build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ДЦ Аркадија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
2 [5.13%]
14 [35.90%]
18 [46.15%]
5 [12.82%]
You can not vote in this poll
Total votes: 39   Average: 2.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Oct-2008 at 21:25
Ух добро е што никогаш не сум го видел тоа ѓубре!
Среќен сум што нема никогаш!
Дефинитивно сите депонии да се расчистат!

Браво за проектот, ама ако е точна веста дека основата е мала, тогаш -
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-Oct-2008 at 15:22
Разговарав со луѓето што работеа тука и ми кажаа дека ќе биде деловен центар.
Полош рендер немам видено досега.


Edited by lslcrew - 19-Oct-2008 at 15:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Oct-2008 at 15:40
Originally posted by lslcrew

Полош рендер немам видено досега.


Па добро сеа, тоа не е рендер туку малку нашминкана проекција (можеби архитектите имаат и стручен назив за тоа), ама дефинитивно е многу оскудна и реално не наговестува баш многу па проектов уште е голем прашалник - може да испадне нешто сосема пристојно, а може да испадне и тешко срање. Очигледно клучна улога за екстериерот ќе имаат видот и квалитетот на употребенијте материјали, а на онаква презентација се е отворено и човек може да си замисли буквално што ќе му падне на памет...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Oct-2008 at 16:58
Јас за овој објект имав исклучително ниски очекувања така да не сум разочаран. Но навистина е жалосно што волку битна и централна улица се пополнува со разни Аркадии и Корнери Ohno Заслужува многу подобро. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Oct-2008 at 17:10
Мене ова ми изгледа дека ќе биде некој аквариум со 31232131 бои стакла. Погледнете ја само скицата, само стакло е.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Oct-2008 at 20:59
Мислам дека знам што е финтата со објектот ,зошто е со толку мала основа и зошто сепак ќе има поширок тротоар. Порано имам читано дека во тој дел со ДУПот се предвидуваше да се вовлече приземјето на зградите кон внатре а тоа да се реши со столбови како би имало простор од 3 метри. Сега ако убаво забележите се гледа на рендерот дека е така. Како второ сум задоволен од тоа дека ќе го и попонат шпицот кон соседната станбена зграда. Кога копаа тој дел го изоставија па се исплашив дека ќе остане тој триаголен простор како слепо црево меѓу двете згради / нешто како што е две згради погоре кон Грчка амбасада. Се на се за мене објектот би можело да испадне прилично солиден.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Oct-2008 at 21:18
Originally posted by 46&2

Мислам дека знам што е финтата со објектот ,зошто е со толку мала основа и зошто сепак ќе има поширок тротоар. Порано имам читано дека во тој дел со ДУПот се предвидуваше да се вовлече приземјето на зградите кон внатре а тоа да се реши со столбови како би имало простор од 3 метри. Сега ако убаво забележите се гледа на рендерот дека е така. Како второ сум задоволен од тоа дека ќе го и попонат шпицот кон соседната станбена зграда. Кога копаа тој дел го изоставија па се исплашив дека ќе остане тој триаголен простор како слепо црево меѓу двете згради / нешто како што е две згради погоре кон Грчка амбасада. Се на се за мене објектот би можело да испадне прилично солиден.


Чекај не те разбирам. Зборуваш за онаа куќарка што беше изоставена позади аркадија на тромеѓето со постарата црвена станбена зграда и со новата која чека лепенка врз нејзе? Ако е тоа, барем има некоја добра вест само јас колку што гледам на сликата на ЛСЛ таа куќа не е чепната.

Што се однесува до вовлечените тротоари да, тоа беше во времето на Пенов, тој сакаше цела улица да ја направи таква но мислам дека остана така само како муабет. Дури и да е така решено на оваа зграда не верувам дека тоа ќе произлегува од ДУПот тука повеќе мислам дека би било волја на инвеститорот.


Edited by pbanks - 19-Oct-2008 at 21:19
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Oct-2008 at 21:23
Конкретно мислев на дупката што ја имаше некој сликано во разни помали објекти.
Сега пак ја тебе не те разбирам за која куќарка збориш
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Oct-2008 at 21:30
А сеа па ти уште толку ме збуни LOL Која дупка во Разни помали проекти не ми текнува Question

Еве за што зборувам јас


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Oct-2008 at 18:30
pak dobro e toj objekt ..da ne se pravese objekot kako ce bese ??...... so ta rasipanata kuca
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Oct-2008 at 14:24
Абе да не се работи за истиов проект што имаме рендери уште од лани, па сега да има само некоја мала измена?!
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2894#2894


Edited by lslcrew - 26-Oct-2008 at 14:25
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Oct-2008 at 17:51
Не верувам дека тој проект има било каква врска со локацијава, но ако е така тогаш измените воопшто не би ги окарактеризирал како мали.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 26-Oct-2008 at 20:09
јас мислам дека тие рендери беа за Палата Читкушеви во центар, па подоцна ги изменија
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 26-Oct-2008 at 20:12
По се изгледа не е пошто знаеме дека тој проект е наменет за берза, а ова е деловен центар. Доста се слични, па затоа ме натера да прашам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 30-Oct-2008 at 11:35
На овие им се брза... веќе испливаа над земја.

1 Ене може да ја видите куќарката во позадина која за жал ќе остане нечепната

2

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Oct-2008 at 11:47
еј куќарката е бивши ЗООшоп имајте малку респект кон историјата Smile а приватна сопственост може сега ја користат како менза или хедквотерс за палирите и проектантите... а може е работата и на суд па да се чека на мирната рака на судијата да пресече кој колку треба да добие LOL абе лесно е кога се работи за мешункасти муабети, тешко е да се излезе на крај со тикви и лубеници Eeek3
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Oct-2008 at 14:41
Originally posted by pbanks

Ене може да ја видите куќарката во позадина која за жал ќе остане нечепната
Кај да е и таму ќе добиеме некаква зградичка - со основа од 100m2 Roll%20eyes
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-Nov-2008 at 19:58
Вчера поминав таму и се уверив со свои очи. Таму има максимум 150 м2 парцела со неправилна форма, тешко дека некој ќе се нафати да гради на тоа место. Друго нешто што ме загрижува е пристапот до подземната гаража која ја најавуваа со проектов. До сега не видов некаков логичен начин да се изведе тоа а да не се наштети на просторот. Има две можности за пристап. Едната е од кај Корнер кај шпицот на зградата а вториот би бил преку тротарот до зградата. И двата начина не се најсјајни ама сепак мора од некаде да се влегува и излегува. И уште нешто, зградава дефинитивно има поголема основа од 230 м2.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Nov-2008 at 20:03
Добро би било ако имавме ДУП од овој дел од градот па да ги разјасниме сите дилеми. Мене ми изгледа дека тука има доста отстапиувања од ДУП-от кои прошле несанкционирано.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Nov-2008 at 20:07
Тогаш ќе се разјаснат работите дефинитивно. Мене на пример станбените згради кои се поставени косо покрај постарата зграда ми се многу глупо поставени. Без потреба се стеснува просторот и се оневозможува евентуално пробивање на улица.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.