build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 18-May-2022 at 07:31
Извадок од видеото на Види Вака

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 22-May-2022 at 14:11
https://www.facebook.com/100008710188675/videos/755485205826715
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 03-Jun-2022 at 08:22
Конечно имаат фб и веб страна

https://www.facebook.com/grandskopje/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 03-Jun-2022 at 08:25
За првата кула што веќе се гради

-------------------------------------
Станбено-деловниот објект Grand River е лоциран во центарот на градот Скопје, на самиот кеј на реката Вардар, во динамична и урбана средина, и во опкружување со најразлични намени и содржини. Како дел од комплексот Гранд Скопје, објектот со својата станбено-деловна содржина претставува збогатување на околината, и можност за ново доживување во самиот центар на Скопје. Проектиран е согласно највисоките архитектонски стандарди и нормативи за енергетско ефикасни објекти кои имаат минимално влијание врз животната средина. Како и во самиот комплекс, така и во овој објект, посебно внимание е посветено на изнаоѓање инвентивни решенија за поставување и внесување на што повеќе ниско и високо зеленило во просториите за живеење. Заложбата за комуникација на објектот со природата и околината се гледа и во употребата на големи прозорски отвори, како и стаклени огради на терасите кои што ќе овозможат непречена панорама кон градот и неговото пошироко опкружување. Големите стаклени површини покрај тоа што овозможуваат убави визури, обезбедуваат и доволно светло за комфорен престој во домот. Фасадата е обработена со современи и високо квалитетни материјали кои формираат ненаметливи облини што се менуваат на секој кат на самиот објект, создавајќи на тој начин динамичност и впечаток на скулптура во просторот. Еколошките материјали, модерниот архитектонски израз како и употребата на високо квалитетни сигурносни системи му даваат единствен белег на објектот Grand River со што се овозможува висок квалитет на живеење и стандард повеќе во безбедното домување.https://grandskopje.mk/grandriver/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 03-Jun-2022 at 08:28
Уште по некој рендерhttps://grandskopje.mk
Carpe diem
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 365
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 03-Jun-2022 at 08:33
И така најнадежната зграда поради која беше проголтан проектот се претвори во кутија
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 465
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 03-Jun-2022 at 09:45
Пропуштена можност за нешто асално, ама ајде да гледаме надежно ако позади се направат облакодерите можеби и ќе заличи на нешто.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 397
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 03-Jun-2022 at 10:08
Originally posted by MKDSTRUGA

И така најнадежната зграда поради која беше проголтан проектот се претвори во кутија

Како тргнале уште сега со рендерите, на крај деловниот објект ќе излезе како катна гаража „Орце Николов“. LOL
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14193
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 03-Jun-2022 at 10:30
Ајде, да споредиме.

Што се нудеше:Што се нуди сега:Кој може да гарантира дека пак нема да се сменат рендерите и на крај да добиеме нешто потпросечно?
За сè има вторпат
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 147
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 03-Jun-2022 at 10:57
Најарно ќе беше комплетно да се запри проектов и да се дади цел простор на меѓународен конкурс да се изработит план,асален со облакодери шо личет на нешто а не со висококатници шо не личет на ништо. Шилегов класична пијандура за да се опари,госпо знај на кого му ги имат продадено парцеливе и сега чешајте се,прајте ментални гимнастики ако се изгради ова околу ќе заличело ова она....не бе бате,не ој то така,работата да не го насадиш криво оти после плукни му се.

Нејќа да звуча ко просечен комуњар со теории на заговор,да им барам оправдување,ама овие данела,шилегов,сите до сега ко да се трудат од петни жили бароко на грујо да излезит ко дар од бога во споредба со нивниве глупости,или пак си го мразите градо од дното на душата,немат друго објаснување за ова.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 825
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 03-Jun-2022 at 22:51
ЦЦЦЦЦЦЦ, па кај го има ова бе? Нели ќе беше како на првата слика???
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 922
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 03-Jun-2022 at 23:59
Доста плачење, супер ќе биде. Колку ќе биде квадрат да не има некој инфо? Моја прогноза 1800-2200 на почеток.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 04-Jun-2022 at 05:45
Мене лично втората верзија на административната зграда повеќе ми се допаѓа. А таа на првио рендер апла се гледаше уште на почетокот дека нема да биде таква, спореди детали на станбената најлево и административната. Во пиксели е втората од шо не се знај шо ќе се гради таму, колку место на рендерот да пополни.

За станбените не коментирам, никогаш не сфтаив како толку луѓе се спремни животните заштеди да ги вложат во кокошарник за да живеат на куп со 4000 "комшии".
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 922
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 04-Jun-2022 at 19:17
Originally posted by hcitrS

За станбените не коментирам, никогаш не сфтаив како толку луѓе се спремни животните заштеди да ги вложат во кокошарник за да живеат на куп со 4000 "комшии".

Што е другата опција? Живот во некоја урбанизирана населба со куќи, добро сообраќајно поврзана, со сите потребни бизниси на 1км радиус?

Нема такво нешто во Скопје, дури има големи шанси буквално во соседниот двор да има кокошарник.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 05-Jun-2022 at 22:08
i ovie celosno betonirale sve povrsinite, drvjata na kejot i kejot ocajno gi stavaat vo renderi kako zelena povrsina za da se zeleni nesto na slikata

Edited by Portal - 05-Jun-2022 at 22:10
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 08-Jun-2022 at 15:55
ПОЧНА ПРОДАЖБАТА НА СТАНОВИ ВО „ГРАНД СКОПЈЕ“ Нов „Downtown“ ќе никне врз супстандарното Ново Маало (ФОТО)

Денеска за првпат официјално беше отворен продажниот салон на комплексот „Гранд Скопје“, со што се означи и почетокот на продажбата на станбен и деловен простор во објектот „Гранд Ривер“, кој е прв од трите кои се предвидени да се градат на оваа локација.

Продажниот салон, или т.н. „Showroom“ се наоѓа во Градскиот трговски центар на првиот кат и веќе е достапен за сите заинтересирани граѓани секој работен ден од 10 до 18 часот.

Во присуство на медиумите и останати гости, инвеститорот детално го презентираше целиот комплекс „Гранд Скопје“, како и предностите за живеење во станбено-деловниот објект „Гранд Ривер“ кој е во моментов во градба и од каде всушност започнува и продажбата.

Гранд Ривер“ претставува модерен станбено-деловен објект кој содржи три нивоа под земја, приземје и дваесет ката, а се гради согласно највисоките архитектонски стандарди и нормативи за градење енергетски ефикасни објекти – изјави Леонид Антиќ од МГ Фешн, додавајќи дека објектот е дизајниран да овозможи максимален комфор на идните корисници, како и целосно искористување на погледот и природната светлина, како кон реката Вардар, така и кон планината Водно.

Тој објасни дека објектот „Гранд Ривер“ како дел од комплексот „Гранд Скопје“ нуди атрактивни придобивки за неговите идни станари, поволност да имаат сѐ на дофат на рака, модерна шопинг галерија во централниот дел на комплексот, но и простор за одмор и релаксација во строгиот центар на градот, кој го обезбедува софистицираниот урбан парк кој ќе биде составен дел од „Гранд Скопје“.

Антиќ потсети дека инвеститорот МГ Фешн во рамки на комплексот предвидува и капитална инвестиција за уредување на јавната површина близу 7.500 м2 со разновидно парковско зеленило, налик на светските урбани паркови, и изрази подготвеност за соработка со Општина Центар за уредување на овој простор.

Зад архитектонското решение на „Гранд Скопје“ стојат реномираните архитекти Мартин Пановски и Јана Гугуловска Ѓорѓевиќ од „Радиус архитекти“. Пановски пред присутните истакна и дека создавањето луксузен комплекс во центар на град е голем предизвик и голем творечки поттик за секој архитект. Нивната цел, вели тој, била од простор на којшто досега имало едно мртво ништо, да создадат современ, жив и вибрирачки градски простор, полн со енергија својствена на центар на секоја метропола.

– Очекувано, реката сама по себе за нас архитектите секогаш претставува особена инспирација, што се забележува и во обликувањето на објектот „Гранд Ривер“. Но, за нас поголема инспирација беше Градскиот трговски центар, не како појавност туку како концепт – јавна пешачка улица над која се поставени станбено-деловни кули. Затоа креиравме комплекс кој се состои од јавна пешачка трговска улица низ која доаѓате до голем јавен простор (планираниот урбан парк), со продори кон кејот на Вардар и кули ориентирани кон Вардар и Водно – додаде Мартин Пановски, еден од авторите на проектот „Гранд Скопје“ во однос на инспирацијата за овој проект.

Од самиот почеток на градбата на комплексот „Гранд Скопје“, несебична поддршка даваат и жителите на Ново Маало, на чии имоти всушност се предвидува овој комплекс и чии претставници беа исто така присутни на денешниот настан.

Во отсуство на архитектот и генерациски скопјанец Владимир Пота, кој воедно е и сопственик на имот во Ново Маало, беше прочитан и извадок од негов текст, во кој тој комплексот го нарекува новиот Downtown на Скопје кој непоколебливо ќе биде создаден во 21. век во новото столетие на главниот град.

Пота вели дека овој нов „Downtown“ во својата комплетност ќе ги содржи сите атрибути кои му припаѓаат како современ, административно деловен, станбен центар, кој ќе го дефинира и конечно, артикулира просторот кој денес го нарекуваме „паркингот пред Холидеј Ин“ и супстандарното Ново Маало.

https://plusinfo.mk/pochna-prodazhbata-na-stanovi-vo-grand-skop-e-nov-downtown-e-nikne-vrz-supstandarnoto-novo-maalo-foto/
Carpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 147
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 08-Jun-2022 at 16:35
"реномираниве" "архитекти" Мартин Пановски и Јана Гугуловска Ѓорѓевиќ,дали овие реномирани дегенерици сериозно ја нарекоја социјалнава верзија на и онака грдио београд на води-DOWNTOWN ???
Лелеј,Токио ќе се засрами од 20 катниве фарбаници а ?

Каде се гушкачите на грмушки,распаднати трговски кога најмногу ти требет
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15293
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 13-Jun-2022 at 13:13
Божиновски: Огромен интерес за становите кај „Холидеј Ин“https://www.slobodenpecat.mk/video-bozhinovski-ogromen-interes-za-stanovite-kaj-holidej-in/
Carpe diem
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 61
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 14-Jun-2022 at 13:47
Kako se dvizat cenite od kvadrat oficijalno, dali mozebi ima nekoj info?
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 922
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 14-Jun-2022 at 19:07
1500-2000
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.235 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.