build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катни гаражи во Чаир

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катни гаражи во Чаир
    Posted: 12-Jan-2021 at 18:13
ВО ЧАИР ПОЗАДИ ПОЛИКЛИНИКА БИТ ПАЗАР ЌЕ НИКНЕ КАТНА ГАРАЖА - веста од Владата прв ја сподели Груби

Владата дала зелено светло да се гради катна гаража во општина Чаир, во просторот зад поликлиниката Бит Пазар.
Оваа информација уште пред да ја објави официјално Владата преку соопштение, преку својот фејсбук профил ја соопшти првиот вицепремиер на земјава, Артан Груби.
Тој напиша дека во општина Чаир ќе се гради катна гаража.
„Во соработка со градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, Владата на Република Северна Македонија денеска даде зелено светло за изградба на катна гаража во општина Чаир, односно во просторот зад поликлиниката Бит Пазар.
Со овој чекор на Владата и општина Чаир, нашите граѓани ќе можат да ги паркираат своите автомобили во овој многу фреквентен дел од Скопје, без да ги попречуваат или блокираат јавните простори.
Оваа одлука на владата, општина Чаир треба да ја спроведе согласно Одлуката за вршење на работите за располагање со градежно земјиште сопственост на Република Северна Македонија за oпштина Чаир, донесена од страна на Владата“, пишува првиот вицепремиер Груби на својот фејсбук профил.

https://faktor.mk/vo-chair-pozadi-poliklinika-bit-pazar-kje-nikne-katna-garaza---vesta-od-vladata-prv-ja-spodeli-grubi
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jan-2021 at 18:20
Еден пешачки премин не го користат и од оградата на средина на булеварот се прави политички проблем до ниво дали државата ќе ја биде или не, не па катна гаража да користат. Целиот пешачки премин е натрупан со гајби и кутии, зашто да очекуваме дека катната гаража ќе се користи поинкау, ќе биде обичен агацин за бит-пазар, колку неверојатно и да звучи ова.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jan-2021 at 11:20
3Д презентации, а пари од каде…?! – Кој го зема „бајракот“ за катната гаража во Чаир!?https://mk.tv21.tv/3d-prezentatsii-a-pari-od-kade-koj-go-zema-bajrakot-za-katnata-garazha-vo-chair/


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Jan-2021 at 11:24
локацијавизуелизации/рендери

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Feb-2021 at 13:27
Владата во јануари одлучи да се отуѓат три помали парцели државно земјиште зад Поликлиниката Бит Пазар и да ѝ се дадат на Општина Чаир која треба да ги продаде на јавна аукција. Целта е на местото да се изгради катна гаража.https://www.facebook.com/prizma.mk
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Feb-2021 at 18:05
Далеку е пластичарска Тешко да ја ослободат
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Oct-2021 at 11:14
Излгед и локации на планирани катни гаражи

https://visarganiu.mk/etc/bdi-brochure-digital-mk.pdf
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Oct-2021 at 06:56
https://www.facebook.com/VisarGaniu.Cair/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Oct-2021 at 06:58
ОПШТИНАТА ЧАИР ОБЈАВИ ШТО ПОТПИШАЛА СО ПАЦОЛИ Еве како ќе се потрошат 80 милиони евра ФОТО

Пред еден месец, првиот човек на Општина Чаир, Висар Ганиу потпиша договор за стратешка инвестиција во Чаир со сопственикот на глобалната компанија МАБЕТЕКС, Беџет Пацоли. Овој договор и Ганиу и Пацоли го сметаа за историско поглавје за Општина Чаир, бидејќи се отвори патот за стратешка и многу важна инвестиција, изградба на катни гаражи и подземни гаражи на неколку локации на Општина Чаир, но не само тоа, велат од Општината Чаир.

„Оваа инвестиција со вредност од 80 милиони евра се нарекува стратешка инвестиција бидејќи ќе го спроведе концептот на зелена општина, ќе отвори нови работни места, ќе ја ревитализира Чаршијата и ќе ги олесни главните артерии на движење на Чаир. Ова е еден од нај гигантските проекти потпишан од Општина Чаир. Од овој проект за стратешка инвестиција, буџетот на Општина Чаир исто така ќе има директни придобивки со наплата на над 4.000.000 евра општински даноци, кои ќе бидат наменети за нови капитални инвестиции во Општина Чаир“, информира актуелната локална власт која денеска во детали го објави договореното со Пацоли.

Така предвидена е изградба на подземен паркинг на плоштадот Скендербег кој ќе има 369 паркинг места на површина од 14.000 м2 и во вредност од 23.370.000 евра, катни гаражи, изградба на голем базен кај поранешниот базен во Општина Чаир, нов спортски комплекс на улицата „Џон Кенеди“ кај салата Партизан.

Исто така, ќе се изгради читална кај ООУ Исмаил Ќемали, инвестиција која ќе достигне вредност од 2.000.000 евра.

Гаранцијата за овие гаражи и рекреативно-едукативни комплекси е во рацете на глобалната компанија Мабетекс, која досега го реализирала секој договор со голема сериозност, на време, без никакво одлагање и на високо ниво на квалитет, велат од општината Чаир.

https://plusinfo.mk/opshtinata-chair-ob-avi-shto-potpishala-so-pacoli-eve-kako-e-se-potroshat-80-milioni-evra-foto/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Feb-2022 at 08:18
Договорот со Беџет Пацоли во заборав, Арсовска презема одговорност за катните гаражи

На прагот на локалните избори, претприемачот Беџет Пацоли, екс градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, потпишаа меморандум за соработка за изградба на катни гаражи. Присутен беше и првиот вицепремиер Артан Груби. Тој прв зборуваше пред медиумите и го изрази неговото задоволство за оваа соработка за која рече дека ја поддржува и Владата.

Најголема поддршка доби од претседателот Пацоли, посебно неговата компанија Мабетекс, за изградба на сите овие катни гаражи и паркинзи во општина Чаир.

За овој договор актуелната градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска, не знае. Таа в петок излезе во Чаирчанка – Чаир и вети монтажни гаражи на кат во оваа зона. ТВ21 ја праша дали станува збор за паркинзите кои се дел од горенаведениот договор или станува збор за друг проект, Арсовска ни рече дека не ја интересира што ветил Шилегов, туку овој проект е дел од нејзината програма.

Инаку инвестицијата е во вредност од 50 милиони евра, а предвидува изградба на 12 подземни и катни гаражи во Чаир, опфатени се 3 илјади паркинг места во повеќе локации во Чаир. Најави дека градежните работи ќе завршат за 2.5 години.

https://mk.tv21.tv/dogovorot-so-bedhet-patsoli-vo-zaborav-arsovska-prezema-odgovornost-za-katnite-garazhi/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Feb-2022 at 10:11
Со монтажни паркиралишта ќе се ослободуваат улиците во ЧаирНА ПОВИДОК РЕШЕНИЕ ЗА ПРОБЛЕМОТ СО ПАРКИНГ-ПРОСТОР ЗА ЧАИРЧАНИ

Една од општините каде што има најголем проблем со паркинг-простор за жителите е општината Чаир, каде што жителите, од немај-каде, паркираат каде што ќе стигнат. Како последица на тоа, пешаците го изгубија својот простор како учесници во сообраќајот каде што ќе се движат, поради тоа што тротоарите се преполни со возила, а автомобилите се паркираат дури и по должината на самите улици, па возењето и по коловозите во оваа општина станува „слалом-вештина“. Таква е ситуацијата на повеќе места во Чаир, независно дали станува збор за делот околу паркот, во делот на „Чаирчанка“, „Чаирче“ и Топанско Поле.

ХАОТИЧНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА ПРАВАТ НЕРЕД ВО СООБРАЌАЈОТ

Чаирчани мака мачат со паркинг-простор. Ова е најпростата реченица што може да се употреби за оваа скопска општина.
Жителите велат дека решение за ова мора да се најде, бидејќи на големо се урбанизира општината, а капацитетите за паркирање се исти и повеќе од дваесетина години.
– Јас сум жител на улицата Серава во близината на Поштата во Чаир. Порано тука имаше само куќи, но сега на големо се изградени згради со повеќе од 50 стана. Капацитет за паркирање нема. Не можам да ви опишам кој хаос е од возила. Улицата е мала и тесна, постојните згради се доградени, а поголемиот дел од куќите се срушени и на нивно место има згради. Пресметајте сега, ако целата улица ни била со неколку згради од по шест стана, сега на тие места има огромни објекти со повеќе од 50 фамилии. Ако во секоја фамилија има по две возила, тоа е вистински хаос. Ниту има пешаци каде да поминат, ниту возила да се разминат, за велосипедисти и мали деца не може ни да стане збор. Заглавени сме во ќор-сокак. И да сакаме да се направи паркинг, тоа е невозможно бидејќи нема каде да се паркира – вели Зоран Богоевски, жител на оваа општина.
Ништо подобро не е ниту во „Чаирчанка“, каде што се лоцирани многу дуќанчиња и продавници. И тука секој паркира каде што ќе стигне, а токму тоа е и најголемиот проблем.
– Нема шанси со велосипед да сте безбедни тука. Нема теорија. Не сте безбедни ниту како пешак ниту како велосипедист. На главните улици нема велосипедски патеки, а и да има се корнат заштитните столпчиња за возилата да имаат место да паркираат. Нема велосипедска патека, а и покрај тоа што тротоарите ни се големи и поделени за велосипеди и пешаци, на нив има само паркирани возила. За тоа мора да се изнајде решение, не знам на кој начин надлежните ќе го решат проблемот, но веќе решение мора да се најде – вели Суат Адеми.

ВЕРОДОСТОЈНИ ИНФОРМАЦИИ ОД УВИДОТ НА ТЕРЕН, А ПОТОА ИНСТАНТ РЕАКЦИЈА ОД НАДЛЕЖНИТЕ

Со цел да се изнајде решение за овој проблем, кој многу години ги мачи чаирчани, градоначалничката на Град Скопје изврши увид на терен.
Таа заедно со директорот на јавното претпријатие „Градски паркинг“, Бојан Христовски, изврши увид на терен за започнување изградба на нови монтажни паркиралишта на неколку локации во општината.
– Се изврши увид на терен за започнување изградба на нови монтажни катни паркиралишта на неколку локации, од кои една до ТЦ „Чаирчанка“, на улицата Цветан Димов, во општината Чаир. Планирани се нови монтажни катни паркиралишта на неколку локации во Скопје, меѓу кои е и паркингот до трговскиот центар „Чаирчанка“. Станува збор за простор на кој се планира да се изгради монтажно паркиралиште за да се зголеми бројот на паркинг-места во овој дел на градот. Со изградбата и дополнителното овозможување простор за нови паркинг-места ќе се решат долгогодишните проблеми со паркирањето во овој дел од градот – информираа градските власти.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/so-montazhni-parkiralishta-kje-se-osloboduvaat-ulicite-vo-chair/

Edited by stef4o - 23-Feb-2022 at 10:12
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Feb-2022 at 15:54
Кој ќе гради во Чаир, Пацоли или Арсовска? Многу зборови, а катните гаражи до никаде

Договорот со бизнисменот Беџет Пацоли за катните гаражи не е раскинат. Вака одговори градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу по изјавата на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска која вчера рече дека не ја интересира што направиле другите и дека катните гаражи биле дел од нејзината програма. Според Ганиу целта е да се гради, а не да се натпреваруваат.

-Проект за паркинг ветивме и ние, и таа, но не се натпреваруваме кој ќе го изгради. Целта е да се изгради и да се стави во функција за граѓаните, вели Ганиу.
Ганиу додава дека доколку Арсовска планира да гради во Чаир, тој ќе ја поддржи во таа намера.


-Последниот период од раководството на г.Шилегов со Град Скопје, ова претпријатие велеше дека нема средства за вакви инвестиции и ние требаше да бараме друг излез и единствениот начин беше ова. Да ги скратиме процедурите и да најдеме инвеститор кој ќе ги изгради катните гаражи. Ако Град Скопје има план и сака да ги изгради, јас како градоначалник на Чаир ќе го поддржам, бидејќи тоа е во интерес на нашите граѓани, рече Ганиу.

Инаку, пред локалните избори беше потпишан меморандум за соработка за изградба на 12 катни гаражи меѓу општина Чаир и бизнисменот Беџет Пацоли, но сѐ остана само на хартија, бидејќи градежните активности не почнаа. ТВ21 побара став и од бизнисменот од Косово, Беџет Пацоли, но не успеавме да добиеме одговор околу спроведувањето на проектот. Целата инвестиција тежи 50 милиони евра.

https://mk.tv21.tv/koj-ke-gradi-vo-chair-patsoli-ili-arsovska-mnogu-zborovi-a-katnite-garazhi-do-nikade/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.