build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мислење: Лифт во дневна соба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nikola21m View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Oct-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote nikola21m Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мислење: Лифт во дневна соба
    Posted: 11-Apr-2021 at 16:54
Барам совет од вас, пред неколку дена гледав еден стан во зграда каде што лифтот, односно онаа „коцка“ каде што поминува лифтот е дел од дневната.
Погледнете на сликава како тоа изгледа (се обидов да илустрирам):
https://i.imgur.com/fjN7dwO.png


Ме интересира дали во некоја друга зграда имате сретнато ваква поставеност на лифт каде што еден ѕид од дневната ве дели со лифтот?

Секако во денешно време има тивки лифтови кои не се слушаат, и добри методи за изолација но ме интересира мислење од вас искусните.

Секој совет е добредојден! Благодарам.https://i.imgur.com/fjN7dwO.png

Edited by nikola21m - 11-Apr-2021 at 16:55
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16947
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Apr-2021 at 12:51
Незнам во која зграда си го приметил тоа,јас таков сличен пример имам со зградата на Елена Лука во Мичурин каде лифтовите се близу спалната кај становите од 69м2.
Верувам дека во првите години се ќе биде ок ама по 10-15 години може да се појават одредени вибрации,шкрипење и други звуци кои би можело да прават проблем.Не сум некој експерт но си тргнувам од мојата зграда каде лифтот е доста стар и се слуша а не е залепен до ниту еден стан(во спротивно би било лудница).
Требало поинаку да ги проектираат но ете така испаднало.

Edited by stef4o - 12-Apr-2021 at 12:51
Back to Top
nikola21m View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Oct-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote nikola21m Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Apr-2021 at 10:15
Благодарам, не се работи за Елена Лука, но слични се распоредите. Реално ептен дебилно ми е ова со мало ѕидче во дневна да имаш каде што ќе поминува лифт.. Иако се спомнуваше дека ќе има јака звучна изолација и „децибелите“ кои ги вади лифтот се мали, пак не ми прави кејф.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.