build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот
    Posted: 04-Dec-2020 at 23:18
"Сграда на годината 2020 г".СОЦИАЛНА ИНФРАСТРУКТУРА - СГРАДИ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ОБРАЗОВАНИЕ И СПОРТ

"МЕДИКО ДЕНТАЛЕН ЦЕНТЪР - ДЕНТАПРАЙМ" - Варна
Edited by Galileo - 04-Dec-2020 at 23:19
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Dec-2020 at 23:49
Applause
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14312
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Dec-2020 at 09:53
Ау, браво, изгледа ко вселенски брод.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jun-2021 at 17:15
Алфа во Белград: Новиот клинички центар во завршна фазаНов, ултра модерен, современ Клинички центар, единствен од таков вид на Балканот и трет по големина во светот се гради во срцето на Белград. 12 катната зграда, со панорамски поглед, е во завршна фаза, а првите пациенти ќе може да ги прими до крајот на оваа година.

На површина од 133.000 м2, новиот клинички центар во Белград ќе почне со работа до крајот на годинава. Инвестицијата е 125 милиони евра, во кои се вклучени и 40 милиони евра за набавка на комплетна опрема. До новиот Клинички центар веќе е проектирана пристапна улица која болницата ја поврзува со главниот автопат кои минува долж Белград.

Фокусот, ќе биде ставен на Угрентниот центар, каде пациентите ќе се лекуваат според сериозноста и итноста на здравствениот проблем, а на располагање, ан едно место ќе им бидат доктори од различни специјалности . Ќе има 32 операциони сали, ПЕТ центар, сали за коронографија, центар за изгореници, и целосно роботизирана операциона сала.

„Сите доктори ќе доаѓаат кај пациентот, а не пациентот да оди кај докторите, целата дијагностика ќе се наоѓа во Ургентниот центар, два скенери, магнетна резонанца, две ангио сали, две мали хируршки сали, рентген кабинет, гастроскопија. На едно ниво ќе има 32 операциони сали, од кои четири хибридни и едн комплетно нова операциона сала со Да винчи робот, тоа е најмодерен робот што работи лапароскопски операции. Она што е карактеристично и специфично за Ургентниот центар тоа е делот на интерзивна нега, на третиот кат, со 150 болнички кревети за највисок степен на лекување.“ – вели Марко Ерцеговац – директор на Ургентен Центар Белград.

Главниот инженер на проектот, вели дека објектот ќе има високо софистицирана фасада, единствена од таков вид во светот, која ќе може да се вентилира по природен пат. Зградата има централна климатизација, со двојни заштитни прозори, кои се отвораат диру и на највисоките катови, но се безбедни за пациентите.

„По искуството со короната, целата болница со сите 1000 болнички кревети, од интензивна или полуинтензивна нега, опремена е со вентилација и проток на кислород, што значи секој пациент без разлика дали се наоѓа на најниското ниво во Ургентниот центар или на 12 кат на гастроентерологија ќе добива исто ниво на кислород“ – кажа Зоран Чупиќ – директор на сектор за инженеринг.

На највисоките осум ката ќе има по 30 соби со приватен тоалет во секоја соба или по вкупно 60 болнички кревети на секој кат. Докторите признаваат дека изградбата на нов објект е секогаш поефтина варијанта отколку да се реновира и преадаптира нешто што е направено пред децении и според други поинакви стандарди.   

„Се покажа дека степенот на заедничка, тимска работа е многу покомфорен за пациентите, отколку денешниот систем на поединечни Клиники, кој подразбира транспорт на пациентите и лекарите низ различни објекти. Се знае, иградбата на нова зграда секогаш е поефтина отколку да се реновира стар објект.“ – вели Марко Ерцеговац – директор на Ургентен Центар Белград.

Изградбата на Клиничкиот центар почнала во Декември 2018 година. Тој делумно се гради врз објект стар близу 40 години, кој бил изграден но не бил ставен во функција. Но, другата половина од зградата е нова градба, со цел да се зголемат капацитетите за лекување. Последни во употреба ќе бидат пуштени првите два ката од старата зграда, кои целосно ќе бидат реновирани, а таму со работа ќе се вратат сите амбуланти и поликлиники кои со години го користеле просторот. За целиот Клинички центар проектирани се над 800 паркинг места.

https://alfa.mk/alfa-vo-belgrad-noviot-klinichki-czentar-vo-zavrshna-faza/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Jul-2021 at 14:52
The Children's Health Consortium presented two exemplary architectural projects for the Children's Hospital in Sofia. Both provide for mechanical demolition of the old unfinished construction, using the foundation and building a modern building up to 20 meters high. The projects are identical to a functional scheme and distribution of the premises, but differ as facades.https://www.facebook.com/CityBuild.bg
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Nov-2021 at 16:53
Един разширен репортаж в няколко части посветен на здравеопазването.
Въпреки трудностите с ковид ,през тази година се случиха добри неща в тази сфера.
Като за начало - цялостния ремонт и модернизация на най-известната болница в България -,, Пирогов,, .
Тука беха настанени жертвите от автобусната катастрофа на Струма.

Цялото име на болницата е - Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Николай Иванович Пирогов“.

Болницата е голям комплекс от 33 клиники и 15 параклинични звена с 1200 души персонал.

През последната година се извърши цялостно саниране и ремонт на някои от клиниките и отделенията ,както и набавяне на нова апаратура.

Преди


Сега


Няколко снимки от преоборудваните клиники - спешна помощ , детска хирургия , хирургичен блок , клиника по изгарания и измръзвания , клиника за онкологични болести , акушеро-генекологична клиника , вътрешни болести , химиотерапия и лъчелечение...=======>>>>>>>>>>

Edited by Galileo - 28-Nov-2021 at 17:05
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Nov-2021 at 17:04
=======>>>>>>>>


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Nov-2021 at 14:54
,, Сърце и мозък,,

Тази година отвориха и две напълно нови швейцарски болници ,, Сърце и мозък ,, в Плевен и Бургас. До броени седмици започва строежа на трета болница в село Казичене до София.
Специализирани за кардиология,сърдечно-съдова и гръдна хирургия , мозъчно-черепни операции , превантивно лечение, онкология , лъчетерапия и гама лечение. Оборудвани с най-съвременната в момента медицинска техника.

Плевен.
=========>>>>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Nov-2021 at 15:01
=========>>>>>>>>>
Плевен

Роботът за операции Да Винчи. В България в момента има 5 такива робота - 2 в София ,2 в Плевен и 1 във Варна.


========>>>>>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Nov-2021 at 15:24
=======>>>>>>>>
Бургас
===========>>>>>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Nov-2021 at 15:30
===========>>>>>>>>
Бургас


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 956
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Mar-2022 at 20:00
И отново новите болници ,, Сърце и мозък ,, в Бургас и Плевен
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.