build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хипериум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [10.53%]
14 [24.56%]
19 [33.33%]
8 [14.04%]
3 [5.26%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
0 [0.00%]
4 [7.02%]
You can not vote in this poll
Total votes: 57   Average: 7.51

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Mar-2009 at 17:08
Комплексот Хипериум/МИДА/МИВА/Адора од далеку


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 27-Mar-2009 at 23:02
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Apr-2009 at 19:47
1

2

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-May-2009 at 15:35
01.


02.


03.


04.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 02-Jun-2009 at 13:37
1

2

3

4

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Jun-2009 at 09:01
Од петокот (завчера) ...

Edited by lslcrew - 14-Jun-2009 at 10:41
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Jul-2009 at 15:51
1

2 Се реди фасадата, ова беше највидливиот дел што можеше да се фати


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Aug-2009 at 23:12

„Хипериум“ нуди комплетно опремен деловен простор за фирми

Објектот е инвестиција од 17 милиони евра на „Хипо Алпе Адрија лизинг“

Сања Наумовска

Деловниот центар „Хипериум“ на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ ќе биде готов до крајот на годината, а моментно се нуди просторот наменет за издавање на заинтересираните фирми. Објектот се гради од 2008 година во општината Карпош.

„Хипериум“ има површина од 13.000 квадратни метри А класа деловен простор, на пет ката, а на фирмите ќе им се понуди целосно уредени канцеларии во кои ќе можат веднаш да се вселат. Во него ќе биде сместена и Групацијата „Хипо“, а со неговото профункционирање ќе понуди простор за фирми со над 500 вработени.

Бизнис-центарот „Хипериум“ се состои од два засебни објекта поврзани со внатрешна платформа со мостови. Во него има канцеларии со различни димензии наменети за мали продавници, банкарски или осигурителни канцеларии, ревизорски куќи, телекомуникациски и ИТ компании како и други јавни услуги. На петтиот кат е сместена повеќенаменска канцеларија опремена со видео и аудиоопрема за презентации, која ќе се најмува на час или на ден. Непосредно до неа има и клуб за состаноци, како и луксузен потпокрив со тераса.

„’Хипериум’ е инвестиција од 17 милиони евра, една од најголемите за ваков вид објекти. Инвестицијата и во вакви услови на пазарот е исплатлива, бидејќи понудата што ќе им се даде на фирмите е единствена. Тие ќе добијат модерен и целосно опремен деловен простор за кој нема да мора дополнително да инвестираат, туку веднаш да се вселат“, објаснуваат од „Хипо“.

Во рамките на комплексот има подземни гаражи за околу 200 возила, наменети за вработените, како и надворешен паркинг за посетители, внатрешен лифт, а просториите се климатизирани и мрежно поврзани. Целиот објект е опремен со најсовремени безбедносни уреди, вклучувајќи и автоматски системи за гаснење пожари. Инсталирани се и видеонадгледувањето и систем против кражби, како и систем за заштеда на електрична енергија. На влезот од зградата, во дворот ќе тече река, а во приземјето ќе има фонтана. Во рамките на објектот ќе функционира и Хипо-павилјон, кој е засебен дел од центарот и претставува изложбен простор. Тој ќе има посебен влез и свое работно време.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E656C1FE3B66DA499170E8C0A7DBAEE8
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 14-Aug-2009 at 23:20
Во 10на дена втора поопширна објава на Утрински весник за објектов. Како што се ближи комплетирањево очигледно се удира акцент на ПРот. Но со право, од она што може да го видиме од сликите и од останатите информации од Хипо навистина имаат и со што да се пофалат

„Хипериум“ воведува нови стандарди на пазарот на недвижен имот

Деловниот центар нуди комплетно уредени простори, чија квадратура е според потребите на закупците

Сања Наумовска

„Комплексот ’Хипериум‘ ќе биде прв бизнис-парк во Македонија, кој компаниите нема да мора воопшто да го напуштаат за да завршат каква било работа поврзана со нивниот бизнис“, вели Ѓорѓи Војновиќ, генерален менаџер на „Хипо Алпе Адрија лизинг“. Во „Хипериум“ има место за нотари, адвокатски компании, банкарски канцеларии, осигурителни и ИТ-компании и други бизниси на кои им е потребен опремен деловен простор во кој ќе можат во тивка и мирна атмосфера да работат, и тоа на само 1,5 километар од центарот на градот.

Концептот, дизајнот и технологијата кои се вградени во објектот се врвни и пренесени од сите други згради кои „Хипо“ ги има во светот, но изградбата на „Хипериум“ е доверена исклучиво на македонски градежни компании, кои објектот ќе треба да го завршат до крајот на годината. Во него се имплементирани највисоките технички и безбедносни стандарди, заштита од пожари и видеонадзор. Целиот објект изведен со стаклена фасада ја штеди енергијата, има современи системи за греење и ладење и автоматско исклучување на светилките по работното време.


Ѓорѓи Војновиќ

Изградбата на „Хипериум“, вели Војновиќ, се реализира по истражувањето на пазарот на недвижен имот во Македонија, на кој очигледно му недостасуваше еден ваков објект што ќе понуди повисоки стандарди, кои се еквивалент на потребите на домашни и странски компании што работат овде. Заинтересираноста е голема и засега се потпишани неколку писма за интерес со претставништва на странски фирми.

„Убедени сме дека ова е најмодерниот бизнис-центар во нашата држава. Инвестицијата е исплатлива и се надеваме дека ќе биде пример за другите инвеститори на пазарот за недвижен имот. Нивото на развојот на овој сегмент во Македонија е сличен на оној пред десетина години во Србија, Хрватска и други земји во регионот, па се наметна реалната потреба од изградба на еден ваков објект“, нагласува Војновиќ.

„Хипериум“ на пазарот за најмување нуди површина од 13.000 квадратни метри. Но, Војновиќ засега не ја открива цената што ќе треба да ја плаќаат компаниите. Тие ќе добијат комплетно уредени простори, чија квадратура може да биде определена според потребите на закупците. На петтиот кат е сместена повеќенаменска канцеларија опремена со видео и аудиоопрема за презентации што ќе се најмува на час или на ден. Непосредно до неа има и клуб за состаноци, како и луксузен потпокрив со тераса.

Канцелариите ќе имаат празни мрежни канали доколку на фирмите им е потребно доопремување, со што, вели Војновиќ, се внимава и на визуелниот ефект и убавината на деловниот простор. Објектот има паркинг за 200 возила наменет за вработените, како и посебен паркинг за посетители, со што еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат деловните центри е успешно решен. Според очекувањата на „Хипо“, инвестицијата во деловниот објект ќе се врати за 7-10 години работа.

Особено интересен е фактот што во павилјонот, кој е засебен дел од објектот и ќе има свој влез и работно време, ќе се организираат различни изложби и други културни настани. Модерно уредениот простор во соработка со Општина Карпош ќе им биде ставен на располагање и на млади уметници од општината, кои тука ќе добијат шанса за промоција на своите дела. На влезот од зградата, во дворот ќе тече река, а во приземјето ќе има фонтана.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6A72E7A533A81A47A7E34EB12E8C3AE6
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Aug-2009 at 14:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Aug-2009 at 17:03

CB RICHARD ELLIS Regional Success


CB Richard Ellis, Serbia has become exclusive leasing agent of new A Class Office Building in Skopje, Macedonia.

This modern business center represents EUR 17 m worth investment project of Hypo Alpe Adria Leasing.

“Hyperium” Business Center, characterized by unique and very recognizable architectural design, shall comprise two five-floor office buildings holding approximately 13.000 sq m of GBA, including two-level underground parking space of 200 parking spaces capacity.

The project shall be finished by the end of the year, while interested companies may even now enter the lease agreements negotiations.

At the moment Hyperium represents one of the biggest office buildings on Macedonian market, whereas such an investment under current market conditions reflects the current demand on the market for new concept of office building that would offer fully functional and immediately operational office space to prospective tenants, with no need for any additional investment.

Future design, layout and amenities

The combination of attractively designed balconies and curtain wall façade has provided a sophisticated blend of modern design and functionality, while stylish stone walls in central part represent an excellent structural connection between the two office buildings, giving a special touch to the overall architectural design. This is further enhanced by passarelles which via internal platform provide a link between the two complex segments.

The project offers highly enjoyable corporate setting that provides its tenants with a true sense of business community, which is in modern business world not considered as a luxury but a necessity. The business center is designed as plug & work office space, which perfectly corresponds to the requirements of modern business standards, greatly facilitating the very process of business expansion or movement of companies to this new office building.

The complex shall have all the amenities and facilities necessary for everyday business, including fully equipped up-to-date congress center, which the tenants shall have the possibility to rent for seminars, conferences, workshops or presentations. 24/7 Video surveillance, four-pipe HVAC, restaurant with catering services, visitors’ open parking lot, are just some of the amenities that will definitely make tenants’ everyday business setting much more comfortable and safer. What makes this project positively different and further adds to its competitiveness in the market is also Hypo Pavilion, a wholly separate unit within the complex that will be used as exhibition space.


http://www.beobuild.rs/read.php/368.html

1

2

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Sep-2009 at 14:16
1

2

3

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Sep-2009 at 00:29
Од објектот-грдосијата МИДА воопшто не се гледа прекрасниот Хипериум. Денеска бев да го разгледам објектот и се вратив разочаран, бидејќи нема да го забележите од околните невкусни објекти, доколку не сте дојдени единствено за таа намена. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Sep-2009 at 17:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Sep-2009 at 19:50
1

2

3

4

5

6

7

8

9

Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Oct-2009 at 19:54
vakvi objekti mu trebaat na nasiov grad....bravo
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Oct-2009 at 11:31
Објектов е при крај, ама ни сега не се на одмет рендериве  Smile

1234

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Oct-2009 at 16:50
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Oct-2009 at 21:06
зградава испадна поубаво од што очекував (само фасадата ми е малце во стил на МТВ Roll%20eyes)
се надевам дека и осветлувањањето ќе го решат како на рендерите
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Oct-2009 at 16:35
Од денес
1.


2.


Убавината е во деталите

3.


4.


5.


6......

зградава испадна поубаво од што очекував (само фасадата ми е малце во стил на МТВ Roll%20eyes)


Да да, требаше да се очекува дури и за овој објект едно Blahblah  од тебе забеган...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.