build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Улица Васко Карангелески-Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улица Васко Карангелески-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Улица Васко Карангелески-Аеродром
    Posted: 13-May-2021 at 11:52
ЌЕ СЕ ПРОБИВА УЛИЦАТА ВАСКО КАРАНГЕЛЕСКИ КАЈ ВОЕНИОТ БАЗЕН ВО СКОПСКИ АЕРОДРОМ, КАФЕАНАТА „ФИРМА“ ТРЕБА ДА СЕ УРНЕГрад Скопје наредниот месец ќе почне со проширување и пробивање на улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром, кај воениот базен. Изработен е проектот, а во моментов во тек е тендерот за избор на фирма која ќе ги изведува градежните работи.

Се предвидува улицата, која почнува кај салата „Јане Сандански“, да добие четири коловозни ленти во делот пред воениот базен каде всушност се стреснува и има само две ленти. Потоа, ќе се пробива покрај базенот за да се поврзе со булеварот Трета македонска бригада. Како што објаснуваат од Град Скопје, на трасата се наоѓа само еден објект кој треба да биде урнат, а тоа е кафеаната „Фирма“.

„Првата фаза од изградба на инфраструктурата на овој коридор ја завршивме со проширување на булеварот АСНОМ, на потегот од крстосницата со булеварот Србија до крстосницата со улицата Васко Карангелески. Сега стартуваме со пробивањето и проширувањето на улицата Васко Карангелески, со што ќе се овозможи директно движење и излез на булеварот Трета македонска бригада. Оваа улица во делот пред воениот базен е во многу лоша состајба и има само две ленти, а со пробивањето граѓаните нема да треба да кружат, туку ќе се овозможи уште еден коридор и растеретување на сообраќајот“, велат од Град Скопје.

Новиот мост на Вардар, како што велат од Градот, треба да биде готов есенва, а летово ќе почне пробивањето на булеварот низ Керамидница. Изградбата на мостот со кој треба да се поврзат Општините Аеродром и Гази Баба чини 16 милиони евра, од кои 8 милиони за градежни работи, а 8 милиони за експропријација на сопствениците на околу 100 куќи кои се на трасата.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-se-probiva-ulitsata-vasko-karangeleski-kaj-voeniot-bazen-vo-skopski-aerodrom-kafeanata-firma-treba-da-se-urne/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-May-2021 at 13:02
Во последното интервју на Шилегов, мислам дека беше за некоја утринска програма на Сител, кажа дека улицава ќе била алтернатива за граѓаните кои идат од Лисиче према Центар со тоа што така ќе иделе према новиот мост на Булевар АСНОМ према Ќерамидница. Ми остана нешто глупаво и недокрај кажано во изјавава, ама не обрнав многу внимание. Всушнсот се гледа дека градот од општинска улица сака да ја крене ниво погоре и да направи нешто што ќе изиграва градски булевар. Ако се гледа веќе за Лисиче, за таа намена нема потреба од замарање со Васко Карангелевски која треба да е повеќе општинска улица за пристап до околните згради. Лисиче го има Булевар Србија за према АСНОМ.

Во овој дел многу побитна улица е сообраќајна врска Кисела Вода - Аеродром со тунел под пругата. Само на тој начин улицата Васко Карангелевски заедно со улица Фрањо Клуз, можат да се уклопат, да добијат на значење, и да бидат многу важна сообраќајна врска вантрешно во градот за поврзување Север - Југ.

Така да, добро е улицава да се пробие како што е планирана 2+2, ама воопшто не е приоритетно за градот, сега за сега е од значење за општинскиот сообраќај. Подобро е градот да се концентрира на врската према Кисела Вода, и само со тоа ќе стане побитна улицава Васко Карангелесвски.

Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-May-2021 at 19:27
Оваа улица би рекол најмногу ќе се користи за пристап од Стар Аеродром до бул. АСНОМ, но ако се прошири и кракот до кружниот тек. Тоа ѝ е веројатно и првично зацртаната намена, ако се виде решението за крстосницата кај воениот базен од ДУП-от:Исто има уште некој објект покрај бул. 3-та Македонска Бригада (координати: 41°58'53.17"N, 21°27'23.84"E) кој треба да се сруши за да се пробие целосно до булеварот.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-May-2021 at 20:40
Mora da se razmisluva za kruzen tok na dva sprata vo Avto-Komanda. So vaka spoen proekt tamu veke opteretenata raskrsnica ke kolabira. Da ne sum pogresno svaten se ova treba da se napravi ama mora kruzen.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-May-2021 at 21:49

Ако улицава се пробие до III Македонска бригада, ќе одвлече сообраќај од бул. Србија, што е насушно потребно.


Во врска со постоечкиот сегмент што треба да се проширува, би било добро доколку може проширувањето да се направи само од источната страна, за да се зачува дрворедот што постои од западната страна. Во тој случај ќе биде незгодно кај крстосницата со Владимир Комаров бидејќи сегментите на Васко Карангелески нема да можат да бидат порамнети на иста оска, ама се надевам дека со сечење на минимимален број дрвја може да се изведе решение со некој благ преод и без газење врз сообраќајни стандарди.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-May-2021 at 12:49
Ден без автомобили во недела во Аеродром, дојдете со велосипед или пеш на улица Васко КарангелескиВо недела (30 мај), Градот Скопје ќе организира Ден без автомобили под мотото „Улици за луѓе“. За таа цел, улицата Васко Карангелевски во Аеродром ќе биде затворена за автомобилски сообраќај вкупно 12 часа, во периодот од 8 до 20 часот. На потегот од булеварот Јане Сандански до крстосницата со улицата Владимир Комаров ќе се случуваат различни културни активности за возрасните, но и за најмладите, информираат градските власти.

„Организирањето ваков ден без автомобили може да биде одличен пример за насоката во која што се движи Градот, со цел промоција на политиките за креирање одржлив сообраќаен систем, но и да даде можност граѓаните активно да се вклучат и да ги почувствуваат придобивките од хуманизацијата на урбаниот простор“, велат од Град Скопје.

Тие ги повикуваат сите заинтересирани граѓани да дојдат со своите велосипеди или пешки на локацијата за да ги проследат бројните најавени активности. Деновите без автомобили се едни од главните промотори на одржливиот транспорт, а ова е докажано низ многу примери во Европа и во светот.

Претстојниот настан е во согласност со плановите за целокупна реорганизација на урбаниот транспорт во Скопје, кои одат во прилог на зацртаната цел на Град Скопје да се стекне со титулата „Зелена престолнина на Европа“. Таму, токму одржливата урбана мобилност е еден од дванаесетте критериуми и особено е нагласено дека Градот треба да се стреми кон преполовување на употребата на автомобили со конвенционални фосилни горива до 2030 година.

https://meta.mk/den-bez-avtomobili-vo-nedela-vo-aerodrom-dojdete-so-velosiped-ili-pesh-na-ulicza-vasko-karangeleski/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jul-2021 at 10:41
Вака изгледа улицата Васко Карангелески во Аеродром што наскоро ќе стане нов булевар. Денес ја започнуваме изградбата

https://www.facebook.com/photo?fbid=379012183593180&set=pcb.379012416926490
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Jul-2021 at 12:18
Фактички, ќе се спои со бул. Трета македонска бригада, само малце зградиве стојат на сред пат...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jul-2021 at 13:45
АЕРОДРОМ ДОБИВА НОВО СООБРАЌАЈНО РЕШЕНИЕ – ПОЧНА ПРОБИВАЊЕТО И ИЗГРАДБАТА НА ВАСКО КАРАНГЕЛЕСКИ


Градоначалникот Шилегов денеска одржа прес- конференција на улицата Васко Карангелески каде што почнаа градежните работи за негова реконструкција и изградба на потегот од булеварот Јане Сандански до булеварот Трета македонска бригада во скопската општина Аеродром.
- Градот Скопје денеска во општина Аеродром започнува со изградба и пробивање на улицата Васко Карангелески и реконструкција во делот каде што таа веќе е изведена. Станува збор за потег што е крајно неопходен за жителите на овој дел на општина Аеродром имајќи во предвид дека во минатото интензивно се градеше на делот на воените бараки и кај касарната Гоце Делчев, а граѓаните коишто живеат овде ја немаат потребната комуникација – кажа Шилегов.
Делот од булеварот Јане Сандански до улица Владимир Комаров ќе биде целосно реконструиран, додека на потегот до булеварот Трета македонска бригада ќе биде изведено целосно ново булеварско решение со по две коловозни ленти во правец, пешачки и велосипедски патеки од двете страни на коловозот.
- Со изведбата на оваа улица ќе дојде до конекција на Трета македонска бригада и булеварот Јане Сандански, меѓутоа така го овозможуваме и влезот на граѓаните од Лисиче на овој дел од општина Аеродром на новиот мост којшто се гради кај хотел Русија, со што им овозможуваме брза и лесна комуникација на граѓаните од овој дел на општината и од овој дел на градот - рече Шилегов.
Тој додаде дека Градот Скопје подолжува и понатаму да работи на развојот на сообраќајната инфраструктура во скоро сите скопски општини, како и на изнаоѓање одржливи сообраќајни решенија што ќе ја зголемат ефикасноста на градскиот сообраќај.
-Им благодарам на граѓаните за трпението додека траат градежните работи затоа што работиме за тие во блиска иднина покомотно живеат во нашиот град – изјави Шилегов на денешната прес-конференција.
Вкупната вредност на проектот е 71,6 милиони денари со вклучен ДДВ, а завршувањето се планира во текот на наредната година.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Jul-2021 at 13:50
Originally posted by Џоле

Фактички, ќе се спои со бул. Трета македонска бригада, само малце зградиве стојат на сред пат...Незнам каков профил на улица ќе изведат но зградите ќе останат без партер и се надевам дека планирано е онаа зарасната барака во преден план на фотката да биде срушена инаку незнам како ќе го изведат.Зградите доста го стеснуваат просторот на трасата.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Jul-2021 at 13:53
https://www.facebook.com/marinzlatko
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Jul-2021 at 13:57
Тука има една кафеана Фирма која треба да се урне и дел од паркингот ќе биде улица,од овој паркинг обично поаѓаа автошколи при полагања со комисии се вика Бисера 3.Инаку предвидени се 4 коловозни ленти,вело патеки широки 1,5м

https://www.facebook.com/p.shilegov/videos/189667973176659
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Jul-2021 at 14:03
Видете ја претпоследнава слика и тоа е од ФБ профилот на градоначалникот на Аеродром Златко Марин: на ова место тој исти градоначалник пред помалку од една година постави столпчиња и засадија низа на дрвца (секако, сега повеќето веќе исушени бидејќи ниту еднаш не ги навадија, како и сите други во општината)...сега истите тие дрвца и столпчиња ќе ги отстранат! Тотална безидејност, непланско (не)работење и сега непосредно пред избори, лопатарење...слично беше и со ул. Никола Карев во населба Пролет...само еден месец откако ја реновираа, по цела должина го раскопаа свежо асфалтираниот источен тротоар бидејќи отпосле се сетија дека треба да прошируваат профил на канализација за потребите на пробивањето на ул. Есенинова...Монти Пајтон е премалку да се опише се ова...само што сето ова глупирање чини залудно фрлени народни пари!

Edited by antigona - 27-Jul-2021 at 14:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Jul-2021 at 14:11
ул.Никола Карев сега пак скоро ја копаа поред депото на пајакот па се до зградата на Зсф во Маџир Маало незнам поради која причина повторно се местеа некакви цевки.Тотално неплански се работи.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Jul-2021 at 14:53
Originally posted by stef4o


Инаку предвидени се 4 коловозни ленти,вело патеки широки 1,5м


Не ми е јасно како планираат да го изведат ова кога меѓу оградите има само 16 m. Со пешачки патеки од 2,25 и велосипедски од 1,50 остануваат 8,5 за коловоз, ако се 4 ленти ќе бидат по едвај 2 метра!

А не спомнуваат ништо и за дрворедите кои треба да се исечат. Дали можеби ќе се помести малку трасата за да се спасат, дали може да се употреби машината за пресадување дрва или таа какана е, од Коце е?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Jul-2021 at 15:02
Нема баш инфо како ќе оди трасата,инаку машината ја користеа пред 2-3 години кај хотел Русија кога почнуваа кај мостот а на други места не сум приметил дека ја користеле.Можни се 4 ленти ама со помала ширина незнам,сигурно ќе има некакви импровизации.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Jul-2021 at 16:40
Мене ме изненади изјавата на Шилегов дека улицата ќе станела булевар. Незнам како тоа со менување асфалт или продолжување на метражата ќе стан булевар?? Како ќе стане кога воопшто нема промена во протокот или бројот на ленти?? Или веќе во Македонија и термините "улица" и "булевар" почнаа произволно да се користат зависно од тоа колку е нов асфалтот, или колку месеци има до избори.

Edited by user8642 - 27-Jul-2021 at 16:41
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jul-2021 at 08:14
Да не се секирате, ќе потрае ова, уште еден епски проект кој ќе трае долго, долго: багерот кој го донесоа за Петре да се слика пред него, веднаш по неговата изјава за медиуми, како што го донесоа непосредно пред тоа, така веднаш си го прибраа...
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Jul-2021 at 22:01
Отиде курбан уште еден дрворед. На здравје
Back to Top
zorant View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Jul-2021 at 10:10
Навистина ќе биде жално ако се исечат дрвјата на делот кај Кам...
Има некој начин да се избегне тоа? (теоретски, практично секако не верувам)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.