build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Porta Superium-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
builder-ot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 108
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 29-Feb-2024 at 16:42
Најреалистично:

Септември-Ноември: Зграда 4
Ноември-Декември: Зграда 3,
другите 2025та лето
< 2nd world >
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 07-Mar-2024 at 18:00
Денешен апдејт

Кај зграда 1 се лепи стиропор на јужната страна а поставено е и скеле на западниот дел

Кај другите згради позади веројатно се работи на фасадата а приметив дека го застаклуваат и деловниот простор каде долго немаше активностиCarpe diem
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 108
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 13-Mar-2024 at 10:35
Ima nekoj info do kade se rabotite vo vnatresnosta na zgrada 4?
< 2nd world >
Back to Top
Stanar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2024
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Stanar Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 02-Apr-2024 at 10:57
Zdravo, dali nekoj ima info/sliki za zgrada 1, vlez 2 na sho se raboti momentalno a i vooedno dokolku nekoj ima sliki od toa kakov kje bide podot ako mozhe da spodeli. Fala!
Back to Top
lady332 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Nov-2023
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote lady332 Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 09-Apr-2024 at 16:11
Dali nekoj ima info koga ke mozhe da se vidat stanovite vo zgrada 3 ili 4?
Back to Top
timimi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2024
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote timimi Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 22-Apr-2024 at 15:03
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0neGbrY2iMiBLfk8es6zyCui86mBiqoXT8RymsZa3dmUPJGVtJPpJEeHt7syejbftl&id=100064937520645

Za novi zgradi koi sto gi pocnuvaat mozat da objavat info/sliki, a za sostojbata na ovaa Porta Superium, nigde gi nema.

Ima li nekoj sliki od vnatre?
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 108
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 22-Apr-2024 at 15:15
Има ли некој воопшто инфо до каде е цел комплекс? На што се работи? Кога ќе биде готов?
< 2nd world >
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 22-Apr-2024 at 17:28
Време е за модерација на овие бесполезни постови. Ако имате слики или некое инфо постирајте, во спротивно џабе ја полните темава.
Back to Top
timimi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2024
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote timimi Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 22-Apr-2024 at 19:54
Како бесполезни постови? Па инфото од постовите е дека инвеститорот не се замара со информирање за самиот комплекс, неговата изведба и луѓето што купиле стан во него. Тоа би било од интерес за секој што го интересира темата.. Споделив линк каде што најавуваат нова зграда и споделуваат инфо за тоа, а никако да објават слики од внатре од комплексот и до каде е работата. Очигледно е нивното доцнење во изведбата и сметам дека темава на форумов е токму за тоа.
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 90
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 23-Apr-2024 at 09:12
Зграда 4 ветуваат предавање на становите за Септември годинава но за да се види станот кажуваат дека е рано сеуште и дека самите ќе не повикаат.
За градско прано т.е. топловодно греење тврдат дека ќе има, дали некој има некое сознание дали има приклучок или треба да се копа претпоставувам преку булеварот.
Back to Top
AnaDu View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Nov-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote AnaDu Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 23-Apr-2024 at 09:43
Mislam deka treba da sme svesni deka ke kasnat 2 godini minimum. Ako uspeat zgrada 4 da ja pustat do septemvri(ama ne veruvam) ostanatite zgradi i delovniot prostor ke gi pustaat etapno i ke fati sigurno 2026god.
Tempoto im e relativno brzo ama dosta raboti treba da se sredat, parno, ulica vnatre,ulica okolu objekt, tehnicki priem...itn

Edited by AnaDu - 23-Apr-2024 at 09:43
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 23-Apr-2024 at 12:09
@timimi Те сфаќам, ама од интерес би било да има некој конкретна информација од инвеститорот или од некој вклучен во проектот. Вака, ништо корисно, а особено па прашања „до каде е“. Инаку памтам дека краен рок уште пред 2 години беше септември 2024. Ако се гледа според нивни минати проекти, далеку ќе биде од остварливо.

Инаку еве ги и Фине Космос, со години каснат, нема ни пенали ни ништо, а буквално на иста парцела почнаа нова ламела да си градат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 02-May-2024 at 13:22
Денешни

Carpe diem
Back to Top
timimi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2024
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote timimi Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 02-May-2024 at 16:16
Мај, Јуни, Јули, Август.

4 месеци има до Септември и викаат дека ќе ја пуштат зграда 4 или некоја од другиве (што се 3-пати поназад)?
Back to Top
stanar345 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote stanar345 Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 04-May-2024 at 13:39
Originally posted by stef4o

ВРЕМЕ Е ЗА БЕЗБЕДЕН И МОДЕРЕН ПАМЕТЕН ДОМПо напорниот ден на работа, сите копнееме за пријатна и комфорна атмосфера дома. Со нашите решенија домот ќе го претворите во паметен, пријатен и енергетски ефикасен
Погледнете ги имплементираните решенија на Energy Intelligence во PORTA SUPERIUM од водечкиот бренд за паметни домови Orvibo:
• паметна безбедност (аларм за провала, пожар и поплава)
• паметно осветлување и контрола на бојлерот
• паметна контрола на греење и ладење (парно греење и клима)
• паметна контрола на прочистувач на воздух, ТВ, аудио и видеосистем, и сите инфрацрвени уреди во домот
• паметна видео домофонијаZdravo mi kazaa deka nema da mestat vo Porta Superium smart sistemi a vo dogovorot gi pisuva Energy Intelligence. Dali ke ima vooposto smart sistemi vo zgradite dali ima nekoj info i kako taka ako gi pisuva vo dogovor i koga se prodavaat stanovi gi prezentiraat a sega da ne stavaat od niv?
Back to Top
AnaDu View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Nov-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote AnaDu Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 04-May-2024 at 17:54
A gi prasavte zosto nema da mestat?
Za stanovite od 90m2 pisuva deka ke stavat zepter procistuvac za voda i vozduh kojznae i toa dali ke bide
Back to Top
Apstrakten View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jul-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Apstrakten Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 04-May-2024 at 19:02
Zdravo decki, se ubavo so imate kupeno tuka stan, no zasto da spam-irate na forumov vakvi raboti, dali domofon ke ima ili neznam so? Otvorete si viber/fb grupa. Pozz
Back to Top
timimi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2024
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote timimi Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 10-May-2024 at 10:17
@Apstrakten, mislam deka ne e spamiranje info deka nesto so go pisuva vo dogovor nema da go ima. Bas e konkretna informacija za ete nekoj sto bil vklucen vo proektot. Za sto drugo da diskutirame?

Eve koga se gradelo e pisano info deka ke go ima ova:

• паметна безбедност (аларм за провала, пожар и поплава)
• паметно осветлување и контрола на бојлерот
• паметна контрола на греење и ладење (парно греење и клима)
• паметна контрола на прочистувач на воздух, ТВ, аудио и видеосистем, и сите инфрацрвени уреди во домот
• паметна видео домофонија

Mislam deka ne e mala rabota i bi bilo dobro da imame poveke informacii, nego li samo da zborime za fasadata na zgradata.


Edited by timimi - 10-May-2024 at 10:21
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 82
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 10-May-2024 at 12:04
Originally posted by timimi

@Apstrakten, mislam deka ne e spamiranje info deka nesto so go pisuva vo dogovor nema da go ima. Bas e konkretna informacija za ete nekoj sto bil vklucen vo proektot. Za sto drugo da diskutirame?

Eve koga se gradelo e pisano info deka ke go ima ova:

• паметна безбедност (аларм за провала, пожар и поплава)
• паметно осветлување и контрола на бојлерот
• паметна контрола на греење и ладење (парно греење и клима)
• паметна контрола на прочистувач на воздух, ТВ, аудио и видеосистем, и сите инфрацрвени уреди во домот
• паметна видео домофонија

Mislam deka ne e mala rabota i bi bilo dobro da imame poveke informacii, nego li samo da zborime za fasadata na zgradata.99% ова нема да го има во зградата според мене. Ова е препишано од некој проект и само шлапнато.

Не е лесно да се изведе паметна контрола на парно греење со радијатори, односно лесно е ама скапо нешто што нашите инвеститори го сметаат за мистериозно суштество.

Тоа што ќе се добие е стандардот со видео дoмофинија и можда некој слајдер за 2-3 сијалици низ станот.
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 108
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 27-May-2024 at 13:27
Дали има некој информација до каде е проектов? На што се работи моментално?
< 2nd world >
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.