build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хипериум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [10.34%]
14 [24.14%]
19 [32.76%]
8 [13.79%]
3 [5.17%]
1 [1.72%]
1 [1.72%]
1 [1.72%]
0 [0.00%]
5 [8.62%]
You can not vote in this poll
Total votes: 58   Average: 7.40

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 29-Oct-2010 at 11:21
Од мене ќе добие една оценка повисоко од онаа што сметам дека реално заслужува, поради окуражување на ваков тип инвестиции: офиси класа А згради, кои се енергетско ефикасни, имаат вграден паркинг како и други содржини, а не треба да се занемари и фактот дека во него е вложена доста голема сума на пари. Има супер локација за својата намена, мене воопшто не ми делува ладно (каков поим е тоа ладно/топло?!), сепак е бизнис зграда. За наши стандарди многу свежо, разиграно, ново... Краен избор 9ка (иако кажав ја давам само поради стимулација, инаку реално би дал 8)!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Oct-2010 at 11:05

Од мене 8ца. Објектов навистина ми се допаѓа, иако можеби и делува малку ладно од надвор сепак со намената за деловна зграда на таа локација одлично се вклопува. Штета што немаме повеќе фотографии од внатре, но верувам дека се е одлично сработено познавајќи го високиот критериум на Австриските инвеститори.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Oct-2010 at 10:59
Поставено е гласање
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Oct-2010 at 14:26
ќе поставам денеска мислам дека имавме доволно време да слегнат впечатоците
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Oct-2010 at 10:19
moze li da postavime ocenuvanje???
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Oct-2010 at 11:36
od mene minimum 8, ke razmislam ubavo...
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Oct-2010 at 23:56
Од мене 4ка ...
Некако на црно многу ми удара , да беше плаво можеби и цедмица би му дал


Edited by leonid23 - 13-Oct-2010 at 23:57
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Oct-2010 at 23:50
Хипериум ги отвара вратите

Скопје доби нов деловен објект од највисока категорија. Се работи за деловниот центар „Хипериум“, кој има површина од 16.000 метри квадратни и во чија изградба „Хипо Алпе Адриа Лизинг“ вложи 17 милиони евра. Локацијата е на аголот на булеварите 8 Септември и Илинден, од страната на електромашинскиот факултет. Проектот е дело на словенечкиот архитект Јани Возељ, а изградбата стартуваше во октомври 2010. Покрај со А класа канцелариски простор, „Хипериум“ меѓудругото располага и со конгресен центар и сопствен подземен паркинг. На вчерашната презентација беше соопштено дека и покрај тековната криза, 80% од просторот е веќе издаден под закуп, по цена од 19 евра за метар квадратен, плус трошоци за одржување.


1


2


3


4


5


6




http://www.build.com.mk/?p=5226


Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Oct-2010 at 10:34
epa cim se otvoril ajde da postavime ocenuvanje...
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Oct-2010 at 14:01
Со среќа нека им е!
Додуша, малку ме разочараа во врска со објектов. Според првите информации, подземните нивоа им мирисаат на мевла, се појавила темелна влага, од некои плафони на минус еден капе вода.
Ќе биде циркус ако некој изведувач при изградбата „импровизирал”, т.е. не бил доволно стрплив со исушувањето на темелното јадро. Што е недозволиво за објект што е еден од ретките во Скопје со две подземни нивоа.
Исто така, водата во малото декоративно езерце и фонтаната во атриумот редовно имале „жабја” боја. Деловен објект од „А” класа, подразбира и одржување со високи стандарди. Оти, на пример, повеќето канцеларии во Хипериумот се со фиксни прозори, па дотур на свеж воздух е исклучиво од воздушниот систем за ладење и греење. Тој ако откаже...
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Oct-2010 at 13:43
Нека иде и тука веста...

Oтворен деловниот комплекс Хипериум



Скопје Скопје го доби првиот деловен центар со „5 звезди”, „Хипериум. Сместен е на аголот на булеварите „Октомвриска револуција“ и „Илинден“, а е препознатлив по својата црна фасада со „искршени“ балкони, со современ дизајн и највисока технологија вградена во објектот.

Сопствeникот на овој деловно-комерцијален комплекс, реномираната компанија "Хипо Алпе-Адрија лизинг" во него инвестираше 17 милиони евра.

„Изградбата на Хипериум настана по спроведеното истражувањето на македонскиот пазар за недвижности, и констатацијата дека на Скопје му недостига ваков објект кој ќе понуди повисоки стандарди, кои се еквивалент на потребите на компаниите што работат овде. Имајќи ги предвид тешкотиите со кои се соочивме барајќи соодветен канцелариски простор за нашето седиште овде, си поставивме за цел да го подигнеме нивото на пазарот на недвижнини во Македонија", изјави Оливер Цинтл, генерален директор на компанијата.

Објектот е со површина од 16.000 метри квадратни и располага со 5 ката деловен простор. Секој кат, освен приземјето, е поделен на три сегменти. Приземјето е предвидено за услужни дејности, банка и за ресторан. На највисокото ниво, кое претставува луксузен потпокрив, има сала за состаноци и конференциска сала, опремена со најсовремена аудио и видео опрема за презентации, кои може да се изнајмуваат на час или на ден. На приземјето е Хипо павилјонот, кој е идеален за изложбен простор.

Проектот на Хипериум бизнис центарот е дело на словенечкиот архитект Јани Возељ.

http://www.makfax.com.mk/#118428;jsessionid=3297150A72AFAD44960D67C49B7872FA

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Jul-2010 at 22:10
Веќе поодамна на некој начин го имаа прогласено за отворен, ама немаше врска. Тогаш поминав таму, внатре уште се работеше, надвор просторот уште наликуваше на градилиште. Треба да се направи нова извидница. Ако некој живее во близина нека пише што се случува. Сепак претпоставувам дека кога навистина ќе го отворат, ќе направат свеченост и медиумска помпа, а во меѓувреме изгледа само Хипо се има вселено во дел од просториите. Инаку пред извесен период слушнав дека (барем до тој момент) уште не успеале да издадат ниту метар квадратен, па претпоставувам сите текстови што излегоа во меѓувреме и што можеби создадоа погрешна претстава за стадиумот во кој е објектот, се обид што повеќе да се испромовира Хипериум.


Edited by Cloverstack - 24-Jul-2010 at 22:12
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 24-Jul-2010 at 21:54
Дечки зошто не му ставите знакче завршено на проектов.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Jul-2010 at 21:37

ПР­ВА ИН­ТЕ­ЛИ­ГЕН­ТНА ДЕ­ЛОВ­НА ЗГРА­ДА ВО МА­КЕ­ДО­НИ­ЈА ХИ­ПЕ­РИ­УМ

Сен­зо­ри на­мес­то коп­чи­ња

Во Хи­пе­ри­у­мот сe се уп­ра­ву­ва ком­пју­тер­ски. Во згра­да­та не тре­ба да при­тис­ка­те коп­чи­ња за да вклу­чи­те или ис­клу­чи­те свет­ло, кли­ма-уред, гре­е­ње и вен­ти­ла­ци­ја, за­тоа што сe се слу­чу­ва со по­мош на сен­зо­ри

Стак­ле­на­та фа­са­да овоз­мо­жу­ва мик­рок­ли­ма во об­јек­тот. Та­ка, ако е над­вор 53 Цел­зи­у­со­ви сте­пе­ни, внат­ре мо­же­те да ра­бо­ти­те на 19 сте­пе­ни. Стак­ло­то, иа­ко е тем­но, овоз­мо­жу­ва про­пус­тли­вост од над 45%, со што се обез­бе­ду­ва до­вол­но при­род­на свет­ли­на во ен­те­ри­е­рот
"Под­гот­ве­те се за ус­пех" е сло­га­нот на ком­па­ни­ја­та "Хи­по Ал­пе-Ад­ри­ја ли­зинг", ко­ја е сопс­тве­ник на Хи­пе­ри­ум, мо­мен­тно нај­екс­клу­зив­ни­от де­ло­вен цен­тар во Ма­ке­до­ни­ја. Об­јек­тот, смес­тен на аго­лот на ули­ци­те Ок­том­ври­ска ре­во­лу­ци­ја и Илин­ден­ска во Скоп­је, ќе го пре­поз­на­е­те уш­те од­да­ле­ку по цр­ни­те фа­са­ди со ис­кр­ше­ни бал­ко­ни, на кои ов­де-он­де се на­ѕи­ра­ат ак­цен­ти во злат­на бо­ја. "Тие сим­бо­ли­зи­ра­ат со­фис­ти­ци­ра­ност и ус­пех", ве­ли Оли­вер Цинтл, ге­не­ра­лен ди­рек­тор на ком­па­ни­ја­та, кој от­кри­ва и де­ка кон­цеп­тот, ди­зај­нот и тех­но­ло­ги­ја­та кои се вгра­де­ни во об­јек­тот се врв­ни и ис­ти ка­ко и во си­те дру­ги згра­ди кои гру­па­ци­ја­та "Хи­по" ги има во све­тот.
"На­ша­та гру­па­ци­ја е поз­на­та по мо­дер­ни­те згра­ди со сов­ре­ме­ни ус­ло­ви за ра­бо­те­ње. Са­кав­ме да пре­не­се­ме дел од на­ши­те ис­ку­ства од Авс­три­ја, Сло­ве­ни­ја, Ита­ли­ја, од Гер­ма­ни­ја на ма­ке­дон­ски­от па­зар за де­лов­ни об­јек­ти", об­јас­ну­ва овој ма­гис­тер по прав­ни на­у­ки од Ви­е­на, ко­го во Ма­ке­до­ни­ја пред 3,5 го­ди­ни го до­нел не­го­ви­от го­лем ин­те­рес за фи­нан­сии и за ос­во­ју­ва­ње но­ви па­за­ри.
Из­град­ба­та на Хи­пе­ри­ум сле­де­ла по ис­тра­жу­ва­ње­то на на­ши­от па­зар за нед­виж­нос­ти, на кој му не­дос­ти­га­ше ва­ков об­јект кој ќе по­ну­ди по­ви­со­ки стан­дар­ди, кои се ек­ви­ва­лент на пот­ре­би­те на ком­па­ни­и­те кои ра­бо­тат ов­де. "Имај­ќи ги пред­вид теш­ко­ти­и­те со кои се со­о­чив­ме ба­рај­ќи со­од­ве­тен кан­це­ла­ри­ски прос­тор за на­ше­то се­диш­те ов­де, си пос­та­вив­ме цел да го по­диг­не­ме ни­во­то на па­за­рот на нед­виж­ни­ни во Ма­ке­до­ни­ја", ве­ли тој.
Де­лов­но-ко­мер­ци­јал­ни­от ком­плекс Хи­пе­ри­ум, со по­вр­ши­на од 16.000 м2, рас­по­ла­га со 5 ка­та де­ло­вен прос­тор. Се­кој кат, ос­вен при­зем­је­то, е по­де­лен на три сег­мен­ти, од кои нај­ма­ли­от има 192 м2, сред­ни­от 450 м2, а нај­го­ле­ми­от 560 м2. При­зем­је­то е пред­ви­де­но за ус­луж­ни деј­нос­ти, бан­ка и за рес­то­ран. На нај­ви­со­ко­то ни­во, кое прет­ста­ву­ва лук­су­зен пот­пок­рив, има са­ла за сос­та­но­ци и кон­фе­рен­ци­ска са­ла, оп­ре­ме­на со нај­сов­ре­ме­на ау­дио и ви­де­о­оп­ре­ма за пре­зен­та­ции. Таа мо­же да се из­нај­му­ва на час или на ден, ка­ко и Хи­по па­вил­јо­нот на при­зем­је­то, кој слу­жи ка­ко из­лож­бен прос­тор.
Ед­на од ка­рак­те­рис­ти­ки­те на об­јек­ти­те на оваа ком­па­ни­ја е мож­нос­та за уре­ду­ва­ње по прин­ци­пот опен спа­цее, кон­цеп­тот кој тие им го ну­дат на сво­и­те кли­ен­ти. Прос­то­рот мо­же да се де­фи­ни­ра по жел­ба, а де­лов­ни­те еди­ни­ци се уре­де­ни по сис­те­мот плуг & плаѕ, од­нос­но мо­мен­тно се под­гот­ве­ни за упот­ре­ба, без пот­ре­ба од до­пол­ни­тел­ни ин­вес­ти­ции. Ис­то та­ка, прос­то­рот мо­же да се ор­га­ни­зи­ра и на по­и­на­ков на­чин, во склад со жел­би­те на но­ви­те ко­рис­ни­ци.
Згра­да­та ги ис­пол­ну­ва си­те тех­нич­ки и гра­деж­ни стан­дар­ди за мо­дер­на де­лов­на згра­да од А кла­са, вклу­чу­вај­ќи и сов­ре­мен сис­тем на гре­е­ње и ла­де­ње, спуш­те­ни пла­фо­ни со про­тив­по­жар­на ин­ста­ла­ци­ја, со без­бед­но­сен и мо­ни­то­ринг сис­тем. Таа е ин­те­ли­ген­тна де­лов­на згра­да во ко­ја сe се уп­ра­ву­ва ком­пју­тер­ски. Ако сне­ма стру­ја, се ак­ти­ви­ра­ат УПС кои мо­же да одр­жат елек­трич­на енер­ги­ја за це­ла­та згра­да до по­ло­ви­на час. Во са­ми­от мо­мент на пад на на­по­нот, се ак­ти­ви­ра ди­зел-аг­ре­гат, кој го ини­ци­ра ра­бо­те­ње­то на ге­не­ра­то­рот, со што поч­ну­ва да се про­из­ве­ду­ва стру­ја за на­по­ју­ва­ње на згра­да­та. По­ра­ди на­чи­нот на кој се по­вр­за­ни ко­мо­ри­те за го­ри­во, овој ге­не­ра­тор овоз­мо­жу­ва Хи­пе­ри­ум да до­би­ва елек­трич­на енер­ги­ја за не­ог­ра­ни­чен пер­и­од и не­за­вис­но од глав­на­та дис­три­бу­тив­на мре­жа за елек­трич­на енер­ги­ја. Га­ра­жи­те и за­ед­нич­ки­те прос­то­рии од згра­да­та се оп­ре­ме­ни со мо­ти­он де­тец­тор (ИР сен­зо­ри), кои де­тек­ти­ра­ат дви­же­ње, и са­мо то­гаш ги ак­ти­ви­ра­ат свет­ла­та. Си­те про­зор­ци и бал­кон­ски вра­ти има­ат сњитцх сен­зо­ри кои, ав­то­мат­ски, го ис­клу­чу­ва­ат цен­трал­но­то ла­де­ње или гре­е­ње во слу­чај тие да се от­во­рат. Тем­пе­ра­ту­ра­та во прос­то­рот е цен­трал­но адап­ти­ра­на на зим­ски и на ле­тен ре­жим, со мож­ност на ин­ди­ви­ду­ал­на ко­рек­ци­ја од +/- 3 Цел­зи­у­со­ви сте­пе­ни.
"Оваа згра­да е ен­ви­рон­мен­тал фри­ендлѕ и е из­ра­бо­те­на од ви­со­кок­ва­ли­тет­ни ма­те­ри­ја­ли. Стак­ло­то на фа­са­да­та, кое е со спро­вод­ли­вост од 1,1, ја за­др­жу­ва не­га­тив­на­та топ­лин­ска енер­ги­ја над­вор, и со тоа се заш­те­ду­ва стру­ја за ла­де­ње на об­јек­тот во те­кот на ле­то­то. Та­ка, ако тем­пе­ра­ту­ра­та над­вор е 53 Цел­зи­у­со­ви сте­пе­ни, во ен­те­ри­е­рот лес­но се пос­тиг­ну­ва тем­пе­ра­ту­ра од 19. Стак­ло­то, иа­ко е тем­но, овоз­мо­жу­ва про­пус­тли­вост од над 45%, од­нос­но се обез­бе­ду­ва до­вол­но при­род­на свет­ли­на во прос­то­рот", ве­ли Цинтл.
Ви­си­на­та на на­ем­ни­на­та ја од­ре­ду­ва­ат во че­ти­ри очи со ид­ни­те ко­рис­ни­ци, зе­мај­ќи ги пред­вид ква­ли­те­тот на прос­то­рот и ло­кал­ни­те стан­дар­ди. Ов­лас­тен зас­та­пу­вач во де­лот за из­нај­му­ва­ње е ЦБ Риц­хард Ел­лис, во­деч­ка ме­ѓу­на­род­на ком­па­ни­ја на по­ле­то на ко­мер­ци­јал­ни­те нед­виж­нос­ти, ко­ја дејс­тву­ва во по­ве­ќе од 58 зем­ји, а со Хи­пе­ри­ум прв­пат до­а­ѓа на ма­ке­дон­ски­от па­зар. "Оваа ком­па­ни­ја се за­ни­ма­ва со кон­сал­тинг, про­це­на на вред­нос­та на нед­виж­нос­ти­те и со раз­во­ен кон­сал­тинг, ис­тра­жу­ва­ње на па­за­рот, из­да­ва­ње на де­лов­ни прос­то­ри, плас­ман на нед­виж­нос­ти на па­за­рот, со про­даж­ба и из­да­ва­ње на ма­лоп­ро­даж­ни, стан­бе­ни и на стан­бе­но-ко­мер­ци­јал­ни нед­виж­нос­ти. Гор­ди сме што ус­пе­ав­ме во Ма­ке­до­ни­ја да до­не­се­ме ин­тер­на­ци­о­нал­на ком­па­ни­ја од овој ранг", ве­ли Цинтл.
Про­ек­тот на Хи­пе­ри­ум биз­нис цен­та­рот е де­ло на сло­ве­неч­ки­от ар­хи­тект Ја­ни Во­зељ.
"Мо­дер­ни­от ди­зајн, ка­рак­те­рис­ти­чен за об­јек­ти­те на Хи­по гру­па­ци­ја­та во си­те зем­ји, е за­др­жан и во Хи­пе­ри­ум. Так­ви се, на при­мер, и се­диш­те­то на гру­па­ци­ја­та во Кла­ген­фурт и Хи­по ком­плек­сот во Заг­реб, кои ги про­ек­ти­ра­ше кул­тни­от аме­ри­кан­ски ар­хи­тект Том Мејн, кој е поз­нат и ка­ко ос­но­вач на гру­па­та 'Мор­фо­зис'. Ние во на­ши­от об­јект са­кав­ме да го за­др­жи­ме овој стил, а, се­пак, да вне­се­ме све­жи­на. Ви­зи­ја­та на сло­ве­неч­ки­от ар­хи­тект Ја­ни Во­зељ се по­ка­жа ка­ко нај­бли­ска до на­ша­та. Тој во Сло­ве­ни­ја ва­жи за ар­хи­тек­тон­ски гу­ру, има ра­бо­те­но за прет­се­да­те­лот на Рус­ка­та Фе­де­ра­ци­ја, Гор­ни­от и Дол­ни­от Пар­ла­мент на Ру­си­ја, ка­ко и за 'Лек' од Кр­ка", ка­жу­ва Цинтл.
Об­јек­тот е стран­ска ин­вес­ти­ци­ја, вред­на 17 ми­ли­о­ни ев­ра. Во из­вед­ба­та беа ан­га­жи­ра­ни и ло­кал­ни ком­па­нии - гра­деж­ни­те ра­бо­ти ги из­ве­де "То­рус ин­же­не­ринг", елек­трич­ни­те и ма­шин­ски­те ин­ста­ла­ции-"Ен­тес до­о­ел", а фа­са­да­та е де­ло на "Про­то­тип".

На­та­ли­ја Но­ва­ко­виќ
Фо­то: Б. Гр­да­но­ски

http://vest.com.mk/?ItemID=25C08A0C81489643BA3DA65A20A2BDB6
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 30-Mar-2010 at 23:37
Чекајте дечки ваљда е ред како што иде да легне една финална фото сесија пред да го оцениме.

Се прашувам дали е среден просторот пред објектот со оглед на тоа што МИДА е сеуште градилиште.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 30-Mar-2010 at 23:23
7/8-ца не му бега на овој. 9ката за филхармонијата, кога тогаш. Ајде пбанкс!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 30-Mar-2010 at 21:51

Ајде модератопи, спремајте анкета. Тука се оштрам за некоја 8ца-9ка.



Edited by UrbanFreak - 30-Mar-2010 at 21:51
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Mar-2010 at 15:26
Хипо Алпе Адриа Лизинг во нови простории

Компанијата Хипо Алпе Адриа Лизинг од идната недела ќе биде сместена во новиот деловен центар Хипериум, со што ќе се означи и почетокот на функционирањетона новиот модерен деловен центар Хипериум, инвестиција вредна 17 милиони евра.

Модерниот деловен центар Хипериум, се состои од две петкатни згради со  препознатливо и единствено архитектонско решение кое се протега на 13.000 метри квадратни со подзмени гаражи на две нивоа наменети за 200 возила.

Проектот е смислен по принципот на plug&work, што значи дека закупците немаат потреба од дополнителни инвестиции во просторот што го земаат под закуп. Комплексот ги има сите потребни елементи за секојдневно работење на компаниите, како и совршено опремен конгресен центар, за потреби на семинари, конференции, презентации. Зградата има 24 часовен видео надзор, посебен систем за греење и ладење, ресторан со услуги, отворен паркинг простор за посетители.

http://www.time.mk/read/64437d474e/ef59307e0e/index.html

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Mar-2010 at 23:38
Многу ме бендисува објектов. Може да звучи чудно, ама некако ми делува агресивно, спортски со тие острите испакнати делови. Тоа тераси се вајда?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Mar-2010 at 13:32
Изнтересно изгледа објектов под снег...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.