build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авенија Александар Урдаревски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авенија Александар Урдаревски
    Posted: 25-May-2020 at 16:19
Времен сообраќаен режим на улица „Александар Урдаревски” во БутелГрад Скопје информира дека поради реконструкција на коловозот на улицата „Александар Урдаревски” во општина Бутел, почнувајќи од 26 мај година на оваа сообраќајница ќе биде воведен времен режим на сообраќај.

Времената измена на режимот на сообраќај ќе биде означена со посебна сигнализација, ќе се однесува на потегот од кружниот тек на крстосницата со улица „Боца Иванова”, до крстосувањето со улица „Бутелска”, а ваквиот режим ќе важи до завршување на градежните работи на улица „Александар Урдаревски”.

Градот Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.

https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/vremen-soobrakjaen-rezhim-na-ulica-aleksandar-urdarevski-vo-butel
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-May-2020 at 16:24
Овој простор е како измислен за авенија, а не само преслекување асфалт кој е оперативна работа. Размак меѓу градежни линии е 50м што дава одличен простор за 2/2+1+2/2 ленти, да има булевар 2+1+2 (средна лента за лево вртење на расрници, наизменично употребена за средишто зеленило + лева и десна улица колекторска со по една лента за возење и една за паркирање, +6м++18м++6м+. На двата краја би бил заокружем со кружни текови, кај Боца Иванова веќе изградениот и нов горе кај раздвојувањето кај прокредит банка. Ќе има и за дворови на краеви по 5м, и за паркирање и за возење и три појаса зеленило, еден средишен од 3м и два странични по 5м.Edited by user8642 - 25-May-2020 at 16:41
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-May-2020 at 17:13
Добра идеја, тука нема никаква потреба од паралелната колекторска улица. Се надевам и за Бутелска е планирана реконструкција до обиколницсжа. Моментално е во очајна состојба.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Jun-2020 at 15:53
ЗАПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА АЛЕКСАНДАР УРДАРЕВСКИ

Денес започна асфалтирањето на дел од улицата Александар Урдаревски во Бутел, кое се врши во рамки на проектот за реконструкција на улицата на потег од кружниот тек на улицата Боца Иванова до крстосувањето со улица Бутелска.

Додека траат градежните работи на терен е воведен привремен сообраќаен режим и апелираме до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Jun-2020 at 20:17

Пропуштена шанса за решение како што предложи user8642. Ни велосипедски патеки не се направија, освен ако не нацртаат нешто со стеснување ленти.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Dec-2020 at 22:19

Идејата , со соодветни модификации, е одлична и како можност за продолжување на BRT 2 линијата кон Бутел, со последна станица и свртница кај предложениот северен кружен тек. Уште една станица би била некаде овде 42° 1'51.16"N 21°26'42.79"E

Населбата не е особено густо населена, но сепак е доволно голема за да биде покриена со BRT и штета е кога има ваков коридор буквално по нејзината средина, да не се искористи, туку BRT линијата да завршува на другата страна од пругите.

За пробивање на BRT линијата во ваков случај ќе треба да се прошири преминот под овој железнички надвозник 42° 1'34.50"N 21°26'40.81"E

Секако, има и можност линијата кон Бутел да поминува под железничкиот надвозник на бул. Христијан Тодоровски Карпош, затоа што таму профилот е 2х2 и ќе може да функционира без потреба за порадикален градежен зафат, само ќе треба да се изгради продолжението на ул. Боца Ивановска што секако е зацртано. Но во тој случај BRT линијата нема добро да го покрива Скопје Север, што би значело еден чекор напред еден чекор назад.


Edited by Cloverstack - 17-Dec-2020 at 22:19
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Apr-2021 at 00:01
Еве како изгледа некаде со запазено средишно зеленило. Баш мислам дека за Бутел е ова изводливо ...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Apr-2021 at 00:18

Сфаќам дека поентата со оваа слика ти е друга, но мислам дека сликава по многу основи е неприкладна за Бутел. Во прв ред ова делува многу анти-пешачки, а за Бутел би требало токму обратно. Особено сега после спојувањето на Х.Т.Карпош со обиколницата, Бутелска има слаба транзитна улога. Па би било логично да се трансформира во убава зелена авенија со бавен сообраќај и да биде што по-friendly за пешаци и велосипедисти. Исто така паралелно паркирање каде што е потребно во функција на локалните бизниси.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.