build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Приватна болница(до 8 Сепмтември)-Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Приватна болница(до 8 Сепмтември)-Карпош
    Posted: 16-May-2019 at 07:37
Од фб,непосредно до Воена болница и клиниката на Жан Митрев очигледно се спрема ново градилиште,инвеститор е Систина.Незнам што ќе градат?Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Aug-2021 at 06:56
Никнува нова приватна болница до 8 СептемвриНа парцелата, оградена со тараби, во кругот на Градската болница „8-ми Септември“, меѓу булеварите „Партизански одреди“ и „Илинден“, деновиве повторно се гради.

По двегодишна пауза, багерите го расчистуваат теренот за нова болница, во непосредна близина на две постоечки болници. Но, заедно со градбата, продолжуваат и неколкугодишните препукувања меѓу општината, министерството и инвеститорот. Од општината тврдат дека сѐ уште нема правна разврска на случајот кој почна во 2019-та година, кога тие го поништија решението за градба, поради поминат рок за почнување со градба.

„Систина фармација“, земјиштето го купиле во 2014 година, а одобрението било издадено после една година. Но, и по четири години градбата не била почната, иако законскиот рок е лимитиран на две години. Управниот суд ја поништи оваа одлука, поради нецелосна документација, но Министерството за транспорт повторно изготвило решение, со кое се забранува градба.

Од Министерството за транспорт и врски најавија подетални информации за утре.

Во меѓувреме е сменета и таблата на која до пред три години стоеше дека инвеститор е „Систина фармација“. Сега инвеститор е Друштво за трговија и услуги СИС Хоспитал ДООЕЛ Скопје. Во 2018-та, сопственоста од Орка Холдинг и други, се префрла на Сергеј Самсоненко.

Адвокатот на инвеститорот тврди дека неговиот клиент има право да гради, затоа што Управниот суд ги поништил одлуките на општина Карпош и Министерството за транспорт.

Инвеститорот повел и кривична постапка против инспекторот кој го укинал одобрението за градба, затоа што, како што тврди, во моментот на инспекцискиот надзор и врз основа на документацијата, не бил надлежен и не извршил конкретен надзор врз објектот.

Се работи за парцела од 11.207 метри квадратни метри државно неизградено земјиште, кај поранешната Воена болница и е продадена по пат на јавно надавање. Фирмата го добила земјиштето по цена од 3.060 денари за метар квадратен, односно вкупно за него платила 557.616 евра.

Маркичката за планираната градба, освен за здравствени дејности, дозволува компатибилни класи за намена на хотелски комплекс, мали комерцијални и деловни дејности и за спорт и рекреација. Според тогашни информации, приватната болница треба да се состои од приземје и пет ката, а нејзината висина до венец ќе изнесува 21 метар.

https://vecer.mk/makedonija/niknuva-nova-privatna-bolnica-do-8-septemvri
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Aug-2021 at 07:01
Старата таблаНовата табла

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Dec-2021 at 11:28
Има ли тука некаква активност?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Dec-2021 at 11:40
Na Google Earth ima nova snimka i se gleda deka e podignat nekakov hangar, barem mene taka mi deluva. Na google maps mislam deka seuste ne e update snimkata. Na Desktop verzijata od Earth poslednata snimka e od 13.11.2021 sto e dosta nova.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Dec-2021 at 12:02
На почетокот на месецов поминав оттука, немаше ништо.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.