build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мониторинг мапа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мониторинг мапа
    Posted: 15-Sep-2008 at 02:51
Конечно и build.mk да има корист од оваа благодет која ја нуди Google. Се рабоби за услугата MyMaps која овозможува интерактивно следење на околината преку алатките Google Earth i Google Maps. Започнав една иницијатива во која ќе може секој член на форумов да учествува со свој придонес (подоцна ќе ви кажам како). Значи го почнувам сервисов како иницијална каписла која се надевам да порасне и официјално да стане сервис кој го нуди build.mk. За почеток обележани се голем дел од проектите кои ги имаме опфатено, и само мал дел од инфраструктурните проекти кои ги имаме под мониторинг. Планирам во брзо време да го проширам (прошириме) за територија за цела држава. Сега за почеток само Скопје. За другите градови, за делниците на автопатите и локации на бензински и слично низ ненаселени места ќе ми треба помош од сите вас. Ова може да го прави секој за својот град, само предходно нели да падне договор меѓу членовите од исти град да не би дошло до мешање. Малку избегав од мислата! Зборот ми беше дека ова може да биде добра алатка за сите оние кои не ги познаваат добро другите градови од Македонија (освен од оној од кој што потекнуваат), или па да му се најде на некој од странство. Се надевам во брзо време ќе стигнеме до некоја над 90 постотна покриеност, а би можело да излезе и една англиска верзија. Да не должам многу, еве ви ја мапава и уживајте!!!


Screenshot како изгледа мапата*
Комерцијални Деловни/Останати Улици/Патишта
Build.mk Map


За секој што сака да учествува: Потребно е да отвори свој Google Account со кој што ќе има пристап до GoogleMaps >> MyMaps. После тоа треба да се креира нова мапа (лесно иде тоа) и се почнува со обележување. Обележувајте што сакате, само потрудете се податоците да бидат што поквалитетни и поверодостојни. Гледајте да не работите нешто што некој пред вас веќе го почнал. Кога ќе завршите, само го зачувувате сработеното и линкот од вашата мапа го постирате тука во оваа тема како би го имал на дофат, нормално наведете и информации во постот за што објект се работи. Надаље превземам одговорност вашиот труд да стане дел од оваа мапа, со помош на export/import KML file. Патем ако имате некој објект во 3D формат во KML фалј, можете да го испратите па и него да го убациме. А ако знаете да работите SketchUp исто така па можете и некој објект лично да го изработе па да стане и тоа дел од мапава.
Благодарам однапред за евентуалното учество!!

*Засега мапата неможе се уште да биде технички составен дел од форумот и до нејзе ќе обезбедуваме пристап со кликање на линкот Build.mk Map. Затоа и има само слика од мапата. Очекувам од газда Џуро ако сака да убаци во кодот една страна плус па да го смести ова како embed дел од форумот. Ај може на митингот да разговараме подетално.


Edited by lslcrew - 10-Oct-2008 at 16:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Sep-2008 at 03:17
Applause Applause Applause

Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Sep-2008 at 04:57
Наскоро ќе го објавам стандардот кој ќе се однесува на параметрите кои опишуваат еден субјект од мапата (ширина на улиц, боја на улици, боја наобјекти,.....) нормално да обезбедиме единство во мерките на форумско ниво.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Sep-2008 at 10:17
Браво за инцијативата lsl Applause Cheers

Дефинитивно на митингот убаво ќе се договориме а јас да тогаш да размислам каде е најубаво да се ембедува сето ова.

Во секој случај идејава е веќе прифатена Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Sep-2008 at 16:43
Стандард кои треба да се применува доколку сака некој да учествува во сето ова:

За комерцијални проекти:
Line Color
Line Width 3
Line Opacity 25
Fill Color
Fill Opacity 45

За деловни/останати проекти:
Line Color
Line Width 3
Line Opacity 25
Fill Color
Fill Opacity 45

За новопроектирани населби:
Line Color
Line Width 3
Line Opacity 25
Fill Color
Fill Opacity 25

За улици/патишта:
Line Color
Line Width 5
Line Opacity 45
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Sep-2008 at 16:58
Моментално имам некои проблеми со клучката континетал. За некое време ќе изнајдам модус, па ќе ја постирам. Проблемот е што секој крак од клучката го дава како посебен објект. Нема опција group и ungroup.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Sep-2008 at 17:25
bravos idejata e superApplause
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Nov-2008 at 20:45
mislam deka nesto falit kako arkadija ... i nekoj proekti trebat da se brisat kako cerkva na plostad gradska kuca tamu zad ramstore .....  islcrew ne mozes da ja smenis nekoj da gi brisis i novite objekti da gi certas
 mislam ce bide ubavo da se gladat samo tie projekti sto se pravat vo momentov i sto bea napraveni
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Nov-2008 at 23:08
Мапата пред се се одненесува на оние работи кои ние ги дискутираме тука. Таа мапа не е стриктно за објекти што се градат, него и за објекти кои се во најава, а ги третираме тука.
Back to Top
lapte View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Aug-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lapte Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Aug-2009 at 17:40
Ima greska vo odnos na bolnicata sv. Lazar vo Gjorce Perov. Lokacijata e gresna.

eve ja i mojata mapa na del od Gjorce PetrovEdited by lapte - 10-Aug-2009 at 17:56
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Aug-2009 at 19:26
lapte, благодарност за забелешката, грешката е исправена  Thumbs%20Up
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Aug-2009 at 14:34


prvo
-bravo za niskava....

vtoro
-decki ae pomognete mi malce edna rabota ne mi e jasna...se obiduvav da gi sovladam malce tehnikive na ova google map pa kako za test napraviv mapa na karpos4,se snajdov so ulicite bulevarite objektite(iscrtuvanjeto mapiranjeto) no ne mi e jasno zasto koga ke kliknam vo my maps na mojata mapa mi dava pogled,preview nekadevo Amerika a ne me redirektuva i ne mi ja dava mojota mapa kako sto mi e loicirana na fotografijava sto ja prilozuvam...ajde ve molam malce pomos bidejki bi sakal da ucestvuvam vo ova imam i nekoj koncept za pravenje na poveke vidovi mapi .
treto
-fala odnarped.


Edited by igorius - 12-Aug-2009 at 14:41
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Aug-2009 at 14:50
zanci uste ednaska da objasnam poubavo kade mi e problemot.
1.Koga vo google maps pisuvam skopje mi gi vadi mapite sto se kreirani od build.mk i nekoja Skopje-laganas,zanci ne ja vadi mapava na Skopje so Karpos 4
2.koga ke vlezam vo my maps,levo na prozorot mi se ispisuva imeto na mojta mapa(vo slucajov Karpos4-Skopje,Makedonija) no koga ke kliknam na nejze namesto da me zumira  vo karpos4 me zumira nekade vo Ameraka.
 
mislam deka sega bev pojasen

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Aug-2009 at 20:34
lsl ја правеше иницијално мапава мислам дека тој може да даде најдобар одговор за твоиве прашања.

@lsl?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Aug-2009 at 05:53
Јас мапава ја немам дирнато доста време така да не неможам да ти дадам точен одговор на твоиве прашања. Ќе се обидам да ти помогнам малку.

Пробај насловот од Karpos4-Skopje, Makedonija, да го промениш во Karpos4 - Skopje,Makedonija да не случајно е потребно зборот Skopje да биде одвоен.

А за стартната локација не би можел воопшто ни да те наведам што може да биде.
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Aug-2009 at 12:40
isto ne mi e jasno zasto koga ke napisam skopje ne gi vadi ostanatite mapi tuku gi vadi samo osnovana mapa na skopje,potoa ovaja sto ja imas napraveno i toa ja projavuva kako build.mk i skopje-laganas....:S:S:S:S:S:S

imate li idea sto mzoe da bide

p.s. probav toa sto mi predlozi da go razdvojam skopje nema fajde ista prica :S

ae help malce pls
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5404
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Nov-2010 at 16:26
Дечки, што се случува со мапата? Долго време не е ажурирана.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Nov-2010 at 18:18
Не е ажурирана бидејќи решивме претходно да бидат средени неколку технички проблеми за да ја направиме навистина профи мапа (наместо да се „инвестира“ време и труд во нешто што сме решиле да го напуштиме), ама техничкава служба на билд по обичај е бавна  Shifty


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Nov-2010 at 18:28
Kako se pravi vakva mapa?Sakam da pravam edna za kicevoCheers

Edited by my Macedonia - 19-Nov-2010 at 18:35
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Nov-2010 at 18:55
Оди на google maps и кликни на my maps

Ќе ти се појави и видео туторијал
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.