build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хипериум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [10.53%]
14 [24.56%]
19 [33.33%]
8 [14.04%]
3 [5.26%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
0 [0.00%]
4 [7.02%]
You can not vote in this poll
Total votes: 57   Average: 7.51

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хипериум
    Posted: 06-Aug-2017 at 13:35

Објектов повторно смени сопственост

Скопје, Августt 03, 2017 – Инвеститорот во недвижности “Grawe Real Estate Group“ во целост ја презеде сопственоста врз Хипериум Бизнис Центарот во Скопје. FORTON, како партнер на CUSHMAN&WAKEFIELD за Македонија, го водеше процесот на продажба, претставувајќи го продавачот, Centrice Real estate GmbH.


http://build.mk/grawe-real-estate-group-ja-prezede-sopstvenosta-vrz-hiperium-biznis-tsentar-vo-skopje-makedonija/

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2014 at 20:36
Originally posted by gjoko

Ова е зад електро?Многу се променило


Во тој ред само подоле а и пред него на самата улица.

Edited by jyvation - 10-Sep-2014 at 20:38
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Sep-2014 at 20:27
Ова е зад електро?Многу се променило
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Sep-2014 at 19:16
Благодарам Џоле што исполнуваш желби
Првата зграда во кафено бела комбинација ми се допаѓа многу. Втората не е лоша, третата е на граница. Последната е кокошарник со се онаа која се гледа во позадина.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Sep-2014 at 18:08
Бидејќи сум добар, ќе ти ја исполнам желбата Фотките се од пред некој ден. Таму никна цел нов блок, а уште се градат 2-3 нови згради.

DSC05306 by george k. 1981, on Flickr

DSC05309 by george k. 1981, on Flickr

DSC05310 by george k. 1981, on Flickr

Еве една во изградба:

DSC05311 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 10-Sep-2014 at 18:09
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Sep-2014 at 18:04
Пристојно изгледаат зградите од десната страна на првата фотографија. Не би било лошо да имаме малку подобри фотографии. Ако не се лажам овие згради имаа доста проблеми да се легализират, или грешам???
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Sep-2014 at 17:29
Од пред некој ден...

DSC05307 by george k. 1981, on Flickr

DSC05308 by george k. 1981, on FlickrEdited by Џоле - 10-Sep-2014 at 17:30
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-May-2013 at 16:19


фотографија: Јаков Ѓ.

Edited by Џоле - 26-May-2013 at 16:19
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Feb-2011 at 22:15
Originally posted by Cloverstack


Може, но мислам дека таков преседан не би бил добар, ниту пак може да се спроведува како пракса во слични случаи затоа што каде би ја поставиле границата за тоа што би претставувало вандализирање на некоја анкета, особено без податок за тоа на кого ваквото однесување му е навика? Мислам подобро ќе биде да се воведе јавност во анкетите. Инаку се губи цел резон од нивното спроведување, без разлика дали тоа би било поради самото вандализирање или пак субјективен упад на слепо ради спречување на вандализмите.


Со ризик да звучам како да сакам да си играме собрание, ќе речам дека ако има консензус меѓу нас да се избрише тогаш може да биде избришан Ве разбирам и тебе и lslcrew, ама вакви гомнарии може треба се елиминираат со тоа што гласањето ќе биде јавно (ако е можно значи да се види кој како гласал), или пак еднаш мислам споменавме за ресетирање на анкетите поради разликите во логиката на оценувањето (пред да се одлучиме дека 10 и 9 се за извонредни објекти) па може и тоа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Feb-2011 at 22:03
od mene dobi 7mce poradi toa kako so kazaa lupo i n23 mn e zbutan visinata i eksterierot ne velam deka e los ama moze uste.a za 9 i 10 pogolemi i podobri proekti
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Feb-2011 at 20:41
Za 10ka ima uste za rabora, 9ka ne dadov zatoa sto ima nekolku drugi objekti vo centarov sto povekje mi se dopagjaat kako san marko, biznis centarot, pa i poradi negovata zbutanost, visinata, pa zatoa glasav so 8

Edited by lupo - 21-Feb-2011 at 20:41
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Feb-2011 at 20:29
Јас дадов 9-ка, според мое мислење најубав во државава, особено поради слободата на архитектите и нивното размислување за модерни градби, поконкретно за вакви деловни објекти. Ме радува дека има понекој квалитетен архитект сеуште. Не дадов 10-ка од проста причина што е така збутан, а и што за 10 ќе чекам некој друг обејкт
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Feb-2011 at 19:57
Originally posted by lslcrew

Legitimno e chlen da go iskoristi svojot glas von argumentirana rasprava makar i bilotoa od lichna omraza
Нема ништо легитимно во истурање на нечии ниски страсти на таков начин. И едно мало потсетување:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=564
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Feb-2011 at 19:05
Legitimno e chlen da go iskoristi svojot glas von argumentirana rasprava makar i bilotoa od lichna omraza ili pa od lichna povrzanost da se dade visoki glasovi. Nemoze taka rezhimski da se brishat glasovi zatoa shto ne odgovaraat so slikata. No zatoa javno glasanje e potrebno pa da znaeme koj gi dava glasovite taka kako shto se.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Feb-2011 at 18:50
Може, но мислам дека таков преседан не би бил добар, ниту пак може да се спроведува како пракса во слични случаи затоа што каде би ја поставиле границата за тоа што би претставувало вандализирање на некоја анкета, особено без податок за тоа на кого ваквото однесување му е навика? Мислам подобро ќе биде да се воведе јавност во анкетите. Инаку се губи цел резон од нивното спроведување, без разлика дали тоа би било поради самото вандализирање или пак субјективен упад на слепо ради спречување на вандализмите.


Edited by Cloverstack - 21-Feb-2011 at 18:52
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Feb-2011 at 18:23
Не може да се избрише само тој глас?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Feb-2011 at 15:20
Дадов 8. Можам слободно да кажам дека ми е омилениот објект кој е изграден во Скопје во последните неколку години, но сепак, како што кажаа и неколку луѓе погоре, би сакал 9 и 10 да ги дадам на објекти за кои навистина ќе ми го привлечат вниманието и ќе бидат нешто не-видено за наши (македонски) услови.

Единствената забелешка за објектов ми е неговата локација, односно не ми се допаѓа тоа што не се гледа баш убаво заради објектот на МИДА, иако како што кажа ЛСЛ тоа и не е по нивна вина.


Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Feb-2011 at 15:09
Previous
Да да и јас се согласувам гласањето да биде јавно и поткрепено горе доле со аргументи, зошто вака многу плукачи не претставуваат ко да сме најголемо ѓубре на планетава на некој начин. Ништо не чини, ништо не е добро. Јавно брат и да видиме зошто, како, што. И онака тука најголемиот дел се со "никови", а на крај краево не е ова Северна Кореја, па да го јаде некој. Али дефинитивно иритира се*ење без врска.
А плус кога дебатираме на некоја тема често од сите се бара да дебатираат со аргументи па не знам зошто тука би било поинаку.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Feb-2011 at 13:41
Кој тоа се изживува врз секоја анкета, механички давајќи единици? Ајде молам нека се претстави тој кој што и овде дал единица и нека ги сподели аргументите како дошол до таа оценка, можеби на сите ќе ни ги отвори очите за тие големи негативности и пропусти кај објектов, кои го натерале да ја даде најниската можна оценка. Ако оценката не е дадена чисто како гест на вандализам, нема потреба од криење нели?

Очигледно ќе треба да воведеме јавност во анкетите и да може да се гледа која оценка ја дале сите кои гласале...


Edited by Cloverstack - 21-Feb-2011 at 13:43
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Feb-2011 at 12:13
Екстериерот го имам видено во живо, за ентериерот штета што нема слики ама имаме некоја претстава од рендерите, а за технологијата што е применета ќе им веруваме на инвеститорите нема друго
Мојот глас е 8
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.