build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 10>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vire View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар
    Posted: 31-Dec-2021 at 11:34
Ко ќе дојди таа "МОДЕРНАТА" кокошката за 4 години пак да бара мандат,покажете му ја "ултра модернава" социјална зграда и кажете и:"Тоа е завршена работа"

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 13686
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Dec-2021 at 11:12
од фб

14.12

29.12

Back to Top
Vire View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Dec-2021 at 08:50
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Albertos

Според мене, ако веќе тука се гради на овој дел, треба да има облакодери од по 40-50 ката со финансиски центри, и таму да имаат канцеларии банки,оператори, финансиски институции, странски фирми корпорации итн.
Нешто слично како во Менхетн Нујорк, Лос Анџелес, Вашингтон, Пекинг итн,

Вака градба за живеење од 20 ката во сред центар на главен град, мене ми е смешно. Само се узурпира местото, а никаков економски просперитет нема да има во иднина.
Корист ќе има само инвеститорот, кој ќе ги продаде становите по 2500 евра и ќе го снема.

Според мене треба повисоки згради и да фаќаме приклучок кон странските земји.


Ти предлагаш да сред центар имаме тумор како во Сараево


Синкир градски ѕид мал тумор е Тој не предлагат една зграда да штрчи ко крастајца,туку цел комплекс да бидит таков,со по 50-60 катници. Плус опкружувањето (Соравија,Холидеј ин,Драмски факултет?,ВИП..)сигурно не се трошни куќи од по два спрата.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 13686
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Dec-2021 at 16:27
Да во план е и една скроз деловна кула да биде која мислам ќе им биде промашај бидејќи ете им ја прекупат Соравија која е полупразна.
Нема доволно ИТ компании и банки кои би се сместиле во вакви кули и во иднина не гледам некој прогрес на економски план кој би ја оправдал инвестицијата.
Истото важи и за оние што се планирани во склоп на Ист Гејт Бизнис.

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 778
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Dec-2021 at 16:08
Патем, ќе се изгради и една office building, нели.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 834
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Dec-2021 at 15:38
Originally posted by Albertos

Според мене, ако веќе тука се гради на овој дел, треба да има облакодери од по 40-50 ката со финансиски центри, и таму да имаат канцеларии банки,оператори, финансиски институции, странски фирми корпорации итн.
Нешто слично како во Менхетн Нујорк, Лос Анџелес, Вашингтон, Пекинг итн,

Вака градба за живеење од 20 ката во сред центар на главен град, мене ми е смешно. Само се узурпира местото, а никаков економски просперитет нема да има во иднина.
Корист ќе има само инвеститорот, кој ќе ги продаде становите по 2500 евра и ќе го снема.

Според мене треба повисоки згради и да фаќаме приклучок кон странските земји.


Се градат станбени згради затоа што има интерес, не се градат бизнис згради затоа што цела држава ни има БДП ко 45% од БДП'то на Софија.
Чуј да сме фаќале приклучок со Пекинг и Лос Анџелес, за твое инфо Вашингтон нема скајскрипер дистрикт.

Ти предлагаш да сред центар имаме тумор како во Сараево

Back to Top
Albertos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Oct-2017
Location: Skopje Aerodrom
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote Albertos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Dec-2021 at 04:53
Според мене, ако веќе тука се гради на овој дел, треба да има облакодери од по 40-50 ката со финансиски центри, и таму да имаат канцеларии банки,оператори, финансиски институции, странски фирми корпорации итн.
Нешто слично како во Менхетн Нујорк, Лос Анџелес, Вашингтон, Пекинг итн,

Вака градба за живеење од 20 ката во сред центар на главен град, мене ми е смешно. Само се узурпира местото, а никаков економски просперитет нема да има во иднина.
Корист ќе има само инвеститорот, кој ќе ги продаде становите по 2500 евра и ќе го снема.

Според мене треба повисоки згради и да фаќаме приклучок кон странските земји.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 13686
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Dec-2021 at 08:47
Почнал процес на набивање шипови(од твитер)

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2541
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Dec-2021 at 09:56
Originally posted by Galileo

Не коментирам архитектурните качества на проекта , който не е лош .От урбанистична гледна точка не е приватлив за мене - не е традиция на европейските градове строгия център да се застроява с високи сгради.
Сувсем друго е в US ,където ситито и облакодерите са во център и всичко друго е локализирано около тех.


Не е традиција, ама ги има во секој европски град. И во Софија, а и подалеку... Париз, Лондон, Варшава итн.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 853
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Dec-2021 at 15:50
Не коментирам архитектурните качества на проекта , който не е лош .От урбанистична гледна точка не е приватлив за мене - не е традиция на европейските градове строгия център да се застроява с високи сгради.
Сувсем друго е в US ,където ситито и облакодерите са во център и всичко друго е локализирано около тех.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 43
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Dec-2021 at 15:16
Наместо да се изгради од во стариот урбанистички план планираниот Плоштад на Републиката со амфитеатрално спуштање кон Вардар се проектираат солитери од мизерен тип кои припаѓаат далеку од центарот.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1340
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Dec-2021 at 23:55
Самиот проект како архитектонско решение за мене не е спорен, ама дека има моменти на тежок криминал во случајот, од спојувањето на земјиштето (создавање на парцелите) до носењето на ДУП-от, тоа е факт и во нормално држава Јавното обвителство досега веќе ќе ја имаше завршено истрагата и веќе ќе имаше некој во затвор.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2040
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Dec-2021 at 23:23
Супер си е проектот џабе креваат прашина отпосле...
За протест треба моментот кога нешто е донесено во ДУП, не од кога ќе се платат комуналии и ќе се започне во понапредни фази.
Еве протест сега треба за Треска, тој е тајмингот за промени.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13977
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Dec-2021 at 12:20
Според последната слика од рендерите на Стефчо, еден дел од зградата ќе биде свртен кон Вардар, а другиот кон Водно, што значи дека станарите ќе имаат убав поглед од своите прозорци и балкони. Е сега, уште да ја изградат како на рендерот. Мене ми се допаѓа, не е ремек-дело, ама барем има разиграна фасада со одредени облини.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 13686
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Dec-2021 at 09:45
ПАРК КОЛКУ ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“ Донација за граѓаните од фирмата „МГ Фешн“ која ќе го гради комплексот „Гранд

Со најавата за почеток на градбата на комплексот „Гранд“ на парцелата 1.1 на паркингот спроти „Холидеј Ин“, компанијата „МГ Фешн“ најави и капитална инвестиција на јавен парк со фонтана на површина близу 7.500 м2 како донација за градот и сите граѓани.

Оваа површина, велат од „МГ Фешн“, e колку површината на плоштадот „Македонија“, а предвидена е за нов, урбан, отворен и јавен простор за сите граѓани во рамките на ДУП Ц08 на територијата на Општина Центар.

Визијата на инвеститорот за овој јавен простор е да се уреди налик урбаните паркови во светските метрополи, како оној на „Porta Nuova“ во Милано, за што е потребна соработка со надлежните органи на Општина Центар бидејќи важечкиот ДУП на оваа градежна парцела предвидува само партерно уредување со фонтана и спомен обележје. Оттука, она што инвеститорот го нуди како решение за парцелата кај „Холидеј Ин“ е уредување на просторот со разновидно парковско зеленило, оплеменето со современа фонтана, урбана опрема и бројни останати содржини од отворен карактер, достапни за сите граѓани, но и распишување јавен конкурс за идејно решение во соработка со Општината.

– Ваков модерен јавен простор, налик на светските уредени урбани паркови и простори, ќе понуди дополнително заживување и модернизирање на овој дел од центарот на градот, што е во интерес на сите граѓани и целата наша заедница – изјавија од „МГ Фешн“, додавајќи дека за граѓаните од Ново Маало кои се сопственици на приватните парцели на кои е предвидена јавна површина, предвидено е обесштетување во истиот сооднос како и за останатите сопственици чии парцели се опфатени со новите објекти.

Дополнително, компанијата изрази подготвеност за соработка со Град Скопје, Шумарски факултет и зелените организации да изготви решение и да инвестира и во обновување на делот од Кејот 13-ти Ноември кој се протега по должина на локацијата.

https://plusinfo.mk/park-kolku-ploshtadot-makedoni-a-donaci-a-za-gra-anite-od-firmata-mg-feshn-ko-a-e-go-gradi-kompleksot-grand
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 13686
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Dec-2021 at 07:57
„Гранд Скопје“ е комплекс со мешана намена, лоциран во центарот на Скопје на локација што ќе биде за првпат повторно изградена по разорниот земјотрес од 1963 година и што ќе го заживее градскиот живот во центарот на Скопје. Комплексот е составен од две станбени и една административна зграда, кои се поврзани со еден отворен шопинг-простор во приземјето што ќе функционира како продолжение на шопинг-оската на Градскиот трговски центар - ГТЦ. Овде е прикажана првата станбена зграда, лоцирана на јужниот брег на реката Вардар која ни беше водилка и инспирација за дизајнот.https://www.facebook.com/radiusarh
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 705
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Dec-2021 at 00:13
Тоа дека квалитетот ни е скоро секогаш испод очекувањата е проозвод на духовна, а не економска сиромаштија. Такви ни се и "лидерите". Инаку, квалитетот е многу поефтин на среден и долг рок, ама не ни е јака страна батем и малку подолгорочно планирање. Затоа по пет паѕи исти патишта реконстурираме, нови згради (ко Археолошки музеј на пр.) им е потребно реновирање после само неколку години. Така и со несопирливото принтање на фушарски станови, луѓето мислат дека секоја заштеда вложена во недвижнина е сигурна инвестиција. На долг рок многу поголема ќе биди цената за одржување и замена на фушаријата.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 778
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Dec-2021 at 22:36
Originally posted by zabegan

Originally posted by skopskodete

За екстремно висок квалитет потребни се и многу пари.
после 30 години постоење на државава, уште го праиме муабетов дека немаме пари и сме тешка сиромаштија?

Не сме тешка сиромаштија, ама сме меѓу најсиромашните земји во Европа, без излез на море. Очекувањата понекогаш и ни се преголеми во однос на квалитет за што и да е.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7710
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Dec-2021 at 21:42
Originally posted by skopskodete

За екстремно висок квалитет потребни се и многу пари.
после 30 години постоење на државава, уште го праиме муабетов дека немаме пари и сме тешка сиромаштија?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 13686
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Dec-2021 at 16:55
Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

За понеделник од 16 часот е најавен протест пред Јавното обвинителство во организација на Шанса за Центар и Зелен хумар град, а против изградбата на висококатниците на парцелата кај Холидеј Ин.

Во најавата на протестот организаторите истакнаа шест барања кои бараат надлежните власти веднаш да ги применат:

1. Запирање на градежните активности поради сомнеж за корупција и злоупотреби на службената должност ВЕДНАШ!
2. Јавното обвинителство најитно да се произнесе по иницијативата од Државната комисија за спречување на корупцијата.
3. Владата да одвои средства од централниот буџет доколку Општина Центар нема доволно за новомаалци да добијат решение и излез од нехуманите услови во кои живеат.
4. Советот на Општина Центар најитно да го изгласа елаборатот за суспензија за натамошно спроведување на овој ДУП.
5. Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам најитно да спроведе надзор врз основа на претставката поднесена од Зелен хумар град.
6. За локацијата да се распише меѓународен конкурс со кој ќе се гарантира зелено и хумано решение.
<

Протестот ќе се одржи на Кеј на Вардар кај Филхармонија и со тоа нема да бидат блокирани улиците на градот.

Првично протестот беше закажан за петок, 3 декември, но поради погребот на загинатите од автобуската несреќа во Бугарија беше презакажан за в понеделник.

https://kajgana.com/utre-vo-skopje-protest-protiv-visokokatnicite-kaj-kholidej
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.