build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски комплекс во Синѓелиќ-Гази Баба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15335
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Спортски комплекс во Синѓелиќ-Гази Баба
    Posted: 17-Sep-2021 at 06:55
https://www.facebook.com/GeorgievskiBoris/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15335
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Aug-2021 at 07:30
од фб

Edited by stef4o - 31-Aug-2021 at 07:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15335
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Aug-2021 at 16:39
Модерен спортски комплекс ќе никне до училиштето во Синѓелиќ

Современ стадион и детско игралиште ќе никне на постојното зеленило во близина на дворот на основното училиште „25 Мај“ во населба Сингелиќ. Деновиве се отпочнати работите на расчистување на теренот за реализација на овој проект чиј инвеститор е општина Гази Баба.

Архитектот на проектот, Енис Георгиус појаснува дека овој зелен простор, кој е запуштен со урнисани спортски терени, низ него поминуваат жители само кога одат до блискиот маркет на следната улица, или го користат деца за играње, ќе прерасне во модерен спортски комплекс.

– ПОСТОЈНИТЕ СПОРТСКИ ТЕРЕНИ ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРААТ И СЕ ДОДАВААТ ДВЕ НОВИ ИГРАЛИШТА ЗА ФУДБАЛ НА ОТВОРЕНО И ЗАТВОРЕНО, СТАДИОН ЗА КОШАРКА И ТОА СО ПРОФЕСИОНАЛНИ ПОДОВИ, ИГРАЛИШТЕ ЗА ДЕЦА И МУЛТИНАМЕНСКИ ОБЈЕКТ ЗА РАЗЛАДУВАЊЕ, ЗА СЛЕДЕЊЕ НАТПРЕВАРИ. ЌЕ СЕ ИЗГРАДИ И ЗГРАДА ЗА СОБЛЕКУВАЛНА СО ТУШЕВИ И ТОАЛЕТИ – ВЕЛИ ГЕОРГИУС.

Реконструираните терени ќе ги користат учениците од ОУ „25 Мај“ каде наставата се одвива на албански јазик. Георгиус вели дека дворот ќе биде поплочен со бекатон плочи, а постојната ограда која моментално е со искинати жици и на некои места има дупки, ќе биде тргната.

– Детското игралиште ќе биде достапно за сите деца од населбата. Ќе биде поставена и друга урбана опрема како клупи, фонтани, канделабри и урбано зеленило – вели Георгиус.

Спортските терени ќе бидат функционални и осветлени и во вечерните часови и придружени со тоалети и соблекувални, а ќе се задоволат и потребите на професионалните фудбалски играчи. Постарите генерации ќе можат да ја задоволат потребата за рекреативна и спортска активност, како и следење на натпревари.

https://www.vecer.press/модерен-спортски-комплекс-ќе-никне-до/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.