build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади(Од регионот)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади(Од регионот)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 854
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Dec-2021 at 12:45
Varna


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 854
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Jan-2022 at 20:25
Sofia

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7713
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Jan-2022 at 21:24
знеш дека е објект на балканот кога го имаат нагрдено со доградба на поткровје... се потрудиле да не биде толку приметно ама сепак лошо е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 854
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Jan-2022 at 14:43
Не бъди естетски максималист, секо мешане во оригиналнио изглед е грдо. За мене и
стъклениот купол на Раихстага е лошо .
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1340
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Jan-2022 at 17:37

Па не е баш така. Има оригинални изведби на кои обновите всушност го надополниле објектот. Сепак, овде апла се гледа дека поткровјето е без врска направено. Не сфаќам што добиле, 30 квадрати повеќе.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 854
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: Yesterday at 11:57
Поентата ми беше дека нема нищо ,, балканско,, в надграждането и изменение на подкровието в старите сгради. Прави се от децини насекаде по света и ние на Балкана не сме изкючение. Друг е въпросът дали е нужно и естетически издържано. Некаде го прават добре ,некаде не дотам ,а некаде направо трагично.
На предната страница съм ставил и два примера от Виена.
Ако и да съм противник на такива вмешателства и изменения на оригинални,стари фасади ,конкретната сграда е много добре ремонтирана и надградбата не боде очи .
Back to Top
Vire View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #27 Posted: Yesterday at 12:24
Уживај Галилео,оваја "пропаганда" е многу поприемчива и поблага во однос на то шо го просераваш на кајгана форум
Вакви објекти пример кај нас немат и убо е да се види нешто вака симпатично,и вие и србине добра работа завршвате со фасадите,барем личат на нешто после то зградите,з разлика од овде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7713
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: Yesterday at 22:43
не значи дека ако не боде очи дека е во ред да се ставаат надградби на објекти стари стотина години, особено во земји кај што сите се крстат во доминација во историја
на страна сето, тоа, не е во ред на толку стари објекти да се прават доградби од статички и безбедносни причини, без разлика колку добар бил инжињерот
во Виена може има еден-два примери такви, кај нас е факт дека желбата за квадрати скоро секој објект го има претворено во кокошарник
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.