build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Porta Superium-Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Porta Superium-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Porta Superium-Аеродром
    Posted: 29-Nov-2020 at 12:28
Нешто се руши во Кисела Вода,веројатно за зграда незнам точна локација ако знае некој нека дополни??(од фб)Back to Top
prasalnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote prasalnik Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Nov-2020 at 16:34
Ова е на место на магацините од бившо Македонија Табак, во општина Аеродром на бул.Трета Македноска Бригада.
http://aerodrom.gov.mk/Upload/Editor_Upload/septemvri%202020/plan.pdf
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Nov-2020 at 18:26
Originally posted by prasalnik

Ова е на место на магацините од бившо Македонија Табак, во општина Аеродром на бул.Трета Македноска Бригада.http://aerodrom.gov.mk/Upload/Editor_Upload/septemvri%202020/plan.pdfШто е ова нов детален или нешто е веќе во градба на овој потег??
Ако можеш дообјасни за што станува збор?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Nov-2020 at 22:04
Ок сега е појасно,само од деталниот неможам баш добро да видам што е предвидено видов неколку станбени 7 катници веројатно ќе е некаков нов комплекс во прашање. Со ова се потврдува дека наскоро ќе изникнат доста нови згради од десната страна на булеварот,први почнаа Урбан Гарден но ќе ги има уште... Ме збунија фотките бидејќи беше наведено Кисела Вода кога ги преземав ама очигледно било грешка.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Dec-2020 at 07:59
Originally posted by prasalnik

Ова е на место на магацините од бившо Македонија Табак, во општина Аеродром на бул.Трета Македноска Бригада.http://aerodrom.gov.mk/Upload/Editor_Upload/septemvri%202020/plan.pdf


Тука наголемо се рушиhttps://www.facebook.com/el.capp.50/videos/753710355519773
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Dec-2020 at 18:54
Originally posted by prasalnik

Ова е на место на магацините од бившо Македонија Табак, во општина Аеродром на бул.Трета Македноска Бригада.http://aerodrom.gov.mk/Upload/Editor_Upload/septemvri%202020/plan.pdf


од рушењето

https://www.facebook.com/100005325465035/videos/1617048848482615
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Dec-2020 at 18:33
Бидејќи има секојдневни новости и видеа од процесот на рушење издвоив посебна нишка за една или повеќе згради кои се планирани согласно планот за овој дел од десната страна на булеварот.Веројатно во иднина сите перални и други складишта ќе бидат урнати за изградба на станбени комплекси.Незнам кој точно ја има земено парцелава на Македонија Табак но се работи доста интензивно.Можеби името на нишкава не е најсоодветно ако некому му текне нешто подобро нека реименува(незнам како се вика овој потег/детален план)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Dec-2020 at 22:02
Ако добро приметувам во првиот ред до булеварот се предвидени две три маркици за 13 катни згради. Има и доста трошни куќи околу С.У Димитар Влахов каде се предвидени 7 катници. Сепак незнам за каков комплекс ќе стане збор бидејќи моментално се рушат складиштата незнам до каде е парцелата дали опфаќа една или повеќе згради? Незнам од каде влегуваат киперите од страна на булеварот е заградено и нема пристап.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Dec-2020 at 11:22
Тука доста интензивно се руши цело време работат останала уште една хала кај што пишува Дисконт,има доста висока ограда но нема било какво инфо или рендер

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Dec-2020 at 15:02
Парцелава е огромна,незнам што ќе никне мислам дека Албекат го имаат земено земјиштево или се ангажирани за изведувачи на проектот не сум сигурен...над 90% од објектите се срушени на еден дел е почнат ископ а останат е мал дел да се доруши

https://www.facebook.com/el.capp.50/videos/767560144134794
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Dec-2020 at 11:40
од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Dec-2020 at 08:33
Колку што видов во катастар земјиштево каде што веќе со месеци се руши е во сопственост на Специјал Градба(истите што беа сопственици на парцелата каде никна зградата Порта Аеродром).

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Jan-2021 at 10:27
31.12.2020-парцелата скоро е расчистена.Ќе видиме каков проект се спрема за овој дел,парцелата е доста голема

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Jan-2021 at 09:48
Веќе почнуваат со ископ(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Jan-2021 at 18:18
Ако се водиме според деталниот план за овој дел на големата парцела која се расчистува и каде се врши ископ предвиден е објект Б2(Големи трговски единици) со катност П+10+Пк а поред самиот булевар предвидени се 2 или 3 згради А2 П+12+ПкBack to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Jan-2021 at 18:31
kakov li e toj trgovski centar so 11 kata? zarem moze da lupant tolkav stvor po povrsina i tolku visok?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Jan-2021 at 18:32
mene mi mirisa deka Sanik ili nekoja slicna firma ke poplochi tuka zgradi so namizeren kvalitet i izgled...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Jan-2021 at 17:39
od fbBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Jan-2021 at 13:34
Делот во околина на СУ Димитар Влахов,тука на овој дел каде сега има купишта отпад пред 10 години оградија со тараби за некаква градба ама се пишманија па сега еве вака стои.Веројатно во блиска иднина ќе се стави фокус кон урбанизација на овој дел.

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20170
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Jan-2021 at 14:12
Освен парцелата каде сега се врши ископ и каде се предвидени 3 згради од 14 ката плус трговски од 10 ката што мислам дека нема баш така да се изведе.Другиот дел што е непосредно до Димитар Влахов предвидени се 8 згради со катност П+7Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.128 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.