build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нови згради кај фабрика Треска-Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нови згради кај фабрика Треска-Центар
    Posted: 23-Apr-2021 at 07:19
И КАЈ СКОПСКАТА ФАБРИКА „ТРЕСКА“ ЌЕ ПОЧНЕ ДА СЕ ГРАДИ, ПОДНЕСЕНИ БАРАЊА ЗА ГРАДБА НА ЗГРАДИTE КОИ БОГДАНОВИЌ ГИ НАРЕЧЕ НАПОЛИТАНКИИнвеститори почнаа да поднесуваат барања за градба во Општина Центар и за просторот кај поранешната фабрика „Треска“. Како што дознава САКАМДАКАЖАМ.МК, досега во електронскиот систем за издавање градежни дозволи на Општината се поднесени 5 барања за градба на овој простор. Доставени се идејни проекти за изгледот на зградите кои треба да ги одобри Општината и врз основа на нив да пресмета комунали.

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдува дека се поднесени барања за добивање градежна дозвола, но вели дека постапката е на почеток и дека секој инвеститор има такво право откако е укинат мораториумот. Богдановиќ не знаеше точно да ни каже колку барања се поднесени. Најпрво ни рече дека се три, а откако му рековме дека имаме информации дека се поднесени 5 барања, ни рече дека дополнително треба да провери.

„Овде постапката е на почетокот. За просторот кај ‘Холидеј ин‘ е одобрен проектот и пресметани се комуналии бидејќи земјиштето беше чисто во целост сопственост на инвеститорите. Во овој случај дел е приватно земјиште, дел е со право на користење. Значи проектите уште не се одобрени, ниту се пресметани комуналии“, ни изјави градоначалникот Саша Богдановиќ.

Поднесените идејни проекти за изградба на зградите на овој простор се според параметрите од Деталниот урбанистички план донесен во 2012 година од страна на ВМРО-ДПМНЕ, кој оваа власт на СДСМ не успеа да го смени. Со планот, просторот на „Треска“ е поделен на шест градежни парцели и предвидува на нив да никнат триесетина нови згради. Се дозволува катност од приземје, 4 ката плус поткровје и приземје, 5 ката плус поткровје. Самиот градоначалник на Општина Центар Саша Богдановиќ велеше дека просторот е лошо испланиран и зградите ги нарекуваше ‘наполитанки‘.

На нашето прашање за кои градежни парцели станува збор, дали е еден или повеќе инвеститори што сакаат да градат, што предвидува идејното решение, колку и какви ќе бидат зградите, со колкава катност и колкaв број на жители, градоначалникот Богдановиќ ни рече да испратиме прашања по електронска пошта зошто не може напамет да ги знае овие податоци и мора да провери со службите од урбанизам.

Со почнувањето на постапката од страна на инвеститорите, Општина Центар не успеа да го спаси ниту овој простор. Откако почна постапката на измена на плановите во рамките на процесот на мораториум до неговото укинување, Општина не успеа да го смени планот. Граѓански организации и архитекти бараа за делот кај фабриката „Треска“ да се распише конкурс, односно тој да се изземе од планот и просторот одделено да се испланира и уреди. Советот на Општина Центар лани во февруари донесе одлука да се распише конкурсот, но до ден денеска тој не е распишан.

Ниту за овој план нема суспензија која ја дозволува новиот Закон за урбанистичко планирање, што значи инвеститорите слободно можат да градат според плановите од ВМРО-ДМПНЕ за кои СДСМ вели дека се лоши и незаконски бидејќи се спротивни на ГУП-от, но не смогна сили да ги смени.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/i-kaj-skopskata-fabrika-treska-ke-pochne-da-se-gradi-podneseni-barana-za-gradba-na-zgradite-koi-bogdanovik-gi-nareche-napolitanki/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Apr-2021 at 07:31
ДУП за „Треска“: Сопственик на земјиштето, во име на Општината, самиот црта што да се градиПланерската компанија „Ин-пума“, која е најмена од Општината Центар за да го нацрта деталниот урбанистички план кој до скоро ја опфаќаше и фабриката „Треска“, во својата сопственичка структура има градежни фирми и физички лица кои се сопственици на парцели на истата локација.

Тоа е едно од сознанијата до кои дојде „360 степени“ во серијата обиди да дојдеме до одговори – зошто се влечкаат корекциите на замрзнатите детални урбанистички планови во Општината, каде што локалната власт тврди дека притиска за повеќе зеленило и помали згради од претходно, додека бизнисот инсистира на зачувување на т.н. стекнато право.

Ем планираат во име на Општината ем се подготвуваат да градат во свое име
Планерската компанија „Ин-пума“ е етаблирано име во јавноста и во своето портфолио има голем број детални урбанистички планови (ДУП). Еден од нив е и ДУП „Буњаковец“, кој го уредува и просторот на некогашната фабрика „Треска“. Тоа е можеби најголемото парче земја во центарот на Скопје кое не е развиено.

Во моментов, парчето за „Треска“ е издвоено од ДУП „Буњаковец“ поради идејата на општината за просторот да распише конкурс. Но, за локацијата еднаш беше донесен ДУП, изработен од „Ин-пума“, а по нарачка на едно од претходните раководства во оваа локална самоуправа, во 2012 година. Решението беше – на земјиште на поранешната фабрика да „никнат“ 30 нови згради,

Тој план беше дел од групата детални урбанистички планови кои Општината Центар ги стопираше на крајот на 2017 година. Според локалната власт, стопираните детални урбанистички планови не беа во согласност со Генералниот план на градот и/или беа во спротивност со други закони кои ја уредуваат материјата на планирањето на просторот. Конкретно за „Треска“, Општината се обидува „ослободениот простор“ да биде планиран за зеленило или за други јавни намени. Во принцип, работа на Општината е да кажува што да се смени, но планерската куќа најмена со јавни пари од општинскиот буџет е таа што ги „впишува“ промените во планот.

Апсурдот во случајот со „Треска“ е што меѓу сопствениците на планерската компанија „Ин-пума“ е градежната компанија „Ремис“ од Охрид. Меѓу сопствениците на „Ремис“, пак, е фирмата „Градежник“. А еден од сопствениците на фирмата „Градежник“ е лицето Предраг Виќентијевиќ.

https://360stepeni.mk/dup-za-treska-sopstvenik-na-zemjishteto-vo-ime-na-opshtinata-samiot-tsrta-shto-da-se-gradi/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Apr-2021 at 07:36
Во сегашниот ДУП има 30 градежни маркички поделени во четири блоковиhttps://prizma.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Apr-2021 at 13:36
Инвеститорите ставија раце и на локацијата на поранешната фабрика „Треска“

По укинувањето на мораториумот за градење од Уставниот суд и можноста да се гради според старите Детални урбанистички планови, инвеститорите ставија раце и на локацијата на поранешната фабрика „Треска“, за кој жителите бараа да стане парк.

Општина Центар требаше да распише конкурс за начинот на уредување на тој дел, но тоа до сега не се случи. Од Општина Центар информираат дека досега се пристигнати четири барања за одобрување на идеен проект за четири парцели на локацијата кај поранешната фабрика „Треска“, но ниту едно барање за издавање на дозвола за градба. За тоа што предвидуваат идејните проекти кои чекаат на одобрување, од Општината немаат конкретен одговор.

Поради редовно одржување на е-урбанизам системот, кој поради миграција на податоци нема да биде во функција до понеделник (26.4.2021), оневозможени сме да потврдиме точно за кои парцели станува збор и што предвидуваат идејните решенија – образложија општинските власти.

Инаку, во врска со конкурсот кој се планира за поранешната фабрика „Треска“, од Општина Центар велат дека Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) до Општината доставила допис со кој побарала општината да ги исклучи членовите на семејствата кои поседуваат имот на локацијата од комисиите формирани за конкурсот (Комисија за проектна задача и Комисија за оценување на конкурсни трудови).

– Во комисиите членуваат претставници од Град Скопје, Архитектонски факултет, невладиниот сектор, Асоцијација на Архитекти на Македонија (ААМ), Академија на асоцијација на архитекти на Македонија, Комора на архитекти и Општина Центар, каде недостасува претставник од државната Агенција за планирање на просторот. Општина Центар се обрати до Агенцијата за планирање на просторот, како изработувач на Генералниот урбанистички план и засегната страна со барање за номинација на член, но од таму добивме негативен одговор, односно дека Агенцијата нема намера да номинира член – образложија општинските власти.

Тие додадоа дека за понатамошните случувања со конкурсот за „Треска“, Општина Центар дополнително ќе ја информира јавноста и медиумите во наредниот период.

– Една од програмските задачи, освен домувањето кое беше единствена намена во претходниот ДУП, беше да се внесат и други намени, како што е градинка и објект за културни намени, како и дополнителни содржини. Како второ, јавниот простор да биде соодветно димензиониран, односно тротоарите да не бидат по минимални стандарди од 1,5 метар, туку да бидат поголеми и по главните улици да се постават дрвореди, но и да се задржат постојните, што ќе носи дополнителни поени на конкурсот – информираа претходно од локалната самоуправа, додавајќи дека во програмските задачи е нагласено и тоа да се зачува државното земјиште на таа локација и понатаму да не се продава.

Со планот, просторот на „Треска“ е поделен на шест градежни парцели и предвидува на нив да никнат триесетина нови згради. Се дозволува катност од приземје, четири ката плус потпокрив и приземје, како и пет ката плус потпокрив. Самиот градоначалник Богдановиќ велеше дека просторот е лошо испланиран и зградите ги нарекуваше „наполитанки“.

Претседателката на Антикорупциска комисија, Билјана Ивановска, смета дека е потребен мораториум за градење за целиот град Скопје. Според неа, прво треба да не се продава државно земјиште, се додека не се направи новиот Генерален урбанистички план, а потоа сите ДУП-ови да се усогласат со него.

https://www.vecer.press/инвеститорите-ставија-раце-и-на-локац/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Apr-2021 at 08:55
Колкав е севкупниот простор тука(отприлика)? Се користат ли просториите од бивша Треска за нешто,мислам има некои фирми кои користеа магацини но одамна немам поминато.https://www.facebook.com/bunjakovets/

Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Apr-2021 at 11:08
Најголем беше Сетек, ама тие пред повеке од година дена се префрлија во кругот на Охис. Нивниот простор никој не го презеде.

За другите повеќете се затворено како што имам приметено. Ќе поминам деновиве ќе сликам што е останато во употреба.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Apr-2021 at 20:45
Originally posted by stef4o

Колкав е севкупниот простор тука(отприлика)?


Вкупно околу 6,3 хектари

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-May-2021 at 17:04
ИНВЕСТИТОРИ НА НАЈГРУБ НАЧИН НИ СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТУЖБИ АКО НЕ ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ГРАДАТ КАЈ „ТРЕСКА“, СЕ ПОЖАЛИЈА БОГДАНОВИЌ И СОВЕТНИЦИТЕ

Градоначалникот на Општина Центар и советниците во Советот добиле закана од инвеститорите и сопствениците на земјиште кај фабриката „Треска“, дека ќе поднесат кривична пријава ако не им се дозволи да градат. Од Општината денеска соопштија дека стигнал допис од адвокат кој ги претставува инвеститорите и сопствениците во кој, како што велат, на најгруб начин се упатуваат закани кон нив и се бара да се прекине постапката за распишување на конкурсот за овој простор и да не се ни помислува да се донесе суспензија на планот.

„На најгруб можен начин беше упатена директна закана кон Советот и советниците на Општина Центар. Добиен е допис кој би требало да биде сфатен како крајна опомена пред поднесување кривична пријава до сите советници и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, доколку не се донесе Заклучок за прекин на работата на конкурсната Комисија и прекин на постапката за спроведување на конкурсно решение, како и да не се посегнува кон суспензија на постојните детални урбанистички планови“, велат од Општина Центар.

Во дописот се вели дека ако не биде испочитувана волјата на подносителите, а со тоа Советот опстои на досегашниот став, подносителите преку полномошникот – адвокат, ќе поднесат кривични пријави за кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување и кривично дело Несовесно постапување во службата.

„Во целост сме згрозени од ваквото грубо мешање во работата на Советот и уверувањето на советниците при носење на одлуки на пленарна седница. Овој допис Советот, односно советниците, го сметаат за најгруб притисок врз работата на Советот на начин што преку отворена закана за поднесување неосновани кривични пријави, се врши диктат какви одлуки да отповикаат и какви да донесат на нивно место, само за да ја задоволат волјата на приватните инвеститори, а сето тоа на товар и на штета на оние кои што ги избрале“, велат од Општината.

Конкурсот за уредување на просторот кај фабријата „Треска“ уште не објавен, а од Општината велат дека тоа е така бидејќи од Агенцијата за планирање на просторот не бил предложен претставник во Комисијата.

„Агенцијата деновиве ни достави допис во кој без образложение наведува дека нема да делегира членови и заменик-член во состав на Комисијата за јавни набавки и во состав на жири комисијата за избор на идејно решение за локацијата на некогашната фабрика ‘Треска‘. Општината, откако Агенцијата за планирање на просторот одби да делегира членови, се обрати до Архитектонскиот факултет при Универзитетот Американ Колеџ, од каде доби позитивен одговор и двајца нови членови во комисиите за конкурсот“, велат од Општината.

Во меѓувреме, откако веќе на сила не е мораториумот, до Општината се поднесени 4 проекти за изградба на згради во кругот на фабриката односно почната е постапката за издавање градежна дозвола за четири парцели.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/investitori-na-najgrub-nachin-ni-se-zakanuvaat-so-tuzhbi-ako-ne-im-dozvolime-da-gradat-kaj-treska-se-pozhalija-bogdanovik-i-sovetnitsite/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-May-2021 at 07:56
Кој тактизира со иднината на „Треска“?Инвеститорите веќе чекаат одобрение за идејните проекти за градба, а поднеле и барања за доокрупнување на дел од парцелите. Планираат да градат според стариот и важечки ДУП, во кој десетици згради се наредени една до друга, по што станаа познати како „наполитанки“
Градоначалникот тврди дека не се тактизира со обидите за стопирање на плановите што се на сила. Но, во меѓувреме, состојбата е во полза на инвеститорите
Закани со кривични пријави од градежните фирми и сопствениците на парцели кај фабриката „Треска“ го вознемирија Советот на Општина Центар кој повеќе од една година најавува конкурс за ново идејно решение.

Распаднати погони, остатоци од мебел, слики од едно друго време сведочат за периодот кога тука функционираше фабриката „Треска“. Денес наликува на голема депонија, а оној што не ја знае, не би претпоставил дека овој простор е во срцето на Скопје.   

Станува збор за повеќе од 62 илјади квадратни метри. Според последниот Детален урбанистички план, од 2012 година, тука треба да никнат 30 згради. Но, градење не беше можно неколку години, бидејќи просторот е дел од деталните планови кои Општината Центар ги стави под мораториум затоа што не се во согласност со Генералниот план за Скопје.   

Општината не стигна да го „поправи“ планот, а Уставниот суд неодамна го укина мораториумот, па сега е отворен патот за градба. Додека инвеститорите чекаат одобренија за идејните проекти, локалната самоуправа ја турка идејата за нов план преку архитектонско-урбанистички конкурс.

Местото кај поранешната фабрика Треска е меѓу последните локации во центарот на Скопје, од толкав габарит, каде што се уште не почнало да се гради. Целта на распишувањето на јавен конкурс е да се најде компромис меѓу јавниот и приватниот интерес и да се воспостави нова пракса во урбанистичкото планирање.

Според анализите на општината, стариот ДУП, кој до скоро го опфаќаше и просторот кај Треска, отстапува од ГУП-от по разни параметри. Меѓу главните проблеми е што планот предвидува експанзија на згради и раст на бројот на жители, додека недостасуваат јавни површини и објекти како градинки, паркови, плоштади. Идејата е со јавниот конкурс, кај „Треска“, освен згради да се изградат и содржини од јавен интерес, за просторот да може да „дише“ и да не биде тесно грло на градот.

Но, процедурата за конкурсот повеќе од една година тапка во место, а на инвеститорите не им се чека.

Роберт Јакимовски од компанијата „Голден Арт“, кој вели дека зборува во име на сите сопственици на имот кај „Треска“, потенцира дека инвеститорите нема да дозволат конкурсот да помине. Се бранат со т.н. „стекнато право“, принцип што според нив забранува да се скрати еднаш дозволена висина и основа за градба на една градежна парцела во приватна сопственост.

Иако општината нема такви сознанија, инвеститорите тврдат дека кај „Треска“ има опасен материјал кој треба да се отстрани што е можно побрзо.

„На самата локација моментално поседуваме преку 50 000 квадрати површина под азбесни плочи, тоа е канцероген материјал, тоа е еколошка бомба во строгиот центар на градот и може да ни се случи еколошка катастрофа ако дојде недај Боже до пожар или не знам какви други непријатни ситуации. Tоа е интересот на сите нас, тоа е јавниот интерес да го расчистиме тој дел, да го урбанизираме и да го направиме похуман и поубав за живеење за сите граѓани во градот Скопје“,

вели Јакимовски.
Инвеститорите веќе чекаат одобрение за идејните проекти за градба, а поднеле и барања за доокрупнување на дел од парцелите. Планираат да градат според стариот и важечки Детален урбанистички план, во кој десетици згради се наредени една до друга, по што станаа познати како „наполитанки“.

Јакомовски, сепак, уверува дека ќе има отстапки и дека ќе водат сметка за хумано живеење.

„Ние како сопственици, инвеститори, самоиницијативно ги предвидуваме параметрите што ги налага новиот Закон за урбанистичко планирање. Паркирањето да го решиме во склоп на градежна парцела, зелената површина да не биде 5 отсто како што е предвидена по стариот ДУП, туку да биде преку 20 отсто, во склоп на самите парцели да уредиме зелени површини, дворни површини и се останато“,

https://360stepeni.mk/koj-taktizira-so-idninata-na-treska/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-May-2021 at 07:58


https://360stepeni.mk
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 69
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-May-2021 at 09:14
Штета и овој простор да пропадне со некреативна архитектура т.н наполитанка, како во Аеродром.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-May-2021 at 12:23
Originally posted by doncho

Штета и овој простор да пропадне со некреативна архитектура т.н наполитанка, како во Аеродром.


Ma kakov Aerodrom ovde ke gradi 100% Trim&Ljum i Sanik. Inache za SaNik se spekulira dolgo deka e na Sasho mijalkov a samoto ime inicira Sasho-Nikola... E tolku e mafija gradeznistvovo a teatar politikava. Se punat ko brodovi i predhodni i segasni i idni...
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-May-2021 at 15:49
Голден Арт да не заборави
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-May-2021 at 16:53
ИНВЕСТИТОРИТЕ КАЈ ФАБРИКАТА ТРЕСКА ЗА ТВ 24: ЌЕ ГРАДИМЕ СО УСУЛ - ЗГРАДИ ЌЕ ИМА СОГЛАСНО ДУП-ОТОд фабрика за мебел до своевидна фабрика за кислород. Оваа фабрика некогаш била производствен гигант на територијата на Македонија, но и пошироко во југословенски рамки.

Денес тоа што останало е руинирани хали, стакло распослано на сите страни и распаднати ѕидови меѓу кои доминантно е зеленилото со високостеблести дрвја. Запуштена но не и заборавена, општината Центар преку јавен конкурс сака да ја уредува но инвеститорите со своја визија. Копјата се кршат помеѓу јавниот наспроти приватниот интерес. На ова алокација доминанта е приватната сопственост.

Инвеститорите преку својот адвокат за ТВ 24 велат дека поминаа скоро 4 години чекајќи општината да го ревидира планот и да го распише конкурсот. Сега веќе се одлучни преку свои идејни решенија да го уредат просторот следејќи ги како што велат параметрите на моментално важешкиот ДУП за што не планираат отстапки. Ќе градат 18 згради во три блокови со 20 посто зеленило.

„Инвеститорите согласно параметрите кои што се во ДУП каде е предвидено 5 посто зеленило истите со предвидените решенија предвидуваат 20 проценти зеленило во рамки на градежните парцели, а исто така го решават паркирањето во рамки на самите градежни парцели при што паркирањето го зголемуваат за еден и пол пат во однос на тоа што е предвидено со правилникот за просторно урбанистичко планирање. Од тука сакам да истакнам дека она што се ствара во јавноста фама дека ќе има не знам какви големи мегаломански објекти овде се работи за објекти во рамки на градежни парцели кои што ќе бидат во висина од 4 плус еден кат, односно 5 ката.“ - вели Бојан Богоески, адвокат-застапник на инвеститорите кај фабриката Треска.

Градоначалникот Саша Богдановиќ, спротивно на инвеститорите – вели просторот ќе го уредува преку Јавен конкурс кој ќе го распише до крајот на овој месец а за остатокот од ДУП-от ќе се оди со суспензија на делови, но не и цел план.

„Јас ветив дека низ планот кој што ќе го донесеме ќе пробаме да ја измениме целата работа и конкурсното решение е еден од начините каде што ќе се вклучат луѓе стручни и ќе дадат можеби некое поквалитетно решение. Затоа не можам да знам бидејќи не сум архитект и урбанист да оставиме тие сами да кажат. Моја задача како градоначалник е што е можно подобри услови да овозможам за тоа да се спроведе.“ - вели градоначалникот на општина центар, Саша Богдановиќ.

Инвеститорите веќе испратиле идејни решенија за кој градоначалникот Богдановиќ вели не се прифатливи - инвеститорите тврдат нема да отстапат ќе бараат спроведување на нивните решенија. Во меѓувреме антикорупциска најавија дека под нивна лупа ќе се најде токму и фабриката „Треска“.

https://24.mk/details/investitorite-kaj-fabrikata-treska-za-tv-24-kje-gradime-so-usul-zgradi-kje-ima-soglasno-dup-ot
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-May-2021 at 15:41
Нема простор за нови „градежни ламели“ кај „Треска

Земјиштето на поранешната фабрика за мебел „Треска“, заедно со локацијата кај „Холидеј Ин“ и „Алумина“, важи за еден од најголемите потенцијали што ги поседува градот. Можност да се заврти нов лист наспроти дводецениското интензивно градење според досегашните прописи и детални урбанистички планови. Да се развие нов пристап за развојот на градот, со цел да се утврди дека „може поинаку“.

На централното подрачје на Скопје му е потребна длабока анализа и визија за неговиот развој, ширење и иднина. Изреката „без добар урбанизам, нема добра архитектура“ никогаш не била поважна од сега. Скопје заслужува добар урбанизам и добра архитектура. Поранешната фабрика за мебел „Треска“ може да биде запаметена како пресврт за Скопје. Со овие зборови, на 17 јануари 2020 беше поднесена граѓанската иницијатива за распишување домашен или меѓународен архитектонско-урбанистички конкурс за урбанистички проект на локацијата кај „Треска“, со цел да се преиспита и да се реанализира постоечкото решение за локацијата утврдено со деталниот урбанистички план од јули 2012 година. Прашањето, секако, не е дали воопшто треба да се гради на овие локации. Градот мора да се гради, тој е жив организам којшто е во постојана состојба на промена и развој; прашањето што треба да си го поставиме е како и што ќе се гради. Покрај сѐ, просторот во градот е еден необновлив ресурс и треба многу внимателно да пристапуваме кон него.

Денешна состојбаПовршината на локалитетот Фабрика „Треска“ изнесува околу ~ 63000 м2 или 6,3 хектари. Погоните и придружните објекти на фабриката се денес вон употреба и се наоѓаат во средна до лоша состојба, со исклучок на објектите во јужниот дел, коишто сѐ уште се активни.

На локацијата зеленилото е присутно во голема мера, плански засадено, но и самоизраснато. Постојат повеќе дрвореди главно по должината на улицата „Франклин Рузвелт“ и спрема јужната страна.

Што предвидува ДУП и ГУП?Просторот на поранешната фабрика „Треска“ спаѓа во четврт 3 11 од Генералниот урбанистички план за Скопје. Деталниот урбанистички план (ДУП Буњаковец 2, плански период 2011 – 2016), во којшто спаѓа и фабриката „Треска“ и којшто е моментално на сила на оваа локација, е донесен во јули 2012 под Советот на градоначалникот Владимир Тодоровиќ. Тој е донесен според нумерички параметри од ГУП 2002 – 2012 и според Општина Центар од 2017 година, тоа е еден од 31 план коишто не се во согласност со параметрите на важечкиот ГУП (2012 – 2022) и со параметрите на Општина Центар.

Во важечкиот ДУП – Буњаковец 2, локацијата на фабриката „Треска“ припаѓа во блок 6, којшто го вклучува и веќе постоечкото домување на улица „Христо Смирненски“ на источната страна. На површината кај фабриката „Треска“ основната намена е домување А2, поделено во 49 индивидуални парцели и исто толку објекти, групирани во 21 блок, со можна секундарна намена до 40 %. Висината која е предвидена варира помеѓу приземје + 4 или + 5 ката со поткровје (П+4/5+ПК). Висината на венецот е 16,20 метри за П+4 и 19,20 метри за П+5. На јужната страна, кон булевар „Митрополит Теодосиј Гологанов“, е предвидено зеленило. Секундарната улична мрежа е надоврзана со веќе постоечката мрежа на околните блокови.

Според планот, површината за градежните парцели изнесува 41.109 м2, или околу 65 % од површината на денешната фабрика. Од површината за градежна парцела, површината за градба изнесува 21.850 м2. Бруто развиената површина е предвидена да изнесува 141.363 м2. Како симулација од оваа површина, можеме да предвидиме дека бројот на жителите што е предвиден со овој план изнесува околу 2.750 – 3.000. За споредба, ГУП (2012 – 2022) за четврт 3 11 или цел Буњаковец предвидува 12.500 жители како максимален број. Тоа значи дека само на површината на фабриката „Треска“ треба да живеат околу 22-25 % од целокупниот број на овој четврт. Парковското зеленило на јужната страна изнесува 9.960 м2.

Планот е изработен од планерската куќа ИН-ПУМА во јули 2012 година и според анализата спроведена од Општина Центар, планот не е во согласност со параметрите на важечкиот ГУП како план од повисок авторитет.

Сопственичка структура според катастар денес

Дел од земјиштето под фабриката „Треска“, преку процесот на денационализација, се враќа во рацете на приватни сопственици. Моментално, според податоците анализирани од OSSP – Агенција за катастар на недвижности, на локацијата на фабрика „Треска“ се појавуваат 4 приватни сопственици, но како сопственик се појавува и државата. Приватните сопственици се појавуваат во веќе оформените парцели според Деталниот урбанистички план, каде што се и косопственици со државата.

Хронологија на случувањатаПотребите и иднината на локацијата
Укинувањето за забраната за градба на територијата на Општина Центар го вклучи повторно алармот за иднината на фабриката „Треска“ и сличните локации. Во воведот наведовме дека „Треска може да биде запаметена како пресврт за Скопје“, но можеби позначајно е да се нагласи дека Треска треба да биде пресвртот за Скопје.

Новиот план треба да ги земе предвид поширокиот контекст и околината при негово осмислување. Треба да пристапи со критичка мисла за тоа што значи индустриското наследство за градот и кои се моделите на живеење во 2021 година. Без постоењето визија, сведоци сме на повторно фрагментирање на градот, каде што индивидуалните „градежни ламели“, предвидени од постоечките планови, се третираат како самостоен микросвет, без обѕир на целокупната форма на архитектурата. Конкурсот е пристапна врата за добивање нови внатрешни и надворешни влијанија и трендови во архитектурата и урбанизмот. Скопје, еднаш по земјотресот од 1963, беше поле на такви случувања и несомнено е потребно истото да се повтори. Скопје заслужува ваква шанса и можност!

https://samoprasaj.mk/naacik/1991-2021-05-14-12-00-00

Edited by stef4o - 14-May-2021 at 15:42
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Jun-2021 at 15:09
Трка за откуп на државно земјиште кај „Треска

Ќе се примени ли за локацијата кај поранешната фабрика „Треска“ во Скопје сличен рецепт како во случајот со просторот спроти хотелот „Холидеј Ин“ е прашање кое заслужува внимание откако инвеститорите на адреса на Општина Центар до 7 јуни, годинава поднеле 20-тина барања за окрупнување парцели преку откуп на државно земјиште. Сопствениците на приватното земјиште сакаат да градат според детален урбанистички план кој беше прогласен за незаконски, а според постоечката регулатива можат да бараат окрупнување на парцели доколку поседуваат над 30 отсто од земјиштето. Општина Центар одлучува дали тоа ќе им се овозможи.

Од локалната самоуправа информираат дека барањата за окрупнување на парцелите биле доставени без дополнителни документи.

„Прво, треба да ги отвориме предметите за да видиме дали ги исполнуваат основните критериуми за дали воопшто можат да поднесат барање, па отпосле ќе знаеме каква управна постапка ќе треба да се води, односно дали таа постапка ќе треба да се води во Општина Центар или во Министерството за финансии“, велат од Општината.

Од Министерството за транспорт и врски за „Само прашај“ велат дека топката е во рацете на локалната самоуправа.

„Општината ги има сите надлежности во делот на градежното земјиште, а не Министерството за транспорт и врски“, велат од Министерството.

Се планираат градби според ДУП кој беше под мораториум
Инвеститорите за „Само прашај“ тврдат дека поседуваат повеќе од 90 отсто од градежното земјиште во рамки на градежните парцели. Поднеле барања за дооформување со преостанатиот дел и не гледаат проблем уште сега да добијат одобрение за градба.

Се планира да се гради според стариот детален урбанистички план што долго време беше ставен под мораториум, а со кој се предвидени триесетина згради наредени една до друга, коишто иако неизградени во јавноста станаа познати како „наполитанки“.

Секој од инвеститорите настапува согласно соодветниот дел од сопственоста којашто ја има во рамки на градежните парцели. Проектите се изработени согласно параметрите коишто се предвидени со важечките детални урбанистички планови, каде што како основна класа на намена е предвидено домување“, вели Ивица Јакимовски, претставник на инвеститорите.

Кој е кој на просторот на поранешна „Треска“?
Просторот кај поранешната фабрика „Треска“ е исклучително атрактивна локација. Станува збор за простор од речиси 63.000 квадратни метри. Пребарувањето во системот на Агенцијата за катастар на недвижности покажува дека дел од парцелите се во приватна, дел во државна, а дел во мешана сопственост.

Па така, на пример кај една од најголемите катастарски парцели на овој потег со број 10912, кај големите фабрички хали на „Треска“, имотните листови покажуваат дека дел од имотот е сопственост на Македонија, а во пребарувањето се појавува името на Предраг Виќентијевиќ кој според податоците на Катастарот располага со имот од илјадници квадратни метри во овој дел. Tрет дел од оваа катастарска парцела и припаѓа на градежната компанија „Голден Арт“ која изминативе години интензивно гради низ Аеродром, а уште еден дел од оваа парцела е под капата на битолската градежна компанија „Пелистер“ на битолскиот бизнисмен Силјан Мицевски.

Слично е и кај другата голема катастарска парцела со број 10920. Тука во игра се кумановската фирма „Мега“, скопската фирма „Акустик“ и повторно „Голден Арт“, а дел од имотот е државен. Истата комбинација сопственици се јавува и кај соседните катастарски парцели со број 10919, 10918 (без „Голден Арт“), 10917, 10916 (без „Голден Арт“). Предраг Виќентијевиќ и „Голден арт“ се главни и кај катастарската парцела со број 10911/1, а сите претходно наведени се главни и на спротивната страна кај големата катастарска парцела 10900.

Центар најавува конкурс, инвеститорите се против
Случајот „Треска“ повторно се актуелизираше деновиве откако советници од Општината се пожалија на притисоци од инвеститорите кои се заканиле со кривични пријави против советниците и градоначалникот Саша Богдановиќ ако ја продолжат постапката за тендер за конкурсно решение за локацијата и ако ги суспендираат постојните урбанистички планови.

Се надеваме дека во наредните неколку денови што претстојат ќе биде распишан конкурсот“, велат од Општината.

Инвеститорите тврдат дека преку адвокат испратиле опомена поради незаконско функционирање на Советот и стручните служби, но негираат дека вршеле притисок. Тие се против каков било конкурс за „Треска“.

„Инвеститорите изразија спремност да учествуваат во конкурсната комисија за изработка на конкурсна програма, но од страна на општината повеќе од една година немаше никакви активности што беше сигнал до инвеститорите како сопственици на земјиштето дека целта е само одолговлекување на целата постапка на штета на сопствениците како инвестирори, па оттука истите веќе не се согласни со изработка на какво било конкурсно решение на приватен имот“, вели Ивица Јакимовски, претставник на инвеститорите.

https://samoprasaj.mk/naacik/2012-2021-06-10-10-29-07
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Jun-2021 at 16:52
ДАЛИ КАКО ЗА „ХОЛИДЕЈ ИН“ ЌЕ СЕ СЛУЧИ ПРОДАЖБА НА ДРЖАВНОТО ЗЕМЈИШТЕ И КАЈ „ФАБРИКА ТРЕСКА“ СОГЛАСНО ЗАКОН?Ќе се случи ли продажба на државното земјиште кај фабриката Треска по теркот на продажбата на државното земјиште кај холидеј Ин? Во случајот кај Холидеј Ин државното земјиште премина во рацете на инвеститорите, согласно закон, по багателна цена од 312 евра за метар квадратен.

Во случајот со фабриката Треска каде има приватна, државна и мешана сосптвеност, инвеститорите поднесоа дваесеттина барања за окрупнување на парцелите преку откуп на државно земјиште. Во случајот со продажбата на земјиштето кај Холидеј Ин потпис стави поранешниот министер за транспорт и врски Горан Сугарески, но во случајот со земјиштето кај фабрика Треска потпис ќе треба да стави градоначалникот, Саша Богдановиќ кој пак за ТВ24 вели дека:

„Вие во електронскиот систем не можете да го спречите, односно после укинувањето на мораториумот, немате правен начин како да го спречите некој да аплицира. Како ќе се одвива постапката ќе зависи нормално од задоволување на некои законски прописи и.т.н. Ние паралелно си го тераме нашиот оглас.“ - вели градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

Во Законот за градежно земјиште, Член 15, меѓу другото се наведува дека за оформување на градежна парецела предвидена со детален урбанистички план или урбанистичка планска документација доколку лицето има во сопственост повеќе од 30 посто од градежната парцела, државното земјиште може да се продаде. Дали земјиштето кај фабрика Треска ќе биде продадено исто како и тоа кај Холидеј Ин согласно истиот Закон по Член 68, каде е наведено дека:

„Доколку во рамките на градежната парцела има повеќе сопственици на земјиштето, барањето од ставот 1 на овој член може да го поднесе и само еден од сопствениците кој има повеќе од 30 посто сопственост од градежната парцела, со приложување на изјава заверена на нотар со која останатите сопственици на градежната парцела се откажуваат од правото да бидат подносители на барањето.“ - се наведува во Законот за градежно земјиште.

Градоначалникот Саша Богдановиќ тврди дека доколку има правни пречки нема да дозволи продажба на државното земјиште кај фабрика Треска. Од друга страна појаснува дека е поднесен суспензивен елаборат и дека ставил потпис за распишување на Јавен конкурс со кој треба да се уреди локацијата кај фабрика Треска.

„Вчера го потпишав барањето за спроведување на јавна набавка, бидејќи конкурсот мора согласно Законот да се спроведе како јавна набавка и очекувам дека во понеделник - вторник ќе биде објавен на Бирото за јавни набавки бидејќи нормално толку е процедурата од потписот на градоначалникот ден два треба да се прикачи на системот. Откако ќе се прикачи, веќе стартува јавната набавка и потоа нормално ќе видиме како ќе се одвива.“ - вели градоначалникот на општина Центар, Саша богдановиќ.

Инвеститорите кај фабриката Tреска, претходно, преку својот адвокат за ТВ 24 појаснија дека поминаа скоро 4 години чекајќи општината да го ревидира планот и да го распише конкурсот. Сега веќе се одлучни преку свои идејни решенија да го уредат просторот следејќи ги како што велат параметрите на моментално важешкиот ДУП за што не планираат отстапки. Ќе градат 18 згради во три блокови со 20 посто зеленило.

Aнтикорупциска најавија дека под нивна лупа ќе се најде токму и фабриката „Треска“.

https://24.mk/details/dali-kako-za-kholidej-in-kje-se-sluchi-prodazhba-na-drzhavnoto-zemjishte-i-kaj-fabrika-treska-soglasno-zakon
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Jun-2021 at 06:47
Богдановиќ одобрил распишување јавен конкурс за локацијата кај фабриката „Треска“- ќе никнат ли „наполитанките“?

На почетокот на минатиот месец, градежните фирми и сопствениците на парцели кај фабриката „Треска“ се заканија со кривични пријави, посочувајќи дека повеќе од една година чекаат конкурс за ново идејно решение
Станува збор за повеќе од 62 илјади квадратни метри, каде според последниот Детален урбанистички план, од 2012 година, тука треба да никнат 30 згради
Антикорупциска најавува исти проверки и за локацијата кај „Треска“ како за Холидеј ин – од процесот на оттуѓување на земјиштето до носење на планот
Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ вчера го потпишал распишување јавен конкурс со за уредување на локацијата кај фабриката „Треска’, кој според законските рокови ќе биде објавен на почетокот на следната недела.

Вчера го потпишав барањето за спроведување на јавна набавка, бидејќи конкурсот мора согласно Законот да се спроведе како јавна набавка и очекувам дека во понеделник – вторник ќе биде објавен на Бирото за јавни набавки, бидејќи толку е процедурата од потписот на градоначалникот, ден-два треба да се прикачи на системот. Откако ќе се прикачи, веќе стартува јавната набавка и потоа нормално ќе видиме како ќе се одвива “,
изјави Богдановиќ за ТВ 24.

На почетокот на минатиот месец, градежните фирми и сопствениците на парцели кај фабриката „Треска“ се заканија со кривични пријави, посочувајќи дека повеќе од една година чекаат конкурс за ново идејно решение.

Тие се повикуваат на важечкиот ДУП, и сакаат да почнат да го градат она што го дозволиле претходните општински власти – десетици згради наредени една до друга, по што станаа познати како „наполитанки“.

Станува збор за повеќе од 62 илјади квадратни метри, каде според последниот Детален урбанистички план, од 2012 година, тука треба да никнат 30 згради.

Но, неколку години градењето не беше можно поради мораториум во Центар. Но, Уставниот суд неодамна го укина мораториумот, па сега е отворен патот за градба.

Местото кај поранешната фабрика Треска е меѓу последните локации во центарот на Скопје, од толкав габарит, каде што се уште не почнало да се гради. Целта на распишувањето на јавен конкурс е да се најде компромис меѓу јавниот и приватниот интерес и да се воспостави нова пракса во урбанистичкото планирање.

Инвеститорите веќе поднеле и барања за доокрупнување на дел од парцелите, поради што овој случај се споредува со изградбата на повеќекатниците спроти Холидеј Ин, за кој Aнтикорупциската комисија побара од обвинителството да утврди кривична одговорност за тоа што се дозволило за на овој простор да се донесе план што не е во согласност со ГУП-от.

ДКСК најавува исти проверки и за локацијата кај „Треска“ – од процесот на оттуѓување на земјиштето до носење на планот.

Градначалникот на Центар Богдановиќ како и во прилогот на 360 степени пред еденмесец, така и денеска за ТВ 24 вели доколку има правни пречки нема да се дозволи продажба на државното земјиште кај фабриката „Треска“. Односно ќе се искористат сите правни механизми, а кога ќе се исцрпат, тогаш ќе даде одговор.

https://360stepeni.mk/bogdanovik-odobril-raspishuvane-javen-konkurs-za-lokatsijata-kaj-fabrikata-treska-ke-niknat-li-napolitankite/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Jun-2021 at 09:40
ПОДНЕСЕНИ 5 БАРАЊА ЗА ЗГРАДИ КАЈ ПОРАНЕШНА „ТРЕСКА“ ВО СКОПСКИ ЦЕНТАР, БОГДАНОВИЌ НЕДЕЛАВА ЌЕ РАСПИШЕ КОНКУРС ШТО ДА СЕ ГРАДИ

Општина Центар до крајот на неделава ќе го објави конкурсот што да се гради на просторот кај фабриката „Треска“. Градоначалникот Саша Богдановиќ вели дека конкурсот е спремен и во наредните два-три дена ќе биде официјално објавен.

На кокурсот треба да биде одбрано идејно решение за уредување на просторот бидејќи сегашниот Детален урбанистички план предвидува изградба на триесетина згради и целосно бетонизирање на просторот.

Богдановиќ го распишува конкурсот во време кога инвеститори веќе поднесуваат барања за градба на просторот според параметрите на стариот Детален план. Досега во електронскиот систем за издавање градежни дозволи на Општината се поднесени 5 барања за градба на овој простор. Доставени се идејни проекти за изгледот на зградите кои треба да ги одобри Општината и врз основа на нив да пресмета комунали.

„Овде постапката е на почетокот. Во овој случај дел е приватно земјиште, дел е со право на користење. Значи проектите уште не се одобрени, ниту се пресметани комуналии“, вели градоначалникот Саша Богдановиќ.

Минатиот месец градоначалникот Богдановиќ и советниците во Советот добија закана од инвеститорите и сопствениците на земјиште кај фабриката „Треска“, дека ќе поднесат кривична пријава ако не им се дозволи да градат. Во Општината стигнал допис од адвокат кој ги претставува инвеститорите и сопствениците во кој, како што соопштија тогаш од Општина Центар, на најгруб начин се упатуваат закани кон нив и се бара да се прекине постапката за распишување на конкурсот за овој простор и да не се ни помислува да се донесе суспензија на планот.

Богдановиќ тогаш изјави дека не отстапува од намерата да се распише конкурс и покрај заканите.

Од комисијата за спроведување на конкурсот по укажувањата на Антикорупциска комисија исклучени се сопствениците на земјиштето. Во комисијата остануваат Мирко Андоновски од Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), професорката од Архитектонскиот факултет Дивна Пенчиќ, Снежана Митовска од Град Скопје и Биљана Насковиќ од Општина Центар.

Комисијата која ќе ги оценува пристигнатите решенија е составена од професорката Јасмина Силјановска од Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), професор Михајло Зиновски од Архитектонскиот факултет, Миодраг Радоњиќ-Бато од Архитектонската академија на ААМ, Ивана Драгшиќ, претставничка на невладиниот сектор, Жаклина Ангеловска од Комората на овластени архитекти, Марјан Иванов од Градежната комора, Наташа Тодоровска-Пренк од Општина Центар и Виктор Михајлов од Град Скопје.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/podneseni-5-barana-za-zgradi-kaj-poraneshna-treska-vo-skopski-tsentar-bogdanovik-nedelava-ke-raspishe-konkurs-shto-da-se-gradi/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13689
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jun-2021 at 06:50
ШТО ЌЕ СЕ ГРАДИ КАЈ ПОРАНЕШНАТА ФАБРИКА „ТРЕСКА“?Ќе биде ли поранешната фабрика „Треска“ во рацете на стручпната фела или бизнис интересите? После долги години, Јавниот конкурс за фабрика „Треска“ отвара можност да биде уредена од рацете на стручната фела вели архитектката, Даница Павловска - Циги.

Архитектите, планерите, урбанистите, потенцира Павловска, конечно ќе извојуваат битка после многу години преку Јавен конкурс да се смени проистапот во проектирањето, планирањето и обликувањето на есенцијалните локации во градот Скопје.

Конкурсното репшение за два-три дена треба да биде објавено од страна на Бирото за јавни набавки велат од општина Центар.

За разлика од Скопје, во Загреб еднаш месечно се спроведува по еден Јавен конкурс за урбанистичка задача додека кај нас таа пракса скоро и да е мртва, вели Павловска која покрај Јавен конкурс за фабрика „Треска“ смета дека и локацијата наспроти Холидеј ин треба да биде уредена на истиот начин.

Додека се чека на распишување на јавниот конкурс, од антикорупциска за ТВ24 информираат дека од општина Центар ја побарале комплетната документација за ДУП-от кој го уредува и просторот кај фабрика „Треска“ но дека во документацијата која што ја добиле недостигале клучлни документи со потписи на луѓе кои учествувале во целата постапка на деталниот урбанистички план Буњаковец.

Од друга страна, и за двете локации, фабрика Треска и паркингот наспроти Холидеј Ин поднесени се суспензивни елаборати – се чека на мислење од министерството за транспорт и врски кои се меѓу клучните играчи заедно со општина Центар за судбината на двете локации.

https://24.mk/details/shto-kje-se-gradi-kaj-poraneshnata-fabrika-treska
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.