build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зелени покриви - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зелени покриви - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Feb-2021 at 11:54
НАМЕСТО ДА ГО ПОКРИВАМЕ ГРАДОТ СО ФАСАДИ, ОТКРИВАМЕ НОВИ ЗЕЛЕНИ ПРОСТОРИ, ВЕЛИ АВТОРОТ НА ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА „МАВРОВКА“ БЕСИАН МЕХМЕТИНапролет во Скопје ќе почне да се прави третиот зелен покрив, кој ќе се наоѓа во ТЦ „Мавровка“, а идејното решение за изгледот е на архитектот Бесиан Мехмети, автор на проектот за основното училиште „Киро Глигоров“ во населбата Капиштец. Со проектот на Мехмети, површината од 3.200 метри квадратни која сега е неуредена, запуштена, полна со ѓубре и без конкретна намена, ќе стане еден од најголемите издигнати паркови во градот. Во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК Мехмети вели дека во време кога на градот му се одземаа јавни површини за ексклузивни употреби, тој и неговиот тим настојуваат да создаваат инклузивни јавни простори, а ова е еден од нив.

Идејата дошла од сопствениците на деловни простории, по што биле предложени неколку концепти следејќи светски примери, а крајното решение било прифатено и од Град Скопје што ќе го финансира проектот.
Наместо покривање објекти со фасади, ние сакаме да откриваме нови перспективи за граѓаните. Односот со природата и зголемување на зелени површини во градот со цел секој да има пристап до природа, се моменти кои нè интригираат повеќе отколку обвивката на објектите. Впрочем, целта на архитектурата е да им овозможи на луѓето да уживаат во квалитетен и здрав живот, во чист и зелен град со рационално користење на ресурсите. Се надевам дека нашиот проект ќе биде поттик и за други креативни индивидуи дека и со мали интервенции низ градот, може да изградиме поубава иднина за сите“, вели Мехмети.

Проектот, како што објаснува авторот, нуди слоевита содржина како простор за одржување настани, катче за играње на деца, простори со различни видови зеленило и фонтани со водени површини како и насадена урбана опрема, отворени павилјони и настрешници, скулптурални поставки кои со нивниот дизајн не конкурираат на зеленилото.

„Овој отворен и флексибилен простор може да се третира како нов маалски парк за околните жители, место за пауза при работа, простор за повлекување и медитација, дестинација за релаксација, собирање, игра и учење. Суштински дел и акцент на овој концепт претставува зеленилото. Зоните со ниско и високо зеленило од различен тип го генерираат визуелниот и просторниот карактер на овој јавен простор“, објаснува Мехмети.

За тимот на Мехмети работата на јавни проекти претставува општествена одговорност и можност да креираат дела преку кои во помала или поголема мера ќе придонесат за општествен развој.

„Проектот за зелениот кров се вклопува со нашата визија дека неопходно е да се врати природата во урбаните средини, еден вид зелени урбани пополнувања. Со нашиот проект се врши еко надградба на една дотрајна структура, конкретно кровна тераса на ТЦ ‘Мавровка‘ и тој станува јавен парк кој внесува здив на свеж воздух во центарот на градот“, додава Мехмети.

Покривот ќе почне да се гради пролетва откако ќе заврши тендерот за избор на фирма изведувач. Според проценките на Градот, ќе чини околу 300.000 евра.


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/namesto-da-go-pokrivame-gradot-so-fasadi-otkrivame-novi-zeleni-prostori-veli-avtorot-na-zeleniot-pokriv-na-mavrovka-besian-mehmeti/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Feb-2021 at 15:30
Бесиан Мехмети има неколку прекрасни проекти (по мој вкус). Новото училиште во Капиштец е негов проект, така што верувам дека може да очекуваме нешто пристојно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Feb-2021 at 15:56
GREEN BARCODE

Design proposal for a public green roof hovering above Mavrovka – an existing mall in Skopje, N Macedonia. It introduces a linear organization of the topography by alternating lush greenery, walkways and water surfaces – a place for leisure, gathering, playing and learninghttp://bma.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 11-Apr-2021 at 11:40
Запуштениот и руиниран покрив на Домот на градежници станува втор зелен покрив во Скопје.
По завршувањето на реконструкцијата, тој ќе биде опремен со над 30 различни видови дрвја, вертикално, средно и ниско зеленило, нови клупи и друга урбана опрема. Се враќа и култното кино за скопјани.

https://www.facebook.com/p.shilegov
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-Apr-2021 at 14:51
Ослободување од комуналии за новите згради кои наместо одвратни лимени поткровја ќе имаат рамни зелени покриви! Ако чекаме вака неколку ад-хок зафати (кои коштаат ненормални суми на општински пари), нема да стигнеме никаде.

Edited by гитардемон - 11-Apr-2021 at 14:53
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Apr-2021 at 15:12
Преголема жртва за општинските буџети е откажување од комуналии за мала естетска добивка што еве се постигнува и со неколку туи во саксии. Не е ова никаков зелен кров, него се само многу саксии и жардињери. Ама нека, и ова е напредок од ич.

Edited by user8642 - 11-Apr-2021 at 15:12
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 11-Apr-2021 at 21:16
Originally posted by user8642

Преголема жртва за општинските буџети е откажување од комуналии за мала естетска добивка што еве се постигнува и со неколку туи во саксии. Не е ова никаков зелен кров, него се само многу саксии и жардињери. Ама нека, и ова е напредок од ич.
жртва е единствено за нечии џебови... се додека не се решат некои работи од корен и места каде што има дупки во правилата слободни за толкување, Скопје ќе се соочува со одредени проблеми и секој мал обид да се поправи ќе биде крпење, и тоа непрофесионално
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Apr-2021 at 03:18

Освен ГТЦ, чијашто локација и покрив е совршен за „зелен покрив“, ми упаѓаат во очи уште два објекти во Скопје кои се како скроени за оваа намена и кадешто може да се добие сериозна квадратура зеленило.


1. Катната гаража кај Министерството за Финансии - рамниот дел на покривот е околу 2500 метри квадратни, а сопственик е Град Скопје. Со оглед дека е обична катна гаража, претпоставувам дека и изведбата на наводнување и дренажа ќе биде многу поедноставна. Пенал на празен гол!2. Главната железничка станица - огромна гола бетонска површина, а сопственик е државно претпријатие.

Железничката станица за наши потреби е предимензионирана, вклучувајќи ја тука должината на пероните, и особено ширината на патничките платформи. Со ширина од 12 метри на платформите, ние сме во самиот врв на светската елита . Пребарав многу станици, тоа беше горната граница (на која наидував ретко). Од друга страна многу огромни станици со над 100 милиони патници годишно, функционираат со значително потесни платформи. Ние просторен проблем немаме, ниту ќе имаме. Напротив, имаме многу неискористен простор.

Затоа мислам дека може едноставно да се направат соодветни високи жардињери за дрвореди помеѓу колосеците. Земам во предвид дека треба да има добра прегледност за сигналите, а и дека контактната мрежа е ограничувачки фактор за бројот и големината на дрвјата. Исто така дека треба да има доволно простор помеѓу крошните на дрвјата и столбовите за осветлување, за осветлувањето добро да функционира. Во секој случај, со сите овие ограничувања, плус ако земеме оптимистичко долгорочно сценарио, па да врачунаме дека покривот над пероните ќе има потреба да се продолжи до 200 метри и плус да ги опфати колосеците 7 и 8, повторно останува простор за над 100 дрвја со солидна големина, со што ќе се редуцира овој огромен топлински остров, а дрвјата ќе служат и како бариера за намалување на бучавата од возови. И секако станицата ќе биде попријатна и ќе изгледа многу поубаво.

Edited by Cloverstack - 18-Apr-2021 at 03:23
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Apr-2021 at 09:37
Може и на Жмро белиот дворец да насадиме пиреј на кровот.

Се зафркавам, ова е една од подобрите идеи што ги имам прочитано тука во последно време.

Можда и Дом на Арм има некој кров компатибилен за зеленило, ама па е многу блису до жена-парк, а и има зеленило пред него меќу домот и улица Македонија, така да локациски нема потреба.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 839
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Apr-2021 at 09:43
Може и сите овие паркинзи околу Железничка некогаш да се направат подземни, а горе да има солиден парк од кеј до Мичурин.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Online
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Apr-2021 at 13:29
Originally posted by <Fresno>

Може и сите овие паркинзи околу Железничка некогаш да се направат подземни, а горе да има солиден парк од кеј до Мичурин.


Пази да не те чуе некој! Да изговараш „подземен паркинг„ е како името на Волдеморт да го повикуваш. Страв и трепет за македонскте општини, никој се нема ни дрзнато на помисли на таква една идеа - паркинг да стават подземја, место грда бетонска планина да натрупаат на сред град.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Apr-2021 at 14:19
Железничката е преголема во однос на платформите кои освен како грда слика и апсорбер на топлина немаат некоја функција,ама некако тешко дека некој ќе се зафати со зелен покрив на овој потег,тотално е замрен и пуст овој потег а се нема ни волја да се среди.Многу е важно да живне железницата,ептен е мизрено горе жив човек нема,само понекогаш кога се снима некој спот има повеќе народ. Мислам дека попрво би се одлучиле за зелен кров на катната кај Беко отколку тука.За жал целиот потег околу Железничката и автобуската станица е во асфалт и бекатон,паркинзи на секој чекор(кога би биле подземни би останал горе простор за повеќе содржини но ете).Колку што знам имаше најави за зелен потег на паркингот спроти Пошта но ќе видиме дали и како ќе се реализира.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-May-2021 at 12:43
ГРАД СКОПЈЕ ГО ОТВОРИ ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА ДОМОТ НА ГРАДЕЖНИЦИ

Градот Скопје во соработка со УНДП го уреди вториот зелен покрив во строгиот центар на градот - покривот на Домот на културата „Кочо Рацин“, попознат како Домот на градежници. Според проектот, на површина од речиси 400 квадратни метри се засадени над 30 различни видови садници – дрвја, средно и ниско зеленило кое е функционално распоредено, има тревна површина и вертикално зеленило на ѕидовите, а поставени се и клупи и канделабри.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-May-2021 at 17:18
ГОТОВ ЗЕЛЕНИОТ ПОКРИВ НА ДОМ НА ГРАДЕЖНИЦИ ВО СКОПЈЕ, ЌЕ БИДЕ ЛЕТНО КИНО

Готов е зелениот покрив на Дом на градежници во центарот на Скопје, кој Градот Скопје го правеше во соработка со УНДП. На површина од речиси 400 квадратни метри се засадени над 30 различни видови садници – дрвја, средно и ниско зеленило, тревна површина и вертикално зеленило на ѕидовите, а поставени се и клупи и канделабри.

Како што најави градоначалникот Петре Шилегов, еден дел од покривот ќе биде летно кино.

„По фантастичното искуство што го имавме со отворањето на зелениот покрив на Градскиот трговски центар, ова е втора ваква површина што како јавен простор ја ставаме на користење за граѓаните. Таа се наоѓа во Малиот ринг, онаму каде што и тоа како ни е потребно зеленило. Постарите генерации скопјани се сеќаваат дека токму на овој простор се наоѓало летно кино, а граѓаните од околината можеле да уживаат во кино претстави. Тоа е всушност и идејата на Градот, на оваа површина во текот на летниот период да организираме мини отворено кино, таканаречено ‘немо’ кино, во кое со слушалки ќе се гледа претставата за да не пречиме на соседството. Ем ќе ги вратиме спомените, ем ќе го облагородиме овој простор“ рече Шилегов.

Проектот чини од околу 18,5 милиони денари. Како донација на Холандската амбасада во земјава на еден од ѕидовите на зградата насликан е мурал инспириран од големиот холандски сликар Карел Апел. Муралот го изработи уметникот Дени Рамбл.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/gotov-zeleniot-pokriv-na-dom-na-gradezhnitsi-vo-skopje-ke-bide-letno-kino/
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 806
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-May-2021 at 17:49
400 м2 = 300,000 евра
Новата градинка во Аеродром 2500 м2 = 324,000 евра
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-May-2021 at 12:20
Green roofs for a resilient Skopje

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 712
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-May-2021 at 13:00
Добра им е идеја во зелениве покриви.
Малце оф топик:
Таа куќата што е до Домот на градежници зошто е останата? Очигледно дека не се вклопува со околината.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 31-May-2021 at 01:30
Originally posted by skopskodete

Добра им е идеја во зелениве покриви.
Малце оф топик:
Таа куќата што е до Домот на градежници зошто е останата? Очигледно дека не се вклопува со околината.
па и дом на градежници не се вклопува со средината со оглед на тоа дека е дизајниран според кружниот тек што бил таму, а секаде околу него се блокови од градски ѕид и куќава до него е единствената што е останата освен него, а не е ни дел од блокот објекти што бил околу плоштадот... една од многуте постземјотресни глупости... сега е ок онака како историја и раритет во градот, ама нема никаква урбанистичка логика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12588
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Jul-2021 at 10:54
Шилегов од касата ќе донира 700.000 евра за „Мавровка“ да позелени

Нов, трет по ред, рамен покрив кој ќе биде претворен во зелена оаза, кој на почетокот на годинава го најави скопскиот градоначалник Петре Шилегов, влегува во напредна фаза. По Градскиот трговски центар и Домот на градежниците „Кочо Рацин“ уредени зелени површини на покривот наскоро треба да добие и Трговскиот центар „Мавровка“.
Советот на Град Скопје денес ќе расправа и за Предлог-Одлуката за давање донација на ДТЦ „Мавровка“, со која Град Скопје ќе го донира проектот и изведбата на новиот зелен покрив што ќе се прави таму. Донацијата се состои од реконструкција – изведба на зелен покрив, со фази во кои ќе бидат опфатени архитектурата и хортикултурата, како и електротехниката, а вредноста на истата се проценува на околу 45 милиони денари (околу 700.000 евра) со вклучен ДДВ.
Кога Шилегов го најави проектот граѓаните на Фејсбук поставија дилема дали е оправдано инвестицијата да се однесува на објект кој е во приватна сопственост.

– Кој е интересот на градот да плаќа народни пари за уредување на објект кој е во приватна сопственост? Зошто не се води сметка да се добие повеќе за вложеното?, напиша еден граѓанин во коментарите под објавата на Шилегов.

https://skopskoeho.mk/shilegov-od-kasata-ke-donira-700-000-evra-za-mavrovka-da-dobie-zelen-pokriv/
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 285
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Jul-2021 at 12:04
Dali ima nekoj info koga ostanatite 90% od GTC ke pozelenat?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.