build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Епидемија на спам!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Епидемија на спам!
    Posted: 15-Sep-2008 at 15:14
Луѓе навистина пишувањето на кратки, повторувачки коментари почна да превршува секоја мерка. Само што избришав 3 поста од УрбанФрик, Маестро и Кара, напишани едно по друго како било срамота што стадионот ќе се градел до 2012.

Да срамота е и што да правиме? Таква земја сме за никаде, се се влечка но вреди ли тоа во секоја нишка да го повториме 1123123040 пати? Каде е тука поентата.

Ова е само еден конкретен пример ги има мал милион.

Мислам стварно воопшто не ми е пријатна улогата на џандар, ваквите јавни критики, забелешка преку ПМ или бришење на постови ми се крајни инстанци кои ретко ги бирам. Но императив е да го задржиме квалитетот на форумот а спамот се наметна како проблем бр. 1.

Ако сакатe ќе дигнам и еден shoutbox па таму изразувајте ги тие мислења. Или пак тука Останати теми > Офтопик. Еве да отвориме таму една нишка или пак и повеќе нишки ако треба каде ќе ги пишувате кратките коментари немам таков проблем. Но дајте да ги оставиме главните секции и темите во нив да бидајт содржајни, концизни, со вистинска дебата и интересни за читање и за нас и за идните членови.

Сега ќе направам проветрување на форумот е најголемиот дел од спамот ќе го преместам во нова нишка овдека во офтопик која ќе се вика СПАМ, ќе биде заклучена и понатаму ќе служи како складиште. Ем да не ви ги бришам скроз постовите ем да може да видите што ви е тргнато и евентуално и да се доинформирате зошто е тоа така кај модовите.

Cheers
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Sep-2008 at 18:03
Секоја епидемија доживува и крај
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Sep-2008 at 18:09
шала на страна, не знам, се обидувам воопшто да не правам спам ама, ете, некогаш се случува и да згрешам.

мада за тоа во врска за стадионот моето мислење беше поразлично од горното што велиш дека е исто
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Sep-2008 at 21:29
маестро нишката не е за правдање кој што направил, него за да укаже против негативната појава - спам!! Еве гледам те мрзело да го едитираш предходниот пост, па нов си пишал. Користија ја алатката Едит Пост! Башка со самото тоа што се правдаш, повторно вршиш спам!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Jan-2009 at 19:52
Повторно зема замав овој проблем. Апелирам да се обрати повеќе внимание на содржината напостовите.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Jan-2009 at 21:47
Па без да прејудицирам, имаме некои корисници кои пишуваат: јако, и тоа е цел пост!? Мислам навистина не гледам која е целта на таквите постови, со оглед на тоа што сите пишуваат информативни и обемни постови, мене прво искрено ми е незгодно да напишам: бо многу е јако! Тие се работи што си ги чуваме за себе, а ако има некој нешто конструктивно да каже или да праша, слободно. Така јас мислам Може во правилникот да го вметнеш ова (во видоизменета форма)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Jan-2009 at 21:50
Originally posted by Правилник

3. Строго е забрането spam-ување. Убаво обмислете ги вашите коментари пред да ги постирате. Возджете се од постирање кратки, банални и несуштински коментари. Модераторите го задржуваат дискреционото право да избришат коментари кои ги сметаат за spam без претходно предупредување.


Ова правило стои многу јасно во правилникот. Само кој прочитал PokeBig%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jan-2009 at 21:54
Во секој случај нека биде јасно дека не покажуваме на никого со прст туку дека е просто апел за спречување на пад на квалитетот на дискусиите. На крајот на краиштата не е ни страшно понекогаш да се вметне некаков краток или несуштински комнетар, само да не премине во навика и стандардизирана пракса.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Jan-2009 at 22:13
Јас го имам прочитано (ми имате посочено неколку пати да го прочитам) Ама ете имам заборавено, бидејќи се придржувам до него и нема потреба да ме предупредувате. Кој не се придржува-приватна порака со врска до правилникот. Покрај тоа, се индексира на гугл форумов и тоа котира многу високо (релативно), така што кога некој ќе побара некој поим ќе му излезе некој без врска пост. И со тоа се диксредитира форумов Но сепак, мислам дека немаме многу такви постови.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Feb-2009 at 18:24
Originally posted by Cibi

добро е,сега доаѓа пролет кога ќе бидат подобри условите за градба.Да се надеваме дека ќе имаме убав стадион.Ова е пример за типичен спам пост. Ако на некој не му било јасно сега му е јасно. Нишките се место каде што се споделуваат различни гледишта, мислења , предлози и решенија за различни проблеми, како и место каде што се споделуваат информации и материјали. 

Воздржете се од еднолинијки
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Feb-2009 at 18:38
Само да додадам дека сепак „еднолинијка“ сама по себе не е автоматски спам. Ниту пак подолг пост значи дека не е спам. Понекогаш со многу краток пост може да се каже многу и обратно. Важна е содржината на постот и контекстот во кој е постиран.

Она што навистина треба да се корегира е појавата сериски да се постираат вакви коментари чисто со цел да се постира било што.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Feb-2009 at 18:58
Originally posted by Cloverstack

Само да додадам дека сепак „еднолинијка“ сама по себе не е автоматски спам. Ниту пак подолг пост значи дека не е спам. Понекогаш со многу краток пост може да се каже многу и обратно. Важна е содржината на постот и контекстот во кој е постиран.

Она што навистина треба да се корегира е појавата сериски да се постираат вакви коментари чисто со цел да се постира било што.


Се сложувам, постот не ми беше добро формулиран. Добро ми ја долови поентата.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Mar-2011 at 17:41

Евидентен е нов наплив на спамирање. И тоа не се работи за обично спамирање, туку ај да го наречам „применето“ спамирање. Не знам дали е предизборна треска или што, ама некои форумаши турбо постираат постови што личат на изјави на партиски портпароли, пребројување, надвикување, навреди, постови со апсолутно никаква вредност... Накратко кажано - класично труење. Досега се бришеше умерено и претпазливо, отсега ќе се брише безмилосно, бидејќи не останува избор. И искрено кажано, залудни ќе бидат пораките со поплаки за отстранет пост, доколку нема навистина многу добра причина за поплака.

Непријатно ми е што мора вака да се обраќам, но во секој случај коректните и конструктивни форумаши сигурно нема да бидат ни најмалку погодени од ова, баш напротив, ќе се врати попријатна атмосфера за нормална и продуктивна дискусија. А од деструктивци и типови кои едноставно го погрешиле форумот, ионака преку глава веќе. Исто така циклично логирање по еднаш на секои три-четири недели и истурање на контингент постови правени по шаблон, ќе се смета за спамирање и ќе се постапува како со било кој спам. Нема да биде дозволено една шака тролови да го одвлечкаат форумов во тиња.Edited by Cloverstack - 14-Mar-2011 at 18:01
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Mar-2011 at 19:35
И јас го имам истото мислење, имам приметено дека со помал ентузијазам доаѓам на build последниве денови.

Дефинитивно пост кој не содржи конструктивна критика треба да се брише.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Mar-2011 at 19:37
Јас дури и сум на мислење ова да го ставиш како sticky на јавниот дел од форумот. Прилично сериозно е, и нека стои како предупредување особено за предизборниов период кој неминовно се ближи.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Mar-2011 at 20:17
Да не трујам по други нишки. Се надеавам нема да интервенирате.

Мене почна да ми е доста од Сале Ск. Многу ми е досаден. Ако го читаш ова, сфати го како искрена одбивност која ја создаваш во мене. Се надевам, ќе намалиш со иронијата, и со изнесување ставови на иритирачки, тенденциозен и одбивен начин. Искрено ми сметаш, и би ми било мило малку поконструктивно и искрено да изнесуваш мислења. И секако ако се работи за сериозна работа, те молам што повеќе објективно. Да застапуваме свои мислења, но сепак треба да се темелат на барем малку аргументи и сериозни  размислувања и излагања. Секако и многу анализа. Мене ми се случувало, еднаш за нешто да имам едно мислење, а потоа да го променам.

Едит: Сакав да кажам, да не пишуваш како и колку ќе ти прдне.


Edited by FoSsiL - 14-Mar-2011 at 20:21
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Mar-2011 at 22:54
Еве и јас да не останам покусо... Ве молам немојте да се препукувате, изразувате одредени несогласувања спомнувате членови на форумов на јавен топик. Во најмала рака ако сакаме да го оцрниме соговорникот тоа може да го направиме преку праќање на порака во поштата.  Меслам дека не е колегијално (во рамки на форумот) и во духот на форумот да кажуваме кој ни се допаѓа, а кај кој имаме одбивност. Ве молам уште еднаш. Фала на разбирањето.
 
П.С. оставете го трачарењето за некоја средба со кафе така ќе ни биде поинтересно Roll%20eyes се шалам.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Mar-2011 at 22:59
Wow fossil ova strana od tebe prv pat ja prepoznavamShakeBig%20smileBig%20smile
----------
Mene bas mi se dopagja sto nekoj stalno kritikuva!Naughty A1 sigurno kje ti najde rabotno mestoRollin
Cheers
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-May-2013 at 19:34
Дечки, забележувам деновиве навала од спамери што рекламираат некои глупости на форумов. Има ли начин да се спречат или мора поединечно да се бришат од страна на администраторите? Морам да признам дека страшно ме нервираат.
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-May-2013 at 20:04
Џоле, во прав момент го поставуваш прашањето.

Проблемот е решен од вчера и би требало комплетно да ги ограничи спам ботовите или ќе ги има многу многу ретко.

Воведена е уште една контрола при регистрација и немаме регистрирано нов бот во последните ~48ч.

Во меѓувреме се активираат некои веќе регистрирани ботови кои седеле во хибернација но нивниот број не е голем и набргу ќе ги снема комплет, ги банираме како што се активираат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.133 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.