build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Распоред на станови(општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Распоред на станови(општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Распоред на станови(општо)
    Posted: 20-Oct-2018 at 07:32

Тоа се тие двособни станови од 33м2.


Edited by Graditelot - 20-Oct-2018 at 07:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Jan-2021 at 17:55
Отворам една нишка општо за распореди на станови,критики и пофалби кон искористеност на просторот во новоградбите и функционалност

Еве неколку за почеток

....

...

BI Holding на ул.Прашка
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Jan-2021 at 18:05
Клико Градба-АеродромСаник-ВестаCity Side Complex-ВлаеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Jan-2021 at 18:10
Космос-КерамидницаКорнер Резиденс-Керамидница
Edited by stef4o - 28-Jan-2021 at 18:13
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Jan-2021 at 18:21
GA 09

Урбан Гарден

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jan-2021 at 10:24
Residence 106

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Feb-2021 at 08:51
Во Капиштецhttps://www.deltaproekt.com/doma
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Mar-2021 at 18:39
Според мене доста лош распоред,никаков ходник директ се оди во дневна,кујна без прозор,мало купатило со врата што искача во дневна...не ми се допаѓа и пристапот да поминеш низ дневна да стигнеш до другите соби тој концепт ми е доста нелогиченhttps://glic.com.mk
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5411
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Mar-2021 at 21:21
Од врата во дневна е многу добро решение, и порано сме го правеле муабетот. Тие темни ходници од комунизмот кои се џабе потрошена квадратура (освен за чување чевли и некакви шифоњери), ни џам ни ништо се тешка депресија.

А за остатокот си во право, толку е без врска решен пристапот кон спалните соби, не вреди ни да се коментира.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7830
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Mar-2021 at 23:01
најчеста критика што ја слушам за станови е што се влага директно во кујна или во непосредна близина на кујната
како прво незговно е да влагаш директно во кујна, како второ најчесто ќе нема природно проветрување или кујната не е одделена од остатокот од станот со ѕид
плус приросното осветлување е минимално или непостоечко

сфаќам дека делумно е поради полесен инжињерски зафат каде инсталациите за вода и струја ќе бидат поблиску до јадрото на зградата, ама сепак, премногу е застапен методот и премалку избор има во тој поглед

што се однесува до ходниците, не ги доживувам како мрачни и комунистички, баш напротив, пожелни се за добра изолација и приватност на спалните соби од дневната и кујната, а влезниот ходник е добра изолација помеѓу дневната и надворешноста на станот... зборам нормално, за станови со поголема квадратура каде тоа е можно
и зборам од лично искуство што пораснав во импровизирана соба од шпер што влага директно во дневна


а инаку, секој реално има свои претстави кога купува стан, различно е во него да живеат фамилија, кираџии, млад пар и т.н.
проблемот кај нас е што изборот е многу тесен и премногу станови се исштанцани по истиот принцип, со чест на исклучоци... нешто слично има проблем и со становите правени од 50-ти па се до крај на 80ти после земјотресот со масовно влијание на „економичноста“ на социјализмот

Edited by zabegan - 21-Mar-2021 at 23:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1900
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Mar-2021 at 23:09
За оваа тема сме имаме добра дискусија пред неколку месеца кога на МАРХ излезе некој текст за оваа работа, ама незнам каде беше тоа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Apr-2021 at 17:22
Во Кисела Вода нова градба на ул.Иван Козаров

https://www.facebook.com/ATLAS-INVEST-S19
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-May-2021 at 07:46
Распореди во новата зграда што треба да се гради во Мичуринhttps://www.facebook.com/level7realestatemk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Aug-2021 at 13:31
Во првата зграда од комплексот Ист Гејт Ливинг

https://www.facebook.com/akinvest.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jan-2022 at 08:22
Мислам дека е една од најмалите квадратури што моментално се нуди во Скопје,мислам дека е во Кисела Вода до Верото но не сум сигуренhttps://www.facebook.com/skopjemeleem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1900
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Jan-2022 at 20:32
Она што е една позитивна работа во целиот овој хаос, и тоа е неспорно џабе кој што ќе каже, то а е дека ваквите комбинации сепак даваат свој простор за некој кој инаку неможе да си го обезбеди и ќе се изнадава ќирии цел живот и пак нема да дојде до нешто свое. Толку, све понатаму нема позитивни точки.

Има некои интересни работи за културата на македонското живеење што можат да се приметат од станов. На пример, да се има своја перална. Тоа е нешто што кај нас е толку вкоренето, да еве на приемр тука е истргувано од двенвниот простор 1,5 квадрата, што е околу 7% од површината на станот за да се обезбеди простор во купатилото за такво нешто. Кај нас едноставно нема таква култура ниту па можност на колективни перални нешто што е сосема нормално и за побогати луѓе по западниот свет.

Edited by user8642 - 03-Jan-2022 at 20:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Mar-2022 at 08:16
Жалиме што станови од овој тип се продаваат под слоганот: ,,Дом од соништата’’ .
Во проектирањето на овие станови има најмалку 5 грешки од стан. Вакви примери за жал постојат за да видиме како НЕ треба. Архитектурата е професија која подлежи на стандарди и правила. Ова ги повредува сите основни правила на проектирање и граѓаните треба да се свесни што купуваат и каде ги инвестираат своите средства.

https://www.facebook.com/skopjemeleem
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-May-2022 at 16:46
Во стан од 76м2 кујна од неполни 3,5м2 збутана во горниот лев агол.(од твитер)Carpe diem
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-May-2022 at 22:43
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 17244
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Aug-2022 at 09:48
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.