build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Лидл маркети
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лидл маркети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 457
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 20-Jul-2023 at 16:27
На соседната парцела 1637/1 извесна фирма ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТРГОВИЈА БЕКОМ ИНВЕСТ УВОЗ-ИЗВОЗ ДОО БИТОЛА, гради некаков канцелариско-трговски обијект. За жал не можам да најдам никакви рендери на нет, од тоа шо видов во битола изгледа интересно. Исто така подоле до бензинската пумпа приметив дека руинираниот објект некој го земал и го гради (Парцела 1874/2). Дали има некој од Битола инфо за овие два проекта?

Линк до мапа со парцелите: https://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/

Edited by MKDSTRUGA - 20-Jul-2023 at 16:29
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 20-Jul-2023 at 17:36
ФОТО: Од 3-ти август започнува да се гради првиот маркет на ЛИДЛ во Македонија- еве каде ќе се наоѓа

Германскиот голем трговски синџир “Лидл“ на 3 август ќе започне со градба на маркет во Битола, кој се наоѓа кај кружниот тек на “Дулие“, на местото на старата млекара, под Еврејските гробишта, објави локалниот портал Битола Њуз.

Деновиве градежни екипи го исчистија просторот, кој вчера беше и заграден и ја поставија градежната табла на која може да се прочита дека маркетот ќе се гради една година до 3 август 2024, изведувач на работите е “Фабрика Карпош“ АД Скопје, а проектант “Иванов Инженеринг“ од Битола.

https://newz24live.com/foto-od-3-ti-avgust-zapochnuva-da-se-gradi-prviot-market-na-lidl-vo-makedonija-eve-kade-ke-se-naoga/
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Jul-2023 at 16:58
Ova e parcelata vo Bitola kade so ke bide LIDL.

https://www.youtube.com/shorts/2hxTMwMlAlI
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Jul-2023 at 19:49
Originally posted by MKDSTRUGA

На соседната парцела 1637/1 извесна фирма ДРУШТВО ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТРГОВИЈА БЕКОМ ИНВЕСТ УВОЗ-ИЗВОЗ ДОО БИТОЛА, гради некаков канцелариско-трговски обијект. За жал не можам да најдам никакви рендери на нет, од тоа шо видов во битола изгледа интересно. Исто така подоле до бензинската пумпа приметив дека руинираниот објект некој го земал и го гради (Парцела 1874/2). Дали има некој од Битола инфо за овие два проекта?

Линк до мапа со парцелите: https://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/


На соседната парцела се гради retail park, мислам имаше некој објавено на форумот, не можам да го најдам сега, но урбанистичкиот и идејниот проект ги има на страницата на Општина Битола.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 457
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Jul-2023 at 16:58
Фала Теодон
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 23-Jul-2023 at 17:13
На трети август почнува изградбата на германскиот трговски синџир „Лидл“ во БитолаПо неколку месечните подготовки, по продажбата на земјиштето, познатиот германски трговски синџир „Лидл“ доби одобрение за градба.
Лидл Македонија“ супер маркетот во Битола кој ќе биде изграден на влезот од патот Прилеп-Битола, кај местото викано Дулие, градбата ќе ја започне на трети август.

Овој објект ќе го гради градежната фирма „Карпош“ од Скопје. Проектот за трговскиот центар го изработи битолската фирма „Иванов инженеринг“.

Рокот за изградба на објектот е една година. Инаку, во непосредна близина на „Лидл“ во поодмината фаза на градба е уште еден трговски центар на познат битолски бизнисмен.https://www.slobodenpecat.mk/na-treti-avgust-pochnuva-izgradbata-na-germanskiot-trgovski-sindzhir-lidl-vo-bitola/
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 24-Jul-2023 at 15:27
Od utre Mr. Bricolage se seli na novata lokacija, najverovatno LIDL za brzo ke zapocne so gradezni raboti na mestoto od stariot Mr Bricolage. I vo Kavadarci se zboruva deka vo skoro vreme ke se pocne so izgradba na LIDL-ot. Ova sto prvite gradezni raboti ke zapocnat vo Bitola ne znaci deka i tamu ke se otvori prviot market. Na LIDL Makedonija mu bilo vo plan da otvorat 10 marketi niz 10 gradovi vo Makedonija istovremeno.


Edited by UROS - 24-Jul-2023 at 16:09
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 457
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 25-Jul-2023 at 09:09
https://drive.google.com/file/d/1WMvKWuAOKzQ6EuRtVtxNrbso5fYFzgNe/view

Ovde moze da se vidi proektot za lidl i urbanistickiot plan naokolu. Ke ima I nova ulica koja ke izleze na kruzniot tok. Najdobar prikas na poslednite stranici od dokumentot.

Edited by MKDSTRUGA - 25-Jul-2023 at 09:09
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Jul-2023 at 11:28
LIDL planira prvite marketi da gi otvori duri vo 2026-ta, wtf? Ova mora da e nekoja greska.

https://www.b92.net/biz/vesti/region/nezvanicno-lidl-otvara-prve-trgovine-kod-komsija-2026-2371574
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-Jul-2023 at 17:08
Бриколаж е веќе преселенhttps://www.facebook.com/MrBricolageMacedonia
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Aug-2023 at 16:05
Na 31minuta od intervjuto, Gradonacalnikot na Kavadarci, Mitko Jancev zboruva deka Ramstor i LIDL ke gradat svoj marketi vo Kavadarci. Negovi ocekuvanja se deka za godina do godina i pol treba da gi imame vo Kavadarci.

https://www.youtube.com/watch?v=zwLV9ei2IiM&t=1939s&ab_channel=%D0%9A%D0%A2%D0%92%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%B8


Edited by UROS - 03-Aug-2023 at 16:08
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 82
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-Aug-2023 at 17:17
Многу е јако како пишува Непун Аеродром кога булеварот Киро Глигоров ги дели Маџари и Керамидница односно

Новиот Бриколаж е моментално во Маџари додека Лидлот ќе биде во Керамидница ама нормално глуп Скопјанец се пали кога ќе прочита Аеродром Карпош.

Исто и новата 7ца ја рекламираат Автокоманда уствари се наоѓа во населба ТрианглаBack to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-Aug-2023 at 18:04
Originally posted by UROSNa 31minuta od intervjuto, Gradonacalnikot na Kavadarci, Mitko Jancev zboruva deka Ramstor i LIDL ke gradat svoj marketi vo Kavadarci. Negovi ocekuvanja se deka za godina do godina i pol treba da gi imame vo Kavadarci.
https://www.youtube.com/watch?v=zwLV9ei2IiM&t=1939s&ab_channel=%D0%9A%D0%A2%D0%92%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%B8Море урош,во то лидл безпари да не давет шо си запнал понего толку ?

Толку ли мерак имаш за туморосани албански пилиња,и ураниумосано српско млеко,татарите господ знај шо ќе ни подметнет. Да не мислиш дека германски и француски производи ќе биди полно...
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Aug-2023 at 10:11
LIDL kupil parceli i vo Tetovo i Veles. Vo Tetovo go kupile nekoj objekt na medicinska plastika a parcelata vo Veles e do Enmon.
Viree, mene me raduva toa sto LIDL ke vraboti okolu 1000 nasi sogragjani, ne drugo. A vakvite kako tebe so komentiraat taka, prvi ke bidat vo redovite za "tumorosani pilinja". Pozdrav


Edited by UROS - 04-Aug-2023 at 10:20
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Aug-2023 at 17:34
ЛИДЛ СО УШТЕ ЕДНА ПРОДАВНИЦА ВО НЕПОСРЕДНА БЛИЗИНА: Македонците ќе навалат и тука на пазарење

Сега се отворени нови можности за вработување за малопродажните продавници на Lidl, објави шефот на операциите за регрутирање The Headhunter Group во објава на социјалните мрежи во средата.

Германскиот трговец со попусти Лидл почнува да вработува персонал за своите идни продавници во Косово, соопшти претставник на косовската единица на албанските услуги за човечки ресурси (HR) The Headhunter Group.

Новите можности за вработување за малопродажните продавници на Lidl се сега отворени, рече шефот на операциите за регрутирање во The Headhunter Group, локалниот партнер за вработување на Lidl, во објава на социјалните мрежи во средата, објави SeeNews.

Лидл се обврза да отвори продавници на мало во Косово минатата година во јуни, по состанокот со локалните производители на храна и пијалоци, објави тогаш Министерството за претприемништво.

Фирмата запишана во деловниот регистар на Косово под името Lidl Kosova L.L.C. а делокругот на деловното работење е управување со недвижности.

Да потсетиме, Лидл е во процес на влез на пазарите во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија. Тие се веќе присутни во Србија и Хрватска.

https://faktor.mk/lidl-so-ushte-edna-prodavnica-vo-neposredna-blizina-makedoncite-kje-navalat-i-tuka-na-pazarenje
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Sep-2023 at 07:58
LIDL sepak ke gradi logistickiot centar vo Kumanovo. Denes Gradonacalnikot Maksim objavi deka LIDL kupil parcela od 17 hektari za cena od 5.3 milioni evra.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Sep-2023 at 16:55
„ЛИДЛ“ КУПИ ЗЕМЈИШТЕ ЗА 5,3 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ИНДУСТРИСКАТА ЗОНА РЕЧИЦА ВО КУМАНОВО

Германската компанија „Лидл“ ја купи парцелата во индустриската зона Речица покрај автопатот Куманово-Табановце, за изградба на логистички дистрибутивен центар во државата. Според информацијата на градоначалникот Максим Димитриевски, земјиштето со површина од 17 хектари е продадено за 5,3 милиони евра.

„Вчера, Општина Куманово спроведе постапка за отуѓување на градежно земјиште во сопственост по пат на електронско јавно наддавање, со намена Г4-стоваришта и складови на локација во новата индустриска развојна зона во Горно Коњаре, место викано Новине и место викано Речица, во Општина Куманово. На јавното наддавање по пат на електронска аукција беа пријавени три компании, а најповолен понудувач со највисока понудена цена е компанијата ДТМ ‘ЛИДЛ’ Северна Македонија ДООЕЛ, со седиште во Скопје. Најповолната понуда изнесува 1906 денари за 1м2 или вкупно за 170.996м2 (17ха), и истата изнесува 325.920.015,00 денари или 5,3 милиони евра“, објави Димитриевски.

Тој најави дека во наредниот период ќе следи административната постапка за избор на најповолниот понудувач, и по исполнување на сите услови пропишани во јавниот повик, имотот ќе премине во сопственост на компанијата, по што ќе започне изградбата на центарот.

„Лидл“ во октомври лани најави дека бара локација за изградба на својот логистички центар, и интензивно работи на подготовките за отпочнување на работата, поради што веќе имале вработено 80 лица. Претставници на познатиот меѓународен малопродажен синџир „Лидл“, како од Националниот тим, така и со претставници на Меѓународниот управен одбор, тогаш имаа средба со премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

„Во оваа фаза на подготовка, ‘Лидл’ веќе истражува различни начини за поддршка на локалните производители. Компанијата организираше извоз на македонски земјоделски производи во мрежата ‘Лидл’ во соседните земји. И ова е само еден пример од целокупното партнерство на ‘Лидл’ со добавувачите и производителите кое е насочено кон докажување на секојдневната поддршка и соработка како доверлив партнер во бизнисот. Целта на средбата беа планираните активности во делот на инвестициите и развојот на оваа компанија во Македонија и поддршката од Владата и институциите за успешна реализација на овој проект“, соопшти тогаш Владата.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/lidl-kupi-zemjishte-za-5-3-milioni-evra-vo-industriskata-zona-rechitsa-vo-kumanovo/
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Sep-2023 at 08:36
LIDL i oficijalno kupil zemjiste vo Kavadarci. Nie vo Kavadarci znaeme uste od Mart mesec, ama eve sega i oficijalno se obelodeni.

https://emagazin.mk/ekskluzivno-lidl-kupi-zem-ishte-i-vo-kavadarci/


Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Sep-2023 at 19:18
Oficijalna strana na LIDL Makedonija

https://jobs.lidl.mk/mk
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 28-Sep-2023 at 10:31
Se zapocna so rascistuvanje na terenot kade sto treba da pocne da se gradi LIDL Market vo Kavadarci, potocno vo Selo Marena. ( izmegju Kavadarci i Negotino )

https://www.google.com/maps/@41.4700157,22.0350977,393m/data=!3m1!1e3?entry=ttu


Edited by UROS - 28-Sep-2023 at 10:36
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.