build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хипериум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [10.34%]
14 [24.14%]
19 [32.76%]
8 [13.79%]
3 [5.17%]
1 [1.72%]
1 [1.72%]
1 [1.72%]
0 [0.00%]
5 [8.62%]
You can not vote in this poll
Total votes: 58   Average: 7.40

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хипериум
    Posted: 10-Sep-2008 at 09:10
Cheers

Хипо почнува со изградба на деловната зграда вредна 17 милиони евра
 
Хипо Алпе Адриа Лизинг во Македонија почнува со изградба на луксузната деловна зграда вредна 17 милиони евра, сместена на локација до салонот за автомобили “Ми-Да Моторс“ во Скопје, дознава Тотал.
Како што дознаваме, луксузниот објект ќе се вика Хипериум, а свечено ќе биде отворен во првата половина на октомври.
Неделникот “Капитал“ во февруари годинава ја најави оваа инвестиција на Хипо, а како што тогаш изјави директорот на лизинг компанијата, Ѓорѓе Војновиќ, станува збор за модерна и луксузна деловна зграда на пет ката, со подземни гаражи, на вкупна површина од 9.000 квадратни метри.
“Бизнис центарот ќе биде изграден по највисоки А- стандарди, во препознатлив стил на Хипо групацијата. Во дел од деловниот простор ќе се смести нашата компанија, а останатиот дел од просторот ќе го издаваме или ќе го даваме на лизинг”, изјави за “Капитал“ во февруари годинава Војновиќ.
Тој додаде дека доколку во текот на изградбата се јават заинтересирани купувачи, ќе се склучат долгорочни договори за лизинг и канцелариите ќе можат да се моделираат според желбите на клиентот.
Според планот на Хипо Алпе Адриа Лизинг, во централниот дел на приземјето на оваа деловна зграда ќе има плоштад со фонтана за разубавување на просторот, а во еден дел ќе има и ресторан за потребите на вработените во рамки на целиот комплекс.
Според најавите на Војновиќ, бизнис зградата ќе има внатрешен лифт. Катовите ќе се издаваат на три дела или цели, а секоја канцеларија ќе има и конференциска сала за состаноци. Просториите ќеимаат двојно подови, ќе бидат најсовремено климатизирани и мрежно поврзани, а нивоата ќе бидат поврзани со стаклени мостови. Деловниот објект на Хипо Алпе Адриа Лизинг, ќе има и две подземни гаражи, со паркинг простор за 250 автомобили. Објектот ќе има три контролирани влеза.


Извор: Тотал
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2008 at 09:29
 
Еве ги и фотките (од некојси djurob)
 
 

 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Sep-2008 at 09:29
 
Според најавите на Војновиќ, бизнис зградата ќе има внатрешен лифт.
 
 
Crazy Crazy Crazy Nuts Nuts Nuts


Edited by vardar - 10-Sep-2008 at 09:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Sep-2008 at 10:02
Originally posted by vardar

Еве ги и фотките (од некојси djurob)
 


Gunz Smile

Originally posted by vardar


 
Според најавите на Војновиќ, бизнис зградата ќе има внатрешен лифт.
 
 
Crazy Crazy Crazy Nuts Nuts Nuts


LOLLOLLOLSmile
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Sep-2008 at 11:39
Еј, ова е многу убав објект!
Може некој да ми каже каде ТОЧНО се наоѓа??
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Sep-2008 at 13:24
Originally posted by maestro13

Еј, ова е многу убав објект!
Може некој да ми каже каде ТОЧНО се наоѓа??


Позади салонот на Форд кај новата спортска сала
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Sep-2008 at 14:27
Originally posted by vardar


 
Според најавите на Војновиќ, бизнис зградата ќе има внатрешен лифт.
 
 
Crazy Crazy Crazy Nuts Nuts Nuts

Можеби сакаа надворешен лифт? Big%20smile

Иначе зградава е одлична!Applause
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Sep-2008 at 18:36
Еве веднаш слики од терен кој интензивно се расчистува. Сигурен сум дека Хипо како сериозна фирма ќе истакне рендер кога ќе се загради градилиштето за да се увериме дека располагаме со вистинскиот рендер.

1

2

3


П.С. Се надевам дека и МИДА ќе го комплетира проектот за автосалонот во истиов бран за да не се раскопува просторот 100 пати


Edited by pbanks - 10-Sep-2008 at 18:38
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Sep-2008 at 21:11
Originally posted by pbanks


Originally posted by maestro13

Еј, ова е многу убав објект!
Може некој да ми каже каде ТОЧНО се наоѓа??
Позади салонот на Форд кај новата спортска сала


ОК Супер ќе биде, Хипо се сериозна компанија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Oct-2008 at 09:59
Cheers

Хипо Алпе Адриа Лизинг ќе гради луксузен деловен центар во Скопје

Денес ќе биде поставен камен-темелникот на новата деловна зграда на Хипо Алпе Адриа Лизинг.
Новиот бизнис центар ќе се наоѓа веднаш до продажниот салона на Ми-Да Моторс во Скопје.
Како што пред неколку месеци за “Тотал” најави Генералниот директор на “Хипо Алпе Адриа Лизинг”, Ѓорѓе Војновиќ станува збор за модерна и луксузна деловна зграда на пет ката, со подземни гаражи, на вкупна површина од 9.000 квадратни метри.
Деловната зграда на “Хипо Алпе Адриа Лизинг” ќе биде на пет ката, од кои секој на површина од 1.400 квадратни метри и ќе има исклучиво административни простории и ќе биде изграден по највисоки А- стандарди, во препознатлив стил на Хипо групацијата.http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=12134

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Oct-2008 at 14:51
Изгледа рендерот со кој располагаме е застарен така барем делува на ова сликичево што го има на ТоталЕве и од поставувањето на камен темелник Cheers
Edited by pbanks - 10-Oct-2008 at 14:51
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Oct-2008 at 15:18

Само што го дадоа и новиот рендер на Сител, ама не ми се допаѓа многу како првиот!
Не можам да најдам слика на нивниот веб сајт, а не успеав да ја сликам бидејќи веста ја фатив при крај.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 10-Oct-2008 at 16:08
dali mose nekoj da mi kasit kade e  ...  nekoja mapa ili karti Wink
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Oct-2008 at 16:23

Се гради нов деловен центар - Хипериум

10 October, 2008 06:28:00
Големина на фонт: Decrease%20font Enlarge%20font
image

Новиот трговски центар во Скопје го гради Хипо Алпе Адриа – Лизинг за 17 милиони евра и во него ќе има дуќани и голем деловен простор.

Инвестицијата во деловниот центар - Хипериум е прв проект од ваков вид за Хипо, која инаку кај нас нуди само услуги во лизингот.

Со деловниот центар, Хипо Алпе Адриа сакаат да внесат нови стандарди за работење. Компанијата во Македонија досега инвестираше преку 40 милиони евра во опрема, возила и недвижнини посочува член на управниот одбор Ѓорѓе Војновиќ.

„Нашиот деловен центар ќе биде со 13 илјади квадратни метри, ќе има преку 250 паркинг места, со одличен пристап со најмодерна технологија.Веруваме дека ќе поставиме нов стандард и се надеваме центарот дека ќе биде најмодерен во Република Македонија“ вели Војновиќ.
Во следните две години компанијата планира голем раст и привлекување на други компании, кои ќе придонесат за отварање на нови работни места.
„Оваа  инвестиција од 17 милиони евра ќе привлече и други инвестиции, ќе отвори нови работни места и што е најважно ќе воведе нов стандард на квалитетни деловни центри кои се градат во Република Македонија, по што секој нареден проект би требало да биде со сличен стандард, затоа што тоа е начинот на кој функционира приватниот сектор и економијата во развиените земји од современиот свет“ изјави министерот за економија, Фатмир  Бесими.

Хипо Алпе Адриа Лизинг во Македонија е основана во октомври  2006 година, а со оперативна
 
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Oct-2008 at 16:24
Pa vo pogornite postovi pisuva deka e kaj noviot salon na FORD i novata sportska sala a inace super e objektot 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Oct-2008 at 16:27
Еве изволте па снајдете се:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=387&PN=1
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Oct-2008 at 16:35
neznam sosto kaj mene ne odit ne moza da go gledam  samo pisuva error
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Oct-2008 at 17:59
Kaj mene veli acces daned!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Oct-2008 at 18:22
?? нема причина да не може да ја гледате страницата. Се наоѓа во Останати теми обидете се од таму
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Oct-2008 at 23:30

Камен-темелник на деловниот центар „Хипериум“

Инвестицијата на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ е вредна 17 милиони евра

За една година до автосалонот „МИ-ДА“ на булеварот „8 Септември“ ќе никне нов деловен центар „Хипериум“, инвестиција на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ вредна 17 милиони евра. Изградбата на луксузниот центар започна вчера со свечено поставување камен-темелник.

„Хипериум“ ќе има пет ката, подземни гаражи со капацитет од 200 возила, а зградата ќе биде изградена во два дела меѓусебно поврзани со внатрешни мостови. По примерот на сите досега изградени деловни центри на групацијата „Хипо“, и оваа ќе биде изведена со најсовремени материјали. Просториите ќе имаат двојни подови, ќе се монтираат системи за заштеда на електрична енергија, климатизацијата ќе биде мрежно поврзана, а влезот во објектот ќе биде контролиран од три локации. На еден кат од деловниот простор ќе биде сместена групацијата „Хипо“, а другите четири ката ќе се даваат на лизинг или ќе се издаваат.

„‘Хипериум‘ е демонстрација на нашата сериозност, амбициозни планови и доследност. Ве уверувам дека ова е прв чекор при влегувањето во сегментот на лизинг на надвижнини. Потребите за лизинг на недвижнини се евидентни и во соработка со надлежните институции, ќе ги надминеме моменталните пречки и ќе го развиеме и овој сегмент“, истакна вчера Ѓорѓе Војновиќ, член на Управниот одбор на „Хипо Алпе Адрија лизинг“.

Инвестицијата на австриската компанија ја поздрави и министерот за економија, Фатмир Бесими, за кого изградбата на „Хипериум“ значи уште еден доказ за подобрување на бизнис-климата во државава, а наедно и стимул за други странски инвестиции. (Дс.Т.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=68309ABA121AC443B836040955A103F7


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.