build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад пред Чифте Амам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плоштад пред Чифте Амам
    Posted: 07-Feb-2021 at 13:49
го најдов текстов на МАРХ, интересна идеја. Мислев дека тука ја имам прочитано, ама ја немало архивирано. Се мислев сме го дискутирале ова тука како идеја. Многу интересно како во просторот помеѓу ЧифтеАмам, СулиАн и Муратпашина џамија кои и самите образуваат плоштад, да се отвори нов простор. Има неколку ситни руинирани дуќани кои немаат апсолутно никаква вредност, да се срамни тој простор и се добива правилно оформен плоштад кој од 3 страни ќе има објекти значајни за османлиското наследство во Македонија. Еве во што треба да инвестира ТИКА, ако веќе работат на зачувување турското наследство на овие простори.

Плоштад пред Чифте Амам
19.05.2020 • ХХ век / II половина
Биро: Завод за урбанизам и архитектура – СКОПЈЕ
Година: 1965-1971
„Просторот пред Чифте -амам, иако со доста вредни објекти, денес претставува еден од најнеуредените локалитети во Чаршијата. Хаотично и неконтролирано изградените занаетчиски дуќани и угостителски објекти наполно го сокриваат визуелниот контакт со архитектонски атрактивниот амам.Објекти предвидени за отстранување според проектотПроектот за оформување на плоштадни површини пред Чифте-амам предвидува повеќенаменски простор, што ќе има и задача да ги експонира квалитетите на споменикот. Исто така, проектот предлага, на просторот пред Муратовата џамија – со стариот шадрван како мирен озеленет простор за одмор, пешачки простор со партерно издиференцирани комуникативни и над се атрактивни површини, со застапена партерна пластика, голема и богата фонтана и летна тераса. Се предлага партерно оформување на плоштадот да биде со квалитетни травертин и мермерни плочи со смислено распределени цветни површини и композициски усогласени зелени солитери. Се предвидува ослободување на џамијата од околните невкусни објекти, односно нејзино вклопување во околното зеленило. Предвидената фонтана ќе биде изведена од камени травертин плочи со детали на партерна пластика и богата програма и светлосни ефекти.

Ситуација / Партерно решение со отворена основа на Чифте-амамОсветлувањето на плоштадот и спомениците што го оформуваат треба да биде посебно третирано. Во секој случај, ќе бидат дадени можности да се експонираат архитектонски неповратливите елементи на куполите на амамот, неговата убава ѕидна пластика, како и вредностите на околните објекти.“

Образложението е цитирано од оригиналниот запис од изворот >>>   „ Стара скопска чаршија“ – Тихомир Арсовски 1971
https://marh.mk/ploshtad-chifte-amam/


Edited by user8642 - 07-Feb-2021 at 13:53
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Feb-2021 at 13:53

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Feb-2021 at 13:58
Голема штета нема да има по сликиве. Повеќето се државна сопственот, два-три дуќана се само приватни што би требало да се експропреираат.Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Feb-2021 at 14:01
Многу добра идеа, но не верувам дека тука ќе се гради вакво нешто.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Feb-2021 at 14:02
Можни се две идеи, една е со целосно отркивање на Сули-Ан, односно рушење на објектот пред Сули-Ан, другата можност е само дуќанчињата меѓу џамијата и Чифте Амам. Јас лично мислам дека иако е поскапо, би требало и Сули-Ан да се открие и тој објект пред Сули-Ан да се најде начин да се сруши, иако ова како што кажав ја подига значително цената на идејава.

Back to Top
beulabower View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Dec-2021
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote beulabower Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Dec-2021 at 07:38
haha vo pravo si
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Dec-2021 at 21:18
Одлична е идејата. Јас би гласал за опцијата со помалку рушење, симпаѕични ми се тие објектчиња покрај Сули-ан, башка ми се чини чаршиите отомански скпро секогаш си се хаос, освен пред монументалните џамии во Истанбул, поголеми плоштади не се концептуално дел од програмата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.