build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови згради кај фабрика Треска-Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Nov-2021 at 16:23
Заврши урбанистичкиот конкурс за уредување на локацијата на поранешната фабрика „Треска“ во центарот на Скопје. Нема прва награда, туку е доделена втора награда. Ова решение предлага концепт оформен од пет полуотворени станбени блокови со висина од 3 до 8 ката со свои дворови. Во средината да има поголем парк со градинка, а на едниот крај деловен комплекс. Стручната комисија смета дека со ова решение се задоволуваат условите. Пишувавме како претходно беа предвидени низови од згради за кои инвеститорите брзаа да фатат позиции:https://www.facebook.com/prizma.mk/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2040
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Nov-2021 at 17:38
Дефинитивно поубаво решение од оние глупости претходно.
Дури подобро и повисока катност со парк.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1340
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 17-Nov-2021 at 20:05
Редот на последните зградички најдесно не е потребен, премногу се близу една до друга и се веднаш до соседните објекти.
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Nov-2021 at 20:19
не е лошо, а што ќе излезе на крај ќе видиме
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-Nov-2021 at 16:59
Ќе се спаси ли барем „Треска“?Додека за просторот кај „Холидеј ин“ се чини извесна победата на интересот да се градат нови и големи згради во центарот на Скопје, како се уште да има надежи дека просторот кај поранешната фабрика „Треска“ ќе биде урбанизиран со помалку бетон и повеќе зеленило. И тука приказната е слична – откако Уставниот суд го укина мораториумот, на сила се врати стариот, спорен Детален план од 2012 година, со кој се предвидени 30 згради една до друга.

Во обид да го смени планот и на него да име повеќе јавен простор на сметка на станбените објекти, Општината летово спроведе јавен конкурс на кој пристигнаа три труда кои просторот го третираат поинаку.

Наместо 30 згради, со новите решенија треба да се најде простор и за јавни содржини, градинка, зеленило….

„Сите парцели имаат дел сопственост на РМ. Така што, по мене, би требало пред се, да се заштити тој јавен интерес, да се направи прераспределба која ќе ја пружи едно солидно решение, нормално, со почитување на сите интереси и на тој начин да се оствари можност овој комплекс да има доволно голем простор за јавни содржини“,

вели Миодраг Радоњиќ Бато – Претседател на Жири комисија за избор на идејно решение за „Треска“
Она што треба да следува е врз основа на конкурсните трудови да се направи нов урбанистички план за оваа локација. А, за тоа ќе треба компромис со инвеститорите.

Но, дел од инвеститорите одамна најавија тужби доколку не им се дозволи да градат по стариот план, бранејќи се со веќе „стекнато право“. Како ќе постапат сега, не сакаа да коментираат. Во меѓувреме, и тие чекаат одобренија за градба, но и одговор на барањата за доокрупнување на парцелите.

Градоначалникот Герасимовски, сепак, се надева на компромис. Најавува дека ќе ги повика на состанок сопствениците на парцелите и ќе им ги презентира конкурсните решенија, со цел да се најде заеднички јазик каде и што да се гради.   

https://360stepeni.mk/video-antikoruptsiska-se-somneva-vo-nepristrasnosta-na-obvinitelstvoto-poradi-molkot-za-dup-ot-sproti-holidej-in/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 779
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Nov-2021 at 19:24
Се надевам ова долу-лево им е паркинг на идејново решение...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Dec-2021 at 21:49
Незнам како ќе го изведат ова со конкурсите бидејќи мислам дека некои фирми веќе имаат купено плацови и сигурно си имале и зацртани некакви проекти кои сега веројатно би требало да ги усогласат согласно идејните решенија што се појавија. Во секој случај подобро е да има помалку згради но повисоки отколку стотици наредени кутии=наполитанки како што се случи во Аеродром.
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 69
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Dec-2021 at 22:35
Некаде прочитав, преговарање и компромис со инвеститорите. Али сето ова е на добра воља изгледа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.