build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Porta Superium-Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Porta Superium-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Apr-2021 at 15:43
Можда треба да се размисли и за опција приземјата да бидат целосно отворени паркинг простори. Ако сте приметиле низ Грција во многу од турситичките места куќите се баш такви. Не се губи на дворно место, има природно осветлување, нуди провев на околината на зградите да не се создаваат ѕидини кои го ограничуваат струењето на ветерот. Во Грција можеби тоа го прават заради подземни води од близината на морето, ама па ние ете заради еколошки потреби може да го направиме, а и економски.

Добро звучи, ама сељачки народ одма ќе земе да преградува и прави шпајзови и гаражи од вакви евентуални места, уште поселски да изгледа. Во Македонија неможе една приватна куќа да се види овака направена, а не па простор испод колективна зграда да се остави незграден. Има во први 5 минути да се најде паметен некој.

Edited by user8642 - 06-Apr-2021 at 15:45
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Apr-2021 at 18:57
.Previous

Последниве две-три години се изградија неколку вакви згради и кај нас. Мислам дека во Охрид има една или две вакви и во уште некој град, не ми текнува кој, ако се сети некој нека надополни.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Apr-2021 at 07:31
Заврши ископот,почнуваат со бетонирање(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 01-May-2021 at 16:41
вчерашна од твитер,завршено е со ископ сега ќе почнат со бетонски работи и монтажа на кранови

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-May-2021 at 13:56
The setting of the stone foundation of the giant project ′′ Superium Porta ′′ is inaugurated.
′′ Valmir Company ′′ and ′′ Blero Fix ′′ as proven companies, are contractors in the implementation of the work of this magnificent complex that will be positioned in the middle of the city. This unique complex, that will enliven the city, features an urban storje with contemporary architecture and high quality of construction with ecological standards. Superium Gate ′′ offers several types of housing, Shopping Center as well as connected business spaces in a single structure.

https://www.facebook.com/BLEROFIx
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-May-2021 at 16:33
Денес од рано наутро се бетонира темелна на една од ламелите(од фб)Back to Top
Tooold View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 84
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-May-2021 at 10:19
Тоа во фронт е трговски со катна гаража?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-May-2021 at 17:06
Веќе се монтирани 2 кранови,се вршат и некои бетонирања на плочи и столбови кај една од ламелите

https://www.instagram.com/stories/baukop.dooel/2585744125419418285/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Jun-2021 at 07:23
140.000m2

https://www.facebook.com/albekatgrup2019
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-Jun-2021 at 08:15
КОМПЛЕКС "PORTA SUPERIUM"
Комплексот "PORTA SUPERIUM" се состои од четири згради.
Зградите 1 и 2 се ориентирани кон Бул. 3-та Македонска бригада, додека зградите 3 и 4 се поставени попречно во однос на зградите 1 и 2 и се со источна и западна ориентација.https://www.facebook.com/Porta-Inzenering-Group
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Jun-2021 at 08:19
Porta Superium 1,2Porta Superium 3Porta Superium 4https://www.porta.com.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Jun-2021 at 08:04
od fb

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Jun-2021 at 13:26
Сликано од ул.Есенинова,во иднина би требало да се гледа дел од комплексот со оглед на тоа дека две згради ќе бидат масивни и високи околу 40-тина метри...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Jun-2021 at 11:17
ВРЕМЕ Е ЗА БЕЗБЕДЕН И МОДЕРЕН ПАМЕТЕН ДОМПо напорниот ден на работа, сите копнееме за пријатна и комфорна атмосфера дома. Со нашите решенија домот ќе го претворите во паметен, пријатен и енергетски ефикасен
Погледнете ги имплементираните решенија на Energy Intelligence во PORTA SUPERIUM од водечкиот бренд за паметни домови Orvibo:
• паметна безбедност (аларм за провала, пожар и поплава)
• паметно осветлување и контрола на бојлерот
• паметна контрола на греење и ладење (парно греење и клима)
• паметна контрола на прочистувач на воздух, ТВ, аудио и видеосистем, и сите инфрацрвени уреди во домот
• паметна видео домофонија

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 30-Jun-2021 at 12:15
28.06(od fb)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-Jul-2021 at 17:50
od fb

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Jul-2021 at 12:32


https://www.facebook.com/albekatgrup2019/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 20-Aug-2021 at 16:57
И овде ќе има барем 3-4 ката трговски единици,скоро секој нов комплекс е со по еден мини трговски или со 20-30 канцеларии,искрено не ја разбирам потребата од толку деловни простории.

https://www.facebook.com/Porta-Inzenering-Group
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 23-Aug-2021 at 20:27
Некој поупатен ако може да каже мислење, колку би се движела цената ориентациони врз база на локацијата, инвеститорот и фактот што зградите се во почетна фаза на изградба. Ондапред благодарам.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Aug-2021 at 20:49
Според мене испод 1200 € не би очекувал дека ќе биде квадратот,во Порта Аеродром кај Тобако беше околу 1300-1350 и плус гаражно место кое не е под 4000€,сепак прашање е како ќе оди со продажбата се работи за голем комплекс а градбата тече прилично брзо со десеткатниците мислам дека стигнаа до приземје а отпочнат е ископ за двете 15 катници поред булеварот. Локациски гледано е добро поставен и сигурно ќе има маркет и други содржини во деловниот дел од комплексот. Искрено ме изненади катноста особено со 14 катниците мислев ќе биде нешто слично со Урбан Гарден.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.