build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хипериум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [10.53%]
14 [24.56%]
19 [33.33%]
8 [14.04%]
3 [5.26%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
1 [1.75%]
0 [0.00%]
4 [7.02%]
You can not vote in this poll
Total votes: 57   Average: 7.51

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 29-Oct-2010 at 18:12
Originally posted by my Macedonia

jas im dadov 7-ka!Za da dobie 10-ka treba da e kako soravia pa i uste poubava!
Objektot e dobar, no ne mozam da im davam povekje ili pomalku od 7!

За мене објектот е далеку поубав од оној на Соравиа кој од оваа гледна точка го имам преценето. Не дека е лош но...

Додека сум офтопик нема попрецент објект (според гласањата на форумов) од СП Планет Ѓорче Петров. Сеуште стојам на тоа дека е одличен развој за тој крај од Скопје, но реално објектот е катастрофа. Особено сум шокиран од (не)функционалноста на внатрешноста.

Најсветла точка е ресторанчето на покривот.
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 29-Oct-2010 at 21:59
Soravia e zakasnet objekt so 15 godini ,Hyperium ima podaleku pomoderen izgled.Za 9 i 10 ke cekame dolgo.Vo bliskosta bi rekol 9 na primer Verano blok 23 vo Belgrad.Skoro da se sokirav vo zivo koga go vidov letoska.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3882
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 29-Oct-2010 at 22:04
Sepak, jas rekov za da dobie 10-ka treba da bide uste poubava od soravia, toa ne znaci deka za soravia bi dal 10-ka!
Zgradi za 10-ki nemame nie vo momentov vo makedonija!Vo celiot region ima, levo, desno, gore, dolu, samo kaj nas nema
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 29-Oct-2010 at 22:59
Од мене 9,се мислев помеѓу 8 и 9,но не можев да најдам некоја поголема замерка,освен местоположбата.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 30-Oct-2010 at 00:28
Originally posted by SpaceAge

Soravia e zakasnet objekt so 15 godini ,Hyperium ima podaleku pomoderen izgled.


Потполно си во право SpaceAge. Да се комплетираше Соравиа, т.е. Светскиот трговски центар според планот, во 90те, веројатно впечатокот ќе беше далеку поголем.


Za 9 i 10 ke cekame dolgo.Vo bliskosta bi rekol 9 na primer Verano blok 23 vo Belgrad.Skoro da se sokirav vo zivo koga go vidov letoska.


Го знам рендерот за Верано кој изгледа феноменално... Но... зарем не се реализираше само дел од тој проект? (помалиот дел)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7347
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 30-Oct-2010 at 19:39
јас му дадов 6-ка и малку се покајав за тоа бидејќи избрзав, требаше повисоко
единствено нешто што не ми се допаѓа кај објектов е неговиот изглед и локацијата на која се наоѓа од естетска гледна точка
всушност, изгледот му е во ред, но барем според мене не е нешто посебен, а и самата локација некако го затвора објектот и му намалува значење и големина
но да не испадне дека го плукам за џабе, овој објект во сите други погледи е одличен и ќе бидам среќен ако продолжат да се градат вакви кај нас
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 07-Dec-2010 at 09:33
Sum zaboravil da glasam.8 od mene,broj 1 vo Skopje od administrativnite zgradi.Mestopolozbata e dobra zaedno so MIDA dobiva eden ekstra effekt .Bi gi rangiral adm.zgradi .1 HYPERIUM 2.MEGI 3.GEMMA 1 4.SAN MARKO,SORAVIA 6.GRAWE 7.TUTUNSKA BANKA drugite ne gi spomnuvam
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 07-Dec-2010 at 11:07
Од мене 7, бидејќи од задната страна е премногу залепена за центарот за хомологација при МФС, како и од импровизираниот начин на спојување на панелите во закосените делови. Црната боја многу ми се допаѓа го доловува деловниот ефект.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 07-Dec-2010 at 11:12
Ја дадов 8. 9ката и 10ката ги чувам за некој подобри времиња. Сега за сега најдобрите објекти во Мк се вредни за 8.
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 21-Feb-2011 at 12:13
Екстериерот го имам видено во живо, за ентериерот штета што нема слики ама имаме некоја претстава од рендерите, а за технологијата што е применета ќе им веруваме на инвеститорите нема друго
Мојот глас е 8
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 21-Feb-2011 at 13:41
Кој тоа се изживува врз секоја анкета, механички давајќи единици? Ајде молам нека се претстави тој кој што и овде дал единица и нека ги сподели аргументите како дошол до таа оценка, можеби на сите ќе ни ги отвори очите за тие големи негативности и пропусти кај објектов, кои го натерале да ја даде најниската можна оценка. Ако оценката не е дадена чисто како гест на вандализам, нема потреба од криење нели?

Очигледно ќе треба да воведеме јавност во анкетите и да може да се гледа која оценка ја дале сите кои гласале...


Edited by Cloverstack - 21-Feb-2011 at 13:43
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 21-Feb-2011 at 15:09
Previous
Да да и јас се согласувам гласањето да биде јавно и поткрепено горе доле со аргументи, зошто вака многу плукачи не претставуваат ко да сме најголемо ѓубре на планетава на некој начин. Ништо не чини, ништо не е добро. Јавно брат и да видиме зошто, како, што. И онака тука најголемиот дел се со "никови", а на крај краево не е ова Северна Кореја, па да го јаде некој. Али дефинитивно иритира се*ење без врска.
А плус кога дебатираме на некоја тема често од сите се бара да дебатираат со аргументи па не знам зошто тука би било поинаку.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 21-Feb-2011 at 15:20
Дадов 8. Можам слободно да кажам дека ми е омилениот објект кој е изграден во Скопје во последните неколку години, но сепак, како што кажаа и неколку луѓе погоре, би сакал 9 и 10 да ги дадам на објекти за кои навистина ќе ми го привлечат вниманието и ќе бидат нешто не-видено за наши (македонски) услови.

Единствената забелешка за објектов ми е неговата локација, односно не ми се допаѓа тоа што не се гледа баш убаво заради објектот на МИДА, иако како што кажа ЛСЛ тоа и не е по нивна вина.


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4731
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 21-Feb-2011 at 18:23
Не може да се избрише само тој глас?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 21-Feb-2011 at 18:50
Може, но мислам дека таков преседан не би бил добар, ниту пак може да се спроведува како пракса во слични случаи затоа што каде би ја поставиле границата за тоа што би претставувало вандализирање на некоја анкета, особено без податок за тоа на кого ваквото однесување му е навика? Мислам подобро ќе биде да се воведе јавност во анкетите. Инаку се губи цел резон од нивното спроведување, без разлика дали тоа би било поради самото вандализирање или пак субјективен упад на слепо ради спречување на вандализмите.


Edited by Cloverstack - 21-Feb-2011 at 18:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 21-Feb-2011 at 19:05
Legitimno e chlen da go iskoristi svojot glas von argumentirana rasprava makar i bilotoa od lichna omraza ili pa od lichna povrzanost da se dade visoki glasovi. Nemoze taka rezhimski da se brishat glasovi zatoa shto ne odgovaraat so slikata. No zatoa javno glasanje e potrebno pa da znaeme koj gi dava glasovite taka kako shto se.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 21-Feb-2011 at 19:57
Originally posted by lslcrew

Legitimno e chlen da go iskoristi svojot glas von argumentirana rasprava makar i bilotoa od lichna omraza
Нема ништо легитимно во истурање на нечии ниски страсти на таков начин. И едно мало потсетување:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=564
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 21-Feb-2011 at 20:29
Јас дадов 9-ка, според мое мислење најубав во државава, особено поради слободата на архитектите и нивното размислување за модерни градби, поконкретно за вакви деловни објекти. Ме радува дека има понекој квалитетен архитект сеуште. Не дадов 10-ка од проста причина што е така збутан, а и што за 10 ќе чекам некој друг обејкт
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 21-Feb-2011 at 20:41
Za 10ka ima uste za rabora, 9ka ne dadov zatoa sto ima nekolku drugi objekti vo centarov sto povekje mi se dopagjaat kako san marko, biznis centarot, pa i poradi negovata zbutanost, visinata, pa zatoa glasav so 8

Edited by lupo - 21-Feb-2011 at 20:41
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 21-Feb-2011 at 22:03
od mene dobi 7mce poradi toa kako so kazaa lupo i n23 mn e zbutan visinata i eksterierot ne velam deka e los ama moze uste.a za 9 i 10 pogolemi i podobri proekti
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.