build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 12-May-2011 at 15:26
Originally posted by lslcrew

Општинската управа претпоставувам се труди да ги стави сите државни институции пред свршен чин да треба да финансираат некаков футуристички проект што не отсликува ни народот во тетово ни тетово, туку отсликува политички аспирации на некаква тесна група луѓе што сакале да идат во европа. Обајснував во дискусијата за собранието и тој верски центар во Тирана. Затоа вероватно и ова со референдум кој незнам како би го распишале. Неможе проект да има правна вредност, планот ќе биде анекс во образец или како?  Тоа може да биде широка анкета за која ќе се гарантира дека ќе биде испочитувана. Затоа, за да може после да се претстави птоектот како желба на тетовчани која е изгласана на референдум и сега владата да си чука глава како ќе ја реализира, зашто нели била референдумско решение. А вака проектот би изгледа интересен, само ве молам кога оформувате сопствен став за проектов немојте да се залетувате и решението да ви биде од инат на Скопје 2014, па се што е модернно ќе го поддржуваме. Проектот изгледа фино, сметам дењка павиљонот фаќа огромен дел од плоштадот, непотребно, опфаќа околна реконструкција на фасади колку што можат да приметам, сепак Тетово неможе да биде Барселона , ни во политичка ни во архитектонска смисла. Кулата ми е некако несразмерно висока. Доле од околните пешачки улици неможе да се догледа врвот.



Овојпат не се сложувам. Планот за Тетово е феноменален, и единствената мана, не му е воопшто идеолошка или поврзана со ЕУ итн., туку е што во овој план не можеме да видиме какво е сообраќајното решение што го предлагаат. А тоа е многу битно. Најлесно нешто е претвори го цел центар во пешачка зона, а сообраќајот?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 12-May-2011 at 15:33
Сообраќајното решение е веројатно како Струмица. Се спуштаат доле улиците. Тоа е добро што се ослободуваат од пешпаци и прескокнување и може да тече нормално сообраќај. Негативна страна е што неможеш нигогаш друг пат да се вовоеде друго сообраќајно решение и ова останува за навек, но ако е добро пресметано како најефективно тогаш е ок. Да не бидат само негативни зборови, така ме свати и мене вака ми се допаќа решението, но имам некои поститни забелешки. Затоа прашав што има потреба од толкав павиљон, што ќе има внатре, некако на сред плоштад се поставува, затоа не викам дека не треба, прашувам зашто, сега за сега ми е најесно. И за висината на зградата, отстапува од секаква пропорција да биде приметлива од нормални растојатнија.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 12-May-2011 at 15:34
ODLICNO!!!!!!!!!OMG!!!Sigurni ste deka e vo tetovo?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 12-May-2011 at 15:40
Eve ima i 3d vo youtube!Grandiozno Cheers

http://www.youtube.com/watch?v=eEaSOj-WgzM&feature=player_embedded


Edited by my Macedonia - 12-May-2011 at 15:40
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 12-May-2011 at 16:00
Originally posted by lslcrew

Сообраќајното решение е веројатно како Струмица. Се спуштаат доле улиците. Тоа е добро што се ослободуваат од пешпаци и прескокнување и може да тече нормално сообраќај. Негативна страна е што неможеш нигогаш друг пат да се вовоеде друго сообраќајно решение и ова останува за навек, но ако е добро пресметано како најефективно тогаш е ок. Да не бидат само негативни зборови, така ме свати и мене вака ми се допаќа решението, но имам некои поститни забелешки. Затоа прашав што има потреба од толкав павиљон, што ќе има внатре, некако на сред плоштад се поставува, затоа не викам дека не треба, прашувам зашто, сега за сега ми е најесно. И за висината на зградата, отстапува од секаква пропорција да биде приметлива од нормални растојатнија.


Според клипчето објектот ќе биде Библиотека, Музеј и Центар за посетители.

Но, на страна за момент неговата намена, мене баш и ми се допаѓа што плоштадов го замислиле надвор од оние мегаломански митингашки плоштади, на кои целта им е само една „да ви се случи народ!“ бла-бла-бла. Ова е баш онака културно и без непотребни предимензионирана, па нема ваљда довека да живееме во ропство на политичките структури па само за митинзи да се собираме на плоштад.


Инаку намената, познавајќи го менталитетот на народот, подобро да е трговска, отколку културна.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 565
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 12-May-2011 at 16:48
Незнам зошто ама кога ги видов сликите ми дојде една голема смеа..
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 12-May-2011 at 18:13
Ova e premnogu za tetovo ne veruvam deka  ke se ostvari no bi bil sreken kako gragjanin na tetovo barem 30-40% da se ostvari ova sto go zamislile, no se e mozno da se nadevame Big%20smile

Edited by Dragan - 12-May-2011 at 18:18
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-May-2011 at 18:20
Дали има некоја информација колку би чинел проектов? Мене искрено не ми делува на претерано скап и невозможен.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-May-2011 at 18:23
Originally posted by lslcrew

Општинската управа претпоставувам се труди да ги стави сите државни институции пред свршен чин да треба да финансираат некаков футуристички проект што не отсликува ни народот во тетово ни тетово, туку отсликува политички аспирации на некаква тесна група луѓе што сакале да идат во европа. Обајснував во дискусијата за собранието и тој верски центар во Тирана. Затоа вероватно и ова со референдум кој незнам како би го распишале. Неможе проект да има правна вредност, планот ќе биде анекс во образец или како?  Тоа може да биде широка анкета за која ќе се гарантира дека ќе биде испочитувана. Затоа, за да може после да се претстави птоектот како желба на тетовчани која е изгласана на референдум и сега владата да си чука глава како ќе ја реализира, зашто нели била референдумско решение. А вака проектот би изгледа интересен, само ве молам кога оформувате сопствен став за проектов немојте да се залетувате и решението да ви биде од инат на Скопје 2014, па се што е модернно ќе го поддржуваме. Проектот изгледа фино, сметам дењка павиљонот фаќа огромен дел од плоштадот, непотребно, опфаќа околна реконструкција на фасади колку што можат да приметам, сепак Тетово неможе да биде Барселона , ни во политичка ни во архитектонска смисла. Кулата ми е некако несразмерно висока. Доле од околните пешачки улици неможе да се догледа врвот.


Баш така
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 13-May-2011 at 10:01
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 13-May-2011 at 16:12
Lelel vie so ,,ima lugje sto sakaat da bidat evropejci,, i pak se mesa ,,Tirana,, sto nema vrska so tetovoNutsKje povtoruvam, ne se vleguva  vo evropa so zgradi, tuku so nesto drugo.Gradot saka da odi napred a ne nazad Ve molam razmislete pred da pisuvate nesto
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 14-May-2011 at 09:00
Go vidov uste ednas videoto i zabelezav deka ima 2 opcii:
1. So biblioteka na centarot
2. so kula na centarot

Stom ja planirale lugje od anglija, togas sigurno nema da ima problemi(so sobrakjajot itn.)
A inace skap, mnogu skap!Seto toa treba od novo da se pocne, trgovskiot centar treba da porasne a nekolku objekti kje se rusat ili moderniziraat.Simpaticen mi e maloto ezerce vo plostadot. Ovaj kje bide najubaviot plostad vo mkd ako se realizira, barem 50%
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 16-May-2011 at 21:05
Не разбрав, почнато е ова да се прави, ќе се прави, идеа е само... ?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 16-May-2011 at 21:29
Ова се само фикс идеи ништо друго не верувам дека ќе се прави, или ако се прави нешто тотално друго ќе се направи, можно е некој си 2-3 зградичиња да се изграда другото е имагинација Big%20smile
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 04-Jun-2011 at 08:51

Центарот на Тетово како Трафалгар сквер во Лондон

Гојко Ефтоски

ТЕТОВО - Паркови, пешачки зони, вештачко езеро, трговски центри и продавници, станбени зони, објекти за локалната самоуправа и за институции од културата и уметноста со футуристички изглед. Сево ова би требало плански да се смести на поголем простор што не го опфаќа само плоштадот, туку и поголемиот централен дел од Тетово. Според идејата на петнаесеттина архитекти од угледна фирма од Кембриџ, Англија, центарот би личел на Трафалгар сквер во Лондон.

Градоначалникот на Тетово, Сади Беџети, вели дека минатата година локалната самоуправа остварила контакти со архитектонското студио од Англија. Финишот е токму подготвениот идеен проект, неодамна презентиран пред стручни лица од областа на архитектурата и градежништвото во Тетово.

Презентерот на студијата, англискиот архитект Адријан Николас, објаснува дека прифаќањето на новото решение ќе значи пренасочување на најголемите градски булевари, „Илинденска“ и „Маршал Тито“. Сообраќајот би се одвивал преку кружни текови. Објектите на поштата што сега заземаат несоодветно место во центарот на градот ќе се дислоцираат. Пешачките простори ќе се прошират, а ќе има повеќе зелени појаси, според веќе потврдени решенија што функционираат во европските градови.

Во иднина тетовци и други посетители ќе уживаат во прошетките по парковите и ќе имаат пријатен поглед кон езерото. Скендер Палоши, раководител на секторот за урбанизам на Општина Тетово, смета дека ангажирањето архитекти што не се од ова подрачје и не се оптоварени со овдешните проблеми даваат поинакво и поквалитетно решение. „Добивме нова, помодерна и пофутуристичка идеја околу новиот изглед на централното градско подрачје. Сондираното мислење на граѓаните покажува дека тие не се задоволни од сегашниот изглед на тој простор. Наша желба е градот да се трансформира во модерен центар што ќе нуди поквалитетни услови за живот“, нагласува Скендер Палоши.

Јавната дискусија за решението е во тек. Надлежните во општината сметаат дека за ова прашање е потребен и референдум. Дури потоа треба да се промени урбанистичкиот план на Тетово.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3026A81C86329548A2EEA48E08866242
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 02-Oct-2012 at 00:31
Ајдее само да кажам дека веќе 2-3 недели се работи се копа за езерата кај плоштадот, слики наредна недела, се надевам дека ќе се остварува проектов тоа ме радува, и да ги средат фасадите на зградите зашто у оваа состојба изгледаат како да се граден 45-год
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 05-Apr-2023 at 16:55
РАСПИШАН ОГЛАС ЗА ИДЕЕН ПРОЕКТ ЗА ПРОМЕНА НА ЛИКОТ НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД ВО ТЕТОВО



Тетовскиот плоштад спаѓа во еден од најбезличните јавни простори во државата. Сиви бетонски плочки, минимум зеленило и неколку клупи, од кои повеќето се искршени, тоа е сè што може да понуди централниот дел на Тетово. До неодамна, плоштадот беше претворен во автодром за електрични автомобилчиња со кои се возеа децата и беа опасност за минувачите. Кога конечно ги тргнаа од овој простор, сега тој зјае празен и без никаква содржина која би ги привлекла тетовци.

Ваквата состојба во која се наоѓа градскиот плоштад можно е наскоро да се промени. Општината објави оглас за идеен проект, со цел овој урбан простор да се збогати со нови содржини.

„Како краткорочно решение планираме уредување на плоштадот со урбана опрема. Тоа го работиме со студиските програми во рамките на Државниот универзитет во Тетово и Универзитетот на југоисточна Европа. Во делот на долгорочните решенија, се развиваат две опции. Едната е на овој простор да се изгради подземна сообраќајна инфраструктура, а надземниот дел да биде пешачка зона. Втората опција е на дел од плоштадот да се изгради подземен паркинг“, вели градоначалникот Билал Касами.

Реконструкцијата на плоштадот беше направена во 2008, кога целосно се промени неговиот стар лик. Тогаш беа отстранети сите содржини, се исекоа десетина дрва, се сруши големата фонтана, а беа тргнати и мермерните плочки. Исто така, тогаш од овој простор беа отстранети и бистите на народните херои од Тетово, Тодор Циповски-Мерџан и Ѓоце Стојчески-Амбарче. Иако тогашната општинска власт велеше дека тоа е само времено решение додека не се изгради новиот плоштад, бистите 15 години чекаат да бидат вратени.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/raspishan-oglas-za-ideen-proekt-za-promena-na-likot-na-gradskiot-ploshtad-vo-tetovo/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.