build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: 4° Golden Art-Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

4° Golden Art-Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 359
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 24-Jan-2022 at 11:32
Ne bi se kladel protiv znaejki kolku renderite odstapuvaat Ama ova bi bilo pregolemo odstapuvanje ako napravat takva glupost...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 24-Jan-2022 at 14:07
Голден Арт е една од ретките фирми кои не отстапуваат (многу) од рендерите, пример за тоа е зградата спроти Машински факултет, двете кули во Стар Аеродром итн. итн.

Еве ги кај Стар Аеродром, рендерот:Изградена:Камо среќа сите фирми вака да се придржуваа...
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 03-Feb-2022 at 13:33
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Feb-2022 at 12:39
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Feb-2022 at 15:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-Mar-2022 at 11:57
od fb

Back to Top
Mermaid View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Mar-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Mermaid Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 10-Mar-2022 at 21:05
Баш ме интересира ваше мислење и помош. Барам стан во Ново Лисиче веќе две години за моите постари родители, веќе губам надеж дека ќе најдеме нешто што одговара а времето поминува(во стариот стан немаат лифт и ми е потребно брзо решение)
Што мислите за купување стан во овој комплекс и од оваа фирма? Гледам дека локацијата посебно на задните станови е тапа.. Благодарам
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 274
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 11-Mar-2022 at 10:20
За квалитет мислам дека се солидни, се согласувам дека задната страна ќе биде тапа со погледот, посебно на подолните катови.
Инаку, ако разгледуваш нови станови во Ново Лисиче скоро и да ги нема, сепак разгледај по огласи на последна 5ка да не се продава нешто, во реонски центар ии ако ти е опција кај ФОН, Корнер ресиденс, Жикол, Новоградба.. на 2 минути од парк Авионче и кеј...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Mar-2022 at 12:59
Carpe diem
Back to Top
Mermaid View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Mar-2022
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Mermaid Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Mar-2022 at 06:41
Ми треба помош, не ги разбирам овие работи и не можам да се снајдам. Дали според ДУПот кај Спорт Висион може да никне друга зграда? Како се води местото? Ви благодарам
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Mar-2022 at 14:16
од твитер

Carpe diem
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Mar-2022 at 22:29
Не сум градежен инженер ама вакво нешо немам видено
Back to Top
Aowek View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Mar-2022 at 09:01
Како би се добила таа разиграност како на рендерот ако нема изѕидано сега дополнителни испакнати делови од плочата?

Не сум градежен инженер ме интересира како се добива тоа по моја логика е дека ќе треба во праењево на конструкцијата да се остави тоа бидејќи според рендер е така.

Што мислите ?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1762
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Apr-2022 at 17:40
Originally posted by Aowek

Како би се добила таа разиграност како на рендерот ако нема изѕидано сега дополнителни испакнати делови од плочата?

Не сум градежен инженер ме интересира како се добива тоа по моја логика е дека ќе треба во праењево на конструкцијата да се остави тоа бидејќи според рендер е така.

Што мислите ?
Многу пати до сега се терата дебата, и тука на форумов, дали рендерот произведува некакви правни обврски за да изгледа исто. И мислам дека одговорот е едноставно НЕ. Тоа е само уметнички приказ, кој никаде не е дел од проектот по кој се изведува одредена зграда, ниту врз основа на рендер е добиена градежна дозвола. Единствено останува да правилно се изврши јавен притисок да општините работат малку подетално. Да бараат во проектот описно да се наведат сите материјали кои ќе бидат користени, градежните дозволи да ги издаваат не само врз основа на габарит. Да се доплаќаат екстремни комуналии за отстапувања во изведбениот проект. Да бидат поригорозни во делот на употребните дозволи. Едноставно да ги доведат инвеститорите во позиција да не им се исплати мајмунарии од тој тип.

Од друга страна постои и една сива зона, каде многу пати се црта околу зеленило, а реално има и други маркици. Тоа веќе спаѓа во домен на делување на Агенција за заштита на потрошувачи. Има елемнти на лажно претставување, и би требало да е казниво.
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Online
Posts: 45
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Apr-2022 at 11:24
Originally posted by user8642

Originally posted by Aowek

Како би се добила таа разиграност како на рендерот ако нема изѕидано сега дополнителни испакнати делови од плочата?

Не сум градежен инженер ме интересира како се добива тоа по моја логика е дека ќе треба во праењево на конструкцијата да се остави тоа бидејќи според рендер е така.

Што мислите ?
Многу пати до сега се терата дебата, и тука на форумов, дали рендерот произведува некакви правни обврски за да изгледа исто. И мислам дека одговорот е едноставно НЕ. Тоа е само уметнички приказ, кој никаде не е дел од проектот по кој се изведува одредена зграда, ниту врз основа на рендер е добиена градежна дозвола. Единствено останува да правилно се изврши јавен притисок да општините работат малку подетално. Да бараат во проектот описно да се наведат сите материјали кои ќе бидат користени, градежните дозволи да ги издаваат не само врз основа на габарит. Да се доплаќаат екстремни комуналии за отстапувања во изведбениот проект. Да бидат поригорозни во делот на употребните дозволи. Едноставно да ги доведат инвеститорите во позиција да не им се исплати мајмунарии од тој тип.

Од друга страна постои и една сива зона, каде многу пати се црта околу зеленило, а реално има и други маркици. Тоа веќе спаѓа во домен на делување на Агенција за заштита на потрошувачи. Има елемнти на лажно претставување, и би требало да е казниво.


ТОНЧ
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Apr-2022 at 12:03
Рендер поставен во Стар Аеродром

Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-Apr-2022 at 15:24
Почнале и ѕидови да ставаат...https://www.goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-4/
За сè има вторпат
Back to Top
Aowek View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-Apr-2022 at 16:28
Плочава 15цм како да е дебела изгледа..
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 18-Apr-2022 at 21:54
Чудна ми е малку оваа локација. Колку би била реално цената за м2 овде? Во градба и готов?


Се мислам дали вреди да се купи стан во комплексов, со оглед дека ќе завршат во 2024та..


Фала ви
< 2nd world >
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14991
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 24-Apr-2022 at 18:54
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.