build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плоштад - Тетово
    Posted: 27-Feb-2008 at 01:12
Се мислев, и мислам дека оваа вест треба да се евидентира, бидејќи долго време не сме добиле позитивни сигнали, или било какви сигнали воопшто дека нешто се случува во другите градови.

Тетово ќе потроши 110 милиони денари за капитални инвестиции
 
Планирано е општината најмногу пари да потроши за изградба на фекални канализации во неколку населби, уредување на коритото на реката Пена и реконструкција на градскиот плоштад.
„Јавното претпријатие за уредување и употреба на градежно земјиште „Геоинжинеринг“ ќе инвестира 110 милиони денари, 15 милиони за расчистување на имотно правни работи и пет милиони за техничка документација“, изјави Мехази.
Од „Геоинжинеринг“ годинава очекуваат од плаќање на надоместок за уредување на градежно земјиште да инкасираат 135 милиони денари, што претставува зголемување за 8% повеќе од минатата година кога биле собрани 125 милиони денари. Од капиталните објекти први со реализација треба да започнат регулацијата на коритото на реката Пена и уредувањето на градскиот плоштад. За овие проекти деновиве треба да се распише тендер за нивна реализација.
(Тотал)


Еве ја макетата на центарот по планираната реконструкцијата, немам некое високо мислење, што може да се должи на ваквата лоша изработка на макетата.




Ова е линкот на slideshow на проектот за центарот, ако сакате да погледнете повеќе слики.
http://www.tetova.gov.mk/images/galeri/qendra/index.html


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Feb-2008 at 13:03


па мене не ми е многу јасен плоштадов. Неможам да ја сфатам подлогата и она чудото во кружниот тек. Можеби тие елементи ќе искочат добро но заокурженоста со згради не ми се свиѓа. Ќе личи на некое големо пространство и ништо повеќе.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Feb-2008 at 19:29
Previous    Личи на подземна гаража... Претпоставувам дека влезот би бил кај самиот плоштад, каде што се гледа како една количка влегува а друга излегува... а тоа чудото во кружниот тек ако видите убаво изгледа како да е на 2 ката, значи највероватно станува збор за подземна катна гаража.. Интересно, верувам дека би изгледало добро ако се потрудат. А можеби фонтана(или некое друго покреативно решение, како коњаник Crazy) би го сменила впечатокот и би му дал шмек Big%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Feb-2008 at 19:53
mislam deka toa bi mozelo da bide i podzemen premin,poso ko so gleate ima i dva vleza za pesaci.pa sea ako ima garaza pod plostadot ete ti vlez za garazata a i za preminot
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Feb-2008 at 20:10


ja mislam deka si vo pravo. Pa dobro, tie sodrzni mi se svigjaat.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Oct-2008 at 00:11

ТЕТОВО - Плоштадот од викендов забранет за минување. Официјално започнаа работите околу реализација на првата фаза од Проектот за реконструкција на градскиот плоштад во Тетово. По неговата целосна реализација градот Тетово ќе има еден од најубавите и најуредени плоштади во Македонија, со повеќе европски белези и карактеристики велат од Фирмата Еуеропроект - изведувач на градежните работи.
Урнати се делови од жардиниерите кои со години никој не ги одржуваше, а се раскопани и фундаментите од јарболите и бината.
Ќе биде раскопан и шадрванот со целата водоводна инсталација, а ќе биде отстранета и електричната мрежа со сите светилки која ќе биде заменета со нови сензорски светла. Според изведувачот Еуропроект, реализацијата на првата фаза за реконструкција на Градскиот плоштад во Тетово може да се очекува да заврши до почетокот на идниот месец.

http://vecer.com.mk/?ItemID=2B0975A4120C7E4BABCFB42A70E9D910

Деновиве приметив дека го добивме првиот наш член од Тетово. CheersТака да го повикувам Џеки активно да се вклучи во дискусиите и да не известува од терен што се случува во Тетово!



Edited by lslcrew - 06-Oct-2008 at 00:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Oct-2008 at 00:18


Уууу ова е добра вест, пред пар месеци бев службено баш кај плоштадот и беше во очајна состојба.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Oct-2008 at 00:33
Браво за општина Тетово во однос на транспарентноста со макети. Ова ретко може да се очекува да излезе од град Скопје или па од затуцаните скопски општини (except Гази Баба, Карпош).
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Oct-2008 at 18:13
Dali se raboti za istiot proekt od renderot pogore ili ? 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Oct-2008 at 19:12
убаво решение, само плоштадот е голем за да биде така празен, се согласум со ла линеа за фонтаната 
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Oct-2008 at 20:35
Vaka sea.Fino sto se odlucija da napraa nesto u vrska so plostadot AMA!!!Ne znaem dali ste bile u TE.Toa e ogromen prostor za da bide tolku ednolicen i prazen.Ja imam slike od `70 god koga bil pusten prethodniot plostad izveden od Granit.Imase i zelenilo koe se otstrani pred 10 do 15 god.Imase spomenici i drugi sodrzini.
Ova e samo golem prostor poplocen.Tolku.
Kako tetoec ja sum protiv vakvo nesto.Definitivno drug proekt.
Nemam sega vreme ce vi napisem i objasnim za taa raskrsnica pred plostadot poopsirno za da moze da ja razberete situacijata.(normalo za vas koi ne go znaete Te).
Poz.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Oct-2008 at 21:13
Originally posted by BlacK

Vaka sea.Fino sto se odlucija da napraa nesto u vrska so plostadot AMA!!!Ne znaem dali ste bile u TE.Toa e ogromen prostor za da bide tolku ednolicen i prazen.Ja imam slike od `70 god koga bil pusten prethodniot plostad izveden od Granit.Imase i zelenilo koe se otstrani pred 10 do 15 god.Imase spomenici i drugi sodrzini.
Ova e samo golem prostor poplocen.Tolku.
Kako tetoec ja sum protiv vakvo nesto.Definitivno drug proekt.
Nemam sega vreme ce vi napisem i objasnim za taa raskrsnica pred plostadot poopsirno za da moze da ja razberete situacijata.(normalo za vas koi ne go znaete Te).
Poz.


Мислам дека не е проблем што ќе биде голема поплочена површина туку повеќе е проблем што околните објекти се ниски, релативно неугледни и не го дефинираат плоштадот како што треба. До некаде доа потсеќа на приказната со скопскиот плоштад кој се граничи со пасиште од едната страна.

Значи треба да се средат објектите околу, некои од нив по можност да се надградат. Споменици, зеленило нема многу да помогнат по мое мислење ако ова не се реши.

Ако имаш некоја слика од 70те постави ја баш да споредиме.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Oct-2008 at 11:56
Ok nema problem ali sea sum u SK se vracam vikendov u TE,pa ce iskopam neso ce skeniram.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Oct-2008 at 12:04
Хехе добра е макетава

А плоштадот и не е толку лош.
Пред неколку години го средија плоштадот во Скопје (читај: уште не е завршен како што треба), пред две-три години Широксокак го средија и кај Домот на културата направија нов и убав мал плоштад, па сега и Тетово нека добие убав лик.

Сепак Тетово е меѓу 5те најголеми градови во Македонија и треба да се подсреди.

Супер плоштад! Само се надевам дека подлогата ќе биде подруга...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Oct-2008 at 21:20
всушност и не е толку лоша подлогата, некогаш некои шари се подобри од монотони плочки
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Oct-2008 at 09:48
Тетово значително се развива како град, а тоа допринесува тетовчани да добијат и модерен плоштад.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Oct-2008 at 15:27
Moze slobodno da se zaboravi maketata zosto na teren e postaven render kade go nema kruzniot tek na mesto na segasnata raskrsnica,na segasniot parking e predvidena zgrada ili ne znam moze da e nekoj trgovski(spekuliram),a podlogata ne moze da se vidi tocno kakva ce bide.Ima nesto kako bordo boja.
Na teren aktivno se raboti duri i denes na praznik(doduse ovde i ne se oseca nis cel grad deka e prazik idiotive od lokalnava vlast ne postavua znaminja a so toa ne pocitua ni zakon ali nema veze) ima mehanizacija doneseno tri cetiri kamioni eden buldozer rabotese dodeka drugiot bese samo parkiran odstrana ama ima rabotnici.Sivot mermer e celosno izvaden i sega mislam deka se vrsi ramneje na povrsinata.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Oct-2008 at 15:31
Napraev i nekoi slike ali mislim deka ne sa dobri zatoa ne gi ni postaviv, od mobilen sa slikani so VGA.
Sto se odnesue do slikete od `70 ne mozev da gi najdem po doma,ama ce se potrudim da pobaram uste ednas.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Oct-2008 at 15:50
Блек нема везе квалитетот на сликите. Слободно постирај.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Oct-2008 at 21:56
Originally posted by lslcrew

Блек нема везе квалитетот на сликите. Слободно постирај.


се сложувам, подобро да имаме лоши слики него ич слики за почеток па понатака ќе се набави и со подобар квалитет.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.