build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар
    Posted: 02-Nov-2018 at 16:58
Се уриваат бараките кај Дрво Декор (фото)

Бараките кај Дрво Декор во моментов се уриваат. Овие бараки се сопственост на АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ и во нив досега под кирија беа сместени “Јаца инженеринг”, Такси “ИН” и кафеаната “Македонска куќа”.
Кираџиите рекоа дека решението за исселување им било дадено минатата среда со рок да ги исчистат просториите во рок од 8 дена, што тие тоа го сториле заклучно со вчера, по што денеска започна уривањето.

Тие велат дека просторот со бараките и паркингот, АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ го продале на “Фешн груп” кој тука, од пролет, ќе почне да ги гради висококатниците.
Од уривање, сега-засега се спасија киосците од левата страна на улицата со калдрма спроти Дрво Декор. И тие ќе бидат урнати напролет.

https://skopjeinfo.mk/se-urivaat-barakite-kaj-drvo-dekor-foto
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Nov-2018 at 11:51
Се борува дека плацот кај паркингот кај Холидеј Ин во центарот на Скопје е веќе купен од Балфин Груп (Нептун т.е. истиот албанец што го гради Skopje East Gate).
Дека веќе е договорено изградба на 4 згради од по 25 ката.

https://lider.com.mk/skopje/bogdanovikj-nema-da-se-gradi-zgrada-na-parkingot-sproti-holidej-in/

https://vecer.press/%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%98-%D0%B8%D0%BD-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82-%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BD/
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Nov-2018 at 16:23
Според катастар, земијиштето гласи на Фешн груп.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Nov-2018 at 16:45
Значи сепак е Самир Мане, обете се негови фирми.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Nov-2018 at 17:44
Во Фешн нели треба да е и Ален Теранова и Камчев
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Nov-2018 at 18:12
Тука веќе урнаа некои бараки (мислам дека беа на една такси компанија), отстранети се рампите и сега не се плаќа за паркирање, веројатно ќе го заградат просторот деновиве.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Nov-2018 at 18:17

Вчера поминував оттука,паркингот веќе не се наплаќа,бараките кај дрводекор ги урнаа уште пред 10-тина дена инаку таму беа сместени In Taxi.Само мислам дека ќе се јави голем недостиг на паркинг простор бидејќи овој постоечкиов кој сакаат да го претворат во градежна парцела има капацитет од околу 500 возила.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Dec-2019 at 17:45
Кај Дрводекор се прават испитувања,тука беа најавени 60-катниците но деталниот отиде на ревизија ќе видиме што одлучиле...https://www.facebook.com/centarsakadadishe/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Dec-2019 at 12:24
Од нереалните 60 на 40
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Feb-2020 at 19:49
Originally posted by xnx

https://www.slobodenpecat.mk/metropola/po-initsijativata-na-sloboden-pechat-prostorot-sproti-holidej-da-stane-zelena-oaza-se-oglasi-investitorot/

06-Dec-2018

Ова го вели Зоран Антиќ, во чија сопственост е просторот спроти „Холидеј ин“, на кој сега има паркиралиште и многу супстандардни објекти. Ексклузивно за „Слободен печат“, весникот што поведе иницијатива на овој простор да никне парк, Антиќ организираше мала презентација на своите градителски намери за овој простор. Засега, станува збор само за негови идеи, кои за три до четири месеци странски архитекти ќе ги преточат во конкретен идеен проект.

Што бидна со ова?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Feb-2020 at 21:39

Seušte nema ništo novo. Ovoj del e pod moratorium i najverojatno ke se realizira proektot no so pomala katnost (ako voopšto toa e celta na moratoriumot). Mislam deka ne treba mnogu da se odolgovlekuva procesot na urbanizacija na ovoj del osobeno na delot od Novo Maalo okolu Tikveš kade ima mnogu poluraspadnati kuki i kal do kolena srede centar...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Mar-2021 at 15:41
ШЕСТ КУЛИ ОД 20 ДО 35 СПРАТА СЕ ПЛАНИРААТ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“, ФИРМАТА ПЛАНЕР НЕ ПОСТАПУВА ПО НАСОКИТЕ НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ТУКУ НА ИНВЕСТИТОРОТ

Шест згради со висина од 20 до 35 спрата се планираат со новиот Детален урбанистички план (ДУП) за просторот кај „Холидеј ин“ во центарот на Скопје.

Новиот план за овој простор го изработува фирмата „Билд урбан“ која на тендерот распишан од Општина Центар понуди цена од 1 денар и победи со најниска понудена цена. Сега Општината има проблем со цртањето на новиот план со кој треба да се исправат грешките на претходниот бидејќи планерот не постапува по нивните насоки за уредување на просторот и си тера по свое односно ги исполнува желбите на инвеститорот. Поради тоа Општината бара правен начин за да го раскине договорот.

Членови на Комисијата за изработка на новите урбанистички планови во Општина Центар за САКАМДАКАЖАМ.МК брифираат дека планот по трет пат е вратен кај планерот бидејќи не постапува по нивните барања со кои ќе се овозможи хумано живеење и планско уредување на просторот. На првите состаноци кои ги имале општинарите со планерите од „Билд урбан“ било договорено дека површината за градба нема да биде толку голема како што предвидува претходниот план бидејќи тоа нема да го издржи просторот, а и од многу институции биле дадени негативни мислења што не биле земени во предвид со претходниот план.

„Услов од Општината беше дека просторот мора да биде отворен, да има пристап за јавноста. Барањето е да се испланира во средината плоштад, а околу него да бидат зградите, притоа тие да не бидат затворени туку да има влезови од сите страни односно да се следи принципот на Градски ѕид. Тој плоштад е планиран уште со планот на Кензо Танге. Замислата е плоштадот да биде поврзан со плоштадот Богородица, едниот плоштад да кумуницира со другиот. Сите странски урбанисти, планери и архитекти велат дека најголемо богатство на нашиот град е тоа што главниот плоштад е отворен кон реката и контактот со другиот плоштад е нешто што е уникатно за Скопје. Со вакво планирање просторот ќе биде јавен, јавноста ќе може од сите страни да пристапува на плоштадот и нема да имаме затворена заедница, нешто што е неприфатливо за центар на град“, велат членови на Комисијата која работи на новиот план за овој дел од центарот на Скопје.

Планерите исто така не постапуваат ниту по барањето на Општината да биде предвиден простор за градинка на овој простор. Се игнорира и барањето да се дислоцира на друга локација една од кулите со што се нарушува принципот на отвореност на плоштадот кон кејот и реката Вардар. Во однос на катноста барањата биле таа да се намали односно да нема 60-катници, па затоа сега се добиени шест триесеткатници што е прифатливо за Општината доколку тие овозможат јавност на просторот.

„Тој простор заслужува планско уредување бидејќи е последен простор во центар на градот. Затоа имаме и отпор и планот не е донесен. Планерот ни дава едно решение ние викаме не е постапено по нашите насоки, го враќаме и тие пак не постапуваат и така три пати до сега. Една од работите на кои инсистира планерот е да се постави зграда токму каде што е комуникацијата меѓу плоштадите. Ние бараме таа зграда кула да се повлече на друга страна, за да тој простор остане слободен за граѓаните кои доаѓаат од двете страни. Тоа конкретно е земјиште на црквата“, велат челнови на Комисијата.

Со претходниот план на просторот кај „Холидеј ин“ се предвидуваа три 60-катници и само од две страни да има влез и излез од просторот. Таквото планирање велат урбанистите е создавање на масовна гробница бидејќи при евентуални катастрофи нема простор за заштита и спасување.

Сопственици на просторот кај „Холидеј ин“ се фирмата „МГ Фешн“ и Македонската православна црква преку фирмата „Обновители“. Тие најпрво располагаа со површина од 4.605 метри квадртани кои ги купија од физички лица и со тоа се стекнаа со 30 проценти од градежната парцела. Потоа во 2018 кога на сила беше мораториумот за градба, од Министерството за транспорт и врски кога министер беше Горан Сугерески од СДСМ го купуваат државното земјиште на овој простор со површина од 9.048 метри квадратни метри по цена од 312 евра за квадрат. Со тоа му се даде можност на инвеститорот да го поседува поголем дел од просторот и наместо тоа да биде државно земјиште со кое Општината можеше да прави што сака, сега е приватно и се бараат и планираат маркички за згради.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/shest-kuli-od-20-do-35-sprata-se-planiraat-kaj-holidej-in-firmata-planer-ne-postapuva-po-nasokite-na-opshtina-tsentar-tuku-na-investitorot/
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Mar-2021 at 00:11
Тоа е таа логика на градежната мафија, висока и модерна кула од 50-60 ката зазема простор и не личи, но 100 петкатници, или во овој случај 6 дваесеткатници се правиот избор..
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Mar-2021 at 01:12
Originally posted by Marxentric

Тоа е таа логика на градежната мафија, висока и модерна кула од 50-60 ката зазема простор и не личи, но 100 петкатници, или во овој случај 6 дваесеткатници се правиот избор..
се зависи од тоа кој е волуменот на кулата и која основа ја има, и во кој урбан простор се наоѓа
земи го за пример Космос, кој е масивен објект кој можеше да се подели на неколку помали

сепак 20-25 ката е висината на МТВ а 35 ката е веќе блиску до висината на Џеваир
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Mar-2021 at 12:53
ГРАДИНКА ПОД ЗЕМЈА ПРЕДЛОЖИЛ ПЛАНЕРОТ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА ШЕСТТЕ КУЛИ ОД 20 ДО 35 СПРАТА КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“ ВО СКОПЈЕ

Градинка под земја предложиле од планерската куќа „Билд урбан“, која го прави Деталниот урбанистички план (ДУП) за просторот кај „Холидеј ин“ во строгиот центар на Скопје. За да има инвеститорот повеќе простор за згради и деловни објекти, планерите смислиле децата кои ќе живеаат во овој дел осум часа во денот да бидат под земја, без зрак светлина и сонце.

На првите состаноците кои ги имале членовите на Комисијата за ревидирање на деталните планови со планерите, се дале насоки на овој простор да се предвиди и градинка, бидејќи ако има станбени згради тогаш потребно е и соодветна инфраструктура за тие жители. Планерите несакајќи да трошат парцела за јавна установа и за да имаат повеќе простор за згради, како што велат од Комисијата за САКАМДАКАЖАМ.МК, нацртале мултифункционален простор под плоштадот кој треба да се предвиди во овој дел и во рамките на него да има и градинка.

Членовите на Комисијата остро реагирале на овој изум на планерите, не го прифатиле предлогот и им било наложено да нацртаат маркичка за градинка во рамките на парцелата која е доволно голема и без проблем таков објект може да биде предвиди.

По три враќања на планот на доработка кај планерите, градинка сè уште не е нацртана. Општина Центар сега бара правен начин како да го раскине договорот со „Билд урбан“, која на тендерот за цена од 1 денар прифати да го работи овој план.

Со тоа, тие не работат по нашите насоки за хумано живеење и плански уредување на просторот, туку по барањата на инвеститорот“, велат од Општината.

Според планот кој сè уште се изработува, засега на просторот се предвидуваат шест кули со висина од 20 до 35 спрата. Со претходниот план имаше маркички за три 60-катници. Од Оштината немаат забелешки за постоење на зградите бидејќи висината била двојно намалена, но бараат во средината на парцелата да има плоштад, а околу него да бидат нацртани зградите. Со тоа просторот би бил отворен и јавен, налик Градски ѕид. Треба да бидат испланирани влезови и излези од сите страни и целосно да биде отворен кон реката Вардар и плоштадот Богородица. Но, планерот црта маркичка за една кула токму на тој не дел и не сака да постапи по забелешките на Општината да ја постави на друга локација.

Сопственици на просторот кај „Холидеј ин“ се фирмата „МГ Фешн“ и Македонската православна црква преку фирмата „Обновители“. Тие најпрво располагаа со површина од 4.605 метри квадртани кои ги купија од физички лица и со тоа се стекнаа со 30 проценти од градежната парцела. Потоа во 2018, кога на сила беше мораториумот за градба, од Министерството за транспорт и врски кога министер беше Горан Сугерески од СДСМ, го купуваат државното земјиште на овој простор со површина од 9.048 метри квадратни метри по цена од 312 евра за квадрат. Со тоа му се даде можност на инвеститорот да поседува поголем дел од просторот и наместо тоа да биде државно земјиште со кое Општината можеше да прави што сака, сега е приватно и се бараат и планираат маркички за згради.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/gradinka-pod-zemja-predlozhil-planerot-za-zhitelite-na-shestte-kuli-od-20-do-35-sprata-kaj-holidej-in-vo-skopje/
Back to Top
Urbanista View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Dec-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Urbanista Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Mar-2021 at 13:49
Градинка под земја, во ^земјата на сонцето^ - предложил планерот. Кој е планерот дајте малку да го изрекламираме овој хуман и способен планер!
Незнам уште кое дно треба да го пробиеме за да тргнеме нагоре, ако некогаш се случи тоа..
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Mar-2021 at 17:54
Originally posted by Urbanista

Градинка под земја, во ^земјата на сонцето^ - предложил планерот. Кој е планерот дајте малку да го изрекламираме овој хуман и способен планер!


Бојан Муличковски
Билд урбан ДООЕЛ Скопје
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2020
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Mar-2021 at 18:53
Јас сосема разбирам и поддржувам дека треба луѓето да размилуваат кариеристички, опортунистички, прагматично, далеку повеќе од тоа што Македонскиот кобајаги вредносен систем го поддржува. Светот пари го вртат и тоа така било и така ќе биде и работите може да се менуваат од внатре во системот да се влијае со примери, ане од надвор со јадење бабури. Ама оваков пример да си сместиш во сопствено CV и да се оцрниш, треба да си едноставно глуп.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Mar-2021 at 13:58
Богдановиќ: Го раскинуваме договорот за изработка на ДУП кај ГТЦ, ќе бараме друг планер

Општина Центар подготвила акт за раскинување на договорот за изработка на Детален урбанистички план за просторот на сегашниот паркинг кај Градски трговски центар и ќе бара друг изведувач. Ова за „Скопско ехо“ го најави градоначалникот Саша Богдановиќ откако во јавноста се појавија информациите дека постојат големи несогласувања меѓу Општината и планерската куќа „Билд урбан“ која го изработува ДУП-от. Според информациите кои се појавија во јавноста општина Центар е незадоволна од она што е понудено како проект, но и од тоа што оваа проектантска куќа не сака да постапи по нивните насоки во планирањето за хумано живеење и планско уредување на просторот. Наместо тоа, проектантите дури замислиле детска градинка да биде сместена под земја!?, како и други неприфатливи решенија.

-Општина Центар спреми акт за раскинување на договорот бидејќи не се испочитувани одредени членови пред се не постапувањето на планерската куќа по забелешките и предлозите на комисијата. Штом ќе се заврши целата процедура ќе се распише нова набавка за да добиеме понуда од нов изработувач на план се со цел да се донесе план по насоки на општината, вели Богдановиќ за „Скопско ехо“.

Инаку, овој ДУП е еден од оние за кои општина Центар прогласи мораториум пред три години. Уставниот суд, меѓутоа, неодамна го укина мораториумот за промени во 31 ДУП. Во изминативе три години општинските власти успеале да ги ревидираат само осум од сите нив. Сега со оваа одлука, ќе може да се гради врз основа на ДУП-овите кои тогаш беа на сила, но беа ставени во мораториум. Досегашниот ДУП , кој сега е во сила, на овој простори предвидува изградба на три шеесет катници. Тоа сега го отвора прашањето дали сопствениците на просторот ќе побараат нивна градба. Сопственици на просторот од околу десет илјади метри квадратни се фирмата „МГ Фешн“ и Македонската православна црква преку фирмата „Обновители“.

-Без разлика на се, општина Центар ќе продолжи со ревидирање на плановите но, и да инсистира во спроведувањето на плановите да се спроведат заложбите за кои ние како општина се залагаме, ни рече градоначалникот Богдановиќ.

https://skopskoeho.mk/bogdanovik-go-raskinuvame-dogovorot-za-izrabotka-na-dup-kaj-gtts-ke-barame-drug-izveduvach/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Mar-2021 at 17:43
Општина Центар ќе го раскине договорот со проектантите на ДУП-от за паркингот спроти ГТЦhttps://kanal5.com.mk/opshtina-centar-kje-go-raskine-dogovorot-so-proektantite-na-dup-ot-za-parkingot-sproti-gtc/a465503
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.236 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.