build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комплекс Гранд спроти Холидеј Ин-Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Apr-2021 at 14:45
Dali e mozno sprema uplatenata suma na komunalii da se aproksimira goleminata na objektite? Iskreno se ispod 30 spratovi e dosta prifatlivo i bi se vklopilo vo okolinata. Poveke od toa bi strcele premnogu. 40% zelenilo bi znacelo zgolemuvanje na zeleniloto so ogled na toa sto sega se e asvaltiran parking.
Back to Top
Шарла View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Шарла Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Apr-2021 at 15:02
60 КАТНИЦИТЕ БИЛЕ БЕТОНСКИ И ЛОШИ а овие сега 20 катниците ќе бидат од трева и цвеќиња и ќе бидат пренајпреубави.

Вака да се хисеризираше за 6 катници и кинески ѕидови што никнуваат на секој чекор до сега Скопје на град ќе личеше.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Apr-2021 at 15:17
А што стана со подземниот коридор што требаше и подземна станица за ЛРТ трасата да содржи. Или тоа е исфрлено уште при промената од НБРМ - Партизанска во НБРМ - Влада?

Во ДУП-от сеуште стои. Има некој новинар или „експерт“ оваа тема да ја отвори? Барем некое решение како со Лимак требаше да предвидат.

Edited by <Fresno> - 12-Apr-2021 at 15:22
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 12-Apr-2021 at 15:31
Originally posted by <Fresno>

А што стана со подземниот коридор што требаше и подземна станица за ЛРТ трасата да содржи. Или тоа е исфрлено уште при промената од НБРМ - Партизанска во НБРМ - Влада?

Во ДУП-от сеуште стои. Има некој новинар или „експерт“ оваа тема да ја отвори? Барем некое решение како со Лимак требаше да предвидат.

Нема да се гради над коридорот предвиден за тунел, се гледа дека е резервиран тој простор покрај кејот за инфраструктура.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 12-Apr-2021 at 16:38
ЈАВНОСТА ВО ИСЧЕКУВАЊЕ ШТО ЌЕ СЕ ГРАДИ НА ПАРКИНГОТ НАСПРОТИВ „ХОЛИДЕЈ ИН“https://www.24.mk/details/javnosta-vo-ischekuvanje-shto-kje-se-gradi-na-parkingot-nasprotiv-kholidej-in
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20168
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Apr-2021 at 17:00
Намалениот габарит не е оправдување за висококатници кај „Холидеј Ин“

Визуелизација на планираните објекти спроти „Холидеј Ин“ според параметрите коишто ги потврдија од Општина Центар. На локацијата е предвидено да се градат три згради од 15, 20 и 25 ката. Височината на некои од објектите изнесува 80 метри.https://samoprasaj.mk
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Apr-2021 at 17:00
Originally posted by Théoden

Нема да се гради над коридорот предвиден за тунел, се гледа дека е резервиран тој простор покрај кејот за инфраструктура.

Подземна траса пишува на сред парцела.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 12-Apr-2021 at 18:42
На местово треба да има или парк, или кластер среднокатници ко Соравија и Х Ин, или 4-5 облакодери. Парк тешко да има, па остануваат двете други пожелни алтернативи - а ако сега се забранат висококатници најверојатно во скора иднина би никнале 7-катни брбушки со лимено поткровје.

Сеопшта бука за ова, а за Маџир Маало кое се уништи наместо или да се конзервира како етно-историско маало во центар или да се претвори во деловен центар со 5-6 згради ко НБРМ ретко кој се буни. Ама висококатници на место на асфалт сред центар ќе имало, многу страшно. Камо и во Маџир Маало и Ново Маало отаде булеварот да беше „катастрофа“ како овде.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Apr-2021 at 19:17

Originally posted by <Fresno>


Подземна траса пишува на сред парцела.


Тоа е стар шински коридор за трамвај што бил зацртан во во ГУП-от од 1985 и продолжил да биде прецртуван во иднина (го имаше во ГУП-от од 2002, а за 2012 не сум сигурен). Така некако нашол пат и до ДУП-ов, ама чисто формално.

Во реалност тој коридор е напуштен од поодамна, а подземната траса во овој реон е релоцирана покрај кејот. Според мене сосема оправдано, бидејќи Аеродром во меѓувреме се оформи така што нема никаква логика ЛРТ или БРТ да се движи по улица Симеон Кавракиров, како што беше предвидено со овој стар коридор.


Edited by Cloverstack - 12-Apr-2021 at 19:18
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Apr-2021 at 19:18
Treba okolu 30 kata da se zgradite. Bratislava oformi ubav skuline so takvi zgradi.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15129
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Apr-2021 at 19:58
Предлагам да се отвори нова нишка, бидејќи проектов најверојатно ќе биде изграден

Во Топ Тема презентирана фотографијата со изгледот на зградите кај „Холидеј Ин“Изгледот на зградите кај хотелот Холидеј Ин за прв пат беше презентиран преку фотографија во Топ Тема на Телма.

Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата се предвидени 400 станови, во кои би требало да живеат 1.200 до 1.300 луѓе.

Граѓаните претходно започнаа петиција со која бараат стопирање на изградбата на висококатниците спроти хотелот Холидеј Ин, а дел од архитектите обвинија дека ќе биде изградено бетонско чудовиште.

Ахритектот Пановски тврди дека проектот е со пешачко движење, отворена комуникација кон плоштад и зеленило.

https://telma.com.mk/2021/04/12/%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D0%BE%D0%BF-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Apr-2021 at 20:01
Да и јас на тоа помислив. Зградиве се далеку од облакодери, а исто така пожелно би било да видиме и рендери без зеленилото односно како реално би изгледале зградите.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Apr-2021 at 20:03
Ako krajniot izgled e navistina vakov toa bi bilo odlicno za gradot skopje. TOa sto me plasi e sto namesto office se gradat rezidencijalni zgradi vo centarot na gradot... Sepak imam custvo deka ovie 3 zgradi najaveni od koj najgolemata 25sprata ja nema na renderot ke bidat solidni za toj del od gradot od vizuelen aspekt. No isto taka ke bidat samo 50% od se toa sto na krajot ke se izgradi tamu.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 12-Apr-2021 at 20:37
Ако изгледа вака ја сум за
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Apr-2021 at 20:49
Originally posted by <Fresno>


Подземна траса пишува на сред парцела.

Не сум ја ни забележал таа линија (иако е со толкави букви Roll%20eyes), мислев дека е планиран еден тунел до Веро и за шински и за колски сообраќај, а и алтернативната траса збунува. Но мислам дека трите згради ќе се градат на западниот дел од четвртот, па можеби сепак нема да ја фатат трасата за подземен трамвај. Ќе видиме кога ќе го објават проектот.


Edited by Théoden - 12-Apr-2021 at 20:53
Back to Top
Шарла View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Шарла Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Apr-2021 at 21:21
Originally posted by stef4o

Намалениот габарит не е оправдување за висококатници кај „Холидеј Ин“

Визуелизација на планираните објекти спроти „Холидеј Ин“ според параметрите коишто ги потврдија од Општина Центар. На локацијата е предвидено да се градат три згради од 15, 20 и 25 ката. Височината на некои од објектите изнесува 80 метри.https://samoprasaj.mk

Па облакодери се градат да се високи,60 ката да,би доминирале во просторот,за тоа се градат нели ? Поентата е тој простор за неколку години да фати чекор и да се слее со останати високи згради,нема веројатно до 100 години да ја тестираат издржливоста на зградите од социјализмот.
На кој простор би можело да им се удоволи на господата што не сакаат да има облакодери во нивна близина,еве каде да се градат,општо земено населба со 20-30 облакодери каде да се почне,во Богомила можеби ?
Впрочем кој не сака да живее во главен град,град со високи згради,може да се пресели во Битола,Охрид,Штип...било каде.


P.S. Не дека 15 спратниве ќе се изградат,а и не треба за толку ниска катност да се раскопува градот,само чудно ми е што имаат толкав проблем луѓето во Македонија со високи згради,а немаат со кинески ѕидови.

Edited by Шарла - 12-Apr-2021 at 21:25
Back to Top
doncho View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Apr-2021 at 21:26
Какви се очекувањата на народот? Парк да направат во најстрог центар? Има парк на 100м, жена парк. Според мене ова се би требало да се бизнис згради и нормално ао културно фино зеленило помеѓу итн.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Apr-2021 at 21:32

немам ништо против облакодери, ама па не гледам причина зошто би притискале Скопје да биде град на облакодери... квалитетот на архитектурата и урбанистичкиот план е далеку побитен од визуелната монументалност на објектот

мене на пример многу побитна ми е намената на објектите, како им е решена безбедноста, пристапот и функционалноста и колку го почитуваат генералниот план на градот, ако воопшто постои како сериозен план
згора на сето тоа не знаеме кој е интересот за изградба на такви објекти од страна на тие што наводно треба да ги градат... да беше нешто профитабилно досега одамна ќе беше завршено
сега гледам и дека голема површина од проектов би била станбена, така да нека ни е со среќа пренаселеноста на центар

реално се водите по истиот глуп тек на диксуија како Ск2014, само што овој пат се дискутира дека скопје имало недостаток на облакодери, наместо споменици и класицизам... можда кога ќе ги прележиме сите комплекси по ред ќе тргне нешто на арно

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 12-Apr-2021 at 22:13
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by <Fresno>


Подземна траса пишува на сред парцела.


Тоа е стар шински коридор за трамвај што бил зацртан во во ГУП-от од 1985 и продолжил да биде прецртуван во иднина (го имаше во ГУП-от од 2002, а за 2012 не сум сигурен). Така некако нашол пат и до ДУП-ов, ама чисто формално.

Во реалност тој коридор е напуштен од поодамна, а подземната траса во овој реон е релоцирана покрај кејот. Според мене сосема оправдано, бидејќи Аеродром во меѓувреме се оформи така што нема никаква логика ЛРТ или БРТ да се движи по улица Симеон Кавракиров, како што беше предвидено со овој стар коридор.

Изгледа како да го има и во 2012. Од друга страна, не го гледам коридорот Коце што го форсираше до Влада. Може е по некои ДУП-ови за Мал ринг, или може сеуште фигурира старата траса до Тифани. Како и да е, не ми е јасно како се носат ДУП-ови со некои недефинирани работи или недоследности во однос на ГУП. Конкретно за овие згради, веројатно треба да биде земено во предвид и каков јавен превоз ќе го опслужува, каков капацитет на постојка е потребен итн. Не е ваљда урбанизам само цртање маркици.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 12-Apr-2021 at 22:56

Originally posted by <Fresno>

Како и да е, не ми е јасно како се носат ДУП-ови со некои недефинирани работи или недоследности во однос на ГУП. Конкретно за овие згради, веројатно треба да биде земено во предвид и каков јавен превоз ќе го опслужува, каков капацитет на постојка е потребен итн. Не е ваљда урбанизам само цртање маркици.

За жал така стојат работите, ти всушност одлично ја опиша состојбата. И целиот лавиринт од институции, закони, правилници, бирократија и разноразни други бакрачи, одамна е обичен театар што скапо го плаќаме со буџетски пари, но скоро никогаш не функционира во ситуации кога треба да функционира.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.173 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.