build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црква „Св. Никола“ во с. Буриловци, Светиниколско

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1364
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Црква „Св. Никола“ во с. Буриловци, Светиниколско
    Posted: 07-Apr-2021 at 20:02
Забележав дека нема ваква тема, а сепак се работи за една од најстарите цркви во државава, а дефинитивно најстара во Светиниколско.

Црквата „Св. Никола“ се претпоставува дека потекнува од IX век според едни извори, а според други извори XV или XVI век.

Останува непозната за многумина, бидејќи е сместена во селото Буриловци, сместено во непрегледните матрици на Овче Поле, до кое одвај и да има пат. Патот до селото е буквално низ самите ниви и е доста тешко пристапен. Ние на експедицијата за Википедија бевме од страна на селото Мечкуевци и во доцна есен се покажа доста предизвикувачки.

Прогласена е за културно наследство на Македонија и се забележува дека во поново време и била извршена конзерваторска обнова, барем на покривот.

Ние кога ја посетивме во 2020 година делуваше зачувано, иако обрасната со треви наоколу, каде лежат средновековни гробишта.

Поглед на селото Буриловци


Поглед на црквата, обрасната околу со грмушки


Внатрешноста


Страничен поглед
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.