build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Лидл маркети
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лидл маркети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Mjashari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Apr-2024
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Mjashari Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 15-Apr-2024 at 21:59
Слушнав дека имат купено парцела во влез на Тетово,и една парцела во магистралноит пат Тетово-Јажинце во с.Непроштено
Back to Top
regional View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Feb-2024
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote regional Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Apr-2024 at 15:45
Здраво дали некој знае за ЛИДЛ дали ќе влегува во Прилеп ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Apr-2024 at 18:07
Originally posted by regional

Здраво дали некој знае за ЛИДЛ дали ќе влегува во Прилеп ?


Еве ти одговор од пред некој ден. Не знам колку е точно.

Originally posted by UROS


Во план на Лидл му било да отворат маркети во сите градови над 25 000 жители. А такви градови во Македонија се : Скопје, Битола, Прилеп, Куманово, Кавадарци, Тетово, Гостивар, Велес, Охрид, Штип и Струмица. Е сега, дали ке ги отворат сите во исто време, или ке биде на две три етапи, незнам.
За сè има вторпат
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 22-May-2024 at 19:04
Знае некој дали има некаков одредено рок датуми кога отприлика би требало да биде некој од маркетите готови?

Исто ме интересира дали ќе бидат во склоп на Reital паркинг простор како што има во Врање Србија?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 11-Jun-2024 at 18:56
ГОТОВО Е: „СКОПСКИ ПАЗАР“ МУ ГО ПРОДАДЕ ОБЈЕКТОТ БРИКОЛАЖ НА ЛИДЛ ЗА 9 И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА - ова се деталите

Преку информација на Берзата, потврдена е информацијата за која Фактор пишуваше уште пред подолг период.

Имено, Скопски пазар му го продаде објектот на Бриколаж на германскиот синџир маркети Лидл, за сума од над 9 и пол милиони евра.

Тоа компанијата го објави како голема зделка со заинтересирана страна.

Всушност, објавено е дека станува збор за продажба на недвижен имот во општина Гази Баба, а токму таму се наоѓа објектот на Бриколаж.

Познато е дека се објавуваат големи зделки кога вредноста на зделката (вклучувајќи, без ограничување, заем, кредит, залог, гаранција) или меѓусебно поврзани зделки, доколку таквата зделка, односно зделки се однесуваат на стекнување или на отуѓување, или на можно отуѓување, директно или индиректно на имот на друштвото чијашто вредност изнесува над 20 отсто од книговодствената вредност на имот на друштвото определена врз основа на последните финансиски извештаи на друштвото, со исклучок на зделки извршени во текот на редовното работење на друштвото, зделки поврзани со стекнување преку запишување обични акции на друштвото, и зделки поврзани со стекнување на конвертибилни обврзници, како и други зделки определени во статутот на друштвото како зделки на кои ќе се применува постапката на одобрување на големи зделки, на начинот определен со Законот за трговски друштва.

Како што објавија од компанијата, вредноста на оваа зделка е во апсолутен износ 9.564.485 евра без вклучен ДДВ (или 588.911.166 денари без вклучен ДДВ).

Станува збор за релативен износ на 9,3 отсто во однос на вредноста на имотот на друштвото, односно 25,04 отсто од вредноста на капиталот и резервите на друштвото определени врз основа на последните финансиски извештаи на друштвото.

„Цената соодветставува со пазарната вредност на таков тип на зделки“, се вели во објавата од Скопски пазар, и се нагласува дека страни во зделката се Скопски пазар и Лидл Северна Македонија.

https://www.faktor.mk/gotovo-e-skopski-pazar-mu-go-prodade-objektot-brikolaz-na-lidl-za-9-i-pol-milioni-evra---ova-se-detalite
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 13-Jun-2024 at 09:52
Neoficijalno LIDL kupil parceli i vo Prilep, Ohrid, Veles, Kicevo i Tetovo. Poleka no sigurno vekje LIDL ima kupeno parceli vo skoro site gradovi kade sto prvicno imale plan da otvorat marketi. A za otvaranje na marketite ke cekame do prolet 2026-ta.
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 13-Jun-2024 at 16:38
Кичево - не знам точно кое од мапава е точната локацијаТетово


Back to Top
regional View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Feb-2024
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote regional Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 13-Jun-2024 at 18:05
Дали знаете каде имаат купено во Прилеп и во Охрид ?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 13-Jun-2024 at 18:51
КОНЕЧНО, ПРВИОТ МАРКЕТ НА ЛИДЛ ВО СКОПЈЕ: Лидл го гради првиот продажен објект во метрополата

Лидл започна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од 16 000 метри квадратни и ќе инвестира вкупно 14 милиони евра во изградба на маркет. Градежните работи се очекува да започнат летово.

Ова е продолжение на плановите за проширување на Лидл во Северна Македонија.

Лидл е дел од Schwarz Group која е една од водечките компании во малопродажната индустрија на храна во Германија и Европа. Лидл моментално работи со над 12 350 маркети и повеќе од 220 логистички центри и магацини во 31 земја. Во Лидл има околу 375 000 вработени на меѓународно ниво.

Во Северна Македонија, Лидл започна со инвестиција - изградба на логистички центар во Куманово. Логистичкиот центар ќе се простира на 63 000 квадратни метри и ќе биде опремен со специјализирани машини, системи за автоматизација и логистичка опрема, целосно посветени на оптимизација на работењето. Логистичкиот центар дополнително ќе биде пример за одржливо и еколошко работење, ќе користи електрична енергија од обновливи извори на енергија и ќе биде опремен со фотоволтаични елементи кои генерираат вкупна моќност од приближно 1,7 MW.

Минатиот месец Лидл организираше средби со 130 македонски компании и со тоа отвори можности за соработка.

https://www.faktor.mk/konechno-prviot-market-na-lidl-vo-skopje-lidl-go-gradi-prviot-prodazen-objekt-vo-metropolata
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 18-Jun-2024 at 15:26
LIDL napravil pred kupoprodazen dogovor za kupuvanje na avtobuskata vo Stip a se baralo i vtora lokacija. Isto kupile mesto i vo Gostivar - naselba Maleardi.

https://www.facebook.com/share/v/LjLavqttkuo5qGbk/

https://www.google.com/maps/place/41%C2%B044'27.9%22N+22%C2%B011'21.4%22E/@41.7412602,22.1890686,195m/data=!3m1!1e3!4m4!3m3!8m2!3d41.741073!4d22.18928?entry=ttu


Edited by UROS - 18-Jun-2024 at 17:55
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 18-Jun-2024 at 22:14
Зошто автобуската станица во Штип е воопшто на продажба? Question
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 19-Jun-2024 at 11:45
Privatna si e avtobuskata vo Stip i sto si saka toa ke si pravi. ( sekako so poddrska od Gradonacalnikot ) Ke mu ja prodadat sega na LIDL za okolu 1.5 do 2 miliona i potoa ke si kupat nekoe mestence za smesni pari i tamu ke ja lociraat novata avtobuska. Sekako tuka ke pomogne Gradonacalnikot da mu dadat dozvola da gradi avtobuska na nekoja niva.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 19-Jun-2024 at 13:07
Супер, и така на ништо не личи. Ќе мора нова да направат, што во секој случај ќе е подобра.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 19-Jun-2024 at 13:58

Од сега ќе кажам дека на крај Штип ќе добие лименка од 3-40 квадрата на 3-4 км од центарот на градот за автобуска станица.

Инаку според катастарот, само парцелата 4471/1 со околу 5.000 м2 е во приватна сопственост.Ова би требало да е доволно за потребите на Лидл, ако е точно дека планираат уште еден маркет во Штип, и се надевам не се заинтересирани и за соседните парцели. Овој простор е важно да остане празен за во иднина да може да се продолжи бул. „Партизанска“ и да се направи планираната клучка со бул. „Гоце Делчев“
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 19-Jun-2024 at 15:20
Sosednite parceli se na komunalnoto pretpriatie JP Stipion i R. Makedonija, i so sigurnost ke odat na prodazba vo paket so avtobuskata. 5000m2 e malku, ako se znae deka marketite ke im se so golemina od 2500m2.


Edited by UROS - 19-Jun-2024 at 15:30
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 19-Jun-2024 at 17:32
Реално, има ли Штип капацитет за два толкави маркета? Лидл маркетите во еден Солун се со површина до 2.000 м2. Сигурно дека ќе има и по некој поголем во Македонија, но ако се отворат и во Велес, и во Струмица и во Кочани, тоа би ги поделило потенцијалните купувачи и штипскиот не би бил тој некој поголем регионален центар.

Но сеедно, просторот е овде од јавен интерес. Ако навистина целиот го земе Лидл (или било кој), тоа ќе биде уште едно лукративно урбанистичко прекројување, кое Штип сообраќајно ќе го остави буквално во XVI век, затоа што од тогаш е мостот по кој сега оди половина од сообраќајот.
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 19-Jun-2024 at 21:45
Покрај маркетите ќе има и паркинг простор. Сите Lidl маркети имаат и паркинг простор.
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 122
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 20-Jun-2024 at 10:31
Normalno deka ke imaat parking prostor, zatoa kupuvaat parceli od po 10 000m2. Ne se ko ovie nasive Kam, Stokomak, Kit-go, Tinex, pravat milioni a nikako da kupat nekoj golemi parceli i da si izgradat golemi marketi so parkinzi. Mi se pikaat pod kirija vo prodavnici od po 300-400m2 i recisi bez parking mesta.
I vo Ohrid Lidl navodno ke go ima na dve lokacii, ednata e kaj starata benzinska na Makpetrol ( Biljanini izvori ) a drugata e kaj novata avtobuska stanica.
Theoden, kaj nas vo Kavadarci na Lidl mu e izdadena dozvola za gradba na market od 2230m2.
Ali dobro, kaj nas vo Kavadarci ke bide najverovatno  regionalen, za cela Tikvesija, ( Kavadarci, Negotino, Rosoman, Demir Kapija i Gradsko ) koja ima okolu 70 000 ziteli.


https://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/faces/public/customMaps/imotenListKupuvanje.xhtml?idPl=2596121


Edited by UROS - 20-Jun-2024 at 14:44
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 20-Jun-2024 at 12:09
Нормално е во Скопје и во Охрид да имаат повеќе маркети. Им се исплати да инвестираат. Поголеми градови, Охрид е туристичко место.
Back to Top
Marcello View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2024
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Marcello Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 22-Jun-2024 at 01:02
Moжеби бегам од тоа што е наменет форумов ама да пишам дека Lidl во Македонија ќе бидат маркети кој функцуонираат така како што треба да функционира маркет во век на развиена технологија, интернет.

Lidl plus картичка во апликација во која имаш разно разни акции, во кој со нејзино користеље имаш пристап до фискалната сметка електронски, во српскиот Lidl видов преку таа апликација има некој одредени производи да ги резервираш и кога имаш време си одиш во маркетот да го платиш и земеш производот.

Со таа картичка имаш можност за користење попусти во фирми кој имаат вклучено договор за партнерство со Lidl.

Vero,Ramstore, Тinex имаат картичка собирање поени, дури Vero и Ramstore имаат и апликации за картичката но џабе кога системот на кој функционира тоа е застарен.

Не знам дали во повеќето Vero, Tinex, Ramstore има машини за да го сечеш лебот на кришки. Количките големи мислам на Vero, Tinex, Ramstore воопшто не фукционираат со жетонче за да ја отклучиш количката.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.