build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Илинденка - Кисела Вода (до Flatiron)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2500
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 21-Feb-2021 at 21:02
Да стварно, многу подобро е да се напикаат што е можно повеќе луѓе на помалку простор, да им се овозможи да имаат стан нали, небаре сега не е 3-5 пати поскап квадратот од порано, отколку да живеат во некакви пристојни услови во станови со добра осветленост, со зеленило околу зградите и незнам ти какви други снобовски елитистички глупости. Се знае чоек скот дека е дека у гулабарник темен треба да живее.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1038
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Feb-2021 at 23:12
Ама ти не сакаш да читаш до крај, ниту да видиш дека јасно пишува "Незнам каде е балансот...". Ако треба вака во крајности да ги сведуаме работите, што е подобро 500 луѓе во сопствен стан, или 50 во супер стан и околина додека другите 450 во приградски дивоградбичиња, потковја, лепенки и селца?! БАрем да беше зградава минимум дупла во висина со станови да не биде таков изгубен простор. Што има тука нејасно?!
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Feb-2021 at 08:06
Фичо зависи како гледаш на работите,модерниот младиот човек сака да опкружен со високи згради,да се чувствува урбано,затоа и цела младина е избегана по Америки,Австралии,Канади...
Повеќе луѓе нема да се напкаат,нема сите да закупат стан,некој може сака да си го исфура филмот и да живее една година под кирија,некој може сака цел живот да живее под кирија во 35/2 ама да живее во убава зграда,ме сфаќаш се менуваат потребите и приоритетите на човекот,ние пак и пак не успеваме да се адаптираме на модерниот свет,ние уште живееме мизерно затоа што сме опкружени со мизерија,може ќе речеш каква врска има тоа,ама на запад баш тие облкодери се градат меѓудругото и како стимул за младиот човек да работи да се труди за да може да си дозволи еден ден да живее таму,да не зборувам колку други подповолности се отвараат плус.

Неважно дали околу Флатирон би се изградиле 4-5 повисоки згради во тој "ЊуЈорк" стил,мора од негде да се почне,а да знаеш дека штетата од гулабарниците и штанглите што никнуваат на секој чекор е многу поголема и за човекот и за животната средина.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Feb-2021 at 18:01

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2500
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Feb-2021 at 22:56
+1
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13508
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Feb-2021 at 23:02
Само урбано, баце.
За сè има вторпат
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Feb-2021 at 06:24
"У реду е" титови пионерчичи,тежок ден имавте вчера,нема лутиш,одете гушнете го гтц и ќе ви помине
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7512
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Feb-2021 at 21:31
Originally posted by David

"У реду е" титови пионерчичи,тежок ден имавте вчера,нема лутиш,одете гушнете го гтц и ќе ви помине
леле им го залепи стварно еј
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 221
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Feb-2021 at 22:25
Originally posted by David

"У реду е" титови пионерчичи,тежок ден имавте вчера,нема лутиш,одете гушнете го гтц и ќе ви помине

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.