build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Лидл маркети
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лидл маркети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 28-Sep-2023 at 12:01
Нели купија парцела спроти хотел „Фени“ и комплексот во изградба „Мала Америка“?
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Sep-2023 at 12:12
Trebase i tamu da se gradi LIDL, ama po poslednite tracevi niz gradot se izjalovila rabotata.
Ovaa lokacija vo Marena ( 5km od Kavadarci i 5km od Negotino) po mene e apsolutno promasena rabota. Znam, celta im e da bide blisku i do dvata grada, ama sepak i ne e taka blisku.


Edited by UROS - 30-Sep-2023 at 13:48
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 06-Oct-2023 at 10:43
Kade i kako Opstina Kumanovo ke gi trosi parite od prodazbata na parcelata za izgradba na logisticki centar na LIDL za Makedonija. Logistickiot centar vo Kumanovo e pocnat da se gradi i se ocekuva da se zavrsi za godina, najdocna za godina i pol.

https://kumanovonews.mk/vesti/za-infrastruktura-vo-gradot-i-vo-industriskata-zona-i-za-preokti-koi-vekje-se-zapocnati-kje-se-trosat-parite-od-prodazbata-na-zemjisteto-na-lidl?fbclid=IwAR3j0nWePKKLw2FzDye_ybT-gl1qc0H9BhfDpJ5M9IjZCW_09LKHDsiVYZw


Edited by UROS - 06-Oct-2023 at 11:03
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 19-Oct-2023 at 12:02
Epten bavno se dvizat rabotite okolu otvaranje na LIDL marketi vo Makedonija, kako sto stojat rabotite, prvite marketi se za ocekuvanje vo 2026-ta.

https://www.biznisinfo.ba/lidl-na-cekanju-u-cijelom-regionu-ovo-su-razlozi/


Edited by UROS - 19-Oct-2023 at 18:03
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 14-Nov-2023 at 17:55
Intenzivno napreduva gradbata na LIDL marketot vo Bitola.

https://nezavisen.mk/kraj-lidl-vo-bitola-kje-nikne-trgovski-kompleks/?fbclid=IwAR0GSIZujRiSGUgQ-Q6TcBdmdDPzBPZSH8UJwO3uZjaqYQhd01La0n9bHM4
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 14-Nov-2023 at 18:35
Originally posted by UROS

Intenzivno napreduva gradbata na LIDL marketot vo Bitola.
https://nezavisen.mk/kraj-lidl-vo-bitola-kje-nikne-trgovski-kompleks/?fbclid=IwAR0GSIZujRiSGUgQ-Q6TcBdmdDPzBPZSH8UJwO3uZjaqYQhd01La0n9bHM4
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 18-Nov-2023 at 10:36
LIDL najdocna do April zapocnuva so gradba na svoj market vo Kavadarci.

https://emagazin.mk/marketot-na-lidl-vo-kavadarci-e-pochne-da-se-gradi-na-docna-do-april/?fbclid=IwAR3SeX2By_NOx-CFDzPP575I-tRManTWCyo7BlqRvWjhpSDVk6n3pL2LSYc
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 23-Dec-2023 at 20:39
Gradonacalnikot Mitko Jancev vo intervju za KTV televizija konecno stavi kraj na spekulaciite okolu toa kade LIDL ke go gradi svojot market vo Kavadarci. Toa e mestoto sto prvicno go najaviv uste vo Mart mesec, odma sproti Hotel Feni i Mall-ot Litlle America. Parcelata e skoro 10 000 m2.

https://www.google.com/maps/place/41%C2%B026'42.5%22N+22%C2%B000'34.3%22E/@41.4448469,22.0094593,241m/data=!3m1!1e3!4m4!3m3!8m2!3d41.445127!4d22.009533?entry=ttu
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 23-Jan-2024 at 20:13
Утре започнува изградбата на „Лидл“ кај Куманово

Утре во индустриската зона Новине и Речица и во Куманово ќе започне да се гради големиот логистички и диструбитивен центар на „Лидл“. Утре треба да бидат удрени темелите на логистичкиот центар кој се очекува да вработи стотина лица.

Компанијата ќе го гради на околу 17 хектари земјиште што за 5,3 милиони евра го купи од општината.

На настанот ќе присуствува и ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања и инвестиции Фатмир Битиќи

https://fokus.mk/utre-zapochnuva-izgradbata-na-lidl-kaj-kumanovo
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 24-Jan-2024 at 17:39
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 24-Jan-2024 at 19:51
Со инвестиција од 80 милиони евра „Лидл“ ќе отвори повеќе од 150 работни местаКомплексот се простира на 170 хектари, а самиот објект ќе биде со површина од 64.000 метри квадратни. Инвестицијата е вредна 80 милони евра и ќе се отварат нови 150 работни места.

„Денеска ја претставуваме нашата најголема инвестиција во Северна Македонија, нашиот логистичкиот центар. Лидл Северна Македонија е дел од меѓународното семејство на „Лидл“ и овде, заедно со нашиот тим, кој во моментов брои повеќе од 100 вработени, сакаме да го имплементираме искуството што го стекнавме во повеќе од 30 земји со ист стандард и ист квалитет. Ќе инвестираме околу 80 милиони евра само во изградба на логистичкиот центар за да создадеме модерен и одржлив објект, според најновите градежни стандарди. „Лидл“ е одговорен, сигурен и фер партнер и за купувачите и за своите добавувачи. Дел од нашата корпоративна политика е воспоставување долгорочна и сигурна соработка со локалните производители“ изјави Рубријан Хаџиев, генерален директор на „Лидл“ во Македонија.

Конструиран според современи технологии и приспособен за ефикасно работење во голем обем, логистичкиот центар ќе биде опремен со специјализирани машини, системи за автоматизација и логистичка опрема, целосно посветени на оптимизација на операциите. Логистичкиот центар дополнително ќе биде пример за одржливо и еколошко работење, ќе користи електрична енергија од обновливи извори на енергија и ќе биде опремен со фотоволтаични елементи кои генерираат вкупна моќност од приближно 1,7 MW.

Покрај претставниците на „Лидл“, на свеченоста присуствуваа и премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот Фатмир Битиќи, министрите Оливер Спасовски, Љупчо Николовски, градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и германската амбасадорка Петра Дрекслер.

За премиерот Ковачевски, работењето на „Лидл“ на македонскиот пазар значи потврда за вредноста и капацитетите на овој пазар и ја стимулира националната економија.

„Со инвестиција од 80 милиони евра и нови над 150 работни места во финалната фаза на нивното проширување, Лидл планира најголема, но и долгорочна инвестиција во нашата држава, која сметам дека ќе отвори големи перспективи како за нашата национална економија, така и за нашата држава која преку ваквите успешни бизнис модели ќе оствари поголем пробив на меѓународните пазари“, кажа Ковачевски.

https://www.kumanovonews.mk/vesti/so-investicija-od-80-milioni-evra-lidl-kje-otvori-povekje-od-150-rabotni-mesta
Carpe diem
Back to Top
Semir View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Semir Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 01-Mar-2024 at 22:22
Штотуку објавен пост на LinkedIn. Изгледа прв ден во канцеларија на работниците.
🎉🌟 Celebrating our Welcome Day at Lidl North Macedonia!🌟🎉

Today, we welcome 37 new colleagues and waiting for more new joiners for the upcoming period to become part of our ever-growing Lidl family. They will join our Sales, Supply Chain, Logistics, HR, Purchasing, IT and Accounting, Finance & Tax Teams. 💼✨

At Lidl North Macedonia, we are not just growing - we are thriving! 🔥 And with each new addition to our team, we are embracing fresh perspectives, diverse expertise and boundless potential. Together we are growing strong and we will grow even more! 🌱💪

To our new colleagues: Welcome aboard! Your Lidl journey promises exciting challenges, rewarding opportunities, and a supportive work environment that values teamwork and collaboration. 🚀 Let's embark on this journey together, inspire greatness, and redefine success. 🌍🔝

Join us in celebrating this special Welcome Day as we set the stage for lots of moments filled with success, growth and endless possibilities shared with even more colleagues that will join our amazing hashtag#teamlidl. 🌟🌿

hashtag#WelcomeDay hashtag#teamlidl hashtag#GrowingStrong hashtag#LidlNorthMacedonia hashtag#NewBeginnings

Линк до постот.
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 25-Mar-2024 at 12:40
Vo sabotata LIDL zapocna so rascistuvanje na parcelata kade sto treba da bide nivniot market vo Kavadarci. Dozvolata za gradba ja dobija vo Fevruari.

https://maps.app.goo.gl/MswBWmEj7cVuCKRq5

https://emagazin.mk/marketot-na-lidl-vo-kavadarci-e-pochne-da-se-gradi-na-docna-do-april/?fbclid=IwAR3SeX2By_NOx-CFDzPP575I-tRManTWCyo7BlqRvWjhpSDVk6n3pL2LSYc


Edited by UROS - 25-Mar-2024 at 12:43
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 28-Mar-2024 at 09:36
Spored bitolskiot facebook portal Babam Bitola, LIDL ke ima dva marketa vo Bitola. Ja kupile i zgradata Keops.

https://maps.app.goo.gl/c2pijs92xS9wQXxZ7


Edited by UROS - 28-Mar-2024 at 09:39
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-Apr-2024 at 13:53
Колку пари донесе Лидл досега во Македонија?

Синџирот маркети „Лидл“ во централниот регистар во Македонија изминатите денови запиша промена во основната главнина и паричен влог од 135.000.000 евра уште сега, иако допрва треба да го гради логистичко-дистрибутивниот центар и продажните центри во земјата.
Ова се пари кои веќе се инвестирани во недвижен или подвижен имот, како и да послужат за набавки на материјали, обука на вработени, итн. Упатените појаснуваат дека средствата што се внесени ќе им бидат на располагање за купување на парцели, плаќање комуналии, но и кои може да се искористат за инвестиции во дистрибутивниот центар крај Куманово. Да се користат во набавка на возила, реновирање и опремување на маркетите кои ќе ги користат, како и во набавка на стоки.

Во јануари во индустриската зона Речица, во близина на Куманово, започна изградбата на логистички и дистрибутивен центар на германската компанија „Лидл“. Комплексот се простира на 170 хектари, а самиот објект ќе биде со површина од 64.000 метри квадратни. Инвестицијата е вредна 80 милони евра и ќе се отварат нови 150  работни места. Рубријан Хаџиев, генералниот директор на „Лидл“  во Македонија, тогаш кажа дека тимот на овој продажен синџир во нашата земја веќе брои 100 вработени.

Беше посочено дека синџирот маркети ќе откупува и земјоделски и кондиторски производи од нашето поднебје и ќе ги продава во своите маркети во земјава, но и во останатите продавници во соседството. Освен што овие пари се чиста инвестиција во земјата, компанијата нема да користи државни субвенции, а од „Лидл“ се очекува да понуди и пониски цени и да даде поголеми плати за вработените во малопродажбата.

Од она што е познато, „Лидл“ веке купи парцели и постоечки објекти во Скопје, на местото на поранешен „Бриколаж“ и Момин Поток, како и во Битола, а медиуми во меѓувреме објавија дека е купен недвижен имот и во Кавадарци. Зборувано е и со градоначалниците на Штип и на Кисела Вода, а неофицијално се споменуваше и Охрид. Првите маркети треба да ги отворат вратите во 2025. 

„Лидл“ веќе има изградено реноме меѓу македонските граѓани, кои неизбежно ги посетуваат нивните маркети во соседните земји кога патуваат таму, а во последниве месеци зачестија и патувањата на наши сограѓани во соседството каде има нивни продавници токму со намера да „испазарат“ во „Лидл“.

Меѓународниот синџир на маркети „Лидл“ има 11.200 продажни објекти во 32 земји ширум светот, а вработува над 300 илјади луѓе во светот.

https://faktor.mk/kolku-pari-donese-lidl-dosega-vo-makedonija

Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-Apr-2024 at 14:21
...
Од она што е познато, „Лидл“ веке купи парцели и постоечки објекти во Скопје, на местото на поранешен „Бриколаж“ и Момин Поток...


Која е оваа парцела?
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 04-Apr-2024 at 15:03
Според порталот Фактор парцелата била помеѓу двете клучки кај Момин Поток. А која е точната парцела незнам. Исто уште пред една година објавија дека е купено место и во Маџари, поранешните магацини на Авио Импекс.
Значи досега официјално се купени 5 парцели за маркети, 3 во Скопје и по една во Битола и Кавадарци.

https://faktor.mk/otkriena-nova-lokacija-vo-skopje-kade-kje-nikne-market-na-lidl---eve-vo-koj-del-od-skopje-se-kupeni-imoti-sopstvenicite-imaat-rok-od-ushte-17-meseci

тука некаде треба да е отприлика

https://maps.app.goo.gl/eXGZ3xwTgLFwEyNu6


Edited by UROS - 04-Apr-2024 at 16:10
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 09-Apr-2024 at 10:39
Официјално парцелата ( 9200m2 )каде што треба да никне Лидл во Кавадарци е уведена во катастар на име на Лидл Mакедонија.

https://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/faces/public/customMaps/imotenListKupuvanje.xhtml?idPl=2213595&fbclid=IwAR2u9JoBSed7wrvM6KyPwICZbTps_d84meR7guhHe2DAGCvJ_kydh0pzotE_aem_AcdIJ5DSKJVbDGl1_6_iKMCS-xLvNhfPkfQp7NEIOA_Ht2jn3cmm-F-PEoYfxXlaGwfNi8u5n7pt1ah3Wr-NFfwB

https://www.google.mk/maps/place/41%C2%B026'43.0%22N+22%C2%B000'34.8%22E/@41.4450425,22.0107492,353m/data=!3m1!1e3!4m4!3m3!8m2!3d41.4452778!4d22.0096667?entry=ttu
Back to Top
Mjashari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Apr-2024
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Mjashari Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 14-Apr-2024 at 23:25
Дали ќе има лидл маркети и во Тетово
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 15-Apr-2024 at 09:02
Во план на Лидл му било да отворат маркети во сите градови над 25 000 жители. А такви градови во Македонија се : Скопје, Битола, Прилеп, Куманово, Кавадарци, Тетово, Гостивар, Велес, Охрид, Штип и Струмица. Е сега, дали ке ги отворат сите во исто време, или ке биде на две три етапи, незнам.


Edited by UROS - 15-Apr-2024 at 09:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.