build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проблем со диви паркинзи во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Проблем со диви паркинзи во Скопје
    Posted: 11-May-2019 at 11:51
Во населбава зеленилото е мисловна именка но единствената парцела која може да се претвори во парк е парцелата D1 означена на ДУП-от која за жал е претворена во див паркинг.Фотките се од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Oct-2019 at 17:44
Окупирани и уништени тревни површини околу Мајчин дом по воведување на зонското паркирање
Реонот околу Мајчин дом и Три бисери до неодамна беше еден од последните во Општина Аеродром, во кој паркирањето беше бесплатно и слободно. Откако се воведе зонско паркирање, жителите на овој дел од населбата веќе немаат проблем со паркирање, но имаат проблем со натрапниците кои не сакаат да платат минимално за паркинг простор додека се привремено тука.

Околу Мајчин дом, каде што се гради непосакуваната зграда и од каде секојдневно се слуша голема галама и се произведува енормна количина прашина, сега пациентите, но и муштериите на блиските угостителски објекти, почнаа да ги узурпираат тревните површини кои веќе беа уништени од камионите на градежната оператива.
За првпат има слободно место на регуларните паркинзи, но за оние што не живеат тука, се наплаќа. Минимално, 25 денари на час. Но, за овој народ и тоа е многу.
Нема кој да воведе ред и поредок, ниту контролори, ниту полиција.

https://ako.mk/окупирани-и-уништени-тревни-површини/?fbclid=IwAR3BwDfSMdjPvc97Iejfjmhz4R7FX0PyNRCBu3grp2mmxziHghjIjzeM92k
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Oct-2019 at 23:10
Глупости, зонско овдека има веќе 6-7 години , зонско немаше позади населбата , од страната на вардар. А ова во тревникот е нешто ново, го немаше додека не почна да се гради чудовиштето.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Dec-2019 at 13:58
Вака се паркира во населбава,ова е во делот близу Порта Аеродром и градинката,со години е вака просторот кал,вирови...https://www.facebook.com/GoSakamAerodrom/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Mar-2020 at 12:04
Вака се паркира со години во Мичурин(ова е делот поред бул.3-та Македонска Бригада но цела населба е хаос и секаде се паркира во тревници и кал...)https://www.facebook.com/groups/vozduhsega/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Aug-2020 at 17:02
Современите паркинзи во Мичурин(твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Aug-2020 at 17:16
Паркингот пред Центарот за јавно здравје во Центар на Трета Македонска Бригада,нема кој да фрли 5 квадрати асфалт цело зимо на влезот имаат картони внатре е како свињарник сите се паркираат на овој земјен паркинг кој сега е езеро...https://a1on.mk/macedonia/video-ezero-srede-skopje-reki-techat-po-ulicite/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Dec-2020 at 17:39
73 ′′ mud points ′′in Sofia will be enrichment in 2021 The aim is to minimize and remove the pollination that is being carried through the air by the cars that were parked in them. Depending on where the corresponding ′′ mud point ′′ is, it will be landscaped or graveled.https://www.facebook.com/StroitelstvoSofia

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Dec-2020 at 14:23
Еден од најзапуштените краеви во населба Мичурин,со години е вака,јес да дел е можеби на трасата за идниот булевар Борис Кидрич ама толку години барем чакал да посипеа подобро ќе беше отколку вака

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jan-2021 at 18:40
Во Карпош/Тафталиџеhttps://www.facebook.com/groups/883203825068334
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Feb-2021 at 17:58
Во Стар Аеродром(од твитер)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Apr-2021 at 15:30
Во Мичурин,немаат сенс да решаваат ситни проблеми со ситни пари...само барем малку крупен песок да се фрли или од негде гребен асфалт многу подобро ќе биде од оваа прашина и кал


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-May-2021 at 11:56
кај Мајчин Дом(од твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Oct-2021 at 08:59
Кај Мајчин Дом-Аеродромhttps://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Oct-2021 at 07:47
Во Мичурин зад комплексот Градиа Хоум на ул.Фрањо Клуз(од твитер)
Освен дивиот паркинг проблем е и големото насобирање вода вдолж улицата.
Инаку дивиот паркинг во деталниот план стои со намена Б5=хотелBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Oct-2021 at 17:40
од твитер,близу подвозникот кон Црниче овој делов лево со години се користи како паркингкако било пред 7 години

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Nov-2021 at 14:33
Овој е чинам еден од најголемите диви паркинзи во градот се наоѓа близу гимназија Корчагин и поликлиника МВР.Незнам во чија сопственост е земјиштето и за каква намена се чува но редовно во кал и прашина паркираат 100-тици возила и сето тоа после се разнесува по околните улици.Ако е државно тогаш барем можеа да фрлат некој дробен камен или гребен асфалт или во краен случај нека биде бекатон и официјален паркинг со рампа но и по 30-тина години сеуште стои вака.

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Nov-2021 at 15:58
Уште еден удел во загадувањето на воздухот.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Nov-2021 at 08:06
(Видео) Сатирично документарно видео „Камел Трофи Аеродром 2021“https://nezavisen.mk/video-satirichno-dokumentarno-video-kamel-trofi-aerodrom-2021/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Nov-2021 at 14:56
спроти Влада(од твитер)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.