build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хипериум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [10.53%]
14 [24.56%]
19 [33.33%]
8 [14.04%]
3 [5.26%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
0 [0.00%]
4 [7.02%]
You can not vote in this poll
Total votes: 57   Average: 7.51

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Oct-2008 at 23:35
новиве рендери ветуваат иако не се баш во голема резолуција па неможе убаво да се видат. Веројатно повеќе ќе ми се допаднат од оној првичниот за кој и бев скептик дека ќе биде (тоа веројатно бил валиден проект кога МИДА планирал сам да си го гради целиот комплекс). 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 11-Oct-2008 at 11:36
Почна да се гради „Хипериум“ во КарпошАвтор:  Г.Т.

Компанијата „Хипо Алпе Адриа лизинг“ вчера почна да го гради луксузниот деловен центар „Хипериум“ во населбата Карпош, во близината на раскрсницата меѓу булеварите 8 Септември и Илинден. Комплексот ќе има пет ката над површината и два под земја, ќе се простира на вкупна површина од 13.000 квадратни метри и ќе се гради според европски стандарди. На првиот кат ќе се смести групацијата „Хипо“, а другите четири ќе се даваат на лизинг или ќе се издаваат.

Зградата ќе се состои од два дела, кои меѓусебно ќе се поврзат со внатрешни мостови. Од групацијата најавуваат дека во дворот пред влезот на овој луксузен објект ќе тече вештачка река, во приземјето ќе се направи фонтана, а во еден дел ќе има и ресторан за потребите на вработените во центарот. Зградата ќе има внатрешен лифт, а секоја канцеларија ќе содржи и своја конференциска сала за состаноци. Просториите ќе се прават со двојни подови, ќе бидат современо климатизирани и мрежно поврзани. Планирано е да се вградат и системи за заштеда на електричната енергија. „Хипериум“ ќе има и подземни гаражи и паркиралишта со капацитет за 200 возила. Во него ќе се пристапува од три контролирани влеза. Објектот ќе биде приспособен и за лица со посебни потреби.

- „Хипериум“ е демонстрација на нашата сериозност. Ова е прв чекор во воведувањето на лизингот на недвижнини. Тој е потребен и, во соработка со надлежните институции, ќе ги надминеме моменталните пречки и ќе го развиеме овој сегмент - истакна Ѓорѓе Војновиќ, член на управниот одбор на компанијата.

Интересни содржини се планираат за најгорниот кат, каде што меѓу другото треба да се направат отворена тераса и сала за фитнес.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=205&ArticleID=8999

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 11-Oct-2008 at 19:18
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 11-Oct-2008 at 19:22
 aaa izvinite  toa e greska  Bash   kaj goggle earth pisite Хипериум  i ce izleze
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 12-Oct-2008 at 14:07
Колку е добро кога си имаме работа со сериозен инвеститор. Транспарентност на прво место Applause

Се потрудив да најдам оригинал рендери од сајтот на словенечката фирма која го дизајнирала проектов но за жал сајтот им е under construction. Сепак мислам дека успеав да "изрипувам" добри рендери од таблата на градилиште

Единствено нешто што не ми се допаѓа е висината. Му фалат на објектов уште 1-2 ката

1 Лична карта на објектот

2

3

4

5

6

7 Еве и една слика за почеток од градилиштето. За жал МИДА сеуште не работи на проширување на својот објект како што се надевав Unhappy


Edited by pbanks - 12-Oct-2008 at 14:08
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Oct-2008 at 14:11
mnogu mi se topagat ova .... pbanks ako ne bese ti vo forumt ovde nisto ce nemase Ohnoili ce imase ama ne tolku mnogu kako sega
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Oct-2008 at 16:53
Еве нешто повеќе од градилиштето:

1.

2.

3.

4.

5.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Dec-2008 at 15:20Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 01-Dec-2008 at 15:33
Месец ипол од последната фото сесија на готсо а прогресот е одличен Applause. Објектов воопшто нема да биде наивен сега од кога се пополни дупката па имаме каква таква претстава. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-Dec-2008 at 16:51
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 20-Jan-2009 at 15:11Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 20-Jan-2009 at 15:24
Стабилно темпо држат со оглед на временските услови што беа до скоро време. Само приметувам и тука, а и на други градилишта дека градата некако прво еден дел цел кат па дури тогаш се почнува другиот дел и така каскадно. Слично како кај веро,
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 04-Feb-2009 at 14:19
Грабат добро
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Feb-2009 at 15:33
Еве и фотки од мене од 03.02.2009:

1.

2.

3.Edited by gotsomekicks - 04-Feb-2009 at 15:44
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Feb-2009 at 15:48
Овдека истовремено се работи на нов сегмент од автосалнот на МИДА како што ме информираше еден пријател кој работи таму. Сепак не се работи за комплетирање на проектот со кој располагаме. Дали се работи за трајна измена на тој проект или пак за некоја нова меѓуфаза не знаеше да ми каже. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Feb-2009 at 17:36
gotso те нема те нема и кога конечно реши да сликнеш се погоди у ист ден со Владимир LOL
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Feb-2009 at 21:56
Што е најтрагично вчера сликав, али ме мрзеше да ги префрлам на ПЦ... памет за другпат LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Feb-2009 at 17:44
Ова е сликано од дворот на електро факултетот...Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Feb-2009 at 11:39
Стварно добро дотуркале во рок од неколку месеци.
Како што рече pbanks, малку пречи што е мала висината ма објектот, ама тоа не изгледа одлично.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Mar-2009 at 20:54
Малиот дел од МИДА каде што беше Волво е отстранет.

1

2

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.