалтиран и обележан со хоризонтална сигнализација. Но, просторот околу него сè уште не е уреден.

Иако, при почетокот на работите, беше најавено дека ќе биде завршено за 2,5 години но, работите не се ни блиску до завршување. Нема никаква динамика во изградбата, а во текот на последните две години, едноставно е ископан рид и не е направено ништо повеќе.

Изградбата на кружниот тек и клучката чинат 18 милиони евра.

Дополнително, веќе еден месец семафорите на улицата после кружниот тек за накај Визбегово се исклучени. Сигнализацијата е исклучена, полиција не го регулира сообраќајот, па возачите и останатите учесници во сообраќајот се снаоѓаат како знаат и умеат.

https://091info.mk/2023/09/07/ненаправената-клучка-го-засенува-нов
Carpe diem
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 22-Sep-2023 at 18:36


Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 493
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 27-Sep-2023 at 09:06
Од толку многу што се работи на проектот, никнало трева на насипот
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 28-Sep-2023 at 07:53
Па не е ни трева туку дрва
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 82
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 28-Sep-2023 at 08:29
Можеле кај Хубо кружниов некои растенија или нешто поразлично од асфалтов да наместат личи на дистописки кружен тек..
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 28-Sep-2023 at 09:14
Има растенија во кругот, а и по рабовите како ѕид што ќе бидат кога ќе пораснат.

Треба за споменик да се види кој ќе се става

Edited by <Fresno> - 28-Sep-2023 at 09:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20154
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 23-Oct-2023 at 12:07
Carpe diem
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 24-Oct-2023 at 19:06
Паркинг до пешачки хаха...
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 515
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 25-Oct-2023 at 07:17
Originally posted by stef4o

ОПАСНОСТ: Еден месец исклучени семафорите кај Момин поток за накај ВизбеговоВеќе четири недели семафорите на улицата после кружниот тек за накај Визбегово се исклучени.

Сигнализацијата е исклучена, полиција не го регулира сообраќајот, па возачите и останатите учесници во сообраќајот се снаоѓаат како знаат и умеат. На овој потег, почнувајќи уште од кружниот тек кој стои со месеци недонаправен, буквално возењето и движењето претставуваат огромна опасност.

Кружниот тек стои недовршен, зјаат кабли, подигнати бетонски ѕидчиња. Улицата по која се вози е крпеници. Хаосот станува уште поголем на семафорот кој сега е исклучен, особено што во овој дел има стационирано механизација, багери.

Вообичаено, кога се менува одреден сообраќаен режим, Градот и надлежните се должни да ги информираат граѓаните за воведените промени. Дури и да станува збор за дефект. За исклучувањето на семафорот кај Момин поток никој ништо не информирал.

https://091info.mk/2023/09/07/опасност-две-недели-исклучени-семафо


За скоро започнува и третиот месец како не работат а често поради тоа се случуваат сообраќајни незгоди, има ли некој било каква одговорност кај нас?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.