build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Porta Superium-Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Porta Superium-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15128
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Mar-2021 at 17:18
Најава за нов проект:

НАСКОРО !!!

Нов станбено деловен копмлекс „ PORTA SUPERIUM “ на локација: Булевар 3-та Македонска Бригада – Скопје

Наскоро ќе ги приложиме скиците на станови, како и сите информации во врска со „PORTA SUPERIUM“
https://www.facebook.com/Porta-Inzenering-Group-326919971181306/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Mar-2021 at 17:51
Ова е изгледа на местото на ископот кој се врши до СУ Димитар Влахов,погоре имав спомнато дека парцелите ги имаат купено Специјал градба и тоа е истата комбинација како кај Тобако 2 што беше.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Mar-2021 at 15:37
Точна локација означена со жолтоПроцесот на рушење на халите/магацините започна кон крајот на ноември

во периодот од 10 до 31.12.2020 се привршуваше со уривање

зарамнување на теренот и отпочнување со ископ по Нова Година(04.01 кон 20.01.2021)

интензивен ископ од крајот на јануари и еве до денес сеуште се изнесува земја од градилиште11.03.2021(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Mar-2021 at 11:45
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Mar-2021 at 18:16
Рендери

https://www.porta.com.mk

Edited by stef4o - 20-Mar-2021 at 18:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Mar-2021 at 12:17
od fb,големи количини на земја извадија од парцелава и сеуште трае ископот особено за викендBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Mar-2021 at 16:48
Поточна локацијаhttps://www.porta.com.mk
Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 31-Mar-2021 at 09:03
Чудни ми се овие. Зградата кај Тобако 2 ја развлекоа ептен многу, таму градат уште две други, а сега почнуваат и тука.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 31-Mar-2021 at 17:31
Колку што знам ова Порта е уствари Адора со уште некои партнери и се вели дека има нешто подобар квалитет на изведба но темпото им е доста чудно.
Порта Аеродром ја почнаа април 2018 и еве после 3 години уште не е комплетирано,а Порта Резиденс 1 и 2 ги тераат некако побрзо.Сепак одбираат различни изведувачи и тоа можеби влијае а исто така и финансиите си диктираат темпо.
Парцелава и проектов на 3-та Македонска се доста големи и делуваат ок но би поминале добри 5-6 години додека се завршат,нешто слично како и Премиум Резиденс во Чаир и Моди Ливинг во Бутел.
Инаку турбо се работи за ископ им се ангажирани Лума Компани,Еврокомпани и ЈУ БАЈ така да се работи секој ден од 07 до 17ч и претпоставувам дека се прави доста длабок ископ.
Заедничко за сите нивни проекти е тоа што нема никаква табла на градилиште,ниту рендер/билборд реклама освен она на нивната веб и фејсбук страна.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 31-Mar-2021 at 18:33
Кружи овој муабет: Порта инженеринг = Адора + Алек Теранова. Изведба и квалитет како Aдора, само згради со друга боја.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Apr-2021 at 13:15
од фб,ископот сеуште е во тек

Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Apr-2021 at 13:40
МОНСТРУМ е преслаб збор да го опише комплексов! Три станбени ламели од по 15 ката секоја + деловен и комерцијален простор! На ова место можеше да се дозволи само изградба на ниски деловни објекти, во надоврзување на канцелариските згради на Seavus и идното седиште на Агенцијата за национална безбедност. Комплексков е уште едно камче во мозаикот на многу скорешниот апсолутен сообраќаен и еколошки колапс на градот, благодарејќи на ова ново чудовиште, комплексот на Лимак, Скопје Ист Гејт, новата населба во Расадник, тоа што следи со бившата фабрика Треска, уште планирани згради кај бивша Алумина, и стотиците останати нови станбени згради низ градов збутани каде нема простор ни за куќа...да се пакуваме што побрзо од оваа мизерија...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Apr-2021 at 14:26
Originally posted by antigona

МОНСТРУМ е преслаб збор да го опише комплексов! Три станбени ламели од по 15 ката секоја + деловен и комерцијален простор! На ова место можеше да се дозволи само изградба на ниски деловни објекти, во надоврзување на канцелариските згради на Seavus и идното седиште на Агенцијата за национална безбедност. Комплексков е уште едно камче во мозаикот на многу скорешниот апсолутен сообраќаен и еколошки колапс на градот, благодарејќи на ова ново чудовиште, комплексот на Лимак, Скопје Ист Гејт, новата населба во Расадник, тоа што следи со бившата фабрика Треска, уште планирани згради кај бивша Алумина, и стотиците останати нови станбени згради низ градов збутани каде нема простор ни за куќа...да се пакуваме што побрзо од оваа мизерија...


Se slagam so celiot tvoj komentar antigona. Naogjam uteha vo faktot deka tolku mnogu ja propadnaa cela drzava sto naselentieto i na gradot Skopje po prv pat pocnuva da se namaluva kako po priroden taka i po mehanicki pat...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Apr-2021 at 16:52
Баш на вакви локации треба да се гради и повисоко, секако со задоволени параметри за паркинг и зеленило. Тоа што не треба, а за што веќе е касно, е секоја куќарка во населба со тесна улична мрежа (Капиштец, Кисела вода и еден куп други) да прерасне во зграда од 5-6 ката.

Скопје треба да се гради, а во овој случај и сообраќајно како што е планирано: продолжеток на Трета македонска, проширување на Пролет, клучка кај Рампа, врзување со Јужен. Е сега ако стеснуваме булевари како случајот со Карев или планирани спојки 2х2 ги правиме само со една лента, да, ќе има проблем.
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-Apr-2021 at 18:51
Да се гради со усул, не и во вертикала и во хорозонтала ко овој и други вакви комплекси...едно е ако се изградеше една 20 катница со помала основа, а наоколу да остане слободен простор, а друго е изградба на масивни станбени комплекси од 15 ката, три ламели, секоја и до 100 метри во должина во основа...и до кога вакви огромни станбени комплекси!? Ова е чисто безкруполозно корумпирано дивеење на 1км од Плоштад Македонија! Ова го нема никаде во Европа, па ни во Приштина, Тирана...!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-Apr-2021 at 20:08
Originally posted by <Fresno>

Баш на вакви локации треба да се гради и повисоко, секако со задоволени параметри за паркинг и зеленило. Тоа што не треба, а за што веќе е касно, е секоја куќарка во населба со тесна улична мрежа (Капиштец, Кисела вода и еден куп други) да прерасне во зграда од 5-6 ката.

Скопје треба да се гради, а во овој случај и сообраќајно како што е планирано: продолжеток на Трета македонска, проширување на Пролет, клучка кај Рампа, врзување со Јужен. Е сега ако стеснуваме булевари како случајот со Карев или планирани спојки 2х2 ги правиме само со една лента, да, ќе има проблем.
+1
ова е поентата што многу луѓе ја пропуштаат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Apr-2021 at 21:01
Низ градов веќе има доста вакви комплекси кои се прилично масивни а проблемот е тоа што нема воопшто зеленило и премало е растојанието меѓу објектите.
Неколку кои веќе се градат низ градов
1.Моди Ливинг 3 згради ~300 станови
2.Премиум Резиденс 5 згради ~500 станови
3.Космос 4 згради ~800 станови
4.Трим Љум Вардар Резиденс минимум 4 ламели ~500 станови
5.Урбан Гарден 3 згради = 480 станови

Ова се само неколку кои се во градба сигурно се планираат уште за други локации,конкретно вдолж Трета Македонска очекувам уште по некој бидејќи има доста такви напуштени хали,перални и слично.

Конкретно за проектов мислам дека е менуван деталниот и дозволено е П+12+Пк. А истиве ќе градат и на паркингот во Крњево каде се очекува П+14.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Apr-2021 at 07:14
Извадок од деталниот план за овој дел

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Apr-2021 at 14:47
od fbBack to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Apr-2021 at 15:25
За жал сите тие локали ќе зјаат празни. На кого му треба локал? Умреа веќе тие мали бизниси (за жал). Многу подобро ќе беше да има зеленило меѓу зградите. Не мора ни во иста линија да се зградиве, нека е цик-цак, да не си мафтаат со комшиите. Али на кој да му текне.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.142 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.