build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Илинденка - Кисела Вода (до Flatiron)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Илинденка - Кисела Вода (до Flatiron)
    Posted: 05-Oct-2007 at 23:11
ovoj proekt e pri kraj so izgradba, no procitav nesto sto mi go privlece vnimanieto pa eve da otvoram thread.
 

Во Скопје може и регуларно да се гради

Станбениот комплекс на „Илинден“ во Кисела Вода е пример за почитување на стандардите


Комплексот ќе биде вселив најдоцна за еден месец. „Илинден“ на овој начин ќе го одбележи и 60 годишниот јубилеј од постоењето

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Само една улица ги дели скандалозните објекти на „Фи-ком“ од новиот станбен комплекс на градежната фирма „Илинден“. Почитувајќи ги сите норми на градењето и европските стандарди, станбениот објект на „Илинден“ до крајот на годинава ќе биде доказ дека во Скопје може и поинаку да се гради, но и да се продава.

Додека зградите на „Фи-ком“ никнаа за кусо време, а експресно се продадоа и становите, оваа на „Илинден“ се градеше полека, но сигурно, без никаков комплекс во однос на соседите. А, и немаше од што да стравува. Напротив. При изградбата се користени најсовремени и најквалитетни еколошки материјали како во основата на објектот, така и за најфините нешта во становите. Работено е според германски стандарди, што е случај речиси за сите објекти на „Илинден“. Користени се керамички плочки и мермер, изолацијата е изведена на најсовремен начин. Не се употребувани гипс-картони, туку се' е тула. Покрај за луѓе, во зградата има и товарни лифтови со австриска лиценца. Една од најголемите специфики на објектот е тоа што тој не само што ги запазува, туку и ги надминува потребните критериуми за неговата статика.

„Зградата има десет единици поголема јачина за статика отколку што налагаат критериумите. Во основа има арматура планирана за објект од 17 ката, бидејќи таков ни беше првичниот проект, кој сепак го ревидиравме“, објаснува раководителот на објектот, Цветан Георгиев.

Станбениот комплекс го сочинуваат четири кули преточени во еден објект меѓусебно врзани со заеднички скали и претставува најголем од таков вид во државава. Има девет ката, од кои седум се наменети за домување, а сутеренот и приземјето се планирани за деловни простории.

Комплексот е еден од ретките во Скопје, особено еден од малкуте новоизградени во последниве десет години, кој согласно со критериумите за градба поседува и сопствен паркинг, рампи за инвалиди и специјален приод за противпожарни возила. Покрај вообичаен паркинг со капацитет за 155 возила, комплексот поседува и современ подземен паркинг простор со 83 места. Во тој дел се сместени и маганцински простории. Целиот подземен простор е решен со најсовремени материјали, вентилација и влез и излез кој ќе се регулира електронски и со роло-врати. Во зградата има вкупно 126 стана, со површина од 37,5 до 130 квадратни метри, а деловниот простор го сочинуваат 54 единици со просечна големина од 100 квадрати. Цената на становите е 980 евра за квадратен метар, вклучувајќи го и ДДВ, додека локалите чинат од 1.900 до 2.000 евра квадрат.

„Речиси повеќе од 95 отсто од становите и од локалите се продадени. Цената воопшто не е висока, ако се има предвид што нудиме, а згора на се' и што се случува во бизнисот со станови. Она што е најважно, за објектот има имотен лист. Очекуваме овој месец да извршиме технички прием на објектот, така што до Нова година тој ќе биде целосно вселен. Токму со овој објект ќе го одбележиме и јубилејот на фирмата, која идниот месец прославува 60 години од своето постоење“, вели Петруш Дејановски, директор на оператива во „Илинден“, кој додава дека деловниот простор во комплексот е веќе речиси распродаден на неколку банки и звучни ресторани. Моментално во објектот привршуваат фините работи, а денеска се очекува да бидат пуштени електричните кабли и потоа да се пристапи кон целосно чистење на објектот. Истовремено ќе се работи и на хортикултурно уредување на околниот простор.Edited by Cloverstack - 12-Sep-2008 at 21:04
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Oct-2007 at 03:12
Toa zvuchi mnogu dobro togash, i 17 kata, ke bidat visoki:)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Oct-2007 at 03:12
Честитки за „Илинден“ и само така да продолжат. Да се надеваме дека купувачите во иднина ќе обрнуваат многу повеќе внимание на квалитетот а нормално дека и надлежните ќе се грижат да не се гради суб-стандардно.

Инаку ова е во близина на „рампа“ така?
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Oct-2007 at 03:28
Kolku e 17 kata vo metri?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Oct-2007 at 04:55
Originally posted by dejan

Kolku e 17 kata vo metri?


~50m

Ама нели прочита дека се високи 9 ката? Првобитниот проект бил за 17, ама кога го намалиле сепак не ја редуцирале структурната јачина, тоа е целата поента.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Oct-2007 at 10:32
Znaci nema da bidat 17kata?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Oct-2007 at 10:53
не
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Oct-2007 at 10:56
:(
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Oct-2007 at 11:38

@Cloverstack 

да тие се зградите на рампа, точно карши најголемиот на Фиком.
 
него јас воопшто не знаев дека за таму се планирале 17 катници тоа пред се ме заинтересира во објавава. Сеа се разочарав, мислам дека таму убаво би стоеле згради со таа висина. Но тоа е тоа.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Oct-2007 at 15:47
LOL @ dejan. LOL

Убава зграда во секој случај.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Oct-2007 at 02:29
Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Jan-2008 at 17:30
Еве го порано спомнатиот комплекс Илинден во Кисела вода. Вселувањето е почнато, а колку што можев да видам, се довршуваат последните работи во околината на објектот. Изгледа подобро од просечниот скопски комплекс и што е уште поважно изгледа многу посредено и правилно испланирано. Еве на пример доволно е да се фрли само поглед за да се примети дека не се штедело на паркинг простор, а плус има и подземни гаражи. За контрола на паркирањето веќе е вградена рампа и куќичка.

Инаку објектот од горе има облик на крст, така да на сликиве изгледа помал одколку што стварно е...


Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 17:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Jan-2008 at 17:34
Не е лошо Thumbs%20Up. Штета само што ја скратија висината во старт. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Jan-2008 at 17:40
    Да, читав за оваа зграда и бев пријатно изненаден. Висока е 8 ката, има приземје и подземни гаражи. Претходно беше замислена да биде една цела зграда со висина од 17 ката, ама се променил планот и е направена во денешнава форма.
    Најинтересното е што иако има 8 ката, градена е по стандарди за 17 катница, што ја прави една од најквалитетните згради од овој тип во Македонија. Thumbs%20Up И за почит е и паркинг просторот и рампата. Само целата шема во боењето на фасадата ми е премногу „колоритна“, ме потсеќа на зградите во Тирана. Иначе се е во ред. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12288
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Jan-2008 at 17:46


Според мене е културно офарбана. Ако се употреби некоја пожива боја не значи дека тоа е лошо. Мене ме нервираат некои шабански бои кога ќе се нашлапаат без врска (и тоа во сите можни комбинации), па уште кога тоа се лепенки а зградите до нив се исто така „инвентивно“ офарбани, е тоа е веќе катастрофа. Така и ако има поединечни лепенки што се добри, сепак се губат во кичот.

Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 17:47
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Nov-2020 at 18:15
Една нишка ретроактивно отворена и затворена за зградава што никна во Кисела Вода спроти Фиком,до Флетајронот.Најдов фотки од една фб група па еве да ги сумирам во една нишка.

Сликите се од период 2013-2015 година

оваа е најстара од градилиште....

https://www.facebook.com/zgrada.ilindenka
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Feb-2021 at 13:30
Ст. Деловен објект во Кисела Вода – АДГ Илинден СкопјеСтанбено деловниот објект на булеварот „Борис Трајковски“ или „Сава Ковачевиќ“, локално познат како „ Зградата Цедевита“ во овој дел од Кисела Вода, е проектиран на крајот на XX век, а изведен во првите години од XXI век.

Објектот е карактеристичен како композиција од повеќе станбени згради, обединети со централно комуникациско јадро ( скали и лифтови). Истиот, како е прикажан во проектираната состојба, имал несекојдневен распоред на станбените единици и деловните. Во пракса, секогаш деловните единици биле во приземните простори и првите катови , но во овој објект е направено отстапување од таа пракса. Локалите постојат во приземните и сутеренски нивоа, но деловните простори кои зафаќаат повеќе од 30 % од објектот, се сместени во горните катови, што може да се разбере од неколку аспекти.

Во тој период, се појавуваше повторно стравување од живеење во кули, па проектантите можно е да решиле домувањето да го „приземјат“ и да го организираат до 8 кат. Следствено на ова, паралелата на деловните облакодери и работата во објекти под стаклена завеса беше прилично актуелен момент во тие години на архитектурата во Скопје. Така, деловните стаклени простори, се позиционирале меѓу 8-16 кат на објектот, со што во градската силуета доминира и се перцепира деловниот аспект на објектот

Во текот на изведбата на објектот, се менува урбанистичкиот план со што се лимитира максималната висина и спратност на објектот на П+8, со образложение дека просторот не може да поднесе толкава структура од аспект на паркирање и сообраќај. Проектот се менува и застанува до делот со домување.

За разлика од тие времиња, денес веднаш до оваа локација, се сруши архитектура која беше дел од индустриското наследство на градот, за да одново се дозволи П+16. Не заземајќи став дали е во ред на овој простор да се појават кули или не, дали е ова добра архитектура или не, го споделуваме овој објект со специфично замислена обликовна и функционална композиција.

https://marh.mk/ст-деловен-објект-во-кисела-вода-адг-и/

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1038
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Feb-2021 at 16:18
Која глупост, мешање баби и жаби, стамбено-деловен комплекс. И на што би личело тоа, некој сабајле иде по пижами да купи јогурт у колонијалче до влез, и со него во лифт пицнат господин шеф у банка на горните спратови. Доле гаќи се сушат на една тераса, ама само два ката погоре на прозор лого од осигурителна компанија. Башка нема посточеки таков оддржлив модел што може за оаква зграда да понуди решение за сите потенцијални проблеми. Чив ќе биде лифтот, чив е влезот, кој како колку учествува? И се тоа зашто?! Зашто во 90-ти имало страв од живеење на погорни спратови, што од ден дешен изгледа тотално глупаво, исто како што еден ден ќе изгледаат глупави муабетите за 5Г. Добро што не се реализирало! За оваква зграда апсолутно можам да замислам нагоре уште дупло стамбени спратови, ама вакви глупости како проектот не.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Feb-2021 at 16:32
Да во ред е на овој простор да се појават кули,всушност гледајќи го Флатирон тоа треба да биде приоритет,наместо П+8.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1038
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Feb-2021 at 17:04
Овој мал простор на кој се концентрирани Илинденка и Флатирон е можеби најдобриот и најгабаритен пример во Скопје каде на мал простор е видливо која е разликата во две сосема различни урбанистички концепти, или школи, или принципи. Илинденка е еден од последните примери во Скопје он некоја форма на поранешен "источњачки" урбанизам, барем така е препознаен. Оставен поголем простор околу зградите, скалести ламели, мал процент на изграденост во маркицата, повисоки објекти за на го надоместат "изгубеното" околу. Го има на многу места низ свет ама околу културни или политички институции, не околу стамбени. На пример градски ѕид, кулите железара, дом Гоце Делчев. И се тоа ок, ама на просторот му ја крева цената. Од друга страна Флатирон е типичен урбанизам карактеристичен за густите урбани градски јадра од големите метрополи. Голем процент на изграденост, градежна линија извлечена до регулациона до максимум, на некој начин дава асоцијација на потполнетост на просторот. На пример во Скопје нема многу квартови вака урбаниситчки целосно оформени и покрај толку силната изградба. На пример Старо Скопје е вака почнато да се оформува урбанистички и затоа можеби до ден денес целосно вака урбаниситчки оформен е само центарот Мал Ринг. Овој вториот тип нуди повеќе количински стамбен простор. И иако поранешниот систем се идентификуваше како социјалистички сепак "трулиот капитализам" повеќе хуманост нуди на некој начин со тоа што овозможува повеќе луѓе да дојдат до стан. Иако прималиво изгледа урбанизмот околу Илинден сепак тоа е малку поснобовски принцип, голем простор се троши за малку луѓе (најчесто воени лица во едно друго време). Архитектите најчесто "загризуваат јадица" со овакви "светли" примери и професионалната деформација не им дозволува и други хумани аспекти да согледаат, па само својот дел го гледаат. Така да балансот незнам каде е, ниту Настел Тафталиџе и Флатирон треба да се некоја водилка како екстреми во својот пример, ниту па овие другиве треба да се нешто пример.

Edited by user8642 - 21-Feb-2021 at 17:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.