build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади(Од регионот)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади(Од регионот)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Dec-2021 at 12:45
Varna


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Jan-2022 at 20:25
Sofia

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Jan-2022 at 21:24
знеш дека е објект на балканот кога го имаат нагрдено со доградба на поткровје... се потрудиле да не биде толку приметно ама сепак лошо е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Jan-2022 at 14:43
Не бъди естетски максималист, секо мешане во оригиналнио изглед е грдо. За мене и
стъклениот купол на Раихстага е лошо .
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Jan-2022 at 17:37

Па не е баш така. Има оригинални изведби на кои обновите всушност го надополниле објектот. Сепак, овде апла се гледа дека поткровјето е без врска направено. Не сфаќам што добиле, 30 квадрати повеќе.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Jan-2022 at 11:57
Поентата ми беше дека нема нищо ,, балканско,, в надграждането и изменение на подкровието в старите сгради. Прави се от децини насекаде по света и ние на Балкана не сме изкючение. Друг е въпросът дали е нужно и естетически издържано. Некаде го прават добре ,некаде не дотам ,а некаде направо трагично.
На предната страница съм ставил и два примера от Виена.
Ако и да съм противник на такива вмешателства и изменения на оригинални,стари фасади ,конкретната сграда е много добре ремонтирана и надградбата не боде очи .
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Jan-2022 at 12:24
Уживај Галилео,оваја "пропаганда" е многу поприемчива и поблага во однос на то шо го просераваш на кајгана форум
Вакви објекти пример кај нас немат и убо е да се види нешто вака симпатично,и вие и србине добра работа завршвате со фасадите,барем личат на нешто после то зградите,з разлика од овде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Jan-2022 at 22:43
не значи дека ако не боде очи дека е во ред да се ставаат надградби на објекти стари стотина години, особено во земји кај што сите се крстат во доминација во историја
на страна сето, тоа, не е во ред на толку стари објекти да се прават доградби од статички и безбедносни причини, без разлика колку добар бил инжињерот
во Виена може има еден-два примери такви, кај нас е факт дека желбата за квадрати скоро секој објект го има претворено во кокошарник
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Feb-2022 at 20:05
Plovdiv - Hotel Markovo tepe -remont na fasadata i nadgradba na podkrovieto.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 16-Feb-2022 at 13:51
Плодвив

Целостен ремонт ,възтановка и реставрация на така нареченото ,,гръцко училище,,Ремонт на полуразрушен тютюнев склад и адаптирането му на съвременен бизнес център

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-Feb-2022 at 19:44
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Feb-2022 at 22:49
Одлични примери од Пловдив. Браво.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Feb-2022 at 04:12
Браво! А во чија сопственост се објекти како на пр. Грчкото училиште погоре?
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Feb-2022 at 13:08
Първата сграда е имот на пловдивската митрополия , а втората е на некаква фирма.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Feb-2022 at 12:50
Още един изключителен пример от Пловдив - ремонт и реставрация на къща Стамболян в Стария град.

Некаде 50-те години на миналия век.


Състояние след големия пожар през 1962 година


През 80-те години градската управа ремонтира къщата и добиваме ова.


2017 започва целостен ремонт и реставрация на къщата. Снимките са само от фасадата , но интериорът също е много интересен ,щото всички соби са изографисани.


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 21-Apr-2022 at 18:39
Sofia


Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-Apr-2022 at 19:39
скопје вакви згради ни на сон немат да видит
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-May-2022 at 19:00
Пловдив
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-May-2022 at 13:29
Един страхотен колаж от вратите на старите къщи в Пловдив.
Качвам го тук ,защото красивите врати са важна част от фасадата на една сграда.

Edited by Galileo - 07-May-2022 at 14:04
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-May-2022 at 16:55
ПловдивГрадска художествена галерия
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.332 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.