build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Илинденка - Кисела Вода (до Flatiron)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 221
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Илинденка - Кисела Вода (до Flatiron)
    Posted: 23-Feb-2021 at 22:25
Originally posted by David

"У реду е" титови пионерчичи,тежок ден имавте вчера,нема лутиш,одете гушнете го гтц и ќе ви помине

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7512
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Feb-2021 at 21:31
Originally posted by David

"У реду е" титови пионерчичи,тежок ден имавте вчера,нема лутиш,одете гушнете го гтц и ќе ви помине
леле им го залепи стварно еј
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Feb-2021 at 06:24
"У реду е" титови пионерчичи,тежок ден имавте вчера,нема лутиш,одете гушнете го гтц и ќе ви помине
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13508
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Feb-2021 at 23:02
Само урбано, баце.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2500
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Feb-2021 at 22:56
+1
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Feb-2021 at 18:01

Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Feb-2021 at 08:06
Фичо зависи како гледаш на работите,модерниот младиот човек сака да опкружен со високи згради,да се чувствува урбано,затоа и цела младина е избегана по Америки,Австралии,Канади...
Повеќе луѓе нема да се напкаат,нема сите да закупат стан,некој може сака да си го исфура филмот и да живее една година под кирија,некој може сака цел живот да живее под кирија во 35/2 ама да живее во убава зграда,ме сфаќаш се менуваат потребите и приоритетите на човекот,ние пак и пак не успеваме да се адаптираме на модерниот свет,ние уште живееме мизерно затоа што сме опкружени со мизерија,може ќе речеш каква врска има тоа,ама на запад баш тие облкодери се градат меѓудругото и како стимул за младиот човек да работи да се труди за да може да си дозволи еден ден да живее таму,да не зборувам колку други подповолности се отвараат плус.

Неважно дали околу Флатирон би се изградиле 4-5 повисоки згради во тој "ЊуЈорк" стил,мора од негде да се почне,а да знаеш дека штетата од гулабарниците и штанглите што никнуваат на секој чекор е многу поголема и за човекот и за животната средина.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1038
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Feb-2021 at 23:12
Ама ти не сакаш да читаш до крај, ниту да видиш дека јасно пишува "Незнам каде е балансот...". Ако треба вака во крајности да ги сведуаме работите, што е подобро 500 луѓе во сопствен стан, или 50 во супер стан и околина додека другите 450 во приградски дивоградбичиња, потковја, лепенки и селца?! БАрем да беше зградава минимум дупла во висина со станови да не биде таков изгубен простор. Што има тука нејасно?!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2500
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Feb-2021 at 21:02
Да стварно, многу подобро е да се напикаат што е можно повеќе луѓе на помалку простор, да им се овозможи да имаат стан нали, небаре сега не е 3-5 пати поскап квадратот од порано, отколку да живеат во некакви пристојни услови во станови со добра осветленост, со зеленило околу зградите и незнам ти какви други снобовски елитистички глупости. Се знае чоек скот дека е дека у гулабарник темен треба да живее.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1038
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Feb-2021 at 17:04
Овој мал простор на кој се концентрирани Илинденка и Флатирон е можеби најдобриот и најгабаритен пример во Скопје каде на мал простор е видливо која е разликата во две сосема различни урбанистички концепти, или школи, или принципи. Илинденка е еден од последните примери во Скопје он некоја форма на поранешен "источњачки" урбанизам, барем така е препознаен. Оставен поголем простор околу зградите, скалести ламели, мал процент на изграденост во маркицата, повисоки објекти за на го надоместат "изгубеното" околу. Го има на многу места низ свет ама околу културни или политички институции, не околу стамбени. На пример градски ѕид, кулите железара, дом Гоце Делчев. И се тоа ок, ама на просторот му ја крева цената. Од друга страна Флатирон е типичен урбанизам карактеристичен за густите урбани градски јадра од големите метрополи. Голем процент на изграденост, градежна линија извлечена до регулациона до максимум, на некој начин дава асоцијација на потполнетост на просторот. На пример во Скопје нема многу квартови вака урбаниситчки целосно оформени и покрај толку силната изградба. На пример Старо Скопје е вака почнато да се оформува урбанистички и затоа можеби до ден денес целосно вака урбаниситчки оформен е само центарот Мал Ринг. Овој вториот тип нуди повеќе количински стамбен простор. И иако поранешниот систем се идентификуваше како социјалистички сепак "трулиот капитализам" повеќе хуманост нуди на некој начин со тоа што овозможува повеќе луѓе да дојдат до стан. Иако прималиво изгледа урбанизмот околу Илинден сепак тоа е малку поснобовски принцип, голем простор се троши за малку луѓе (најчесто воени лица во едно друго време). Архитектите најчесто "загризуваат јадица" со овакви "светли" примери и професионалната деформација не им дозволува и други хумани аспекти да согледаат, па само својот дел го гледаат. Така да балансот незнам каде е, ниту Настел Тафталиџе и Флатирон треба да се некоја водилка како екстреми во својот пример, ниту па овие другиве треба да се нешто пример.

Edited by user8642 - 21-Feb-2021 at 17:16
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Feb-2021 at 16:32
Да во ред е на овој простор да се појават кули,всушност гледајќи го Флатирон тоа треба да биде приоритет,наместо П+8.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1038
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Feb-2021 at 16:18
Која глупост, мешање баби и жаби, стамбено-деловен комплекс. И на што би личело тоа, некој сабајле иде по пижами да купи јогурт у колонијалче до влез, и со него во лифт пицнат господин шеф у банка на горните спратови. Доле гаќи се сушат на една тераса, ама само два ката погоре на прозор лого од осигурителна компанија. Башка нема посточеки таков оддржлив модел што може за оаква зграда да понуди решение за сите потенцијални проблеми. Чив ќе биде лифтот, чив е влезот, кој како колку учествува? И се тоа зашто?! Зашто во 90-ти имало страв од живеење на погорни спратови, што од ден дешен изгледа тотално глупаво, исто како што еден ден ќе изгледаат глупави муабетите за 5Г. Добро што не се реализирало! За оваква зграда апсолутно можам да замислам нагоре уште дупло стамбени спратови, ама вакви глупости како проектот не.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Feb-2021 at 13:30
Ст. Деловен објект во Кисела Вода – АДГ Илинден СкопјеСтанбено деловниот објект на булеварот „Борис Трајковски“ или „Сава Ковачевиќ“, локално познат како „ Зградата Цедевита“ во овој дел од Кисела Вода, е проектиран на крајот на XX век, а изведен во првите години од XXI век.

Објектот е карактеристичен како композиција од повеќе станбени згради, обединети со централно комуникациско јадро ( скали и лифтови). Истиот, како е прикажан во проектираната состојба, имал несекојдневен распоред на станбените единици и деловните. Во пракса, секогаш деловните единици биле во приземните простори и првите катови , но во овој објект е направено отстапување од таа пракса. Локалите постојат во приземните и сутеренски нивоа, но деловните простори кои зафаќаат повеќе од 30 % од објектот, се сместени во горните катови, што може да се разбере од неколку аспекти.

Во тој период, се појавуваше повторно стравување од живеење во кули, па проектантите можно е да решиле домувањето да го „приземјат“ и да го организираат до 8 кат. Следствено на ова, паралелата на деловните облакодери и работата во објекти под стаклена завеса беше прилично актуелен момент во тие години на архитектурата во Скопје. Така, деловните стаклени простори, се позиционирале меѓу 8-16 кат на објектот, со што во градската силуета доминира и се перцепира деловниот аспект на објектот

Во текот на изведбата на објектот, се менува урбанистичкиот план со што се лимитира максималната висина и спратност на објектот на П+8, со образложение дека просторот не може да поднесе толкава структура од аспект на паркирање и сообраќај. Проектот се менува и застанува до делот со домување.

За разлика од тие времиња, денес веднаш до оваа локација, се сруши архитектура која беше дел од индустриското наследство на градот, за да одново се дозволи П+16. Не заземајќи став дали е во ред на овој простор да се појават кули или не, дали е ова добра архитектура или не, го споделуваме овој објект со специфично замислена обликовна и функционална композиција.

https://marh.mk/ст-деловен-објект-во-кисела-вода-адг-и/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Nov-2020 at 18:15
Една нишка ретроактивно отворена и затворена за зградава што никна во Кисела Вода спроти Фиком,до Флетајронот.Најдов фотки од една фб група па еве да ги сумирам во една нишка.

Сликите се од период 2013-2015 година

оваа е најстара од градилиште....

https://www.facebook.com/zgrada.ilindenka
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Jan-2008 at 17:46


Според мене е културно офарбана. Ако се употреби некоја пожива боја не значи дека тоа е лошо. Мене ме нервираат некои шабански бои кога ќе се нашлапаат без врска (и тоа во сите можни комбинации), па уште кога тоа се лепенки а зградите до нив се исто така „инвентивно“ офарбани, е тоа е веќе катастрофа. Така и ако има поединечни лепенки што се добри, сепак се губат во кичот.

Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 17:47
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Jan-2008 at 17:40
    Да, читав за оваа зграда и бев пријатно изненаден. Висока е 8 ката, има приземје и подземни гаражи. Претходно беше замислена да биде една цела зграда со висина од 17 ката, ама се променил планот и е направена во денешнава форма.
    Најинтересното е што иако има 8 ката, градена е по стандарди за 17 катница, што ја прави една од најквалитетните згради од овој тип во Македонија. Thumbs%20Up И за почит е и паркинг просторот и рампата. Само целата шема во боењето на фасадата ми е премногу „колоритна“, ме потсеќа на зградите во Тирана. Иначе се е во ред. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Jan-2008 at 17:34
Не е лошо Thumbs%20Up. Штета само што ја скратија висината во старт. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Jan-2008 at 17:30
Еве го порано спомнатиот комплекс Илинден во Кисела вода. Вселувањето е почнато, а колку што можев да видам, се довршуваат последните работи во околината на објектот. Изгледа подобро од просечниот скопски комплекс и што е уште поважно изгледа многу посредено и правилно испланирано. Еве на пример доволно е да се фрли само поглед за да се примети дека не се штедело на паркинг простор, а плус има и подземни гаражи. За контрола на паркирањето веќе е вградена рампа и куќичка.

Инаку објектот од горе има облик на крст, така да на сликиве изгледа помал одколку што стварно е...


Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 17:35
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Oct-2007 at 02:29
Smile
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Oct-2007 at 15:47
LOL @ dejan. LOL

Убава зграда во секој случај.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.